porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2883


 
 
290
   ...  
238
 
237
 
236
 
235
 
234
   ...  
1
 
 
Uzotemat nr 308-2355
visibility czytano 459 razy

Wydzielanie się szkodliwych związków lotnych z hydroizolacji typu KMB


Panie Jerzy
mam kilka pytań odnośnie izolacji betonu podkładowego masą KMB podłogi na gruncie:

1 Czy przy wykonywaniu izolacji poziomej, w moim przypadku produktem BORNIT Fundamentdicht 2K, należy odczekać jakąś ilość czasu przed przykryciem tej izolacji folią PE i położeniem styropianu? Czy jeżeli masa ma już tydzień i wydaje się wyschnięta czy mogą się z niej wydzielać jakieś substancje i należy odczekać dłużej? Masa wydaje się nie mieć żadnego zapachu, jednak jedna sprawa to odczucie a druga to stan faktyczny.

2 Jakie jest ryzyko ulatniania się jakichś związków z tej masy w długim okresie i czy istnieje możliwość aby się przed tym ewentualnie zabezpieczyć, np. uszczelnieniem folią PE która zostanie na nią położona?

3 W jaki sposób najlepiej usunąć wspominaną masę w przypadku gdy przez przypadek została zastosowana za wysoko w kilku miejscach, gdzie docelowo będzie już tynk cem-wapienny?






Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

mrpitertemat nr 308-2354
visibility czytano 391 razy

Zakurzone ściany przed tynkowaniem, folia w płynie


Witam,
W przyszłym tygodniu będę tynkował ściany wewnętrzne w domu. Wilgotność ścian prawidłowa. Mam dwa pytania:

1. Z jastrychu wyszło mleczko, które ścierałem papierem ściernym na szlifierce. Przy takiej robocie nie da się uniknąć kurzu. Myślę teraz czy nie powinienem zagruntować ścian przed tynkowaniem. Czy to dobry pomysł czy są jakieś przeciwwskazania? Po jakim czasie od gruntowania przystąpić do tynkowania?

2. Na późniejszym etapie prac, na wyschnięty już tynk i jastrych chciałbym nałożyć folię w płynie w łazienkach i kuchni. Czy taka folia przy ogrzewaniu podłogowym nie będzie w niczym przeszkadzać? Nie będzie ona hamowała podgrzewania posadzki? Ponadto, czy taką folię w płynie mogę nakładać na sufity z płyty GK? Strop jest z wiązarów więc sufity muszą być podwieszane.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tynki hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

MarekZtemat nr 308-2353
visibility czytano 460 razy

Zbyt wysokie ściany działowe w stropie z wiązarów


Dzień dobry Panie Jerzy
Ściany nośnie są spięte wieńcem zalanym w keramzytowych kształtkach U, o grubości ścianki 4cm. Ściany działowe są wymurowane nieco za wysoko. Sufit zamierzam zaizolować celulozą o grubości 30-40 cm.

W sytuacji, jak na rysunku, sufit byłby na wysokości 253 cm od gotowej podłogi. Przy nasypaniu 30 cm celulozy, ścianki działowe były by pokryte warstwą o grubości 10-12 cm, a ściany nośne na 2-3 cm. Przy nasypaniu 40 cm, analogicznie o 10 cm więcej.
Zastanawiam się, na jakiej wysokości zabudować sufit by ograniczyć straty ciepła, nie ukrywam, że chciałbym go podnieść o kilka cm względem tego co na szkicu. Czy dodatkowo obsypywać miejsca gdzie występują ściany, a może obłożyć je pasami wełny o grubości 20-30 cm?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam / Marek

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy wykonawcze domy jednorodzinne ściany działowe stropy ocieplenia porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom

MJkbtemat nr 308-2352
visibility czytano 501 razy

Wykwity na elewacji


Dzień dobry,
wg informacji od właściciela: dom z 1996r, ściana trójwarstwowa (Silka+10 cm wełny+cegła), na stropodachu wełna i papa. Projektu brak.
1. Czy jest Pan w stanie określić skąd te zabrudzenia na elewacji?
2. Czy jest ryzyko, że na stropodachu występuje tzw. szlaka (mimo innych informacji od właściciela)?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze domy jednorodzinne elewacje porady inwestorom

