porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 57


 
 
7
   ...  
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Tomasz2019temat nr 308-1958
visibility czytano 339 razy

Ocieplenie ściany szczytowej na podaszu nieużytkowym


Poddasze nieużytkowe. Dach - pełne deskowanie. Strop ocieplony wełną mineralną 45 cm.
Jak powinno być wykonane prawidłowe ocieplenie ściany szczytowej z silki. Podmurowujemy ją do wysokości dołu krokwi. Z Zewnątrz taka sama grubość styropianu co ściany parteru (22 cm), od góry styropian przyklejony na klej.
1. Czy otwory pionowe w silce powinny być wypełnione przed przyklejeniem wierzchniego styropianu?
2. Jaka powinna być szczelina między wierzchnim styropianem a deskami?
3. Od wewnątrz na ścianie szczytowej też powinien być styropian czy wełna mineralna? Jakiej minimalnej grubości?
4. Od wewnątrz przy samej ścianie szczytowej jest w projekcie krokiew. Czy powinna zostać odsunięta od ściany aby zachować ciągłość izolacji?




Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ściany szczytowe ocieplenia porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom

Karol92temat nr 308-1973
visibility czytano 951 razy

Wentylacja poddasza, ocieplenie przewodów wentylacyjnych, sufit na różnych wysokościach


Dzień Dobry,
Potrzebuję Pana porady odnośnie kilku spraw:

1) Mam dach czterospadowy, kopertowy, poddasze będzie nieużytkowe - jedynie mały strych na około 20m kwadratowych. W jaki sposób wykonać wentylację takiego poddasza ? Czy wystarczą otwory w podbitce?

2) Dach wiązarowy rekuperacja podwieszona do dolnego pasa - docieplenie na być wykonane z granulatu wełny mineralnej. Czy można wykonać tak tylko część docieplenia - do zasypania rur od rekuperacji a resztę - jako izolację z wełny szklanej ułożonej na stalowych linkach przymocowanych do pasa dolnego wcześniej, przed wykonaniem sufitów podwieszanych.

3) Część oświetlenia będzie wykonana jako punktowe mocowane na GU10. Mam taki pomysł żeby źródła światła osłonić od strony wdmuchiwanej izolacji poprzez np ceramiczne doniczki nakładane od góry na płyty g-k i klejone do praoizolacji. Później wykonywać w nich małe otwory na przewód elektryczny i uszczelniać na łączeniu przewód - doniczka żeby zachować ciągłość paroizolacji?

4) Jak rozwiązać kwestie docieplenia jeżeli chciałbym sufity na różnych wysokościach w pomieszczeniach. Czy jest dopuszczalne w takim przypadku zrobienie warstwy w jednej grubości, która będzie spoczywać na płytach g-k? Różnice wysokości pomiędzy pomieszczeniami nie przekraczały by 10cm

5) W salonie jest duże okno tarasowe, a z niego wyjście na taras, z tego co czytałem uszczelnienie okna powinno być zespolone z hydroizolacją fundamentu. W moim przypadku hydroizolacja jest wykonana nieprawidłowo- dysperbit. Jak w takim przypadku uszczelnić okno i odprowadzić spływającą wodę żeby nie ciekła po murze ? Na obecną chwilę fundament jest docieplony warstwą 8cm xps a w przyszłości cokół chciałbym z równać z izolacją zewnętrzna która będzie miała 20cm , czyli dołożyć jeszcze 12cm.

pozdrawiam i liczę na Pańską pomoc pomimo wielu pytań

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

mats29temat nr 308-2022
visibility czytano 490 razy

Kominki wentylacyjne - przejścia przez dach


Panie Jerzy
kominki wentylacyjne 150mm czy 125mm? Zaznaczam, że nie mam szczegółowego projektu wentylacji a jedynie miejsca w których mają być kominy wentylacyjne i przejścia przez dach.
Z góry bardzo dziękuję.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

Daniel Deptułatemat nr 308-2217
visibility czytano 399 razy

Styrobeton jako termoizolacja podłogi


Dzień dobry,

W przyszłym tygodniu będzie u mnie wylewana masa styropianowa jako termoizolacja podłogi - karta techniczna w załączniku. Dom jest ocieplony, pod ociepleniem nieużytkowego poddasza rozłożona paroizolacja, wewnątrz temperatura powyżej +5 stopni Celsjusza z możliwością dogrzewania. Masa zostanie wylana na beton podkładowy pokryty masą KMB.

