porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 31


 
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
rydzyktemat nr 308-1064
visibility czytano 528 razy

Jaka wentylacja w pomieszczeniu z kotłem gazowym kondensacyjnym?


Dzień dobry,
Mam pytanie odnośnie kotłowni z piecem gazowym z zamkniętą komorą spalania 26 kW. Dom ma mieć wentylacje mechaniczną a projektant instalacji postawił wymaganie że w kotłowni musi być wentylacja grawitacyjna, co powoduje że trzeba prowadzić doprowadzenie powietrza przez łazienkę - kotłownia jest w środku domu.
Przeglądając internet trafiłem na 2 opinie i 2 przepisy:
170 ust.3 „Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji, pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów spalinowo-powietrznych, z zachowaniem wymagań §175”

a podobno kominiarze robią z tym problemy i podpierają się na przepisie:
§ 150 "Przepływ powietrza wentylacyjnego
9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.
10. Przepisu ust. 9 nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową".


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: porady inwestorom projektowanie kotły gazowe wentylacja grawitacyjna wentylacja mechaniczna porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom

Tomasz Sobierajskitemat nr 308-1218
visibility czytano 774 razy

Piana PUR natryskiwana bezpośrednio na deskowanie pełne


W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, par.321 znajdują się wymagania cyt.:
„1. Na wewnętrznej powierzchni nieprzezroczystej przegrody zewnętrznej nie może występować kondensacja pary wodnej umożliwiająca rozwój grzybów pleśniowych.
2. We wnętrzu przegrody, o której mowa w ust.1, nie może występować narastanie w kolejnych latach zawilgocenia spowodowanego kondensacją pary wodnej.
3. Warunki określone w ust. 1 i 2 uważa się za spełnione, jeżeli przegrody odpowiadają wymaganiom określonym w pkt.2.2.4 załącznika nr 2 do rozporządzenia”.
Nie mniej jednak przepis ten jest chyba ignorowany. Od kilku lat na forach budowlanych oraz stronach wykonawców izolacji natryskowej PUR przeczytać można o tym jak poprawnie wykonać izolację pianą PUR natryskiwaną bezpośrednio na deskowanie pełne. Ostatnio zauważyłem jednak większą ostrożność i asekurowanie się wykonawców, być może jest to podyktowane reklamacjami Inwestorów.

Czy spotkał się Pan już z sytuacją, że z powodu wykonania natrysku bezpośrednio na deskowanie pełne lub deskowanie pełne pokryte papą, doszło do zawilgocenia przegrody i rozwoju grzybów pleśniowych?

Jako przykład większej ostrożności zamieszczam cytaty ze strony wykonawcy. Informacje te znajdowały się w dziale Częste pytania:

"Czy można przeprowadzić natrysk bezpośrednio na deskowanie?
Każdorazowo nasz przedstawiciel przyjeżdżając na pomiar dokonuje pomiaru wilgotności więźby dachowej higrometrem i określa indywidualne warunki. Ale głównym założeniem jest poziom wilgotności <11%.

Czy można przeprowadzić natrysk bezpośrednio na deski przy dachu krytym papą i jaka pianą?
To jest dość specyficzny przypadek i każdorazowo należy skonsultować, bowiem z jednej strony mamy szczelną powierzchnię jaką tworzy papa z drugiej strony nie chcemy tego aż tak szczelnie zamknąć dlatego w takim wypadku zalecane jest położenie piany otwarto komórkowej i oczywiście pomiar wilgotności więźby dachowej przez naszego konsultanta.

Czy występuje efekt skraplania i czy wymagana jest membrana?
Efekt skraplania wynika z różnicy temperatury między powierzchnią zewnętrzną i wewnętrzną powyżej 5 cm piany nie występuje już ten efekt, nie ma też konieczności stosowania foli paroizolacyjnej na pianę ale też nie ma przeciwskazań szczególnie w pomieszczeniach narażonych na wilgoć takich jak łazienki czy kuchnie."

Panie Jerzy, tylko, czy zabiegi sugerowane przez wykonawcę pozwolą faktycznie wyeliminować zagrożenie kondensacji pary wodnej?
Trzecie pytanie dotyczy sugerowania przez wykonawców pianki natryskowej, optymalnej grubości izolacji PUR. Sugerują grubość od 15 do 18 cm. Czy ta grubość przypadkiem nie wynika z ograniczeń tej technologii, niż rzetelnej analizy?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne dachy ocieplenia

