porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 292


 
 
31
   ...  
23
 
22
 
21
 
20
 
19
   ...  
1
 
 
monika.btemat nr 308-866
visibility czytano 590 razy

Ocieplanie domu szkieletowego zimą i usuwanie błędów


W domu o konstrukcji szkieletowej, dla którego wykonał Pan analizy c-w dla przegród chcielibyśmy jeszcze tej zimy rozpocząć prace związane z wykonaniem hydroizolacji i termoizolacji podłogi wraz z naprawą betonu i wykonaniem jastrychu cementowego. Dom ma zamknięte ściany zewnętrzne i dach, ale brakuje docieplenia wełną w ścianach oraz w stropie. Wiem, że do wykonania ww. prac potrzebujemy temp. w domu min. +5 C. Żeby to uzyskać przy niskich temperaturach zewnętrznych chcemy dogrzać dom nagrzewnicami.

1 Czy zanim zaczniemy prace można docieplić najpierw strop aby ciepło nam tak szybko nie uciekło przez dach? Na ścianach zewnętrznych mamy 5cm nieszczęsnego styropianu. Czy na tym etapie powinniśmy już wykonać otwory w płycie OSB, które Pan zalecił czy należy z nimi poczekać do momentu układania wełny w ścianach?

2. Czy do wykonania napraw betonu pokazanych na załączonym zdjęciu właściwa będzie mineralna zaprawa naprawcza Sperrmortel?

3. Potrzebuję dobrać hydroizolację, którą będę mogła połączyć z pasami plastiku pod ścianami. Założyłam, że porady w temacie nr 102 można wykorzystać w naszym domu. Pod podwalinami ścian znajdują się 3 różne rodzaje pasów (na zdjęciu gładki pas plastiku i pas z kratką - nie wiem czy ta różnica ma wpływ na dobór hydroizolacji). Pod jedną ze ścian wewnętrznych znajduje się podkład z fragmentów dachówki bitumicznej (zdj.).

4. Podwaliny ścian wewnętrznych w miejscu gdzie są drzwi mają wysokość 14cm, przy warstwie styropianu 10cm i jastrychu betonowym 7cm. Zatem część belki podwaliny będzie w warstwie jastrychu. Czy tę belkę od wierzchu należy czymś oddzielić od jastrychu?

5. Poprzedni właściciel domu wykonał instalacje mocno ingerujące w konstrukcję belek stropowych czy słupków ścian wewnętrznych. Jeden z wykonawców, z którymi rozmawialiśmy powiedział nam, ze takie problematyczne miejsca naprawia się poprzez założenie blaszek łączących obie strony wykonanego wrębu. Czy takie naruszenia konstrukcji nie powinny zostać naprawione poprzez dodanie np. bo bokach desek dług. np. 50cm, które by wzmacniały osłabioną część konstrukcji? (zdjęcie wrębów w zał.). Czy belki stropowe z za dużymi wrębami nie powinny zostać wymienione (instalacje oraz bojler zostaną usunięte)?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy szkieletowe drewniane naprawy remonty porady inwestorom

Bartektemat nr 308-872
visibility czytano 266 razy

Błędy w obsadzeniu progu drzwi tarasowych


Byłem wczoraj na budowie. Obecnie mam stan zamknięty. Moją uwagę zwróciła plama pod oknem na wylewce na parterze. Z tego co mi wiadomo, na tę wylewkę mają być teraz ułożone styropiany, później folia, podłogówka i wylewka anhydrytowa. Pytanie - czy powinienem się martwić tą dziurą pod oknem? Wydaje mi się, że powinno to być szczelne. Pod oknem jest podstawka z klinarytu i jak widać na samym środku okna, na łączeniu się rozeszła i topniejący śnieg w postaci wody dostał się do środka. Co prawda z zewnątrz jeszcze nie ma ocieplenia i elewacji, ale to chyba nie powstrzyma wody przed dostawaniem się do środka?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego tarasy naziemne stolarka PCV porady inwestorom

Janusz Glazurnikwawa Tomziktemat nr 308-885
visibility czytano 734 razy

Płyty GK zamiast tynku - zasadne, czy nie? Jak je mocować?


