porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  

znalezionych tematów: 1
Michał D.

dział 308
temat nr 283

Beton napowietrzony do ław i fundamentów


Czytając wszystko co Pan napisał na Facebooku odnośnie betonu napowietrzonego mam parę pytań.
1. Pisał Pan, że jeśli używamy betonu napowietrzonego, możemy pokusić się o rezygnację z betonu podkładowego (oprócz sytuacji gdzie jest glina i rdzenie żelbetowe - wtedy konieczny). Czy są jakieś inne obostrzenia, czy mimo wszystko jednak dla spokoju ducha powinno się wykonać tą warstwę?

 
2. Jakiego betonu napowietrzonego wymagać od betoniarni, którego nie trzeba zagęszczać. Jakie tutaj są zasady by nie popełnić błędów? Pytam bo polecał Pando takiego rodzaju betonu - wibrator nurnikowy o zmiennej częstotliwości, a obawiam się czy w każdej betoniarni takie posiadają.


3. Są różne domieszki napowietrzające, a także i inne domieszki, które razem możemy zastosować. Czy może Pan określić jakieś wartości, które są minimalne dla domieszki, czym kierować się przy wyborze (jeśli betoniarnia w ogóle pozostawia wybór w tym względzie). Czy warto dodać inną jeszcze domieszkę do betonu?

 
4. W zależności od zastosowanego kruszywa zmienia się zawartość powietrza w mieszance, czy zlecać wyrób betonu tylko przy kruszywie do 16 mm czy też w zupełności wystarczy do 32 mm?

 
5. Czy obowiązują te same zasady jeśli chodzi o ilość czasu w szalunkach przy zastosowaniu betonu napowietrzonego? Czy można zdejmować wcześniej, jeśli tak to pod jakimi warunkami? Pytanie wiąże się, że przechodząc codziennie do pracy duża firma budowlana niezależnie od temperatury trzyma maksymalnie do 14 dni szalunek słupów, ale pewnie ich beton ma wiele domieszek. Pytam bo zastanawiam się nad kosztami wykonania fundamentu lanego z betonu napowietrzonego i chciałbym określić o ile drożej taki fundament wychodzi.

 
6. Pisał Pan, że gdybyśmy zbudowali fundamenty (wszystkie elementy) z betonu napowietrzonego to nie musimy, aż tak zabezpieczać przed zimą jeśli wylewamy jesienią. Rozumiem, że można przykryć tylko czarną folią?


7. Jaki byłyby orientacyjny najpóźniejszy miesiąc zaczęcia budowy fundamentów,chcąc je wykonać i zakończyć na etapie betonu podkładowego podłogi? Co wziąć pod uwagę chcąc zrobić fundamenty na jesieni? Czy lepiej odpuścić sobie i zaczekać do wiosny?

 
8. Może pytanie nie związane z betonem, ale czy jest papa, którą nie musimy zgrzewać,a która ma pas samoprzylepny i możemy ją użyć jako papę podkładową pod ławę i fundament, biorąc pod uwagę wykonanie z betonu napowietrzonego?

komentarze: 24
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze fundamenty ławy fundamentowe hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom

2007-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.