porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 281


 
 
30
   ...  
5
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Ane--Tatemat nr 308-2700
visibility czytano 138 razy

Termorenowacja bloku mieszkalnego wpisanego do gminnej ewidencji zabytków


Dzień dobry
Piszę z prośbą o przedstawienie oferty na wykonanie projektu budowlanego remontu elewacji z ociepleniem i bez ocieplenia celem przedstawienia kontroferty zarządowi naszej wspólnoty.
Osobiście też zwracam się o radę, jak właściwie należałoby postąpić planując remont i na jakich przesłankach się oprzeć oceniając opłacalność inwestycji? Jeśli o mnie chodzi, staram się patrzeć na budynek całościowo jak na zdrowy organizm. Obserwuję wiele remontów, których opłakany skutek widać już w niedługim czasie i chciałabym uniknąć błędów oraz strat finansowych (tym bardziej, że gospodarujemy pieniędzmi mieszkańców). Postanowiłam poszukać specjalisty, który mógłby nam pomóc i akurat przez przypadek natrafiłam na Pana post na fb. Jestem pod wrażeniem Pana rzetelności, wiedzy i pasji i cennej książki. Z góry przepraszam, że tak dużo piszę.

Budynek: Warszawa, 4 kondygnacje, 4 klatki, rok budowy 1950. Mur 60 cm z cegły, tynki cementowo-wapienne. Znajduje się przy ulicy wpisanej do rejestru zabytków, a sam budynek jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków. Zał. zdjęcie elewacji frontowej.

Jestem członkiem zarządu wspólnoty, w którym panuje konflikt ze względu na odmienne zdanie co do sposobu podejmowania decyzji. Nie jesteśmy zwykle jednomyślni, a administrator dogaduje się z dwoma panami i podejmuje działania. Często poza moją zgodą i wiedzą. Nie mam zaufania do administratora, bo narzuca swoich wykonawców, narzuca remonty, a nie zajmuje się bieżącymi istotnymi naprawami, nawet tymi, które mu powierzymy.

Pomysł ocieplania wziął się z tego, że w 3-4 mieszkaniach szczytowych jest zimno. Poszła fama, że ludzie marzną, a w jednym mieszkaniu na parapecie zamarza woda w szklance. To mieszkanie szczytowe i na ostatniej kondygnacji. Tam też w szczytowym pokoju ludzie skarżą się na grzyb (który rzeczywiście jest).

Ze względu na oszczędności powstał pomysł ocieplenia ścian szczytowych. Styropianowi byłam przeciwna i w ogóle wydawało mi się to niepotrzebną inwestycją, gdyż mieszkania są ciepłe i panuje komfortowy klimat. Poszło pismo do konserwatora. Początkowo była odmowa, potem administrator uruchomił swoje wpływy i konserwator dał zgodę na ocieplenie w grubości tynku.

Następnie administrator zaaranżował spotkanie z projektantem, który miał nam doradzić co robić z budynkiem. Odradził tynki ciepłochronne ze względu na cenę i namawiał nas na piankę rezolową, która ma ponoć lepszy współczynnik przenikania ciepła, niż wełna. Wykonał również telefon do konserwatora i dogadał z nim zgodę na te 3 cm pianki. 

Rozważałam ocieplenie ścian szczytowych i „odświeżenie” ścian osłonowych. Zostałam wyśmiana za pytanie o oddychanie ścian. Pomyślałam, że skoro jest grzyb w mieszkaniu, to musi być jakaś przyczyna i zamknięcie domu „w termos” nie pomoże, tylko zaszkodzi. Pan projektant stwierdził, że grzyb jest efektem przemarzania ścian i ocieplenie jest konieczne. Twierdził, że trzeba ocieplić całość, czyli skuwać tynki z całego budynku. Twierdził również, że to się bardziej opłaca. Pytałam, czy nie da się pozostałych ścian oczyścić, naprawić miejscowo i pomalować? Twierdził, że można naciągnąć na to co jest jakąś warstwę i pomalować, ale, że będzie to podobne cenowo, co skucie tynku, nałożenie pianki, siatki, otynkowanie i pomalowanie. Jakoś wydawało mi się to nielogiczne. Podał cenę za metr ocieplenia 320zł, natomiast bez ocieplenia 300zł.

