porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  

znalezionych tematów: 1
Beata

dział 308
temat nr 638

Co pod murem na fundamentach i betonie podkładowym?


Po przeczytaniu kilku porad, zastanawiam się czy poniższe rozwiązanie hydroizolacji poziomej na ścianach fundamentowych a pod ściany nośne oraz na betonie pod podłogę na gruncie a pod ściany działowe będzie poprawna?
Budynek parterowy, planowane zakończenie SSO w połowie listopada a wznowienie prac na wiosnę przyszłego roku.
1) Na ławie jest położona papa polimerowo-bitumiczna modyfikowana SBS 4mm, na fundamencie po 2-ch stronach jest masa KMB. Przyklejono płyty XPS i zakryto folią kubełkową. Beton pod podłogę na gruncie został wylany na równo z fundamentem. Obawiam się, że nie ma prawidłowego zagęszczenia pospółki. By nie zniszczyć płyt XPS zgrzewając papę, myślę o położeniu na fundamencie masy KMB i na tym murować ściany nośne. W jednej z porad (629) napisał Pan „…na papie przed murowaniem nanieść jedną warstwę masy z grupy hydroizolacje polimerowo-bitumiczne bezrozpuszczalnikowe przy zużyciu 1,5 kg/m2, ale w wersji z wypełniaczem włóknowym i w niej zatopić siatkę szklaną z grupy BSO - siatki zbrojące szklane tylko na szerokość muru. Przed murowaniem na tej hydroizolacji należy położyć jedną warstwę folii PE 0,2 mm - też tylko na szerokość muru.” Czy można pominąć papę, siatkę szklaną i zastosować tylko masę KMB w 2-ch warstwach? Czy warstwę folii PE koniecznie trzeba zastosować? Czy jednak położyć tylko papę bitumiczną modyfikowaną SBS samoprzylepną na szerokość fundamentu i murować ściany nośne?
2) Pod ścianami wewnętrznymi (działowymi) położyć papę polimerowo-bitumiczną 4 mm samoprzylepną wystającą po obu stronach ściany po 15 cm, ponieważ boję się że podczas prac murarskich mogą uszkodzić masę KMB, a nie wiem w jaki sposób można ją zabezpieczyć przed uszkodzeniem, więc decyzja, że będzie papa.
Jeżeli na fundamencie będzie masa KMB lub tylko papa samoprzylepna na szerokość fundamentu, to należy stosować taśmę lub klin bitumiczny tylko na styku ściany nośnej i betonu pod podłogę, czy na łączeniu wszystkich ścian też działowych z betonem?
Cała hydroizolacja betonu pod podłogę będzie z masy KMB. Wykonanie tych prac w następnym roku.
Proszę o wskazanie prawidłowego rozwiązania hydroizolacji, które jednocześnie nie uszkodzi płyt XPS. Z góry dziękuje i pozdrawiam.
komentarze: 20
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze mury porady inwestorom hydroizolacje podłogi

2007-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.