Urbańskitemat nr 308-1455
visibility czytano 366 razy

Jedno-, a nie dwupłaszczowa rura dla kotła kondensacyjnego


Witam
Chodzi o komin do kotła gazowego kondensacyjnego. Komin jest nowy. Mam propozycję, aby tylko wstawić do kotła rurę spalinową stalową w kominie, a przestrzenią pomiędzy rurą a kominem murowanym zaciągać powietrze do kotła i wtedy ocieplenie jest niepotrzebne i niepotrzebny jest komin z podwójnym płaszczem. Różnica w cenie znaczna. Czy tak będzie dobrze?
Pozdrawiam
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli kotły gazowe kominy porady inwestorom

GGtemat nr 308-1538
visibility czytano 557 razy

Przegląd kontrolny przewodów kominowych i wentylacyjnych


Czego należy wymagać od kominiarza na przeglądzie przewodów kominowych.
1) Czy sprawdza się drożność przewodu spalinowego z wkładem kominowym alufol? Czy taki przewód też się czyści. Jeśli tak to czym, aby nie zniszczyć wkładu? Czy taki wkład może z czasem zsunąć się i zatkać drożność? Czy takie coś można naprawić?
2) Jak sprawdzić kominiarza czy prawidłowo czyści przewody wentylacyjne (murowane z cegły lub kominy systemowe, spalinowe i dymowe). Czy przewody kominowe z różnym wkładem należy czyścić różnymi rodzajami wyciorów?
3) Jakich przyrządów spodziewać się u dobrego kominiarza?
4) Czy kominiarz powinien sprawdzić ciąg kominowy we wszystkich przewodach wentylacyjnych, spalinowych itp.?
5) Czy można samemu sprawdzić np. ciąg kominowy. Jeśli tak to jak to zrobić prawidłowo domowymi sposobami. O zapalaniu świeczki przy kratce wentylacyjnej słyszałem, ale czy to jest miarodajne?
P.S. Pytam, gdyż kiedyś wezwałem kominiarza, który wizualnie obejrzał przewody i podstemplował przegląd.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne fizyka budowli kanały dymowe kanały spalinowe kanały wentylacyjne porady inwestorom

Miłosz Malektemat nr 308-1542
visibility czytano 413 razy

Ciasna kotłownia na paliwo stałe


Dzień dobry. Oceni Pan poprawność wykonania instalacji. Hydraulicy są z wykształcenia hydraulikami ale wolę się upewnić czy nie powielają jakiś błędów nauczonych za młodu. Z Pańskich porad wiem że wszystkie pompy zawory mieszające powinny być za buforem i nad pompami powinny być zawory zwrotne.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kotłownie wbudowane porady inwestorom

Pablotemat nr 308-1548
visibility czytano 328 razy

Zbyt duża moc kotła gazowego, a obsługa cwu


Panie Jerzy,
znajomy ma zaprojektowany piec gazowy o mocy 14 kW. Zamontowany piec ma moc 24 kW.
Koledze została doradzona rezygnacja ze zbiornika c.w.u., ponieważ piec ma nadwyżkę mocy, a łazienka jest blisko kotłowni, więc woda będzie podgrzewana ,,na bieżąco".
Co Pan sądzi o takim rozwiązaniu (pomijając fakt realizacji niezgodnie z projektem)?
Czy wielokrotne załączanie / wyłączanie pieca ma wpływ na jego trwałość?
pozdrawiam
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli instalacje c.w.u. kotły gazowe porady inwestorom

Mavericktemat nr 308-1584
visibility czytano 744 razy

Wentylacja mechaniczna, optymalizacja kosztów, a alergia domowników


Panie Jerzy, jestem na etapie projektowania domu i mam wielką rozterkę co do wyboru sposobu wentylacji. Do tego problemu można podejść na 2 sposoby, a właściwie na 3. Pierwszy, najgorszy wybrać to co modne, czyli wentylację mechaniczną. Drugi, najbardziej ekonomiczny - zlecić analizy optymalizacyjne i wybrać taki sposób wentylacji jaki zostanie wskazany w analizach. No i jest sposób trzeci, czyli dowiedzieć się jak najwięcej o różnych metodach wentylacji i świadomie wybrać, biorąc pod uwagę wszystkie wady i zalety jakie dany sposób niesie ze sobą.

Czy to nie jest tak, jak z wyborem samochodu? Można wybrać Fiata i można wybrać też Mercedesa. Oba auta zawiozą nas tam gdzie chcemy. Tylko, że pewnie Fiat będzie bardziej ekonomicznie uzasadniony. Czy z wentylacją mechaniczną nie jest tak samo? Dobrze zaprojektowana, wykonana i potem użytkowana ma sporo zalet.
1) Ja np. jestem alergikiem (pyłki drzew). Liczę na to, że dzięki takiej wentylacji na wiosnę nie będę miał objawów alergii. Bardzo proszę o informację czy filtry w wentylacji mechanicznej skutecznie zablokują dostawanie się pyłków do domu, czy to tylko reklamowa fikcja?
2) W domu będzie czystsze i zawsze świeże powietrze.
3) Część energii zostanie odzyskana (jeśli będzie z rekuperatorem), więc będą niższe koszty ogrzewania.

