porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 85


 
 
10
   ...  
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Maratontemat nr 308-2470
visibility czytano 228 razy

Wykorzystanie nieczynnych kanałów kominowych


Dzień dobry.
Mój dom ma aż trzy kominy i kilka kanałów dymowych, kiedyś używanych do ogrzewania, już do niczego potrzebnych. Czy mogę zasypać je perlitem aby ograniczyć straty ciepła? Czapa kominowa będzie przykryta blachą.
Drugie pytanie. Czy mogę wykorzystać kanał dymowy, nieużywany od kilkunastu lat, na potrzeby wentylacji jeśli uda mi się poprowadzić w nim rurę spiro Al do wentylacji i oczywiście wszystkie połączenia wykonać szczelnie?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: porady inwestorom kominy wentylacja

GGtemat nr 308-2527
visibility czytano 315 razy

Jakie wkłady do kanałów spalinowych


Mógłby Pan porównać systemy wkładów kominowych: alufol, szlamowanie, rury kwasoodporne, wkłady ceramiczne, a może jeszcze coś jest na rynku?
1. Który z systemów do przewodów wentylacyjnych, spalinowych, dymowych?
2. Który z systemów najtrwalszy?
3. Który najmniej inwazyjny w trakcie montażu w istniejącym przewodzie kominowym?
4. Który najpewniejszy w czasie montażu w istniejącym przewodzie kominowym tzn. nad którym z nich mamy pełną kontrolę nad montażem i szczelnością?
5. Czy w przewodach wentylacyjnych potrzebny jest jakikolwiek wkład kominowy?
6. Jak radzić sobie z koniecznością montażu rurki od skraplacza. Czy jest możliwość jej nie montować? Czy jeśli przewód kominowy schodzi do piwnicy i tam jest wyczystka to czy można tam montować zbiornik od skraplacza? Często w kamienicach kominy są wpinane dopiero na poszczególnych kondygnacjach i wówczas rurka od skraplacza wychodzi centralnie na środku ściany np. kuchni. Wówczas trzeba jakoś to ukryć i dodatkowo montować zbiorniczek na skropliny. Jest to problematyczne, a przede wszystkim szpetnie wygląda.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: kanały spalinowe kominki kominy kotły gazowe kotły na biomasę kotły na koks kotły na pellety kotły na węgiel kotły olejowe kotły zgazowujące drewno degradacja porady inwestorom porady wykonawcom

GGtemat nr 308-2529
visibility czytano 345 razy

Wadliwy remont stropodachu za pomocą papy termozgrzewalnej


Dzień dobry,
Na dachu kamienicy, w której mam mieszkanie (nie mieszkam tam), około 1 miesiąc temu rozpoczął się remont dachu płaskiego krytego papą asfaltową. Pod częścią dachu jest poddasze nieużytkowe, a pod częścią mieszkanie. Ze względu na liczne przecieki dachu zarówno w części użytkowej jak i nieużytkowej wspólnota podjęła decyzję o remoncie poszycia dachowego wraz z wykończeniem kominów i wszystkimi obróbkami wokół elementów przechodzących przez dach.
Dnia 29.10.2022 około godziny 14, pojawiłem się na dachu wraz z właścicielem mieszkania na poddaszu i taki to efekt zastaliśmy. Wg nas obecny stan i błędy dyskwalifikują wykonany remont, gdyż nie spełniają zaleceń / instrukcji producenta papy (papa termozgrzewalna ICOPAL 5,2mm), a co za tym idzie pozbawiają nas gwarancji producenta papy. Jednakże, jako osoby nieznające się na rzeczy, pragniemy zasięgnąć Pana opinii i poprosić o sugestie jak rozmawiać z wykonawcą i inspektorem technicznym z ramienia Administratora. Wiemy, że łatwo mogą wcisnąć nam każdy kit wiedząc, że nie znamy się na tym i nie mamy żadnych kwalifikacji, aby kwestionować lub podważać jakość prac budowlanych. Poniżej spisane nasze wątpliwości.

