porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2891


 
 
291
   ...  
65
 
64
 
63
 
62
 
61
   ...  
1
 
 
tomaszmumottemat nr 308-622
visibility czytano 276 razy

Rozwiązanie progu najazdu do garażu


Jak powinno wyglądać wykończenie podjazdu? Wszystkie warstwy widoczne na zdjęciu poniżej. Ekipa od wylewek zaleca przyklejenie papu do wylanego jastrychu i połączenie z papa na bloczkach fundamentowych. Czy papa nie zje styropianu po jakimś czasie? Jak powinno się to prawidłowo wykończyć? Czy styropian fundamentowy powinien być dociągnięty do wysokości chudziaka? Ps.. tak, wiem, że folia odwrotnie ;)
Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego garaże porady inwestorom

centaurtemat nr 308-621
visibility czytano 244 razy

Płotki przeciwśniegowe na dachu


Po ostatniej zimie sporo śniegu spadło tzn zsunęło się z mojego dachu. Moje pytanie dotyczy sposobu i miejsca montażu płotków przeciwśniegowych. Foto przedstawia mój dach.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy porady inwestorom

cytrustemat nr 308-620
visibility czytano 921 razy

Dachy bez okapu w domach


Dzień dobry,
chciałbym zapytać o dach bez okapu, przykładowe zdjęcie z internetu.
1. jak powinno wyglądać zakończenie i izolacja takiego dachu?
2. jak przystosować elewacje do dachu bez okapu?
3. czy są jakieś istotne przeciwwskazania żeby nie stosować takiego typu zakończenia dachu?
pozdrawiam,

Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego elewacje fizyka budowli dachy rynny i rury spustowe porady inwestorom porady wykonawcom

Gitestemat nr 308-619
visibility czytano 754 razy

Posadowienie na skale


Mam do czynienia z nietypowym fundamentem. Na podłożu skalistym zostanie wylana (beton napowietrzony) ściana fundamentowa po obwodzie planowanego budynku (na planie prostokąta). Wnętrze obrysu zostanie wypełnione kruszywem keramzytowym (zagęszczonym zgodnie ze specyfikacją producenta). Następnie na to zostanie wylana płyta fundamentowa (również beton napowietrzony). Całość zostanie pomalowana preparatem antykarbonatyzacyjnym. Nie jest planowane żadne ocieplenie fundamentu. I w tym momencie nastąpi koniec prac przewidzianych na ten rok.
Problem wód gruntowych potencjalnie napierających na ścianę w tym przypadku nie istnieje. Jedyna woda jaka może mieć kontakt ze ścianą fundamentową to bezpośredni opad deszczu oraz spływanie z góry po skale w czasie deszczu (na zdjęciu z prawej strony).
I tutaj kilka pytań:
- Czy muszę jakoś zabezpieczyć taki fundament / beton (płytę w szczególności) na zimę? np. plandeka, folia PE 0.2
- Czy mogę pozostawić ścianę fundamentową nie obsypaną? Docelowo będzie to zrobione żeby ukryć przejścia instalacyjne oraz drenaż leżący pomiędzy ścianą a pochyłą skałą.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego betony specjalne posadowienia na płycie porady inwestorom

SBtemat nr 308-618
visibility czytano 769 razy

Betonowanie na raty i w deszcz oraz rodzaje projektów


Chciałbym prosić o odpowiedź na kilka pytań, które pojawiły się u mnie w trakcie pracy na budowie.
1. Betonujemy płytę fundamentową. Najpierw lejemy jedną warstwę betonu a następnie drugą już na wymaganą wysokość. Niestety gruszki z betonem przyjeżdżają w takim tempie, że zanim wylaliśmy drugą warstwę to ta pierwsza już zaczęła krzepnąć (lej po wibratorze się nie zasklepiał - zostawała po nim dziura). Jak należy postąpić w takiej sytuacji?
2. Lejemy sąsiednią płytę fundamentową, ale w trakcie pracy puszcza się deszcz? Jak należy postąpić? Jak intensywny musi być deszcz, aby zawracać sobie nim głowę?
3. Jak betonować elementy schodkowe? Ze schodami nie ma jakiegoś olbrzymiego problemu, ale gdy w stropie/ławach fundamentowych jest załamanie i należy w jednym procesie technologicznym wylać cały strop/ławę to wydaje mi się, że beton może wybić do góry. Czy należy zamówić mieszankę o określonej konsystencji albo zastosować jakąś specjalną technikę betonowania (betonujemy od obniżenia, zgadza się?). A może należy zamknąć szalunkiem to obniżenie od góry aby beton nam nie wybił? A może przesadzam i nie ma się czego obawiać?
4. W jednej z porad ostrzegał Pan, aby przypilnować cieśli żeby nie nabijali prętów do ustalenia szalunków. Z tego co widzę jest to tak powszechna praktyka, że nikt nie zwraca na to w ogóle uwagi. Jakie poprawne rozwiązanie należy zaproponować cieślom w takiej sytuacji?
5. Czy pod zbrojenie fundamentów jako dystans można zastosować kostkę brukową/cegłę/bloczek z silikatu/kawałek pustaka?
6. Czy istnieje rozróżnienie na projekt budowlany (potrzebny jedynie do uzyskania pozwolenia na budowę, posiadający jedynie schematyczne rysunki konstrukcyjne) a projekt budowlano-wykonawczy posiadający dodatkowo rysunki wykonawcze? Pytam bo widziałem projekt domku jednorodzinnego do którego pracownia nie dodała żadnego dodatkowego rysunku zbrojenia, architektury, szczegółów. Często pisze Pan, że dany problem powinien być rozwiązany przez projektanta i należy się do niego zgłosić aby uzupełnił projekt, ale jednocześnie słyszałem o nieformalnym podziale na projekty budowlane i budowlano-wykonawcze. Czy ten podział istnieje i projektant może się nim zasłonić i oczekiwać dopłaty za dodatkowe rysunki?
7. Czy istnieją jakieś negatywne konsekwencje zbyt szybkiego (po dwóch/trzech dniach) obciążenia stropu murami albo jedynie samymi paletami z pustakami? Na chłopski rozum wydaje się, że nic mu nie grozi bo jest podparty od dołu szalunkami a żadne wgniecenia w nim już nie powstają, ale chłopska intuicja może być zawodna.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego betony zwykłe porady inwestorom stropy porady wykonawcom

