porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 518


 
 
53
   ...  
32
 
31
 
30
 
29
 
28
   ...  
1
 
 
MBtemat nr 308-1351
visibility czytano 312 razy

Zamoczenia przypór i podciąganie wilgoci w domu zabytkowym


1. W zabytkowym domu przypory (szkarpy) wystają poza obrys dachu, co powoduje że pada na nie deszcz - widać do wyraźnie do jakiej wysokości szkarpa pokryta jest glonami. Pytanie jak najbezpieczniej to:
- wyczyścić
- uzupełnić (w przypadku wykruszeń)
- ochronić (zaimpregnować)?

2. W tym samym obiekcie na tylnej ścianie mamy znane zjawisko podciągania wód z gruntu. W jaki sposób najlepiej rozprawić się z tym problemem, przy zastrzeżeniu że odsłanianie ściany fundamentowej (najpewniej - kamiennej) może stanowić problem? Może pozioma przepona + osuszenie ściany, skucie tynku i położenie tynku renowacyjnego?

Odpowiedź płatna 61,50 zł
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budynki zabytkowe fizyka budowli remonty renowacje zawilgocenia

diakon88temat nr 308-1356
visibility czytano 455 razy

Budowa ku ukończeniu, a na oknie dachowym krople wody


Witam, kolejny problem z wodą. Tym razem przecieka okno dachowe w łazience. Wykonawca poprawiał dogiął blachę jakąś gdzie leciało. Niestety nic to nie dało. KB i technolog od okna twierdza że jest poprawna obróbka. Dziś znowu widziałem krople wody. Przyjechał wykonawca i powiedział że trzeba jakiś ciepły montaż zrobić z jakąś membraną pianką. Nie bardzo wiem o co chodzi ale wstawiam link https://m.youtube.com/watch?v=HWqy37m7rzg i zdjęcie o jaką membranę czy coś chodzi wykonawcy. Pytanie jak to prawidłowo zrobić i przypilnować?

Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy projektowe błędy wykonawcze dachy okna dachowe porady inwestorom

rydzyktemat nr 308-1375
visibility czytano 506 razy

Podciąg stalowy nad oknem


Dzień dobry,
W projekcie domu mam podciąg stalowy nad drzwiami tarasowymi. Aby zmniejszyć mostek termiczny od dołu belki zastosowany został XPS 6 cm a dookoła wełna mineralna.
Patrząc na ten element jestem niemalże pewien że na belce będzie dochodziło do kondensacji pary wodnej. Aby wszystko nie zapleśniało należy zapewne ten element wentylować od zewnątrz a od wewnątrz zrobić paraizolację. Myślałem też o zastosowaniu zamiast wełny - natryskowej pianki pur – wtedy odpada wentylowanie.
Czy może Pan wskazać najlepszą drogę postępowania? Z moich symulacji programem Therm wynika że dla temp. zew -17C belka będzie miała od strony wewnętrznej -1C. Pomieszczenie będzie miało sufit podwieszany, ocieplony strop drewniany i poddasze nie użytkowe.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe okna projektowanie porady inwestorom porady architektom

Iskierkatemat nr 308-1376
visibility czytano 376 razy

Ocieplenie skosów wylewanych w dachu


Witam
Mm pytanie odnośnie skosów lanych. Ile dni trzeba odczekać żeby móc ocieplić skosy? Dom ma być kryty jeszcze przed zimą w połowie listopada. Po przykryciu nie będzie możliwe prawidłowe ocieplenie. Kierownik budowy kazał tylko położyć folię paroizolacyjną na beton i na to dwie warstwy wełny. Czy musi być zachowana szczelina wentylacyjna? Okna w tym roku nie będą wstawiane więc dom będzie miał dobrą wentylację.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady inwestorom porady inżynierom porady architektom porady wykonawcom

R.W.temat nr 308-1384
visibility czytano 317 razy

Analizy dla domu w Niemczech


Witam,
Jestem osobą prywatną (przyszłym inwestorem) i chciałbym zbudować dom dla mojej rodziny w okolicach Frankfurtu nad Menem. Z przyczyn ekonomicznych powinien to być jednak dom wielorodzinny z jednym dużym mieszkaniem na parterze dla nas i dwoma mniejszymi na każdej z pozostałych 2 kondygnacji plus poddasze też do zamieszkania.
Od dłuższego czasu szukam "idealnej" technologi wykonania, niestety nie jest to proste, każda ma wady i zalety. Przy wyborze próbuję kierować się przedkładając funkcje nad estetykę i uprzedzenia.
Na pewno wiem, jakich technologii nie chcę:
1) Ze względu na długi okres realizacji, ryzyko wykonawcze, kiepską izolacyjność ścian i koszty robocizny, nie chcę "zwykłego" domu murowanego.
2) Zwykła konstrukcja drewniana nie skaluje się do wysokości kilku pięter i nie umożliwia wykonania cienkich i samonośnych stropów, co jest problemem jeśli warunki zabudowy ograniczają wysokość budynku.

