porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2883


 
 
290
   ...  
156
 
155
 
154
 
153
 
152
   ...  
1
 
 
rzeszowiaktemat nr 308-1535
visibility czytano 573 razy

Próg bramy garażowej


Podobnego tematu nie znalazłem więc pytam. Jak prawidłowo wykonać termoizolację progu bramy garażowej aby uniknąć mostka termicznego? Wśród lokalnych wykonań i konsultacji nie znalazłem satysfakcjonującego rozwiązania, problemem jest wylewka/jastrych będąca zarówno progiem bramy garażowej, który przecież jest na zewnątrz. Temat dla mnie ważny, ponieważ mój garaż jest w bryle domu.

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: garaże porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom

Piotrektemat nr 308-1534
visibility czytano 582 razy

Pytania inwestora w trakcie powstawania projektu indywidualnego


Witam jestem na etapie projektu indywidualnego i mam parę pytań i wątpliwości. Oczywiście jeśli ktoś by zauważył coś co warto zmienić to proszę pisać.

1. W domu ma być ogrzewanie podłogowe zdecydowałem że w sypialniach będą tradycyjne grzejniki oraz drabinki w łazienkach. Gdzie powinny zostać zainstalowane sterowniki i czujniki do ogrzewania? Czy mają być w każdym pomieszczeniu? Jak są sterowane grzejniki? Poprzez tradycyjne pokrętło na samym grzejniku? Gdzie powinien być umieszczony grzejnik w sypialniach jeśli okno jest od podłogi? Ogrzewanie prawdopodobnie gazowe mam dostęp do sieci.

2. Zrezygnowałem całkowicie z okien dachowych. Czy ilość i wielkość okien na poddaszu jest wystarczająca do powierzchni pomieszczeń?

3. Czy garaż powinien być ogrzewany? Czy wystarczy jeśli ściana od części mieszkalnej będzie ocieplona styropianem wewnątrz garażu? No i oczywiście ocieplony cały garaż po zewnątrz czy utrzyma się w nim dodatnia temperatura?

4. Wentylacja grawitacyjna lub hybrydowa jeśli ktoś wytłumaczy jak ją poprawnie wykonać. Bo jak na razie to nie mogę znaleźć jakiś rzeczowych wskazówek jak ją wykonać.

5. Pokrycie dachu: chciałbym dachówkę ceramiczną lub betonową ale wiadomo blachodachówka wyszła by pewnie taniej. Jednak mam obawy o to żeby w lecie na poddaszu nie zrobił się piekarnik. Projektant zapewnia że przy odpowiedniej termoizolacji nie powinno być różnicy między blachą a ceramiką. Co jest lepsze w użytkowaniu żeby było latem chłodno i nie było słychać deszczu za bardzo itd?

6. Gmina projektuje kanalizację, droga dojazdowa do mojej działki jest wspólna z innymi sąsiadami jednak nie ma już w niej miejsca na rurę do kanalizacji. Sąsiedzi mający działkę za mną muszą dostać zgodę ode mnie bo rura musi przebiegać wzdłuż mojej działki w zasadzie na terenie mojej działki. Czy takie rozwiązanie wiąże się z jakimiś późniejszymi niedogodnościami? Generalnie nie przeszkadza mi to w żaden sposób ale może o czymś nie wiem?




Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy energooszczędne porady inwestorom

Tomasztemat nr 308-1533
visibility czytano 28 razy

Nawierzchnia na ciągach pieszych


Nawierzchnia z mieszanki mineralno-żywicznej jest nawierzchnią wodoprzepuszczalną.
Jaką inną nawierzchnię na ciągach pieszych można zastosować, aby również zapewnić odpowiednią wodoprzepuszczalność? Czy zgęszczony miał granitowy będzie właściwym rozwiązaniem?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

Tomasztemat nr 308-1532
visibility czytano 355 razy

Jaka grubość wyprawy cienkowarstwowej na elewacji?