klockitemat nr 308-617
visibility czytano 399 razy

Płyta fundamentowa bez hydroizolacji


Dom SSO z ytong energo 24cm, na płycie. Działka na lekkim wzniesieniu. Grunt: 30cm humus, do gł. 3,5m poniżej xps płyty-piasek drobny (Id=0,45), niżej glina piaszczysta przewarstwiona piaskiem (nieprzepuszczalne iły). Poziom wody na gł 2,5m w okresie zimowym, w lecie ~3,3m, poniżej xps.
Grunt wymieniony do głębokości 1m na pospółkę (w oczach laika jest to gruby, raniący piasek z dużą ilością kamieni, nie pyli).
Na pospółkę położono XPS 10cm, folie budowlaną i zbrojenie na betonowych podpórkach.
Płytę wylano betonem C25/30, zawibrowano, a wierzch pokryto środkiem, przez który nie było konieczności polewania płyty (mimo to delikatnie ją podlewaliśmy przez kilka dni.
Pod ściany położono folie LDPE . Przebicia rur w płycie dylatowano taśmą ze spienionego polietylenu, kilkukrotnie owiniętą wokół rury.Jak uratować hydroizolację?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe fundamenty płytowe porady inwestorom

ŁukaszWtemat nr 308-616
visibility czytano 231 razy

Prosty pomiar wilgotności podłoża


Czy tego typu miernik wilgotności za ok 50 zł będzie dobry (wystarczająco dokładny) by mierzyć wilgotność ścian, tynków, podłogi przed wykonywaniem kolejnych etapów budowy domu? Załączam link do instrukcji z danymi urządzenia.
Czy jednak konieczne jest zaopatrzenie się w droższy wilgotnościomierz?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego pomiary porady inwestorom porady wykonawcom

DanielChrztemat nr 308-615
visibility czytano 3553 razy

Analizy c-w przegróód w miejscach niejednorodnych


Analizy c-w dla przegród dają różne wyniki w zależności od strefy i materiałów. A jak to jest z słupami stojącymi, podpierającymi, elementami betonowymi, betonowymi opaskami gdzie nie ma przenikania pary wodnej (chyba że jest a mi się źle wydaje)? Jak wówczas wyliczyć elewacje na takich elementach aby nie powstało na nich życie? Czy stosuje się na nich taką samą wyprawę jak dla reszty czy liczy się jakoś inaczej.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe projektowanie porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

ŁukaszWtemat nr 308-614
visibility czytano 222 razy

Wentylacja poddasza użytkowego


Jak wentylować pomieszczenia na poddaszu użytkowym?
Czytałem, że na poddaszu użytkowym powinno się zapewnić kanał wywiewny (i nawiew świeżego powietrza) w każdym pomieszczeniu, nie tylko łazienkach.
Jak to wykonać? Wymurować komin z pustaków wentylacyjnych od stropu czy zbudować kanały wentylacyjne z rury spiro, gdzie wlot będzie w suficie pomieszczenia a wylot zakończony kominkiem wentylacyjnym w dachówce?
Czy obydwa rozwiązania bedą prawidłowe? Czy któreś będzie skuteczniejsze?

Czy jeśli to rozwiązanie z rurą spiro może w pewnych warunkach (latem) nie zapewniać wystarczającego ciagu powietrza przy zwykłej wentylacji grawitacyjnej to czy jeśli doda się wspomaganie wentylatorem pracującym okresowo to wtedy będzie poprawnie. Rozwiązanie z rurą spiro wydaje się tańsze w realizacji.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: wentylacja hybrydowa porady inwestorom

Przemektemat nr 308-613
visibility czytano 599 razy

Zasady wyboru działki budowlanej


Czy mógłby Pan opisać procedurę wyboru właściwej działki budowlanej? Czym się kierować przy wyborze z kilkudziesięciu ofert, pomijając oczywiście względy krajobrazowe?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: porady inwestorom


 
 
291
   ...  
65
 
64
 
63
 
62
 
61
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.