Mavericktemat nr 308-2351
visibility czytano 448 razy

Fotel wiszący na poddaszu - mocowanie


Panie Jerzy
w jaki sposób najlepiej przymocować do stropu drewnianego (na poddaszu użytkowym) fotel wiszący. Czy wystarczy może wkręcić hak z okiem tak żeby w jętkę wkręcić się na powiedzmy 6 cm, czy lepiej coś dłuższego wybrać aby się na wylot wkręcić. Czy może w ogóle nie powinno się mocować do jętek? Prośba o poradę.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: wystroje wnętrz porady inwestorom

Uzotemat nr 308-2350
visibility czytano 333 razy

Ochrona pianki w szczelinie między stolarką, a murem


Panie Jerzy
czy błędem jest zatopienie pasków siatki elewacyjnej na murze przy oknie i piance montażowej po zainstalowaniu okna w celu zabezpieczenia pianki jeśli nie planujemy wykonania ocieplenia w ciągu najbliższych miesięcy?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

kisaladawidtemat nr 308-2349
visibility czytano 328 razy

Zbiornik na wodę deszczową przy domu


Panie Jerzy,
Teren mojej działki to głównie gliny pylaste zwięzłe. Chciałbym wykonać sensowny zbiornik na deszczówkę, który muszę wykonać ze względu na brak możliwości podłączenia się do kanalizacji gminnej oraz chęć wykorzystania tej wody do podlewania.

Ogólny koncept przedstawia się następująco:
- Rury spustowe 110mm – 5 szt. z zamontowanymi osadnikami z rewizją
- Rury kanalizacyjne 110mm prowadzone ze spadkiem 1,5cm/1,0m. Gdy to będzie możliwe połączenie rur wraz ze zwiększeniem średnicy rury zbiorczej. Ze względu na projekt domu, układ będzie się składał z dwóch ‘nitek’ z zamontowanymi dwoma filtrami na liście/piasek po 2 i 3 rury (łącznie 5).
Ostatecznie do zbiornika powinna być podpięta jedna rura (zbiorniki najczęściej mają przygotowane otwory pod rurę 160 mm – wydaje się to dość mało na 5 rur spustowych po 110 mm każda)
- Zbiornik z przelewem, kominkiem rewizyjnym/wentylacyjnym zabezpieczonym włazem żeliwnym, klamry, aby była możliwość zejścia do zbiornika (przy założeniu, że będzie żelbetowy). Posadowiony na 10 cm betonu C16/20, zasypany gruntem rodzimym, w tym 50 cm ponad płytę górną
- Do przelewu zbiornika podpięty system/tunele rozsączające osadzone na żwirze i przykryte geowłókniną i obsypane piaskiem
- W zbiorniku zanurzona pompa „do oczek wodnych” z pływakiem i wysokością podnoszenia > 10 m
- Dodatkowo chciałbym zamontować skrzynkę ogrodową z podwójnym szybkozłączem do węży ogrodowych, zawór zwrotny na przelewie i możliwe, że też zawór odcinający na dopływie do zbiornika (jedno z pytań poniżej)

