porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 1648


 
 
166
   ...  
25
 
24
 
23
 
22
 
21
   ...  
1
 
 
Mruktemat nr 308-2450
visibility czytano 398 razy

Różne grubości jastrychu cementowego w domu


Witam serdecznie,
mam pytanie odnośnie wykonania posadzek. Ostatnio został poruszony temat, w którym inwestor szlifował/frezował jastrych anhydrytowy w łazience aby poziomy podłóg w domu się licowały. U mnie problem jest podobny, bowiem jestem właśnie na etapie budowy domu przed wykonaniem jastrychów i marzy nam się aby podłoga miała wszędzie jednakowy poziom, przy czym w łazienkach będą oczywiście płytki a w pozostałej części panele. Ponadto w łazienkach planujemy zrobić wylewki tradycyjne, cementowe, w pozostałej części anhydrytowe. Wiadomo, że grubość wylewki cementowej musi być większa niż przy anhydrytowej, dodatkowo kompozycja klej+płytka również jest grubsza od panela podłogowego. W głowie zrodził mi się pomysł aby w łazienkach obniżyć poziom xps o 2cm względem pozostałej części domu. Czy taki "uskok" ma rację bytu w przypadku gdy w całym domu jest wodne ogrzewanie podłogowe? Jakie byłoby najlepsze wyjście aby nie popełnić błędu przy wykonaniu jastrychu?
Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam!

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego jastrychy betonowe jastrychy anhydrytowe porady inwestorom porady wykonawcom

Sylwia.La.temat nr 308-2454
visibility czytano 337 razy

Termoizolacja podłogi w miejscu kominka i kotła grzewczego


Dzień dobry,
jestem na etapie wykonywania termoizolacji podłogi styropianem EPS 200. Czy w miejscach, gdzie będą stały kominek oraz kocioł grzewczy mogę zastosować styropian? Czy powinnam zakupić XPS?

Dodatkowo mam pytanie dotyczące hydroizolacji podejść kanalizacyjnych. Rury kanalizacyjne są w osłonie z rur o większej średnicy. Hydroizolacja podłogi jest wykonana ze szlamu flex (faseta na łączeniu rury z betonem). W jaki sposób wykonać hydroizolację między rurą kanalizacyjną a rurą osłonową?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane domy jednorodzinne instalacje kanalizacyjne porady inwestorom porady wykonawcom podłogi

Piotr Hermantemat nr 308-2456
visibility czytano 435 razy

Nadproże w ścianie działowej


Dzień dobry,
Panie Jerzy poproszę o podpowiedź czy spotkał się Pan z takim rozwiązaniem dla "nadproża". Znajomy poprosił mnie o pomoc bo nie wierzy już swojemu KB. I po tym co zastałem wcale mnie to nie dziwi...

Ale wracając do meritum, pomijam fakt, że to ściana działowa i nie można przestrzeni między stropem a ścianą wypełniać zaprawą, ale chodzi mi głównie o nadproże. Majster upiera się, że "zawsze wykonuje w ten sposób". Osadza 2 pręty zbrojeniowe #8... Ręce mi w pierwszym momencie opadły bo dla mnie ten element i nadproża będą zarysowane do pół roku od położenia tynków. Dodatkowo zaprawa nad ostatnią warstwą scalająca ścianę działową ze stropem jak dla mnie może spowodować katastrofę budowlaną przy tak słabym nadprożu.
Powróciwszy do domu, sprawdziłem i poszukałem w internecie i faktycznie bardzo wielu deweloperów wykonuje w ten sposób nadproża. Domyślam co Pan myśli na temat podobnych rozwiązań, ale chciałbym się utwierdzić.
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego nadproża ściany działowe porady wykonawcom porady inwestorom