1. W większości połączeń poszczególnych brytów papy asfaltowej brak widocznego wypływu masy asfaltowej (zalecana szerokość 5-10mm) wzdłuż zakładów podłużnych, poprzecznych i innych połączeń np. obróbek kominów itp. Świadczy to niedostatecznym wygrzaniu papy, a co za tym idzie braku pełnego połączenia nowej papy z podłożem na 100% swej powierzchni spodniej.
2. W kilku miejscach całkowity brak zgrzania zakładów podłużnych i poprzecznych.
3. W kilku miejscach zbyt duże zakłady brytów papy, przez co część papy nachodzi na bryt papy z posypką.
4. W kilku miejscach brak zgrzania papy w okapie (do pasa nadrynnowego).
5. W kilku miejscach brak zgrzania papy do kominów i attyki wewnętrznej.
6. W kilku miejscach na powierzchni dachu widoczne liczne pomarszczenia i fałdowania nowo położonej papy - świadczy to o przegrzaniu papy.
7. Brak właściwych/szczelnych obróbek wokół kominów – liczne nieszczelności/dziury.
8. Błędne mocowanie izoklinów styropianowych wokół kominów – spalenie styropianu i brak mocowania papy do podłoża.
9. Błędne wykonanie obróbek wokół wszelkiego rodzaju elementów wystających z dachu (rury na drugim planie na jednym ze zdjęć).
10. Zły dobór systemu montażu listew zakończeniowych wokół kominów – odpadające listwy (montaż na kołki rozporowe).
11. Brak uszczelnienia listew zakończeniowych wokół kominów ze ścianą komina, a jak jest to jakieś czarne mazidło zamiast dedykowanych uszczelniaczy polimerowych odpornych na UV i zewnętrzne warunki atmosferyczne.
12. Miejsca, gdzie brak niwelacji fałd/zgrubień pod starą papą - tworzenie się kałuż (wzdłuż attyki frontowej) – brak zdjęcia tego miejsca. Chyba świadczy to o braku przygotowania starego podłoża do kładzenia nowej papy.
13. Rura wentylacji kanalizacji całkowicie skorodowana i pozostawiona.
14. Pobrudzenie/okopcenie świeżej wyprawy elewacyjnej kominów na skutek błędnego operowania dyszą palnika gazowego.

Zadaliśmy też kilka pytań zarządcy nieruchomością:
15. Czy przed położeniem nowej papy, stara papa była oczyszczona, odkurzona i zagruntowana preparatem gruntującym zalecanym przez producenta papy?
16. Jakie produkty zostały użyte do uszczelnień czapek kominów, obróbek blacharskich wokół elementów wystających (kominy, attyki, rury itp.? Na zdjęciu zamieszczam puste opakowanie po produktach, które znaleźliśmy na dachu.
17. Czy panujące niskie temperatury (szczególnie w nocy), opady deszczu i poranna rosa, nie wpłyną negatywnie lub wręcz uniemożliwią prawidłowe wykonanie prac, szczególnie układania papy?
Wysyłam również kilka fotografii z remontu dachu.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy wykonawcze stropodachy remonty porady inwestorom

GGtemat nr 308-2531
visibility czytano 1413 razy

Adaptacja kanału spalinowego w kominie na wentylacyjny i odwrotnie


1) Mam mieszkanie w 4-piętrowej kamienicy. Do mieszkania mam „przypisane” 3 przewody kominowe. Do jednego jest podłączony piec gazowy z otwartą komorą spalania (przewód spalinowy), a dwa pozostałe to przewody wentylacyjne. Czy można dowolnie, w ramach tych przewodów kominowych zmieniać podłączenia, mając oczywiście na uwadze, że w przewodzie spalinowym musi być wkład z rury kwasoodpornej ze skraplaczem. Czy przewód spalinowy adaptowany do wentylacyjnego trzeba tylko wyczyścić, czy potrzebne są inne zabiegi?
2) Żeby nie zakładać kolejnego wątku to jakie warunki trzeba spełnić, żeby zaadaptować komin dymowy do wentylacji lub odprowadzania spalin z pieca gazowego?
3) Jedna kratka wentylacyjna (wg mnie) jest za nisko zamontowana. Jeśli chciałbym ją „podnieść” pod sufit to czy można do tego używać wiertarki z funkcją udaru, czy jednak tylko ciąć tarczą bez drgań. A może są jakieś ręczne piły do cięcia cegły pełnej. Chodzi mi o jak najmniejsze zapylenie / zabrudzenie kuchni. Otwornica w tym przypadku nie wchodzi w grę, bo kratkę mam prostokątną.


Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty kominy kanały spalinowe kanały wentylacyjne porady inwestorom porady wykonawcom

Uzotemat nr 308-2556
visibility czytano 776 razy

Dachowy kominek wentylacyjny do pionów kanalizacyjnych


Panie Jerzy
czy kominek systemowy wentylacyjny służący do wentylacji pomieszczeń różni się czymś od kominka służącego do odpowietrzania kanalizacji? Stojęprzed zakupem kominka służącego do odpowietrzania kanalizacji jednak producenci wydaja się nie rozróżniać kominków według tych zastosowań.

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze kanalizacja instalacje kanalizacyjne porady inwestorom porady wykonawcom porady architektom

Saper75temat nr 308-2559
visibility czytano 256 razy

Wypełnienie szczeliny dylatacyjnej między kominem a ścianą


Pytanie nr 1: Czy można użyć maty Aerożel (max. temp. stosowania do 650°C) jako wypełnienie przestrzeni dylatacyjnej (10mm) pomiędzy kominem tradycyjnym (do kominka, z czerwonej cegły) a ścianą działową (w moim przypadku 12cm Silikat)? Rozumiem że taką przestrzeń można z powodzeniem wypełnić wełną mineralną? Chciałbym jednak w jakiś sposób zwiększyć kontakt ścianki działowej z kominem.

