porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

Pawel Michalski

dział 308
temat nr 1022

Wniesienie kotłowni do garażu, a ocieplenie ściany garażowej


Witam,
Pytanie - jako prośba o pomoc dla koleżanki i zarazem sąsiadki. W projekcie przewidziano garaż (w bryle) i kotłownię, jako pomieszczenia zimniejsze, ogrzewane do około 16 stopni. Ściany wewnętrzna między garażem a resztą domu są przewidziane jako ocieplone 6 cm wełny mineralnej. Kotłownia tego rodzaju ocieplenia nie posiada. Po przemyśleniach przyszłych mieszkańców, woleli by oni traktować kotłownię jako powiększenie garażu, nie stosować między tymi pomieszczeniami drzwi, w celu zwiększenia ergonomii. Czy da się zmienić pierwotny układ w taki? Jak w tym przypadku powinno wyglądać ocieplenie ścian kotłowni, którego pierwotnie ona nie posiadała? Zupełnie osobną kwestią jest drugie pytanie - jak sprawić, aby ściana, która posiadająca ocieplenie od środka, była odpowiednio "nośna" do ciężkich konstrukcji typu: rekuperator, szafki i półki garażowe? Oraz jak wykonać to ocieplenie wełną: czy kołkować czy dawać na siatkę i klej a na to tynk, czy bez siatki i kleju z samym tynkiem? Być może należało by zastosować inna technikę z uwagi ze to takie specyficzne zastosowanie.
Dziękujemy za pomoc


nr 1 rzut garażu i kotłowni autor: Joanna Jarmołowicz


nr 2 warstwy ściany wg projektu autor: Joanna Jarmołowicz


Jerzy Bogdan Zembrowski
Uwaga porządkowa: Bonus bezpłatnych porad dotyczy wyłącznie nabywców u mnie mojej książki, a nie kogokolwiek innego. Niechaj koleżanka Pana zakupi tę książkę i będzie także mogła korzystać z tego bonusu.

W tym problemie rozwiązanie zależy od rodzaju kotła, jego mocy i kilku dalszych aspektów. W projekcie jest błąd: drzwi mają się otwierać na zewnątrz kotłowni, a nie do środka. Grubość ocieplenia takiej ściany należy obliczyć (zależy od rodzaju paliwa do kotła oraz temperatury w garażu). Ogrzewanie garażu do 16 C jest bezcelowe.


patrz także:budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom garaże
Pawel Michalski

2019-03-16 00:38:01

Czytam serwis bardzo uważnie i porada 939 tyczyla się właśnie próby pomocy koledze właściciela książki. Świadomy takiego precedensu, chcący pomóc koleżance ale i zwyczajnie ciekawy rozwiązania tego problemu, oraz z zasady prawdomówny, zadałem moje pytania. Nie bylo to żadne iście na skróty i kopiuj-wklej, lecz próba dokładnego zrozumienia w czym rzecz i potem próba szczegółowego opisania tych naszych wątpliwości.
Dlatego zależało by mi na poznaniu rozwiązania kwestii jak wykonać taka ścianę, która jest ocieplona od środka, aby dalo się na niej wieszać ciężkie rzeczy. Czy wymaga to analizy cw i bez tego ani rusz, czy może są jakieś rozwiązania które po prostu sprawdza się bez liczenia tego konkretnego przypadku?
Jerzy Bogdan Zembrowski

2019-03-16 00:58:34

Czasami, jak pytanie jest ciekawe także dla innych, robię wyjątek i odpowiadam i oczekuję, że osoba z problemem  skorzysta z książki, bo to nie pierwszy i nie ostatni problem. Tak też traktuję i w tym przypadku.

Nie chodzi o analizę c-w dla ściany między garażem a częścią mieszkalną, lecz obliczenie wymaganej grubości termoizolacji. Zwykle garaż jest ogrzewany do temperatury 5 C, więc można bez obaw o przemarzanie lokować wsporniki pod ciężkie elementy od strony garażu. Jasne jest, że muszą one być kotwione w murze jeszcze przed wykonaniem ocieplenia takiej ściany. Wykończenie wykonuje się jak od zewnątrz: warstwa szpachlowa zbrojona z grupy BSO - masy klejowo-szpachlowe do styropianu (jeśli EPS) lub z grupy BSO - masy klejowo-szpachlowe do wełny mineralnej (jeśli wełna) i wyprawa gotowa lub malowana. Ze względów pożarowych lepiej jest ocieplać taką ścianę wełną mineralną, a nie styropianem.
« powrót
2007-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.