porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2891


 
 
291
   ...  
60
 
59
 
58
 
57
 
56
   ...  
1
 
 
anieldtemat nr 308-572
visibility czytano 317 razy

Niepełne wybranie gruntu pod podłogę w fundamencie


Witam Panie Jerzy, mam dylemat w jaki sposób ułożyć geowłókninę na gruncie. Przedstawiam to na rysunku. Ziemia (glina) że środka nie jest wybierana całkowicie, jedynie część naruszona, tak aby 40 cm zasypać pospółką i żwirem frakcji 8-16. W jaki sposób ułożyć geowłókninę? Czy miejsce wykopu na ławy zasypać pospółką i dopiero na to geowłókninę (1)? Czy geowłókninę ułożyć również w miejscu wykopu pod ławy (2)?

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty porady inwestorom

Eryk D.temat nr 308-571
visibility czytano 114 razy

Jak dobrać materiały ścian, by nie było w nich skraplania się pary?


Witam serdecznie.

W najbliższym czasie planuję budowę domu jednorodzinnego, wolnostojącego, parterowego. W tej chwili zastanawiam się i poszukuję najlepszej technologii. Jakiś czas temu trafiłem na system thermomur i Izodom 2000. Zastanawiam się nad ich zaletami, ale przede wszystkim nad wadami. Obecnie mieszkam w domu jednorodzinnym około 10-cio letnim z plastikowymi oknami i jest w nim ogromny problem z wilgocią. Wygląda na to, że jest duża ilość mostków termicznych. Dom miał być energooszczędny (projekt dostał nawet jakąś nagrodę z tym związaną), a nie jest. Już kilka lat temu pojawiły się wykwity pleśni i grzyby. W okresie grzewczym po oknach „płynie woda” tyle pary się wykrapla. Byłbym bardzo wdzięczny za kilka zdań Pana opinii na temat tych systemów lub czegoś podobnego. Nie chciałbym wybudować domu za duże pieniądze i mieć z nim same problemy.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne błędy projektowe porady inwestorom procesy cieplne i wilgotnościowe projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze

Krzysztof Madejtemat nr 308-570
visibility czytano 2103 razy

Kto wykonuje charakterystyki energetyczne i analizy c-w?


Witam,
Po przeczytaniu Pana książki nasunęły się dwa pytania bardzo istotne ponieważ zamierzam w tym roku ocieplić istniejący dom metodą BSO.
Pytanie 1
Kto może sporządzić analizę c-w oraz świadectwo charakterystyki energetycznej i jak można tę osobę sprawdzić? Czy istnieje rejestr osób wykonujących takie usługi?
Pytanie 2
Co wpływa na cenę takiej usługi?
Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

pistachtemat nr 308-569
visibility czytano 206 razy

Czy wiatroizolację chronić przed promieniami UV?


Czy membranę dachową należy w jakiś sposób chronić przed promieniowaniem UV od wewnątrz domu? Mam na myśli światło wpadające przez okna, szczelinę przy murłacie itp w czasie zimowego przestoju w budowie. Jeśli tak to w jaki sposób.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wiatroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom

Rakutemat nr 308-568
visibility czytano 318 razy

Jeszcze o hydroizolacji poziomej ław i słupów


Jaką wybrać hydroizolację ławy? Grunt przepuszczalny, wód gruntowych nie ma. Badań geologicznych nie było. 60 m. dalej były odwierty, inny inwestor myślał o piwnicy, nie ma ryzyka, woda głęboko. Wykonawca szykuje wykop pod beton podkładowy. Budynek parterowy, z ławami bez trzpieni, ściana murowana. Jedynie dwa filarki poza obrysem budynku podtrzymujące okap dachu, oraz jeden wewnątrz podtrzymujący podciąg.
Zastanawiam się, czy kłaść papę podkładową pod ławami, czy izolację przenieść na ławy. A może papa na betonie podkładowym tylko pod filarem w domu?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty porady inwestorom

ŁukaszWtemat nr 308-567
visibility czytano 233 razy

Szprosy międzyszybowe, a izolacja termiczna okna


Domyślam się że wstawienie szprosów między pakietem szyb pogarsza parametry termiczne okna. Ale jak bardzo? Czy to jest w praktyce do pominięcia czy jednak będzie zauważalne zakładając, że szprosy będą tylko pomiędzy jednym pakietem szyb w oknach trzyszbowych i nie będą dotykały szyb ale opierały się o szyby za pomocą silikonowych gumek? Chyba taki szpros jest wykonany z aluminium i oklejony czymś dla koloru.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli okna porady inwestorom porady architektom