Pytanie nr 2: Jeśli tak, to czy można przykleić taką matę silikonem "wysokotemperaturowym" jeśli tak to jakim (czy taki z max. temp. stosowania do 300°C, np ?)

Pozdrawiam
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dylatacje kominy porady inwestorom porady wykonawcom

Mruktemat nr 308-2581
visibility czytano 363 razy

Samodzielne tynkowanie komina od kominka i jego ocieplenie


Witam,
mam pytanie odnośnie komina. Komin jest systemowy (keramzytobeton, wełna, ceramika), docelowo do kominka. Całość będzie zabudowana. Czytałem jednak, że zaleca się w każdym wypadku otynkować komin, przy czym nie jest zalecany tynk gipsowy. Problem w tym, że w domu będą tynki właśnie gipsowe. Czy są jakieś gotowe zaprawy, którymi można by samemu "zaciągnąć" czy też "otynkować" komin? Kolejna sprawa, czytałem również opinie, że komin winien być ocieplony wełną nie tylko ponad dachem, ale również na poddaszu nieużytkowym a w niektórych przypadkach również na niższych kondygnacjach. Mógłby się Pan do tego odnieść?
Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kominy tynki wewnętrzne porady inwestorom porady wykonawcom ocieplenia

NNtemat nr 308-2588
visibility czytano 260 razy

Śmierdzące plamy na kominie w domu jednorodzinnym


Dzień dobry.
Przesyłam krótki opis zdarzenia i zdjęcia. Dom jednorodzinny podpiwniczony. Parter, strych, komin 1 metr ponad kalenicę. Średnica komina w kształcie prostokąta 25/15.
Ciąg bardzo dobry. Dlatego komin nie był czyszczony przez 25 lat.
W tym roku zmieniłem piec który reguluje temp. na kotle za pomocą otwierania lub zamykania dolnej klapy pod rusztami. Przedtem miałem piec w którym paliłem tylko okresowo. Przez miesiąc paliłem drewnem. Na piecu ustawiałem temp. 60 stopni. Teraz palę węglem na taką samą temperaturę.

Na strychu na kominie widać brudne zacieki. W kominie osadziło się bardzo dużo kondensatu (smoły) co widać na jednym zdjęciu po otwarciu drzwiczek kontrolnych.
Na ścianie w pokoju pod sufitem pokazała się śmierdząca plama.

Mam pytanie do Pana jak pozbyć się kondensatu, jak palić w piecu i jak pozbyć się zapachu i plam na ścianie?
Czy założyć wkład żaroodporny, czy może wyszlamować komin, a może także ocieplić komin na strychu?

Ciekaw jestem Pana opinii. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze domy jednorodzinne kanały spalinowe kominy porady wykonawcom porady inwestorom

michal1521temat nr 308-2592
visibility czytano 172 razy

Brunatny wyciek z komina na pokrycie dachu


Mam taki oto problem. W domu jednorodzinnym ogrzewanym kotłem na ekogroszek powstaje zaciek chyba to się nazywa kondensacyjny który spływa po kominie i wprost na blachodachówkę co zrobić żeby tego uniknąć?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze domy jednorodzinne kominy kotły na węgiel porady inwestorom

PFtemat nr 308-2605
visibility czytano 211 razy

Mocowanie wspornika komina stalowego do stropu i więźby dachowej


Pytanie o prawidłowy montaż na stropie betonowym wspornika stropowego komina stalowego izolowanego. Komin prowadzony ma być od kominka wolnostojącego przez strop i strefę poddasza nieużytkowego (zgodnie z projektem strop będzie ocieplony wełną mineralną, a na termoizolacji drewniany podest/podłoga na legarach).
Producent systemu kominowego dostarczył wraz z elementami komina: płytę stalową przeciwpożarową, rękaw izolacyjny z twardej wełny w stalowej obejmie (mający zapewniać odpowiednie odsunięcie drewnianego podestu od komina), wspornik stropowy. Producent również wskazał schemat ideowy montażu (w załączniku), ale wg mnie to bardziej jest przykład montażu do konstrukcji stropu drewnianego. Czy odnosząc to do mojego przypadku ten wspornik nie powinien znajdować się wraz z płytą przeciwpożarową bezpośrednio na stropie a nie na podeście jak sugerowałby rysunek?
Drugie, powiązane z tym pytanie, jak montować paroizolację na stropie wokół komina?

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kominy kominki porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
10
   ...  
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.