Podczas zgłębiania tematu pojawiło mi się wiele pytań:
1. Na stronach producentów zalecany przelicznik to 1m3 zbiornika na 25m2 powierzchni dachu/tarasu. Zgodnie z tym założeniem powinienem zamontować zbiornik 10m3, ponieważ powierzchnia z której zbieram wodę to ~250m2. Czy ma to sens?
2. Czy zbiornik z tworzywa ma jakieś duże zalety nad zbiornikiem żelbetowym? Lub na odwrót? Biorąc również pod uwagę rozmiary, przy założeniu zbiornika 10m3.
3. Czy w przypadku zbiornika na deszczówkę zależy nam na szczelności? Pytam w kontekście wykonania hydroizolacji, ponieważ to co zapewnia producent to raczej ‘klasyczny dysperbit lub jakieś inne mazidło nieznanego pochodzenia’, a ze względu na usługę transportu i montażu, co oczywiście odbywa się w jeden dzień, ciężko sobie wyobrazić wykonanie poprawnej hydroizolacji we własnym zakresie w szczególności na dolnej powierzchni zbiornika (chyba, że należałoby wykonać je z papy, ale czy to już nie jest przesada dla zbiornika na deszczówkę?)
4. Przed zbiornikiem planuje zamontować filtr/osadnik na liście i piasek z dodatkowym zabezpieczeniem przelewowym, niektórzy producenci przy takiej powierzchni zalecają dwa takie filtry – czy ma to uzasadnienie?
5. Czy na każdej rurze spustowej/rynnie należy zamontować osadnik z rewizją?
6. Zbiornik mimo dużej kubatury może się zapełnić, rozumiem, że warto byłoby wykonać w nim przelew przy górnej krawędzi i skierować nadmiar wody poza zbiornik. Czy rozsądnym rozwiązaniem są gotowe systemy/tunele rozsączające? Jak dobrać ich wielkość? A może wystarczy tylko pompa? Czy należy zamontować zawór zwrotny na przelewie?
7. W przypadku wykonania systemurozsączania jako zabezpieczenie, w jakiej odległości od zbiornika można bezpiecznie taki system montować?
8. Czy lepsza jest pompa zanurzeniowa montowana w zbiorniku czy też rozwiązanie z pompą poza zbiornikiem?
9. Czy jest sens montować zawór odcinający na dopływie do zbiornika?
10. W jednej Pana odpowiedzi zauważyłem zalecenie wykorzystania folii kubełkowej nad górną płytą zbiornika – po co?
11. Jedna z rynien umieszczona jest w takim miejscu, że będę musiał kanalizację prowadzić pod podjazdem do garażu. Czy w takim wypadku należy wykorzystać jakąś mocniejszą rurę kanalizacyjną?
12. Czy jeśli mam 5 rur spustowych o średnicy 110 mm, to czy minimalna średnica rury ‘zbiorczej’ do której będę je wpinał to 250 mm? Tak wychodzi z przeliczenia powierzchni, jednak z tego co widzę większość zbiorników ma przygotowane wpięcie do zbiornika o średnicy 160 mm. Jak rozwiązać ten problem?

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: zbiorniki wody deszczowej porady inwestorom porady wykonawcom

Marcinotemat nr 308-2348
visibility czytano 356 razy

Ocieplać czoło balkonu żelbetowego, czy nie?


Czy miejsce na przodzie balkonu, oznaczone strzałką na projekcie, musi zostać ocieplone styropianem?
Czy brak takiego ocieplenia będzie powodować znaczne straty cieplne (mostek termiczny) czy raczej niewielkie i można to zostawić nieocieplone. Balkon na ponad 3m od budynku.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego balkony błędy projektowe porady inwestorom porady wykonawcom

Linebakertemat nr 308-2347
visibility czytano 248 razy

Płyty stropowe z demobilu na drogę przejazdową


Witam panie Jerzy.
Mam możliwość pozyskania płyt stropowych do ułożenia na drodze w bardzo niskiej cenie. Płyty te znacznie zredukowałyby problem zapadania się samochodów ciężarowych. Pod spodem jest już geowłóknina i warstwa gruzu na dnie. Problem dotyczy tego, że na tych płytach są pozostałości papy. I stąd moje pytanie: czy nie będzie emisji jakichś szkodliwych związków do gleby i wód, w końcu w przyszłości koło drogi będzie ogródek. A może wystarczy zeskrobać papę i resztą się nie przejmować? Co Pan sądzi? Czy dać sobie spokój i po prostu dopełnić drogę kruszywem?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: drogi i ulice porady inżynierom porady inwestorom porady wykonawcom

Kottemat nr 308-2346
visibility czytano 162 razy

Taśma z kauczuku syntetycznego do naroży hydroizolacji


Witam
napotkałem na taką taśmę Ceresit Cl 152 adres strony
https://budujmy.eu/pl/products/ceresit-cl-152-tasma-uszczelniajaca-do-powlok-wodoszczelnych-6331.html?gclid=CjwKCAjwjZmTBhB4EiwAynRmD9CNOm5evzQwyZwEc4wrSRgj_gUnaV-_usGRHnVc-h6rUfhP8mNWJBoCHJwQAvD_BwE
Mojepytanie brzmi czy nadaje się ona do połączenia podkładu betonowego (chudziaka) z ścianą fundamentu zaizolowaną masą fundamentflex 2k i druga taśma i to samo pytanie
https://realbud.com/userdata/public/gfx/13390/741f68bea768c10808fbd3af8789f9c9.jpg

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
290
   ...  
238
 
237
 
236
 
235
 
234
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.