porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 17


 
 
2
 
1
 
 
 
GGtemat nr 308-2527
visibility czytano 315 razy

Jakie wkłady do kanałów spalinowych


Mógłby Pan porównać systemy wkładów kominowych: alufol, szlamowanie, rury kwasoodporne, wkłady ceramiczne, a może jeszcze coś jest na rynku?
1. Który z systemów do przewodów wentylacyjnych, spalinowych, dymowych?
2. Który z systemów najtrwalszy?
3. Który najmniej inwazyjny w trakcie montażu w istniejącym przewodzie kominowym?
4. Który najpewniejszy w czasie montażu w istniejącym przewodzie kominowym tzn. nad którym z nich mamy pełną kontrolę nad montażem i szczelnością?
5. Czy w przewodach wentylacyjnych potrzebny jest jakikolwiek wkład kominowy?
6. Jak radzić sobie z koniecznością montażu rurki od skraplacza. Czy jest możliwość jej nie montować? Czy jeśli przewód kominowy schodzi do piwnicy i tam jest wyczystka to czy można tam montować zbiornik od skraplacza? Często w kamienicach kominy są wpinane dopiero na poszczególnych kondygnacjach i wówczas rurka od skraplacza wychodzi centralnie na środku ściany np. kuchni. Wówczas trzeba jakoś to ukryć i dodatkowo montować zbiorniczek na skropliny. Jest to problematyczne, a przede wszystkim szpetnie wygląda.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: kanały spalinowe kominki kominy kotły gazowe kotły na biomasę kotły na koks kotły na pellety kotły na węgiel kotły olejowe kotły zgazowujące drewno degradacja porady inwestorom porady wykonawcom

GGtemat nr 308-2531
visibility czytano 1420 razy

Adaptacja kanału spalinowego w kominie na wentylacyjny i odwrotnie


1) Mam mieszkanie w 4-piętrowej kamienicy. Do mieszkania mam „przypisane” 3 przewody kominowe. Do jednego jest podłączony piec gazowy z otwartą komorą spalania (przewód spalinowy), a dwa pozostałe to przewody wentylacyjne. Czy można dowolnie, w ramach tych przewodów kominowych zmieniać podłączenia, mając oczywiście na uwadze, że w przewodzie spalinowym musi być wkład z rury kwasoodpornej ze skraplaczem. Czy przewód spalinowy adaptowany do wentylacyjnego trzeba tylko wyczyścić, czy potrzebne są inne zabiegi?
2) Żeby nie zakładać kolejnego wątku to jakie warunki trzeba spełnić, żeby zaadaptować komin dymowy do wentylacji lub odprowadzania spalin z pieca gazowego?
3) Jedna kratka wentylacyjna (wg mnie) jest za nisko zamontowana. Jeśli chciałbym ją „podnieść” pod sufit to czy można do tego używać wiertarki z funkcją udaru, czy jednak tylko ciąć tarczą bez drgań. A może są jakieś ręczne piły do cięcia cegły pełnej. Chodzi mi o jak najmniejsze zapylenie / zabrudzenie kuchni. Otwornica w tym przypadku nie wchodzi w grę, bo kratkę mam prostokątną.


Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty kominy kanały spalinowe kanały wentylacyjne porady inwestorom porady wykonawcom

NNtemat nr 308-2588
visibility czytano 261 razy

Śmierdzące plamy na kominie w domu jednorodzinnym


Dzień dobry.
Przesyłam krótki opis zdarzenia i zdjęcia. Dom jednorodzinny podpiwniczony. Parter, strych, komin 1 metr ponad kalenicę. Średnica komina w kształcie prostokąta 25/15.
Ciąg bardzo dobry. Dlatego komin nie był czyszczony przez 25 lat.
W tym roku zmieniłem piec który reguluje temp. na kotle za pomocą otwierania lub zamykania dolnej klapy pod rusztami. Przedtem miałem piec w którym paliłem tylko okresowo. Przez miesiąc paliłem drewnem. Na piecu ustawiałem temp. 60 stopni. Teraz palę węglem na taką samą temperaturę.

Na strychu na kominie widać brudne zacieki. W kominie osadziło się bardzo dużo kondensatu (smoły) co widać na jednym zdjęciu po otwarciu drzwiczek kontrolnych.
Na ścianie w pokoju pod sufitem pokazała się śmierdząca plama.

Mam pytanie do Pana jak pozbyć się kondensatu, jak palić w piecu i jak pozbyć się zapachu i plam na ścianie?
Czy założyć wkład żaroodporny, czy może wyszlamować komin, a może także ocieplić komin na strychu?

