porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

błędy i usterki w budownictwie

Jerzy Bogdan Zembrowski

dział 306
temat nr 063

Przewymiarowane balustrady balkonów


Projektant wymyślił murowane balustrady balkonów. Można i tak, ale ...


Potężne wymurowania na balkonach.
Jerzy Zembrowski

Jerzy Bogdan Zembrowski
Na pierwszy rzut oka, nie ma się do czego przyczepić - prawda? Jednak tak potężne mury na balkonach, to chyba nie tylko przesada. Grubość balustrady 25 cm, to zbędny koszt inwestycji. Tak grube ścianki balustrad poważnie zwiększyły grubość płyty żelbetowej balkonów i ilość ich zbrojenia oraz kotew.

Zastosowano nierdzewne kotwy stalowe i płyty balkonowe dystansowe. Nośność sprawdzono podczas projektowania, ale architekt nie pomyślał o zabezpieczeniu antykarbonatyzacyjnym betonu! Co się stanie za lat kilkanaście? Patrz: Karbonatyzacja betonu oraz Korozja stali i betonu
patrz także: balkony błędy projektowe karbonatyzacja korozja betonu
GG

2018-02-23 21:16:39

Kilka zdań i ile informacji, a i bardzo głęboka analiza całościowa problemu. Sam nie wpadłbym na tyle problemów z tym balkonem, bez Pana naprowadzenia. Można spierać się czy te balustrady są za grube czy nie. Architekt powie, że idealna proporcja kształtu, wymiarów, grubości i koloru barierek. Nie ulega wątpliwości, że to wszystko można było uzyskać barierką o połowę cieńszą i zewnętrzny wygląd nie zmieniłby się, a koszty inwestycji byłyby dużo niższe (tym bardziej, że dla wprawnego oka widać, że niektóre balkony nie są ażurowe, a całkowicie zabudowane). Ale jak to mówią "kto bogatemu zabroni", choć jest to nie uczciwe. Jednakże tutaj chyba dopatruje się Pan o wiele gorszej sprawy. To że balkony są zaprojektowane na dany ciężar barierki to jedna sprawa, ale ten mały szczegół braku powłoki antykarbonatyzacyjnej to już niebezpieczne. Przy lekkich barierkach, nawet przy korozji betonu, a potem stali tych balkonów, czas ewentualnej katastrofy "urwania się" tych balkonów będzie znacznie dłuższy niż przy ciężkich masywnych barierkach, które w tym przypadku dają ogromny moment podporowy przy ścianie. Wówczas wystarczy niewielkie osłabienie płyty nośnej i nieszczęście murowane (oby nie śmiertelne).

« powrót
2007-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.