porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
projektuj i buduj bez błędów!

historie i przypadki budowlane z życia wzięte

© All rights reserved. Zawartość działu chroniona jest prawem autorskim. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. 

Wpisz nieodmienialną część szukanej frazy, np. "ław",
a będą wyświetlone wyniki zawierające wszystkie odmiany:
ław, ławą, ławami, ławy, ława, ławie itd.
 

ilość tematów: 1
Jerzy Bogdan Zembrowski

dział 709
temat nr 009

Mech i glony na dachówce bitumicznej - jak walczyć?


Niemal każdy producent lub sprzedawca dachówek bitumicznych, w swoich materiałach reklamowych, podkreśla wiele walorów użytkowych, co jest prawdą. Jednakże zwykle się nie wspomina o atakowaniu dachówek przez mchy i porosty. Wprawdzie, nie jest to domena tylko tego rodzaju dachówek, bo każdy typ dachówki jest atakowany przez porosty, ale warto być świadomym, że podczas eksploatacji, konieczna jest konserwacja wszystkich typów dachówek - niestety.


Oto przykład. Dachówka zwykle zachowuje się nienagannie przez pierwsze 5-6 lat - dopóki na powierzchni występuje odczyn zasadowy lub na niej występują ślady rozpuszczalników stosowanych podczas produkcji. Potem, najpierw od strony północnej pojawiają się pierwsze ogniska glonów i mchów. Od południa tego objawu nie ma, gdyż promienie UV skutecznie niszczą zarodniki porostów. Mchy mają różne kolory: od szarego przez brązowy po intensywny zielony. Próby usuwania szczotką nie dają rezultatów, bo już po pierwszym deszczu latem, mchy pojawiają się znowu.


Takie zjawiska są normalne i dotyczą wszelkich dachówek - nie tylko bitumicznych. Od strony północnej na dachach najdłużej utrzymuje się wilgoć po nocy czy deszczach. Podczas dodatniej temperatury, w miejscach, gdzie gromadzi się kurz i pyłki z drzew i kwiatów, w otoczeniu wilgoci szybko rozwijają się grzyby, glony i mchy. Walka z tymi porostami jest prosta, chociaż uciążliwa.


Mech zaatakował dachówkę bitumiczną na dachu.
Jerzy Zembrowski
cały tekst

patrz także: dachy domy jednorodzinne konserwacje porady inwestorom dachówki bitumiczne

2007-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.