Moje pytania:
- ile czasu taka masa styropianowa może wysychać w obecnych warunkach?
- czy jeśli po stwardnieniu masy rozłoży się na niej folię aluminiową i ogrzewanie podłogowe, a następnie wyleje jastrych cementowy to czy ta masa dalej będzie mogła wysychać czy wilgoć technologiczna może zostać w niej uwięziona bez możliwości odparowania (co obniżyłoby jej termoizolacyjność)?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: styrobeton porady inwestorom porady wykonawcom posadzki ogrzewane budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne

Jakub Ktemat nr 308-2231
visibility czytano 586 razy

Zamiana wełny na styropian do ocieplenia podłogi strychu


Dzień dobry,

Chciałbym spytać jak prawidłowo wykonać ocieplenie stropu dla poddasza nieużytkowego. W analizach cieplno-wilgotnościowych wykonanych przez Pana założyliśmy ocieplenie z wełny mineralnej. Niestety z powodu trudności w dostępności tego materiału zdecydowałem się na ocieplenie stropu za pomocą styropianu. Mam pytanie czy w takim przypadku powinienem zastosować paroizolację pomiędzy stropem a styropianem? Jaki powinien być prawidłowy układ warstw dla takiego przypadku?

Drugie pytanie :
Czy wg Pana opinii panele winylowe nadają się na położenie na podłogę z ogrzewaniem podłogowym? Chodzi mi głownie o aspekt zdrowotny. Wiadomo że w wyższych temperaturach (120C) wydzielają bardzo szkodliwy chlorowodór ale mają tez sporo dodatków które w wyniku podgrzewania przez ogrzewanie podłogowe mogą wydzielać się do powietrza w domu i wpływać negatywnie na zdrowie domowników.

Pozdrawiam
Jakub
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego ocieplenia stropy porady inwestorom

Mateusz C.temat nr 308-2233
visibility czytano 411 razy

Ocieplenie stropu pod strychem pianką w domu parterowym


Witam.
Buduję dom parterowy z poddaszem nieużytkowym na wiązarach drewnianych. Mogę prosić o prawidłowy schemat ocieplenia poddasza? Dodam, że będę ocieplać pianą poliuretanową... Poddasze nie będzie w żaden sposób ogrzewane.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy jednorodzinne stropy drewniane ocieplenia porady inwestorom

Uzotemat nr 308-2251
visibility czytano 419 razy

Ocieplenie i wentylacja dachu krokwiowego


Z uwagi na to iż będę zmuszony zamontować rekuperator na strychu nieogrzewanym zastanawiam się jak podejść do tematu jego ocieplenia. Obecnie mam pokrycie z blachodachówki oraz wiatroizolację (szczelina miedzy wiatroizolacja a blachodachówką). Krokwie wysokości 16cm. Strych z płyt OSB zamocowanych na jętkach 16cm.

1. Czy z uwagi na krokwie 16cm muszę dać wełny dokładnie 16cm aby pomiędzy krokwiami była w kontakcie z wiatroizolacją? Gdybym zastosował 15cm byłby to błąd ponieważ stworzyłbym około 1cm szczelinę pomiędzy wiatroizolacją a wełną? Pytanie z uwagi na fakt iż 15cm wełna jest dużo bardziej dostępna na rynku. Druga warstwa (pokrywająca krokwie) będzie miała jedynie 5cm.