Sylwia.La.temat nr 308-2460
visibility czytano 446 razy

Bezmyślne układanie instalacji w podłodze kotłowni


Dzień dobry,
w kotłowni mam ułożoną na podłodze pierwszą warstwę styropianu. Przed nami układanie jeszcze dwóch warstw po 5 cm. Hydraulik ułożył rury z wodą użytkową, załączam zdjęcie.
Obawiam się, że nie uda się poprzepinać rur (nie wystarczy długości). W większe przerwy ułożymy styropian ale jak uzupełnić pozostałe miejsca? Czy poprawne będzie zasypanie piaskiem albo wypełnienie pianką?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego instalacje c.o. instalacje c.w.u. jastrychy betonowe termoizolacje podłogi kotłownie wbudowane porady inwestorom porady wykonawcom

blaugraniaktemat nr 308-2464
visibility czytano 304 razy

Błędy w wykonaniu fundamentowania i błędy w projekcie ściany szkieletowej


Panie Jerzy,
Proszę o opinię:
1) Czy takie wykonanie fundamentów będzie poprawne, co ewentualnie poprawić?
Ława została wykonana niestety nie z betonu napowietrzanego, nie została również wykonana izolacja pomiędzy ławą a betonem podkładowym.
Obecnie zaplanowane jest ułożenie na ławie papy – no i tu zdaje się kolejny zonk. Zakupiona została papa podkładowa G200 S4 (Technonicol primaglas) - czy można taką papę już zastosować czy konieczne będzie wymienienie na talkowaną papę bitumiczną? Rozumiem, że papę wystawiamy poza lico bloczków fundamentowych - po 5cm z każdej strony wystarczy? Dodatkowo pod papę grunt bitumiczny zgodnie z Rys. FU-071 – czy może być dysperbit?
Następnie, po wymurowaniu ściany fundamentowej zaplanowane wykonanie hydroizolacji masą polimerowo-bitumiczną, wstępnie miałby to być Ceresit CP 44. Czy mimo, że spód ławy nie jest odizolowany od betonu podkładowego, izolację wykonać również na całości bocznych ścian ław czy tylko na górze ławy i dalej na ścianę fund.? Dalej ułożenie styropianu – tutaj jest to niestety EPS 100 zamiast EPS200. Czy to duży błąd? Na koniec membrana kubełkowa kubełkami do gruntu.

2) Projektant uległ inwestorowi, który „widział, że tak się robi w Niemczech” i zaprojektował w ten sposób ścianę piętra (załączam przekrój i rzut dachu). Nie bacząc już na dobór grubości termoizolacji, czy takie rozwiązanie w ogóle jest poprawne? Ów inwestor może owszem zna się na wykonywaniu dachów, które robi od lat, ale inne jego pomysły są absurdalne (np. wg niego najważniejsze jest odizolowanie ścian parteru od ścian fundamentu, a ściany fundamentu to właściwie mogłyby być nieizolowane, bo „beton lubi wodę”…), dlatego wolę zapytać.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane domy szkieletowe drewniane porady inwestorom porady wykonawcom

Sergiotemat nr 308-2466
visibility czytano 277 razy

Ściana zewnętrzna domu szkieletowego z poszyciem płytą OSB


Dzień dobry,
Buduję dom w technologii szkieletu drewnianego. Na zewnątrz ściany zostało zamontowane OSB-3 pióro-wpust.
1. Czy na połączenie płyt trzeba nakleić jakąś taśmę chroniącą od przenikania wody?
2. Czym zabezpieczyć boki płyty OSB w narożnikach?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy szkieletowe drewniane porady inwestorom porady wykonawcom

Clavotemat nr 308-2468
visibility czytano 280 razy

Fundamenty na jesień czy całość na wiosnę?


Dzień dobry,
Rozmawiając z kilkoma ekipami budowlanymi wszyscy mówią, że są 2 szkoły, albo fundamenty na jesień, żeby postały przez zimę i poleżały a potem na wiosnę ściany, dach, okna itd. albo poczekać do wiosny i zrobić całość za jednym zamachem.

