porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

błędy i usterki w budownictwie

Jerzy Bogdan Zembrowski

dział 306
temat nr 073

Skutek braku nawiewników w stolarce


Mieszkańcy świeżo wybudowanego budynku wielorodzinnego, już w pierwszej zimie doświadczyli totalnej kondensacji pary wodnej we wnętrzach - szczególnie na oknach i drzwiach balkonowych.


Drzwi balkonowe zimą.
Jerzy Zembrowski

Jerzy Bogdan Zembrowski
Podczas wizyty kontrolnej na obiekcie, okazało się, iż gdy tylko temperatura na zewnątrz obniżyła się poniżej 0 C, na wszystkich oknach i drzwiach balkonowych najpierw pojawiła się rosa, a potem zaczęła spływać strumieniami woda zalewając mieszkania. Ponadto, przez kratki wentylacyjne na najwyższej kondygnacji w kuchni i łazience napływało zimne powietrze dokuczając niemiłosiernie. Mieszkańcy zasłonili więc otwory wentylacyjne na różne sposoby (papierem, taśmą - czym kto miał). Pomogło o tyle, że już nie wiało zimnym powietrzem, ale woda ściekała po oknach i drzwiach z większym strumieniem.

Wezwano administrację osiedla, lecz ta stwierdziła winę mieszkańców i nakazała udrożnić kratki wentylacyjne. Po odsłonięciu kratek, sytuacja się nie zmieniła, więc znowu je zakryto.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego, pomiarach oraz analizie projektu, okazało się, iż zamontowano niezgodną z projektem stolarkę okienno-drzwiową z PCV bez wymaganych nawiewników. W rezultacie, nie mogła działać wentylacja grawitacyjna - owszem, były kanały wylotowe, ale nie było wlotu powietrza zewnętrznego, więc nie było przepływu powietrza przez wnętrza.

patrz także: okna drzwi wentylacja błędy wykonawcze
« powrót
2007-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.