2. Czy prawidłowe będzie takie samo ocieplenie poddasza użytkowego ogrzewanego - skosy plus sufit z OSB na jętkach - wszędzie 15cm/16cm + 5cm, na to paroizolacja i płyty gk, jak i skosów na strychu 15cm/16cm + 5cm, na to paroizolacja, tutaj bez płyt gk?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy poddasza nieużytkowe porady inwestorom porady wykonawcom

Studioiftemat nr 308-2263
visibility czytano 185 razy

Możliwość zastosowania paroizolacji adaptacyjnej w stropie


Dzień dobry,
mam pytanie w kwestii paroizolacji poddasza.
Budynek jest w stanie surowym zamkniętym, parterowy, technologia murowana, poddasze nieużytkowe, dach i strop - wiązary drewniane prefabrykowane drewno KVH, ocieplenie wełna mineralna 30cm.
Z uwagi na konieczność przyspieszenia robót budowlanych i przeprowadzenia części prac w okresie zimowym zdecydowałem się na wykonanie w pierwszej kolejności ocieplenia sufitu, następnie planuję zabezpieczyć go szczelnie folią, a następnie wykonać tynki i wylewki. Tynki planuję wykonać w połowie marca, ale w sytuacji gdy temperatura na zewnątrz będzie dodatnia, następnie wykonanie wylewek.
W związku że znaczna ilością wilgoci która pojawi się wewnątrz czy możliwe jest zastosowanie tzw. folii inteligentnych, o zmiennym oporze dyfuzji? np. Sd 15m
Czy systemowe taśmy dwustronne są wystarczające do uzyskania szczelnego i trwałego połączenia ze sobą arkuszy folii?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego ocieplenia stropy porady inwestorom porady wykonawcom

dsladektemat nr 308-2363
visibility czytano 392 razy

Mokre drewno na legary na poddaszu nieużytkowym


Potrzebuję ułożyć legary na stropie, jako podłogę na poddaszu nieużytkowym, właśnie przyjechało drewno z tartaku które już w dotyku wydaje się mokre. Ile czasu musi minąć żebym mógł je wnieść na strop bez obawy że stanie się coś z ociepleniem wełny mineralnej?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego poddasza nieużytkowe podłogi porady inwestorom porady wykonawcom

Paweł Wawrzyniaktemat nr 308-2411
visibility czytano 475 razy

Bezmyślne ocieplenie poddasza nieużytkowego


Dzień dobry,
Chciałbym prosić o poradę dotyczącą wentylacji poddasza nieużytkowego (używane jako składzik/magazynek). Dom dwukondygnacyjny (parter piętro). Nad piętrem znajduje się poddasze nieużytkowe z dachem skośnym, wielospadowym ocieplonym wełną (pomiędzy krokwiami 20 cm plus dodatkowa warstwa 10cm na krokwiach). Sam dach ma wentylację pomiędzy deskowaniem i dachówką oraz pomiędzy deskowaniem a warstwą ocieplenia (warstwa wiatroizolacyjna + wełna). Od strony poddasza jest założona na wełnę tylko folia paroizolacyjna. Na stropie (teriva) nie ma żadnego ocieplenia. Na poddasze można się dostać za pomocą schodów strychowych (o dobrej izolacyjności) a w dachu mamy jedno okno/wyłaz dachowy.

Poddasze nie jest w ogóle wentylowane (jedyna opcja to otwarcie okna/wyłazu). Mam obawę, że takie stojące powietrze plus przechodząca od dołu wilgoć może niekorzystnie wpłynąć na cały klimat poddasza oraz elementy konstrukcji (będzie duszno i wilgotno).

Czy moje obawy są uzasadnione? Czy takie nieużytkowe poddasze powinno być wentylowane? Może dobrze byłoby zrobić dwa kominki wentylacyjne po dwóch stronach, aby zapewnić tam przewiew? Zastanawiam się jak to może wpłynąć na zużycie ciepła w budynku i czy przy takich kominkach w zimie nie będzie się skraplała woda ze względu na różnicę temperatury.

Z poważaniem,
Paweł Wawrzyniak

Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne błędy projektowe błędy wykonawcze dachy ocieplenia poddasza nieużytkowe porady inwestorom


 
 
7
   ...  
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.