1). Czy sposób klejenia płyt g.k. "na placki", zgodnie z tym co proponują producenci kleju do g.k., czy też producenci płyt g.k. - jest właściwy? Czy rzeczywiście nie wolno kleić płyt g.k. "na grzebień" (uzasadnienie, że ta metoda zblokuje ujścia wilgoci z kleju, zniszczy płytę)?
2). Coraz częściej spotyka się "mądrych" inwestorów, którzy w ramach "oszczędności" decydują się na samodzielny montaż płyt g.k. Czy przy ścianach murowanych, np z bloczka komórkowego ma to sens, czy płyty g.k. są naprawdę lepsze od tynku?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tynki porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom tynki wewnętrzne

tomektemat nr 308-901
visibility czytano 139 razy

Zasady obliczania powierzchni użytkowej


Dzień dobry,
Często spotykam się z sytuacją, że deweloperzy podają w umowach, że powierzchnie użytkowe mieszkań będą liczone wg normy PN-ISO 9836:1997. Jest to norma wycofana, która niejednoznacznie określa, czy ściany działowe wliczają się do powierzchni użytkowej mieszkania. Norma, która ją zastąpiła tj. PN-ISO 9836:2015-12 jest doprecyzowana w tym względzie, jasno z niej wynika, że jeśli ściany działowe są stałe, czyli nie są przepierzeniem i nie można ich zdemontować, nie wolno wliczać ich powierzchni do powierzchni użytkowej mieszkania. Wydaje mi się, że jest to celowe posunięcie ze strony deweloperów (podawanie nieaktualnej normy w umowach) by więcej zarobić na metrażu mieszkań. Podczas wykrycia takiej nieprawidłowości przy odbiorze mieszkania, jakie powinny być dalsze kroki nabywcy, by nie dać się naciągnąć? Jeśli deweloper upiera się przy swoim, do kogo nabywca się powinien udać, do prawnika?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: prawo budowlane porady inwestorom

TomaszJtemat nr 308-915
visibility czytano 242 razy

Popękana wyprawa silikonowa na ocieplonej elewacji


Elewacja wykonana wrzesień-październik, ostatnio zauważyłem w jednym miejscu około 2m2 kawałek ściany od drzwi garażowych do rogu domu, takie oto spękania jak na zdjęciu w innych miejscach sporadycznie o wiele mniejsze i dużo rzadsza ryski - ciężko je zauważyć. Co mogło być powodem powstania tego defektu? Co można w takiej sytuacji zrobić poczekać do wiosny przemalować ten fragment? Czym grozi bądź nie pozostawienie takich spękań?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy wykonawcze elewacje porady inwestorom

Tomasztemat nr 308-919
visibility czytano 342 razy

Jak uniknąć glonów i pleśni wewnątrz poliwęglanu komorowego?


Co jest powodem powstawania glonów i pleśni wewnątrz struktury płyt z poliwęglanu komorowego, który użyto jako pokrycie dachowe np. wiaty przystankowej lub garażu. Czy jest to niewłaściwy montaż?
Odpowiedź płatna
patrz także: porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom poliwęglan komorowy

centaurtemat nr 308-928
visibility czytano 246 razy

Pękająca elewacja na styropianie


Witam panie Jerzy to elewacja budynku wykonana 8 lat temu, rok temu po sezonie zimowym pojawiły się pęknięcia wyprawy mineralnej pokrytej farba z w kontakcie z kostką brukową i w miejscu montażu parapetów w jaki sposób powstrzymać ten proces jak go naprawić i czym to grozi. Jedyna różnica na przestrzeni tych 8 lat to to że tuje rzucające cień w to miejsce 8 lat temu miały 2m A w tej chwili mają 4 m wysokości.. w przypadku kostki Wygląda to jakby napierała ona w elewację jest to na przestrzeni 5 m potem są drzwi i kolejne 5 m tej ściany nie ma takich zmian.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze elewacje cokoły porady inwestorom

Arkadiusz Daftemat nr 308-933
visibility czytano 347 razy

Dlaczego producenci materiałów nic nie mówią o analizach optymalizacyjnych?