Czy z punktu widzenia fizyki budowlanej ma to jakieś znaczenie?

Pozdrawiam,
Grzesiek

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne fundamenty porady inwestorom

mariosofttemat nr 308-2469
visibility czytano 294 razy

Kurpiowskie połączenie krokiew-murłata


Próbowałem szukać informacji w sieci i literaturze drukowanej na temat połączenia krokwi i murłaty za pomocą zamka kurpiowskiego, ale żadnego opracowania nie znalazłem. Tylko ogólne informacje, że to solidne ciesielskie połączenie. Na pewno takie połączenie inaczej przenosi siły z krokwi na murłatę niż połączenie na zacios. Siły pionowe i poziome przekazywane przez krokiew na murłatę znajdują się bliżej osi murłaty. Wydaje się, że to połączenie dobrze przenosi wszelkie obciążenia i jest solidniejsze. Wadą takiego połączenia jest pewne osłabienie murłaty i koszt czasowy potrzebny do wykonania wrębów.

Na temat połączenia krokiew-murłata, krokiew-płatew, w projekcie próżno szukać. O detalach nie wspomnę. Chciałbym się dopytać, czy przepisy regulują lub wymuszają rodzaj połączenia krokiew-murłata w zależności od ustroju konstrukcyjnego więźby, ewentualnie kąta nachylenia dachu?
Czy mogę wykonać takie połączenie ciesielskie, opierając się na znalezionej informacji ogólnej dla takiego połączenia, że głębokość wrębu w murłacie 140x140 (odcinek a na rysunku) powinna wynosić od 3 do 5 centymetrów?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego więźba dachowa porady wykonawcom porady inwestorom murłaty

Amciektemat nr 308-2472
visibility czytano 290 razy

Przyklejanie pociętej cegły na ociepleniu ściany styropianem


Dzień dobry,
Jestem po budowie domu według analiz 2040/2019. Wykonałem już ocieplenie styropianem 20cm, wnęki (wysokość ok 2,5m) widoczne na zdjęciu mają być wypełnione plastrami starej cegły z odzysku. Cegłę już mam pociętą na ok 2cm grubości (wymiar ok 25x6), waga waha się w granicach 0,7-0,8kg/szt. Na metr kwadratowy wychodzi mi ok 57 cegiełek co daje wagę ok 45kg/m2.
W jaki sposób przykleić te cegły do elewacji, jakiego kleju użyć, czym zaimpregnować i jak nie doprowadzić do oberwania się styropianu? Jakie powinny być teraz kroki klejenia takiej cegły?
Styropian nie był kołkowany, ściana jest z gazobetonu, była odkurzana przed gruntowaniem, używaliśmy kleju do styropianu firmy STO (niestety nie pamiętam dokładnie którego), na styropianie jest siatka z klejem.

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane elewacje porady inwestorom porady wykonawcom

mrpitertemat nr 308-2473
visibility czytano 324 razy

Konsekwencje słabszego styropianu EPS niż wynika z analizy c-w


Witam,
mam pytanie odnośnie analiz cieplno wilgotnościowych ściany. W moich analizach jest napisane aby użyć styropianu eps 80. Niestety u mnie wyszła taka sytuacja, że wykonawca chciał wejść 3 tygodnie wcześniej niż był umówiony, mi to było bardzo na rękę ale musiałem w związku z tym na szybko załatwić styropian i nie miałem, wyboru, musiałem kupić to co udało mi się załatwić na już. W ten oto sposób styropian nie jest klasy EPS80 tylko dużo gorszy. Ciężko nawet powiedzieć jaki dokładnie jest bo w karcie technicznej cisza. Czy to rujnuje całą analizę? Wg mnie gęstość tego styropianu jest znacznie niższa niż styropianu eps80.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego BSO bezspoinowe systemy ociepleń ocieplenia porady inwestorom


 
 
166
   ...  
25
 
24
 
23
 
22
 
21
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.