porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 17


 
 
2
 
1
 
 
 
Mruktemat nr 308-2211
visibility czytano 887 razy

Jastrych, a obsadzenie stolarki okienno-drzwiowej


Witam Panie Jerzy,
z racji, że jestem w trakcie budowy domu piszę z kilkoma pytaniami:
1. Jestem przed wyborem stolarki okiennej (PCV). Będą to głównie spore przeszklenia (+-220cm x 145cm wys/szer) na podwalinie. Jaką wysokość podwaliny wziąć pod uwagę jeśli warstwy posadzki wyglądają następująco:
- 2x5cm EPS
- 7-8cm jastrychu
- 1-2cm wykończenie
Czy jastrych ma wychodzić na równo z podwaliną, czy zachodzić na ramę okna? Jeśli ma zachodzić, to jak bardzo?

2. Jaki rodzaj jastrychu polecałby Pan, jeśli jak wyżej będzie 10cm EPS i 7-8cm jastrychu na parterze oraz 5cm EPS i 7cm jastrychu na piętrze przy czym wszędzie będzie ogrzewanie podłogowe wodne? Planowałem zlecić „miksokreta” ale po kilku przeczytanych Pana wypowiedziach zacząłem się nad tym mocno zastanawiać.

Z góry dziękuję za odpowiedź i ewentualne inne spostrzeżenia, na które powinienem zwrócić uwagę.
Pozdrawiam!

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego stolarka PCV jastrychy anhydrytowe jastrychy betonowe porady inwestorom

Daniel Deptułatemat nr 308-2283
visibility czytano 383 razy

Jastrychy anhydrytowe, a wilgoć


Pytanie trochę pasujące do działu "Prawdy i mity". W wielu tematach była mowa o jastrychach anhydrytowych i o tym, że w pomieszczeniach wilgotnych wymagają izolacji przeciwwodnej, jednak nigdzie nie zostało wyjaśnione, co się dzieje z takim jastrychem pod wpływem wody, jakie dokładnie warunki muszą być spełnione, aby problem wystąpił oraz jakie to może mieć skutki.
Rozmawiałem z różnymi osobami z branży posadzkarskiej i słyszałem trochę sprzeczne ze sobą opinie, tj. niektórzy uważają, że problemem jest tylko długotrwałe działanie wody nawet w małych ilościach, a inni, że także nagłe zalanie wskutek powodzi lub awarii instalacji. Jedni uważają, że anhydryt da się dobrze osuszyć profesjonalnymi metodami (nawet po dwóch tygodniach moczenia) i dalej użytkować, inni, że po takim zalaniu jastrych jest do wymiany. Słyszałem też, że woda nie szkodzi anhydrytowi tylko klejom cementowym, którymi przyklejone są płytki do jastrychu anhydrytowego, gdyż w wyniku długotrwałego działania wody w anhydrycie dochodzi do reakcji w wyniku której kleje cementowe się od niego odspajają, jednak sam jastrych anhydrytowy ma się dobrze. Z drugiej strony słyszałem, że to jastrych anhydrytowy pęcznieje i że dzieje się tak nawet w wyniku pochłaniania przez niego wilgoci z powietrza.

Jak to jest w rzeczywistości. Trudno znaleźć mi rzetelne informacje. Ogólna zasada jest taka, że osoby wykonujące wylewki cementowe miksokretem mają złą opinię o anhydrycie, a Ci, którzy wylewają anhydryt go bardziej chwalą. Czy wie Pan jakie dokładnie reakcje zachodzą w takim jastrychu w wyniku działania wody? Zapewne jastrych anhydrytowy to nie jest czysty anhydryt, bo zawiera też wiele dodatków poprawiających jego właściwości...

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom posadzki mieszkaniowe posadzki przemysłowe posadzki z płytkami ceramicznymi posadzki anhydrytowe posadzki z okładziną kamienną

Sylwia.La.temat nr 308-2284
visibility czytano 397 razy

Przygotowania do tynku cementowo-wapiennego


Proszę o radę, w jaki sposób przygotować budowę do nakładania tynków CW.

1) Obecnie wykonany SSZ oraz ocieplenie ścian budynku (tynki miały być wykonane przed zimą, stąd ocieplenie ścian). Konstrukcję stropu i dachu stanowią wiązary. Stelaż pod sufity podwieszane będziemy wykonywać za kilka miesięcy więc nie mamy możliwości zamocowania folii do stelaża.

Czy zamiennie możemy przymocować pod wiązarami grubą, przeźroczystą folię budowlaną i przykleić ją do wieńca na ścianach nośnych? Jakiej taśmy najlepiej użyć do przyklejenia do żelbetonu?

2) W jaki sposób obrobić tunel na kable przed nałożeniem tynków? Głębokość do uzupełnienia to 1,5-2 cm. Elektryk poradził uzupełnienie pianką, czy to dobry sposób?