Na spotkaniu była też pani, która potem zrobiła audyt remontowy. Celem nagle okazało się uzyskanie premii remontowej. Cały remont wyszedł na ponad 900tyś zł. (elewacja, strop poddasza, okna piwnicy, c.o. i inne). Oszczędności mamy 100tyś.
Budynek przeszedł w 2016 r. przegląd budowlany. Na ścianie szczytowej dawno temu odpadł tynk płatami. Wiem od starszych osób, że ok 26lat temu był remont dachu, bo dokładnie w tym miejscu przeciekał dach. Byłam z panem robiącym przegląd na dachu i dokładnie to miejsce obejrzeliśmy. Stwierdził tam nieszczelność. Pod spodem jest to mieszkanie z grzybem. Dokładnie ten róg pokoju. 

Myślę, że ten grzyb jest wynikiem wilgoci w murze. Byłam w tym mieszkaniu. W pokoju brak przede wszystkim wentylacji, są szczelne okna i drzwi, mały kaloryfer. W rogu ścian szczytowych jest zabudowana szafa, która uniemożliwia ruch powietrza przy ścianach. Ponadto w tym pokoju śpią 2 os. z dzieckiem i jak sami przyznali zakręcają kaloryfer na noc. Chyba nie jest im zimno w takim razie... Zamarzająca szklanka okazała się jakąś bujdą. W pokoju jest chłodniej niż w reszcie mieszkania - tuż przy ścianie czuć chłód, ale temperatura jest ponad 23 st. Odczuwało się natomiast zaduch, wręcz parę w powietrzu. Wokół okna obecnie też zaczął rosnąć grzyb. Pożyczyłam higrometr. Wyniku nie znam na razie, ale wydaje mi się, problemem jest też kondensacja. Piętro niżej jest również chłodniej w tym pokoju, niż w pozostałej części mieszkania, ale w normie. Nie ma grzyba. W oknach są nawiewniki, ściany nie są zastawione.

Kolejne mieszkanie szczytowe z drugiej strony budynku jest ciepłe. Byłam, odczuwalnie nawet ponad 25 stopni. Starsza pani przyznała, ze w tym roku dobrze grzeją i ma stare okna i wieje jej przez szpary. Generalnie słyszę od ludzi, że jest im ciepło, a niektórym nawet bardzo ciepło i narzekają, że nie mogą zmniejszyć ogrzewania, bo nie każde mieszkanie ma termostat na grzejniku.

Wg mnie bardziej niepokojące są fundamenty, o których nikt nie mówi. Widzę wilgoć w kilku miejscach np. mokrą ścianę w piwnicy, albo takie sypiące, zmurszałe od wilgoci cegły. Zdarzyła się kałuża wody w piwnicy. Administrator twierdzi, że trzeba robić opaskę, bo jest nieszczelna, albo, że leci woda przez stare okna piwniczne. Dla mnie absurd. Co najmniej 2 razy sama odkryłam zapchane rury spustowe. Ostatnio sąsiadowi zalało piwnicę właśnie przez zapchaną rynnę.

Jest taka odnoga budynku, która leży trochę niżej poziomu gruntu. Tam w parterowym mieszkaniu też jest problem z grzybem. Na rogu budynku na dole zaczął puchnąć tynk obok rynny. Jak się okazało spust rynny poniżej gruntu też przeciekał. Nie wiadomo ile to czasu trwało. Grzyb w tym mieszkaniu ludzie zakryli płytami karton-gips. Wentylację zatkali.