W jakich przypadkach nie należy stosować na elewacji tynków cienkowarstwowych o grubości 1,0 mm, grubości 1,5 mm, grubości 2,0 mm?
W jakich przypadkach należy stosować na elewacji tylko i wyłącznie tynki cienkowarstwowe o grubości 1,0 mm, grubości 1,5 mm, grubości 2,0 mm?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe fizyka budowli porady architektom porady inżynierom

Karol92temat nr 308-1531
visibility czytano 476 razy

Wdmuchiwane ocieplenie stropu drewnianego celulozą lub wełną


Dzień Dobry,
Chciałbym zapytać jak Pan zapatruje się na izolacje wdmuchiwane. Celulozę czy wełnę. Będę miał dach wiązarowy, do pasa dolnego ma być przymocowane rozprowadzenie kanałów instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Poniżej paroizolacja i zabudowa z g-k. Poddasze nieużytkowe. Planuję wykonać docieplenie przez wspomnianą izolację nadmuchową wełnę czy celulozę.
Czy jest poprawne wykonanie izolacji na końcu prac, czyli po rozprowadzeniu kanałów rekuperacji i wykonaniu sufitów podwieszanych, wdmuchnięcie od góry przez wyłaz na poddasze izolacji? Co Pan myśli o takim rozwiązaniu? Wydaje się ono najwygodniejsze, ale czy poprawne? Co w takiej sytuacji z membraną dachową, zastosować o jak najniższym oporze dyfuzyjnym żeby nie zatrzymywać wilgoci na poddaszu?
Rozmawiałem z przedstawicielem firmy co zajmuje się wdmuchiwaniem celulozy, powiedział, że paroizolacja na ruszcie g-k jest wskazana ale nie jest niezbędna. Co Pan myśli o takim podejściu?
pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

Tomasztemat nr 308-1530
visibility czytano 272 razy

Skuwanie tynku cementowego bez uszkodzenia podłoża


Jak skuć okładziny tynkarskie z tynków cementowych bez uszkodzenia lica cegły lub kamienia?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty renowacje porady architektom budynki zabytkowe

lwelniaktemat nr 308-1529
visibility czytano 453 razy

Ocieplenie dachu i strychu, a rury wentylacji mechanicznej


Mamy konstrukcję dachową wykonaną jak na załączonym zdjęciu. Ponad górną jętką są puszczone rury od wentylacji. Pytanie: czy ocieplenie poddasza powinienem wykonać w dachu do samego szczytu, czy jednak po jętce? czy instalacja wentylacji może być umieszczona ponad ociepleniem? Same rury do wentylacji nie są ocieplone. Drugie pytanie: czy można rury od instalacji wentylacji puścić w warstwie ocieplenia?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy szkieletowe drewniane błędy projektowe błędy wykonawcze poddasza użytkowe porady inwestorom wentylacja mechaniczna

Sergiotemat nr 308-1528
visibility czytano 1116 razy

Analizy cieplno-wilgotnościowe (c-w) dla domu szkieletowego


Dzień dobry.
Czy analizy cieplno-wilgotnościowe rozważają tylko domy murowany czy może być policzony wariant domów w technologii szkieletu drewnianego? Czy dla wykonania analiz domy szkieletowego wystarczy projektu koncepcyjnego?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy szkieletowe drewniane porady inwestorom

Tomasztemat nr 308-1527
visibility czytano 132 razy

Wykonanie dylatacji popękanych schodów betonowych płytowych


Płyty betonowe schodów terenowych na gruncie są ograniczone z obu stron murkami kamiennymi. Czym wypełnić "naturalne" dylatacje płyt betonowych na gruncie?
Czy tiokole wchodzą w rachubę? Czy należy wykonać również dylatacje wzdłuż murków?


Odpowiedź płatna 246,00 zł
patrz także: naprawa żelbetu renowacje podesty porady wykonawcom porady architektom porady inżynierom

FelixFtemat nr 308-1526
visibility czytano 548 razy

Ocieplenie płytą obornicką


Witam.
Zależy mi na Pana opinii. Chodzi o płyty warstwowe zwane potocznie "obornickimi" - płyty produkowane są z wypełnieniem z EPS, PIR i wełną. Zastanawia mnie jak zachowuje się izolacja tych płyt zamknięta właściwie obustronnie w stali, która ma bardzo wysoki opór dyfuzyjny (jest silną barierą). Może kiedyś wykonywał Pan takie badania albo czytał o takich?

Czy w tym wypadku warto interesować się płytami z wypełnieniem PIR? Czy też to nazbyt ryzykowne? Pytanie nie tyle by zaspokoić wyłącznie ciekawość ale też mam możliwość zastosowania takich płyt jako izolacji i elewacji zamiast podkonstrukcji pod wełnę plus elewację wentylowaną. Konstrukcja byłaby drewniana ale wewnątrz odsłonięta a płyty na zewnątrz.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budownictwo przemysłowe elewacje wentylowane porady architektom porady inwestorom


 
 
290
   ...  
156
 
155
 
154
 
153
 
152
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.