Czy więc zawsze zasadne jest wybierać sposób wentylacji kierując się tylko aspektami ekonomicznymi?

Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne fizyka budowli komfort cieplny porady inwestorom porady architektom

tomaszkonradtemat nr 308-1766
visibility czytano 280 razy

Optymalny system ogrzewania pensjonatu


Dzień dobry,
Z dużą uwagą śledzę portal, ale ze względu na specyfikę obiektu pozwolę sobie zadać pytanie. Dom położony nad morzem, pensjonat pod wynajem gdzie 90% ruchu turystów będzie odbywać się latem.
Obliczeniowa moc grzewcza budynku: 34,78kW.
Ciśnienie dyspozycyjne dla instalacji c.o budynku: 25,0 kPa.
W całym budynku we wszystkich pokojach planowane jest ogrzewanie podłogowe. I teraz potencjalny wykonawca zwrócił uwagę, że przy ogrzewaniu podłogowym problem będzie zimą - gdy goście będą przyjeżdżać tylko w weekendy, a duża bezwładność podłogówki sprawi, że dużo wcześniej trzeba będzie "grzać". Kaloryfery nie wchodzą praktycznie w grę gdyż okna są do samej ziemi (zdjęcie z załącznika). Dodatkowo zwrócił uwagę, że koszt kaloryferów jest dużo niższy. Co Państwo zrobiliby na moim miejscu? Na etapie projektowania ogrzewanie podłogowe w całym domu (440m2) wydawało nam się najlepszych rozwiązaniem.

Szczegóły projektu instalacji:
Projekt instalacji (gaz z sieci miejskiej) projektowano gazowe kondensacyjne kotły wiszące z zamkniętą komorą spalania np. firmy DeDietrich typu MCR3 PLUS 30/35MI BW100 lub równoważne z pojemnościowymi warstwowymi podgrzewaczami c.w.u. o pojemności 100dm3 i wydajności godzinowej dla Δt=35K wynoszącej 830 l/h każdy. Kotły wyposażone są w króćce do podłączenia systemowych czopuchów spalinowo–powietrznych o średnicy 100/60mm np. firmy DeDietrich lub równoważnych, którymi kotły mają za zadanie odprowadzać spaliny i pobierać powietrze do spalania. Każdy kocioł podłączony będzie do komina powietrzno–spalinowego o średnicy 125/80mm np. firmy DeDietrich lub równoważnego. Nawiew do pomieszczenia technicznego realizowany będzie poprzez podcięcie drzwi lub kratkę w drzwiach zgodnie z branżą architektoniczną. Wentylacja wywiewna pomieszczenia z kotłem poprzez kratkę wywiewną Ø150mm umieszczoną ok. 10cm pod stropem.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne projekty budowlane projektowanie porady inwestorom

Magdalentemat nr 308-2214
visibility czytano 132 razy

Wentylacja kotłowni z kotłem na pellety


Dzień dobry,
w koncepcji wentylacji przygotowanej przez Pana dla naszego domu, w kotłowni znajduje się kratka ścienna 14x14 do kanału prowadzącego na dach, dwa nawiewniki okienne zablokowane na przepływ maksymalny oraz kratka w dolnej części drzwi o pow 400 cm2. Za drzwiami z kratką jest skład opału z oknem, w którym są również dwa nawiewniki okienne zablokowane na przepływ maksymalny.
Instalatorzy montujący piec na pellet powiedzieli nam, że przepisy wymagają, żeby w kotłowni znajdował się otwór niezamykalny o powierzchni co najmniej 200 cm2, i że ma to być otwór w ścianie zewnętrznej.
Co mogę im odpowiedzieć?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kotły na pellety wentylacja grawitacyjna porady inwestorom

kpmtemat nr 308-2314
visibility czytano 271 razy

Średnica kanału spalinowego do kotła opalanego drewnem


Dzień dobry,
Uprzejmie proszę o pomoc w doborze średnicy komina systemowego, dom piętrowy, dwa stropy, powierzchnia całkowita 230 m2. Na tym etapie nie wiem czy kocioł będzie na pellet, ekogroszek czy drewno. W przypadku pelletu producent kotła zaleca moc 20 kW i komin średnicy 180 mm. Jaka powinna być średnica przewodu spalinowego w moim przypadku?
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kanały dymowe kanały spalinowe kotły na koks kotły na pellety kotły na biomasę porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.