3) Wylewka anhydrytowa będzie wykonywana kilka miesięcy po tynkach CW. Czego najlepiej użyć, aby tynki zaczynały się powyżej poziomu docelowych wylewek- przykręcić kantówki, ewentualnie jakieś listwy?

4) Obecnie wewnątrz domu panuje temperatura 4 stopnie. Tynkarze rozpoczną pracę za ~ 2 tygodnie. Czy przedtem wskazane byłoby ogrzanie wnętrza np. za pomocą nagrzewnic elektrycznych?

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze tynki wewnętrzne tynki cem-wapienne porady inwestorom porady wykonawcom

Mruktemat nr 308-2312
visibility czytano 200 razy

Nadciąg w podłodze piętra


Witam,
mam pytanie o prawidłowe wykonanie posadzki na piętrze. Otóż planowane są następujące warstwy: 6cm XPS + 6cm wylewki anhydrytowej. Problemem jest "nadciąg" o wys. 9 cm, który przechodzi w progach otworów drzwiowych. Zalać? Oddylatować? Jeśli tak, to jak?
Z góry dziękuję za pomoc.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne posadzki anhydrytowe porady inwestorom porady wykonawcom

Piotr Marektemat nr 308-2315
visibility czytano 293 razy

Styropian EPS-150 na dylatację obwodową jastrychów


Dzień Dobry.
Chcę wykonać wylewki przed tynkami i mam pytanie dotyczące dylatacji obwodowej ścian. Po zapoznaniu się z poradami w serwisie wiem, że najlepiej będzie ją wykonać ze styropianu o grubości 2 cm. Czy mogę zastosować eps 150? Wylewka to będzie anhydryt. Wiem ze pisał Pan eps 80 ale może z racji nieco mniejszej rozszerzalności termicznej anhydrytu mogę zastosować ten eps 150? Chcę być bardziej eko i wykorzystać hałdę ścinek, która mi została z termoizolacji podłogi :)
Z góry dziękuję i życzę wszystkiego dobrego!

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego posadzki anhydrytowe porady inwestorom porady wykonawcom

Kamil Sawickitemat nr 308-2483
visibility czytano 256 razy

Zastosowanie mat kapilarnych do ogrzewania i chłodzenia


Inwestor zdecydował się na ogrzewanie i chłodzenie budynku jednorodzinnego za pomocą mat kapilarnych zamontowanych na stropach. Maksymalna temp. grzania to 35 stopni Celsjusza, minimalna temperatura chłodzenia to 17 stopni Celsjusza. Przedstawiciel firmy montującej maty zaproponował wykonanie sufitów podwieszanych zamiast tynków na stropach.
Jakie jest Pana zdanie na temat takiego rozwiązania? Jakie powinny zostać zamontowane płyty na suficie w tym przypadku?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego budownictwo mieszkaniowe domy jednorodzinne domy energooszczędne instalacje c.o. jastrychy betonowe jastrychy anhydrytowe jastrychy ogrzewane komfort cieplny porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom posadzki ogrzewane ruch ciepła

Mruktemat nr 308-2681
visibility czytano 210 razy

Układanie jastrychu cementowego i anhydrytowego


Ponieważ na pytanie wstępne otrzymałem już odpowiedź, jednak postanowiłem zadać je również tu wraz z pytaniami dodatkowymi aby innym służyło.
1. Jaki czas odczekać przed wejściem na jastrych anhydrytowy?
2. Czy w każdym przypadku należy usuwać mleczko z anhydrytu? W przypadku układania paneli również? Kiedy należy je usunąć? Niektórzy wykonawcy radzą zrobić to po trzech dniach, wtedy mleczko schodzi zwykłą miotłą.
3. Czy w przypadku układania paneli podłogowych również należy gruntować jastrych? Ponoć warto, niby ogranicza to ilość kurzu w mieszkaniu.
4. Kiedy można zagruntować posadzkę? Po wygrzewaniu?
5. W pomieszczeniach mokrych będę wylewał jastrych cementowy. Grubość jastrychu 65-70mm. Pod jastrychem ogrzewanie podłogowe, pod spodem XPS. Czy zbrojenie wylewki cementowej siatką jest konieczne? Jeśli faktycznie siatka powinna być ułożona w 1/3 górnej wysokości wylewki to wylewanie posadzki może nastręczać trudności w chodzeniu biorąc pod uwagę siatkę, rurki ogrzewania itp. Wymiary pomieszczeń to 240cm x 175cm (brak ogrzewania podłogowego), 240cm x 165cm, 365cm x 295 cm.
Z góry dziękuję za pomoc.

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego jastrychy betonowe jastrychy anhydrytowe porady wykonawcom porady inwestorom


 
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.