porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2883


 
 
290
   ...  
200
 
199
 
198
 
197
 
196
   ...  
1
 
 
Paweł Hermanowskitemat nr 308-1975
visibility czytano 510 razy

Fundamenty zbyt głębokie


Dzień Dobry,
Jesteśmy w trakcie wykopu pod ławy fundamentowe i mamy lekki dylemat. Na działkę jakiś czas temu została nawieziona warstwa niekontrolowanego nasypu o wysokości około 1m. Działka jest ze spadkiem ok 1m na 10 metrach (długości domu) i podczas kopania okazało się, że warstwa nośna jest na głębokości 1,4m po stronie z większym spadkiem co powoduje, że równając się do górnej krawędzi (plus jeden metr) fundamenty wychodzą nam na głębokość 2,5m. Warstwa nośna w najbardziej newralgicznym punkcie sięga do głębokości 2,20 (załącznik zal 3a S2) Nie ukrywam, że zastanawiamy się czy istnieje możliwość zagęszczenia/podsypania gruntu o ok. 1 metra w celu podniesienia warstwy nośnej składającej się z rodzimego gruntu w taki sposób żeby fundament oscylował w głębokości 1,5m (dolna część fundamentu która zostanie ponad 1 metr nad ziemią zostanie obsypana ziemią, a strefa przymarzania zostanie uwzględniona). Takie bądź inne rozwiązanie w postaci ław schodowych proponuje kierownik budowy. Będę dozgonnie wdzięczny za możliwie szybką odpowiedz, bo czasu mamy już bardzo mało.
Załączam badania gruntu, zdjęcia z wykopu oraz samej działki.
Pozdrawiam,
Paweł Hermanowski

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty ławy fundamentowe porady inwestorom

Pawel Michalskitemat nr 308-1974
visibility czytano 381 razy

Błędnie zastosowana hydroizolacja typu KMB na wieńcu


Mam pytanie o to czy hydroizolacja KMB powinna tak łatwo odchodzić od wieńca fundamentowego? Ostatnio została ona pobrudzona betonem podczas lania chudziaka. Postanowiłem spróbować oczyścić wieniec z grudek betonu, ale izolacja lepiej trzyma się tego nowego betonu, niż wieńca... Fundament został obsypany z 2 stron i bez przykrycia górnej warstwy zimował. Ta górna warstwa to właśnie ten KMB firmy Izohan. Co teraz należy zrobić?

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

Karol92temat nr 308-1973
visibility czytano 951 razy

Wentylacja poddasza, ocieplenie przewodów wentylacyjnych, sufit na różnych wysokościach


Dzień Dobry,
Potrzebuję Pana porady odnośnie kilku spraw:

1) Mam dach czterospadowy, kopertowy, poddasze będzie nieużytkowe - jedynie mały strych na około 20m kwadratowych. W jaki sposób wykonać wentylację takiego poddasza ? Czy wystarczą otwory w podbitce?

2) Dach wiązarowy rekuperacja podwieszona do dolnego pasa - docieplenie na być wykonane z granulatu wełny mineralnej. Czy można wykonać tak tylko część docieplenia - do zasypania rur od rekuperacji a resztę - jako izolację z wełny szklanej ułożonej na stalowych linkach przymocowanych do pasa dolnego wcześniej, przed wykonaniem sufitów podwieszanych.

3) Część oświetlenia będzie wykonana jako punktowe mocowane na GU10. Mam taki pomysł żeby źródła światła osłonić od strony wdmuchiwanej izolacji poprzez np ceramiczne doniczki nakładane od góry na płyty g-k i klejone do praoizolacji. Później wykonywać w nich małe otwory na przewód elektryczny i uszczelniać na łączeniu przewód - doniczka żeby zachować ciągłość paroizolacji?

4) Jak rozwiązać kwestie docieplenia jeżeli chciałbym sufity na różnych wysokościach w pomieszczeniach. Czy jest dopuszczalne w takim przypadku zrobienie warstwy w jednej grubości, która będzie spoczywać na płytach g-k? Różnice wysokości pomiędzy pomieszczeniami nie przekraczały by 10cm

5) W salonie jest duże okno tarasowe, a z niego wyjście na taras, z tego co czytałem uszczelnienie okna powinno być zespolone z hydroizolacją fundamentu. W moim przypadku hydroizolacja jest wykonana nieprawidłowo- dysperbit. Jak w takim przypadku uszczelnić okno i odprowadzić spływającą wodę żeby nie ciekła po murze ? Na obecną chwilę fundament jest docieplony warstwą 8cm xps a w przyszłości cokół chciałbym z równać z izolacją zewnętrzna która będzie miała 20cm , czyli dołożyć jeszcze 12cm.

pozdrawiam i liczę na Pańską pomoc pomimo wielu pytań

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

Rafał Wierzbickitemat nr 308-1972
visibility czytano 426 razy

Naprawa fatalnie wykonanej wyprawy elewacyjnej


Witam,
Ekipa zrobiła elewację, ale jedna ściana wyszła źle. Czy można jakoś naprawiać wyprawę elewacji?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy murowane elewacje ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