Dzień dobry. Korzystam z Pana książki i serwisu. Mam pytanie dotyczące materiałów na wykonanie ścian w domu jednorodzinnym. Czy można samemu dobrać rodzaj materiału ścian muru i ocieplenia czy tylko jak Pan podaje poprzez analizy optymalizacyjne. Co się zyskuje i jak z tym jest w praktyce? Pytam bo nie spotkałem aby jakiś producent pisał że trzeba wykonać analizy c-w a każdy tylko chwali swoje materiały i je warto stosować. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy jednorodzinne porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Beatatemat nr 308-934
visibility czytano 657 razy

Harmonogram na 4 lata budowy domu jednorodzinnego


Mam SSO budynek parterowy wykonany z betonu komórkowego zadaszony pokryty panelami z blachodachówki. Cykl budowy chcemy podzielić na 4 etapy w trakcie 4 lat i dopiero w ostatnim roku na koniec tego etapu uruchomić ogrzewanie.
1 etap SSO już mamy. W tym roku 2 etap, planujemy:
a) montaż stolarki okna PCV oraz drzwi zewnętrzne drewniane i do kotłowni metalowe;
b) wykonanie instalacji elektrycznej;
c) wykonanie termoizolacji zewnętrznej budynku + elewacja. Przez kolejne 2-3 lata dom będzie nieogrzewany. Czy brak ogrzewania spowoduje zniszczenie drzwi drewnianych, np. wypaczenie, skrzywienie?
Jest możliwość zabezpieczenia i nie korzystania z drzwi zewnętrznych, ponieważ planujemy montaż bramy garażowej na koniec budowy (zamknięcie garażu planujemy płytą OSB) to umożliwi komunikację z pominięciem drzwi wejściowych, dlatego myślę o drewnianych drzwiach, które można zabezpieczyć, ale nie wiem czy brak ogrzewania będzie miał znacznie?
Nad drzwiami jest wysunięty dach (forma podcienia), będą chronione przed deszczem.
3 etap planowany jest następująco:
a) rozprowadzenie instalacji co, wod.kan. w ścianach;
b) wykonanie hydroizolacji podłogi, termoizolacji, rozprowadzenie wod.kan., ogrzewania podłogowego, jastrychu;
c) wykonanie tynków wewn.;
d) montaż bramy garażowej;
4 etap to:
e) wyposażenie kotłowni;
f) ocieplenie stropu na poddaszu nieużytkowym;
g) prace wykończeniowe wewnętrzne;
h) prace wykończeniowe zewnętrzne.
Czy 3 i 4 etap zaplanowano poprawnie? Jako pierwszy jastrych następne tynki? Czy tynki i jastrych po całkowitym wyschnięciu mogą zimować bez ogrzewania? Wszystkie prace mokre będą wykonywane od maja do końca sierpnia.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

Maciejtemat nr 308-938
visibility czytano 1110 razy

Chłodna spiżarka w domu parterowym


Panie Jerzy, proszę o wyjaśnienie czy w przypadku spiżarni ulokowanej w centralnym punkcie domu (brak przylegania do ściany zewnętrznej) jest możliwość wytworzenia choćby namiastki mikroklimatu który powinien panować w pełnoprawnej spiżarni.
W pozostałych tematach w serwisie (102, 886, 913) poruszono jedynie konieczność wentylacji. W moim projekcie przewidziany jest kanał wywiewny wyprowadzony ponad dach.
Jeśli się da, uzyskać niższe temperatury i wilgotności odpowiednie dla prawdziwej spiżarni to w jaki sposób je zapewnić aby nie potrzebnie nie wyziębiać sąsiadujących pomieszczeń?
Izolacja ścian od reszty budynku(ograniczona ilość miejsca w i tak niewielkiej kuchni)? Nawiew powietrza z zewnątrz poprowadzona pod wylewką?
Załączam rzut parteru, pomieszczenie 1/6 spiżarnia sąsiaduje z kuchnią, salonem, korytarzem a nad nim znajduje się garderoba nie oddzielona od sypialni.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom


 
 
31
   ...  
23
 
22
 
21
 
20
 
19
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.