Przeraża mnie brak logiki w działaniu. Po co robić nową opaskę jak za niedługo może się okazać, że trzeba izolować fundamenty? Administratorowi zależy, żeby zrobić duży remont. Nie wiem, może drugi pan z zarządu, który wtóruje administratorowi też coś z tego ma? W każdym razie ja mam wątpliwości. Wiem, że projektant ma firmę, która robi ocieplenia w piance rezolowej.

A mnie nasuwa się pytanie, czy opłaca się ocieplać, skoro są to tylko 3 cm i to po skuciu tynku? Co to da? Czy te problemy z grzybem się nie nasilą? I tak budynek nie będzie spełniał norm.

Zaprosiłam dwie niezależne ekipy budowlane. Jedną obcą, drugą znajomą. Budynek obejrzeli inżynier i majster i powiedzieli, że tynki są na tyle porządne, że nie skuwaliby tego i że 3 cm to nic nie da. Jeden z panów powiedział, że jak ocieplimy, to wentylacja musi być sprawna, a u nas kanałów wentylacyjnych się nie sprawdza wszystkich. Kłócę się o to z administratorem od dawna. Twierdzi, że obowiązek jest tylko w kuchni, bo jest gaz. A ja w pokoju na 2 piętrze czuję papierosy od sąsiada z parteru.

Poprosiłam o orientacyjne wycenienie remontu tynku, takiego najbardziej skromnego (czyszczenie, miejscowa naprawa, naciągniecie struktury silikatowej, czy mineralnej), to wyceniono na 90-110zł/m2, natomiast wersję wzmocnioną z klejem i siatką na 160-190zł/m2. Widzę więc rozbieżność z cenami przedstawionymi przez projektanta.

Co do audytu, jest zrobiony na planach sąsiedniego podobnego budynku, gdyż nasze plany administrator zagubił. Obecnie znalazłam kopie w archiwum starej administracji (czekam na ich skany) W audycie na pewno nie wzięto pod uwagę ocieplenia stropu poddasza, które jest w postaci warstwy żużlu i wełny mineralnej. W badaniach termograficznych jest informacja, że strop poddasza jest dość dobrze zaizolowany. Wskaźnik SPBT ocieplenia elewacji wynosi 27 lat i wydaje się być długi. Zauważyłam też niezgodność w rodzaju ocieplenia. W audycie jest wełna mineralna, projektant sugerował piankę rezolową.

Nie wiem jak zaplanować ten remont i od czego zacząć, żeby nie narobić szkód, a przede wszystkim, żeby to było z korzyścią dla budynku i jego mieszkańców, oczywiście najbardziej opłacalne finansowo, bo oszczędności mamy małe. Właściwie, to nie wiadomo, czy lokatorzy zgodzą się na kredyt jeśli im już przedstawimy plan działania i uchwałę do głosowania. Nie mam za bardzo partnerów do rozmowy, a moje zdanie niewiele się liczy. Potrzebuję argumentów popartych opinią specjalisty. Opinie dwóch firm, które przyprowadziłam zarządu nie przekonują. 

Pan od przeglądu budowlanego parę dni temu również sugerował delikatnie, że mało opłacalne jest to planowane ocieplanie i że szkoda skuwać dobrych tynków. Myślałam, że przystaniemy na remoncie bez ocieplania, ale zarząd jednak chce porównać jaka będzie różnica w kosztach, żeby mieć argument przed właścicielami i po to potrzebuje dwóch projektów, żeby zebrać oferty z rynku i je porównać. Jakby nie można było porównać na podstawie cen średnio-rynkowych. Równie dobrze potrzebny byłby trzeci projekt, żeby sprawdzić jakie koszty będą przy tynku ciepłochronnym, położonym np. tylko na ścianach szczytowych? 