Szukając "złotego środka" doszedłem do pewnej idei którą chciałbym przekonsultować z Panem. Idea ta, to żadna nowa idea, tylko wykorzystanie sprawdzonej technologii stalowej stosowanej dla budynków przemysłowych i biur, dostosowanej jednak do funkcji mieszkalnej. Chciałbym by dom powstał zgodnie z Pana książką. Czy można z Panem to przekonsultować a potem wykonać wszystkie analizy c-w i ekonomiczne?
Pozdrawiam, R.W.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne projekty budowlane projekty wykonawcze porady inwestorom

Karolina i Bartek Zawadzcytemat nr 308-1388
visibility czytano 903 razy

Poszukiwania projektu bez błędów


Witamy

Razem z żoną (jesteśmy spod Krakowa), chcemy zapytać, czy może Pan wskazać jakieś gotowe projekty domów, w których nie ma błędów? Bardzo zależy nam na czasie. Chcemy pilnie wybrać projekt a nie chcemy błądzić po takich co mają błędy.

Z góry dziękujemy

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne projekty budowlane projekty wykonawcze porady inwestorom porady architektom

Tomasz Wiśniewskitemat nr 308-1389
visibility czytano 324 razy

Remont starego domu z bala


Witam
Zwracam się z takim pytaniem - czy sam dam rady zabezpieczyć dom (stary ok 60 letni z bala), w którym zagnieździł się chyba spuszczel (tak sądzę po opisach zachowania). Chcę na poddaszu położyć podłogę z drewna i chciałbym zabezpieczyć bale i oczywiście nową podłogę.
Dodatkowo zapytam czy przed położeniem podłogi trzeba zedrzeć próchnicę z bala na belkach sufitowych na których będę kładł podłogę czy lepiej nie zdzierać? Niestety miejscami jest jej sporo ale też rdzeń jest gruby gdyż to starodrzew.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy z bala porady inwestorom remonty naprawy

K-Wiórtemat nr 308-1397
visibility czytano 364 razy

Analizy mostków cieplnych fundamentu i słupów


Witam Panie Jerzy
Otrzymałem od architekta projekt domu.
Jest to indywidualny projekt domu jednorodzinnego, który będzie wybudowany w okolicach Krakowa. Projektantowi zwracałem uwagę na to aby dom spełniał (w miarę możliwości) klasę energetyczną <70kWh/(m2*rok) niestety odnoszę wrażenie, że zbagatelizował sprawę (cyt: "jak ci za mało to daj sobie parę centymetrów styropianu więcej"). Dom parterowy z poddaszem użytkowym bez
podpiwniczenia, orientacja budynku taka, że wejście od strony północnej a salon od południowej.
1. Co do samego projektu moje obawy budzi zwłaszcza geometryczny mostek termiczny, który powstaje w wykuszu poddasza znajdującym się nad tarasem i jest podparty słupem. Nie wiem jak powinna wyglądać prawidłowa izolacja tej części tak aby uniknąć kondensacji wilgoci w rogu poddasza. Czy konieczna jest tutaj pełna izolacja słupa wełną mineralną? Czy do tego potrzebna jest analiza c-w?
2. Drugą wątpliwość mam co do izolacji podłogi na gruncie oraz fundamentów, czy
fundamenty nie powinny być izolowane termicznie również od wewnątrz? Także czy
fundamenty wewnętrzne (pod słupami, wewnętrznymi ścianami nośnymi) nie powinny
być izolowane jak jest w książce?
Pozdrawiam
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy jednorodzinne domy murowane fundamenty porady inwestorom

Tomekktemat nr 308-1399
visibility czytano 430 razy

Analiza nasłonecznienia w stolarce i analizy c-w


Witam Panie Jerzy,
Dwa szybkie pytania:
1. W wykładzie o komforcie cieplnym wspomina Pan, że każdy budynek wymaga oddzielnej analizy nasłonecznienia. Czy taka analiza jest zawarta w którejś z Pańskich analiz? Czy optymalizacja wymiarów stolarki okiennej jest częścią którejś analizy (nie jest to jasno opisane)?
2. Jeżeli technologia budowy przegrody, ogrzewanie i wentylacja są ustalone to jaki jest koszt samych analiz cieplno-wilgotnościowych?
pozdrawiam,
Tomek
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: adaptacje projektów analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne porady architektom porady inwestorom projektowanie

Tomekktemat nr 308-1401
visibility czytano 2940 razy

Zasady wykonywania analiz cieplno-wilgotnościowych


Dzień dobry,
Pierwsza norma odnośnie analizy cieplno-wilgotnościowej z prawdy i mity nr 18 jest dla metody uproszczonej o której wspomina Pan na wykładzie. Czy pozostałe dwie normy to są normy, które Pan używa w pozostałej części wykładu dla zrobienia dokładnych analiz i na ich podstawie robi Pan analizy dla klientów?
pozdrawiam,
Tomek
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe porady inwestorom porady architektom porady inżynierom projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze


 
 
53
   ...  
32
 
31
 
30
 
29
 
28
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.