Ciekaw jestem Pana opinii. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze domy jednorodzinne kanały spalinowe kominy porady wykonawcom porady inwestorom

GGtemat nr 308-2719
visibility czytano 219 razy

Podłączenie kotła atmosferycznego do wkładu spalinowego w kominie


Kilka lat temu instalator wymieniał mi stary na nowy kocioł gazowy dwufunkcyjny z otwartą komorą spalania. Przyjechał zamontował, podłączył rurę do komina, skasował i odjechał. Nie znam się na tym to zaakceptowałem to co zastałem. Ostatnio jednak przeglądałem dokumenty od pieca i postanowiłem sprawdzić montaż rury spalinowej łączącej piec z kominem. I coś mi nie pasuje. 
Wobec powyższego proszę o informację w tej sprawie.Jak prawidłowo powinna być zamontowana rura nierdzewna do odprowadzania spalin z kotła gazowego dwufunkcyjnego z otwartą komorą spalania? Mam rurę ze stali nierdzewnej fi=130. Wg rysunku jak poniżej, króciec spalinowy od kotła ma wymiar wewnętrzny fi=132mm. Schemat A przedstawia obecną sytuację. Kolanko, które zamontowane jest do tego króćca, skierowane jest kielichem w stronę króćca, czyli tak jakby chciano nałożyć kielich kolanka na króciec, czyli nakryć kielichem kolanka tenże krócieć kotła. Dalej kolejne elementy rur spalinowych nachodzą swoimi kielichami na poprzednie proste końce rur. Ostatnie kolanko wchodzi w komin częścią prostą (bez kielicha). Wydaje się to poprawne, gdyż spaliny z kotła przemieszczają się szczelnie przez całą długość do komina. 
Obawy moje budzi fakt, że ten kielich pierwszego kolanka nie nachodzi na króciec od pieca (patrz schemat A), bo instalator nie dał rady nasunąć tego kielicha na ten króciec, gdyż jego zewnętrza średnica jest koło fi=134mm (132mm + 2x1mm grubość ścianki króćca). Tak się zastanawiam, czy producent kotła nie zastosował wewnętrznej średnicy króćca 132mm sugerując/wymagając tym samym montażu kolanka do wewnątrz (stroną bez kielicha – patrz schemat B). Jeśli tak miałoby być to spaliny będą na swojej drodze miały możliwość „wciskać się” między połączenia poszczególnych rur spalinowych i wydostawać się do pomieszczenia. Czy wówczas każde połączenie powinienem okleić taśmą żaroodporną? Dodatkowo, w takim połączeniu niepokoi mnie fakt ewentualnych skroplin, które to gładko będą spływać po rurze do pieca i spływać chyba na palnik. Proszę o poradę.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: kotły gazowe kanały spalinowe kanały dymowe porady inwestorom

GGtemat nr 308-2720
visibility czytano 173 razy

Montaż rozety spalinowej w kominie.


Jak i czym zamontować w kominie rozetę (nierdzewną) z króćcem dolotowym. Chodzi mi o coś takiego jak na zdjęciach. W komin będzie wchodziła rura spalinowa od kotła gazowego z otwartą komora spalania.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: porady inwestorom kanały spalinowe kominy kotły gazowe

Breslandtemat nr 308-2833
visibility czytano 262 razy

Zabezpieczenie wełny przed pyleniem


Czy są jakieś przeciwwskazania do zabezpieczenia powierzchni twardej wełny mineralnej w wentylowanym szachcie technicznym (przewody wentylacji mechanicznej, spalinowej-systemowej) przed pyleniem za pomocą emalii żaroodpornej w sprayu (farba nawierzchniowa silikonowa, termoutwardzalna)?

Producent dopuszcza stosowanie materiału wewnątrz pomieszczeń (można stosować do malowania grilli, barbecue, kominków, tłumików, grzejników, nagrzewnic, bojlerów, rur i innych elementów nagrzewających się powyżej 220°C).

W szachcie obok przewodów wentylacji mechanicznej będzie przeprowadzony przewód spalinowy od kominka opalanego drewnem - preizolowany fabrycznie (blacha żaroodporna- wełna żaroodporna - blacha nierdzewna), temperatura powierzchni może dochodzić do 120 st. C, stąd pomysł na farbę żaroodporną, tym bardziej, że szacht będzie mechanicznie wentylowany i pył z wełny mógłby przedostawać się poza szacht.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: konstrukcje żelbetowe kanały wentylacyjne porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Kottemat nr 308-2839
visibility czytano 265 razy

Kanały spalinowe i powietrzne do kotłów kondensacyjnych


Panie Jerzy 
pytanie odnośnie komina do kotła Wolf FBG-28 a mianowicie mam przygotowany szacht z pustaków kominowych o średnicy wewnętrznej 29 cm który w środku jest wyłożony wełną o grubości 5 cm i moje pytanie czy mogę w tym szachcie zastosować komin nie koncentryczny tylko jedno ścienny gdzie rura koncentryczna (tj. kolano) była by zastosowana od pieca do ściany łącząc się z rurą jedno ścienną oraz potem komin również byłby zakończony nasadą z rury koncentrycznej co pozwoliło by dostawaniu się powietrza do środka szachtu a potem kolanem koncentrycznym do pieca czy takie rozwiązanie jest poprawne? I drugie pytanie czy te rury kominowe mogą by z polipropylenu? W załączniku zdj które przedstawia takie rozwiązanie o którym piszę.

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kanały spalinowe kominy kotły gazowe kotły olejowe porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.