Wydajemy pieniądze na kolejne badania, audyty, a nic nie pomaga w podjęciu decyzji. Administrator wysłał zapytanie ofertowe na dwa projekty z ociepleniem i bez oczywiście do tego samego projektanta i dodatkowo zaproponował nadzór nad projektantem, bo podobno zdarzają się błędy. Nadzorować miałby znajomy projektanta i administratora i miałby nam służyć radą w wyborze firmy wykonawczej, czyli wnioskuję, że moje zdanie nie będzie się liczyło, bo nie jestem fachowcem. A najlepsza firma zapewne będzie ta, której pan projektant jest współwłaścicielem. Szczerze mówiąc ręce mi opadają i nie wiem co robić. 

Powiedziałam, że przedstawię ofertę niezależnego projektanta, stąd moja prośba do Pana o pomoc. Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź i wszelkie rady.

Pozdrawiam,


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne audyty energetyczne budownictwo mieszkaniowe budynki zabytkowe porady inwestorom

Maratontemat nr 308-2713
visibility czytano 184 razy

Renowacja starych okien drewnianych


Panie Jerzy, 
pytanie dotyczy starych pięknych okien drewnianych, niestety bardzo zaniedbanych. Jak dokonać prawidłowej renowacji od strony zewnętrznej? Jakie etapy po kolei trzeba wykonać i jakich farb i środków użyć? Stara powłoka jest to zapewne farba olejna. Niekiedy całkiem jej już nie ma, a niekiedy się łuszczy i odchodzi od drewna. 
Z góry Panu dziękuję za pomoc.

Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: renowacje okna porady inwestorom porady wykonawcom

Anna Serdyńskatemat nr 308-2716
visibility czytano 276 razy

Wilgotność jastrychu przed montażem podłogi drewnianej


Według wskazówek producenta montaż podłogi warstwowej drewnianej (10mm sklejka brzoza+3mm dąb) powinien odbywać się przy wilgotności 1,2%.
Według firmy montującej podłogi 1,5%

Nasza posadzka została wylana na początku kwietnia br.
12 czerwca zakończyliśmy wygrzewanie jastrychu z programem nr "2" (załącznik).
Po wygrzaniu jastrychu pomiar wilgotności był na poziomie 2,4%.
Dwa tygodnie później - 2% i praktycznie niezmiennie do dziś (koniec lipca) - 1,9%.
Ostatni pomiar wykonany został metodą karbidową.

W załączniku dostępne programy temperaturowe pompy ciepła.
Czy warto spróbować, któregoś z programów aby dosuszyć wylewkę?
Jeżeli tak, to mamy już położony gres w pomieszczeniach: garderoba, pralnia i łazienka. Ponieważ w garderobie mamy rozprowadzenie wszystkich pętli ogrzewania podłogowego na piętrze nie ma możliwości zakręcenia pętli i obawiam się, że kiedy rozpoczniemy ponowny proces wygrzewania jastrychu płytki mogą się uszkodzić przy wyższej temperaturze. Czy nasze obawy są uzasadnione?

Ponadto wykonawca zaproponował dziś, że jeżeli nie chcemy czekać aż podłoga osiągnie 1,5% "odcięcie" od wilgoci w posadzce betonowej poprzez wykonanie, cytuję:
"1 warstwa - opcjonalnie - grunt poliuretanowy rozcieńczony
rozcieńczalnikiem poliuretanowym
2 warstwa - obligatoryjna - grunt PU nisko emisyjny"

Co Pan może doradzić w naszej sytuacji? Deski mamy już kupione i odebrane.


Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego posadzki mieszkaniowe posadzki ogrzewane porady inwestorom porady wykonawcom wykończenia wykonawstwo

Anna Serdyńskatemat nr 308-2717
visibility czytano 226 razy

Parapet zewnętrzny z narożników cegły


Poprawne ułożenie parapetu zewnętrznego z cegły rozbiórkowej. Planujemy wykonać parapety z narożników cegły rozbiórkowej. Okna posiadają "ciepłe" parapety z XPS.
Styropian ma grubość 20 cm, parapet odległość od okna 16 cm. Jak prawidłowo przygotować powierzchnię przed przyklejeniem cegły?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego parapety zewnętrzne porady inwestorom porady wykonawcom

kayutemat nr 308-2735
visibility czytano 313 razy

Hydroizolacja na mokrym jastrychu w kotłowni


Dzień dobry

z powodu różnorakich opóźnień na budowie, zmuszony jestem do wykonania hydroizolacji na jastrychu cementowym w kotłowni w około tydzień po jego ułożeniu (jastrych zbrojony włóknami rozproszonymi, z plastyfikatorem, mieszany na miejscu w miksokrecie), grubość jastrychu ok 10cm.
Obszar do pilnego zaizolowania obejmuje jakieś 2m2 z całkowitej powierzchni 5m2. W zakres tego uszczelnienia wchodzą również taśmy na styku jastrychu ze ścianami i wyciągnięcie izolacji na kilkanaście cm na ściany. Pod jastrychem jest XPS 300, izolacja Bornit Fundamentdicht 2k i beton podkładowy prawie dwuletni.
Czy izolacja cementowo polimerowa typu flex (np. Sopro DSF523) będzie dobrym wyborem w tym przypadku?
Docelowo na tym obszarze nie będzie już innego pokrycia podłogi, na pozostałym obszarze będzie jakaś farba do betonu. Płytek nie przewiduję.

Z góry dziękuję za odpowiedź
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kotłownie wbudowane pomieszczenia mokre posadzki betonowe porady inwestorom porady wykonawcom

Marcin Btemat nr 308-2745
visibility czytano 266 razy

Odległości czerpni i wyrzutni wentylacyjnej


Szanowny Panie Jerzy,

chciałbym się skonsultować co do usytuowania kominków odpowietrzających piony kanalizacyjne względem kominka wentylacyjnego i czerpni rekuperacji.

Pierwsze zdjęcie przedstawia trasę kanalizacji pod betonem podkładowym, a na zielono są zaznaczone piony, których odpowietrzenie ma iść ponad dach.

Drugie zdjęcie pokazuje orientacyjne ułożenie rekuperatora i czerpni względem jednego z kominków odpowietrzających.

Czwarte zdjęcie pokazuje orientacyjną odległość i ułożenie kominka wentylacyjnego idącego od okapu kuchennego względem odpowietrzenia kanalizacji.

Załączam również zdjęcie przedstawiające umiejscowienie domu względem stron świata oraz projekt rekuperacji. Dom parterowy jest zlokalizowany w powiecie krakowskim.

1. Czy lokalizacja odpowietrzenia kanalizacji względem kominka wentylacyjnego z okapu kuchennego jest w Pana ocenie prawidłowa?

2. Czy lokalizacja odpowietrzenia kanalizacji względem czerpni jest prawidłowa?

3. Czy wszystkie trzy piony/kominki odpowietrzające są potrzebne? Doradzano mi, że wystarczy jeden na nasz dom, ale wydaje mi się, że lepiej będzie jeśli będą te trzy piony kanalizacyjne z ujściem ponad dach.

Wydaje mi się, że odpowietrzenia kanalizacji są wystarczająco daleko od czerpni i kominka wentylacyjnego okapu kuchennego, ale wolałbym się upewnić.

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam :)

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: instalacje wentylacyjne instalacje kanalizacyjne porady inwestorom

Kottemat nr 308-2747
visibility czytano 327 razy

Skraplanie się pary wodnej na ścianie przy podłodze


Panie Jerzy 
pytanie odnośnie sytuacji którą zauważyłem w tamtym tygodniu podczas gruntowania ścian a mianowicie w kotłowni na widocznej części ściany fundamentowej która jest zaizolowana bornitem Fundamentflex pojawiła się wilgoć wyczuwalna podczas dotykania ręką coś takiego jak podczas skraplania się na szybie okna i występuje tylko przy samej posadzce i tylko na tym bitumie który widać na zdjęciu czy jest to normalne?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy murowane fizyka budowli porady inwestorom porady wykonawcom