Grzegorztemat nr 308-1971
visibility czytano 202 razy

Klej poliuretanowy do wełny mineralnej - stosowanie


Klej poliuretanowy do wełny mineralnej Ceresit CT 84, hit czy kit?
W moim domu do ocieplenia używana będzie wełna skalna bazaltowa o grubości 20 cm i gęstości 95 kg/m3 w płytach. Do ich mocowania do ściany rozważam użycie kleju cementowego CT 190 bądź kleju poliuretanowego Ceresit CT 84.
I właśnie chciałbym prosić o opinie na temat CT 84 na podstawie danych z karty technicznej oraz pańskiej wiedzy i doświadczenia. Czy spotkał się Pan z analizą budynku gdzie użyto bądź zamierzano użyć tego produktu do przyklejania płyt z wełny mineralnej? Użycie CT 84 znacznie przyspieszyło by prace termomodernizacyjne ale czy z biegiem lat nie odbije się to czkawką? Czy uważa Pan, że to dobry produkt czy chwyt marketingowy?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane domy jednorodzinne domy energooszczędne ocieplenia pianka PUR porady inwestorom porady wykonawcom

Michał D.temat nr 308-1970
visibility czytano 277 razy

Przemrożony wodorozcieńczalny preparat gruntujący


Dzień dobry,
mam pytanie. Zostawiłem w garażu typu blaszak grunt STOPRIM PLEX na zimę i pewnie zamarzł i teraz odmarzł. Czy on nadaje się jeszcze do czegoś czy lepiej zutylizować? Pytam bo ktoś maluje u siebie w mieszkaniu i chciałem dać grunt za darmo, ale nie wiem czy nie zaszkodzę w ten sposób. Pomieszczenie w bloku, wielokrotnie już pewnie malowane.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom porady wykonawcom

kayutemat nr 308-1969
visibility czytano 355 razy

Prowadzenie bednarki od betonu podkładowego ku szafce elektrycznej


Przejście bednarki z betonu podkładowego pod ławami do wnętrza budynku. W jaki sposób bezpiecznie przebić się bednarką z betonu podkładowego pod ławami do wnętrza budynku (tablicy głównej) aby nie osłabić hydroizolacji poziomej? Układ fundamentu jak na rysunku FU-069, newralgiczne przejście to przez taśmę nr 33 z detalu FU-071. Czy jest inna droga którą można poprowadzić bednarkę to tablicy rozdzielczej w budynku?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje odgromowe porady inwestorom porady wykonawcom

Linebakertemat nr 308-1968
visibility czytano 270 razy

Tymczasowa droga dojazdowa na budowę na grząskim terenie


Dzień dobry.
Przygotowuję się do rozpoczęcia budowy i mam następujący problem: chcę przygotować podjazd tymczasowy dla ciężarówek i betonowozu. Problem w tym, że odległość, którą muszą pokonać wynosi blisko 100 m po dość grząskim terenie, zwłaszcza po opadach. Humus gliniasty sięga blisko 70 cm wgłąb, woda również znajduje się wysoko. Mam na działce kilkanaście kubików gruzu ceglanego. Chciałem wykorytować przejazd na głębokość 20-30 cm i wsypać ten gruz na rozłożoną geowłókninę, a następnie ubić. Czy pomysł ten ma sens? Wybranie całości humusu chyba raczej nie wchodzi w grę z powodu dużej kubatury. A może jedynym wyjściem jest ułożenie płyt betonowych? Po zakończeniu budowy chciałem nasypać na wierzch jakieś grube kruszywo, może drobne kamyczki i w ten sposób zyskać estetyczny podjazd. Co Pan myśli o takim rozwiązaniu?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego drogi i ulice porady inwestorom

Grzegorztemat nr 308-1967
visibility czytano 241 razy

Wadliwy montaż łaty kalenicowej w dachu


Który z poniższych jest prawidłowym sposobem montażu przykręcanych, blaszanych wsporników łaty kalenicowej:
1. Wspornik rozwarty przykręcany do łaty szczytowej? - Zdjęcie nr 1.
2. Wspornik wygięty w odpowiednim miejscu dostosowanym do odpowiedniej wysokości mocowany na kontrłatach? - Zdjęcie nr 2.

Podczas wypuszczania komina ponad gotową już połać dachową musiałem zdemontować część gąsiorów aby zdemontować dachówki szczytowe do docięcia za kominem. Po demontażu zauważyłem, że dekarz użył sposobu nr 1 - zdjęcie nr 3.
Twierdzi, że jest to prawidłowy sposób montażu. Wydaje mi się inaczej z racji iż nie jest to solidne podparcie dla gąsiorów i brak jest wentylacji w kalenicy (gąsiory opierają się o dachówki - zdjęcie nr 4). Ponadto dekarz montował gąsiory siedząc swoim ciężarem na łacie kalenicowej. Proszę o weryfikację. Mam 3 letnią pisemną gwarancję od firmy dekarskiej, montaż zakończony rok temu.

Dodatkowo jaka powinna być szczelina wentylacyjna w kalenicy dla dachówki płaskiej?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego dachy domy jednorodzinne porady inwestorom

TomaszPetemat nr 308-1966
visibility czytano 411 razy

Pęknięcie tynku nad antresolą


Dzień dobry!
Jestem na etapie wykończenia i zauważyłem pękniecie jak na zdjęciach. Przebiega po granicy stropu monolitycznego i termoizolacji. Coś zostało źle wykonane albo zaprojektowane? Nie wiem czy da się to poprawić czy choćby jakoś naprawić? Wykończeniowiec chce wyciąć szczelinę w tynku, wypełnić silikonem, zamaskować taśmą fizelinową i zaciągnąć gipsem. Proszę o wsparcie. Załączam zdjęcia i rysunki. W stosunku do opisu różnica jest taka, że wylewki jest >7cm, gdyż zawiera ogrzewanie podłogowe.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne tynki porady inwestorom porady wykonawcom procesy cieplne i wilgotnościowe


 
 
290
   ...  
200
 
199
 
198
 
197
 
196
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.