Tomasz H.temat nr 308-566
visibility czytano 244 razy

Analizy c-w i ekonomiczne dla domu w stanie surowym zamkniętym


Witam,
Zakupiłem Pana książkę dopiero teraz kiedy mam dom z użytkowym poddaszem wstanie surowym zamkniętym. Dom jest bez podpiwniczenia, fundamenty wykonane z bloczka betonowego, jeszcze nie ocieplone i nie izolowane. Ściany wykonane z cegły "Max-220" grubości 29 cm. W środku domu trój-warstwowy tynk. Na parterze podłogi zostały ocieplone styropianem 5 cm + 5 cm EPS 100 na który został ułożony ekran i rurki do ogrzewania podłogowego, posadzki wykonane z tzw. suchego betonu grub. 5 cm. Strop wykonany tradycyjnie (zbrojenie i beton B20), na stropie styropian 5 cm EPS 100 + posadzki betonowe. Dach wykonany tradycyjnie (deski, papa) oraz dachówka metalowo ceramiczna Gerardroofing system.

 

Po przeczytaniu pierwszej części Pana książki już wiem, że mam w domu sporo błędów, ale jest szansa na uratowanie tego domu. Szlag mnie trafia że projekt architekta to knot a wykonawcy partolili co tylko można. Całe szczęście że mam Pana książkę. Gdyby nie ona utopiłbym cały koszt domu w błoto. Chciałbym dom ocieplić optymalnie unikając przy tym kondensacji pary wodnej wewnątrz ścian/budynku. W związku z tym mam pytania:
- czy w moim przypadku jeszcze można wykonać opisane w książce analizy c-w aby nie było kondensacji pary wodnej w miejscach gdzie nie powinna ona się kondensować?
- czy da się policzyć grubość ocieplenia optymalnego?
- czy analiza wskaże w jaki sposób ocieplić fundamenty? (hydroizolację zrobię wg Pana książki).
- czy analiza wskaże jak optymalnie ocieplić poddasze?
Z poważaniem, Tomasz H.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego błędy projektowe błędy wykonawcze porady inwestorom

Aneta Sz.temat nr 308-565
visibility czytano 237 razy

Jak szybko osuszyć dom po powodzi?


Szanowny Panie,
W wyniku powodzi w czerwcu br. mój dom uległ zalaniu (piwnica 210 cm, parter 90cm). Budynek ma 15 lat, budowany jest z pustaków hasiowych pomiędzy którymi znajduje się warstwa izolacyjna z wełny mineralnej w arkuszach (ściany zewnętrzne). Tynki w większości już zostały skute, podłogi zerwane, a w zewnętrznych murach nawiercone otwory - tak nam doradzono. Niestety nikt nie potrafi doradzić co i jak zrobić aby wysuszyć mury. Czy może usunąć mokrą wełnę spomiędzy murów ale jak? W jaki sposób doprowadzić dom do stanu sprzed powodzi?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe elewacje wentylowane osuszanie bydynków porady inwestorom

ŁukaszWtemat nr 308-564
visibility czytano 336 razy

Nawiewniki wręgowe (wrębowe)


Czy przy wentylacji grawitacyjnej lub hybrydowej nawiewniki wrębowe sprawdzają się? A może to lepsze rozwiązanie niż te tradycyjne ciśnieniowe frezowanie w ramie okna?
Kilka firm robi takie. Są tańsze w zakupie, bardzo łatwo zamontować je samodzielnie. Można montować po kilka w jednym skrzydle okna, zależy od potrzeb.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne porady inwestorom porady architektom wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa mikroklimat

anieldtemat nr 308-563
visibility czytano 81 razy

Z czego wykonać poszycie dachu?


Witam Panie Jerzy. Dach będziemy mieli pokryty dachówką ceramiczną prostą. Proszę powiedzieć czym najlepiej deskować dach żeby dachówka wyglądała idealnie równo? Typ dachu czterospadowy. Czy lepsza jest płyta osb 3 lub 4, jeśli tak to jaka grubość płyty osb, czy może lepsze są deski na pioro-wpust 12cm? Jakich gwoździ ewentualnie użyć do płyty osb czy też mają to być skrętne ocynkowane? Pozdrawiam
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy wiązary dachowe porady inwestorom


 
 
291
   ...  
60
 
59
 
58
 
57
 
56
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.