Kottemat nr 308-2755
visibility czytano 880 razy

Bąble na świeżym tynku na suficie


Panie Jerzy 
co może być przyczyną takich bąbli powstałych podczas tynkowania sufitów (stropu lanego z betonu B20) wcześniej był naniesiony szpryc gdzie po 3 dniach nastąpiło tynkowanie właściwe, w jednym z pokoi kolejne odpowiednio później. Dodam że na ścianach z betonu komórkowego nie było takiego problemu.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze tynki porady inwestorom porady wykonawcom

KarolMtemat nr 308-2788
visibility czytano 275 razy

Nawietrzniki w oknach aluminiowych


Planuję zakupić okna aluminiowe (mają większą sztywność co może być istotne przy domu szkieletowym). Ceny porównywalne do plastików bo kierownikiem produkcji jest mój kolega.
Jeśli chodzi o montaż nawietrzników to kolega powiedział mi, że producent profili nie daje gwarancji na parametry ramy jeśli zostaną w niej wyfrezowane otwory na nawietrzniki. Kolega zaproponował aby nad oknem dołożyć dodatkową listwę aluminiową 32 mm i w niej umieścić nawietrznik. Myśli Pan, że to dobre rozwiązanie?
Pytanie czy może Pan polecić jakieś sprawdzone nawietrzniki które moglibyśmy zastosować?
Jeśli chodzi o rodzaj zastosowanego profilu i technologii w oknach to kolega przesłał mi ich parametry:
Producent profili to: Aluprof
Okna wykonane w systemie MB-79N SI
https://aluprof.com/producenci/oferta/systemy-okienno-drzwiowe/mb-79n-system-okienno-drzwiowy-z-izolacja-termiczna#wizualizacja

Oknoprzesuwnewykonane w systemie MB-77 HS HI
https://aluprof.com/producenci/oferta/systemy-przesuwne-i-harmonijkowe/mb-77hs-drzwi-balkonowe-podnoszono-przesuwne#wizualizacja


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe wentylacja hybrydowa porady inwestorom stolarka aluminiowa nawiewniki higrosterowane

mrpitertemat nr 308-2791
visibility czytano 264 razy

Skrzypiący sufit w domu parterowym z wentylacją mechaniczną


Witam,

W naszym domu od samego początku jego użytkowania występuje problem hałasujących sufitów. Załączam przekrój domu oraz dwa zdjęcia obrazujące jak to było wykonane. Dom jest parterowy. Strop nie jest lany, za strop służy dolny pas prefabrykowanych wiązarów. Między tymi wiązarami oraz nad nimi poukładana jest wełna. Do spodu wiązarów przymocowana jest paroizolacja. Następnie została zamontowana instalacja wentylacji mechanicznej a pod nią jest stelaż sufitu podwieszanego. A zatem sufit jest obniżony o jakieś 30 cm względem dolnego pasa wiązarów tak aby w tej przestrzeni mogły iść kanały wentylacyjne. W związku z tym, że mamy wentylację mechaniczną to okna mamy głównie pozamykane. Problem polega na tym, że w pokojach, w momencie zamykania drzwi, tworzy się ciśnienie, które powoduje bardzo duże hałasowanie stelaży sufitów. Jeżeli otworzę okno to problem nie występuje bo ciśnienie ucieknie sobie oknem ale to absolutnie nie jest rozwiązaniem. Po to mam wentylację mechaniczną żeby okna były zamknięte i żeby nie uciekało mi ciepło. Podaję link do filmu, na którym nagrałem występujący problem: https://www.youtube.com/watch?v=IqjgDKOd5Wo

Czy jest jakakolwiek szansa żeby coś z tym zrobić?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: porady inwestorom


 
 
30
   ...  
5
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.