porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 16


 
 
2
 
1
 
 
 
kowal2307temat nr 308-2254
visibility czytano 316 razy

Chałtura i fuszerka podczas budowy poddasza i dachu


Witam
przeprowadziłem remont domu, wymieniono poszycie dachowe oraz postawiono nowe ściany kolankowe i szczytowe. Moje pytania dotyczą betonu i drewna konstrukcyjnego. Firma budowlana wykonała beton na wieńce poprzez mieszanie na terenie budowy w betoniarce, dostarczając mi jednocześnie certyfikat na beton z betoniarni.
Czy istnieje szansa na to że beton mieszany na budowie będzie miał parametry takie jak na certyfikacie?
Czy drewno konstrukcyjne musi być strugane czterostronnie i suszone komorowo?
Na projekcie jest wymóg drewna klasy C24? Co na temat drewna mówi norma PN-EN 14081-1? Jakiej wilgotności powinno być drewno użyte na więźbę? Kłopot polega na tym że przywieziono drewno mokre które zanim go użyto na dach dostało śnicy i się pokręciło przez to mam krzywy dach. Jak można to teraz naprawić? Przesyłam zdjęcie deklaracji właściwości betonu.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego dachy porady inwestorom

davidestemat nr 308-2324
visibility czytano 435 razy

Jak samemu sprawdzić czy drewno jest zaimpregnowane?


Panie Jerzy
czy da się w jakiś sposób zweryfikować czy zamówione drewno zostało pokryte zarówno impregnatem grzybobójczym jak i przeciwogniowym?

W tartaku zapewniają mnie że jest zaimpregnowany jednym i drugim zanurzeniowo, ale chciałbym to jakoś zweryfikować. Odnoszę wrażenie że większość tartaków impregnuje tylko grzybobójczo na "zielono".

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: drewno konstrukcyjne impregnacja drewna porady inwestorom porady wykonawcom

Uzotemat nr 308-2390
visibility czytano 524 razy

Popękane drewno więźby dachu


Panie Jerzy,
więźba dachowa wykonana rok temu, drewno konstrukcyjne jodła pospolita C22, zastosowany środek do impregnacji zanurzeniowej Korasit, informacja o stanie wilgotności tarcicy przy sortowaniu: powietrzno-sucha.
Poddasze nie zostało jeszcze zabudowane i w związku z tym po roku można zaobserwować pojedyncze podłużne pęknięcia na elementach, największe na murłatach. Czy w związku z tym drewno powinno zostać powtórnie zaimpregnowane od środka przed zabudową poddasza?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego dachy więźba dachowa porady inwestorom porady wykonawcom

Krzysztof F.temat nr 308-2504
visibility czytano 356 razy

Mokre drewno na więźbę


Panie Jerzy
Mam pilną sprawę. Będziemy wykonywać więźbę dachową, deskowanie i pokrywać papą żeby zdążyć nakryć dom przed zimą. Pytałem w tartaku i okazuje się że drewno ma wilgotność 20-22% czyli rozumiem że to mokre drewno tak? W poradach pisał Pan że drewno na dach ma mieć wilgotność 16-18%. 
Mój wykonawca twierdzi, że można zastosować takie mokre elementy prosto z tartaku bez obaw bo one wyschną na więźbie. Czy on ma rację?

Pozdrawiam,

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego dachy domy jednorodzinne drewno konstrukcyjne porady inwestorom porady wykonawcom

KarolMtemat nr 308-2580
visibility czytano 430 razy

Przymiarka do samodzielnego zbudowania domu szkieletowego


Panie Jerzy,
po wielu perturbacjach, zmianie projektu, itd w tym roku rozpoczynamy budowę domu szkieletowego. Wykonał Pan analizę c-w dla poprzedniego projektu.
Poprzedni dom miał wymiary 16 x 13,5 + garaż, ten nowy projekt ma wymiary 9 x 18 m, nie będzie użytkowego poddasza, schodów, uskoków w ścianach, dach dwuspadowy. Jak zobaczyłem szczegóły projektu to się za głowę złapałem (gotowy ze strony). OSB od środka i od zewnątrz + na to kilkanaście cm styropianu. Przekroje elementów konstrukcji malutkie + konstrukcja dachu rodem z domów murowanych.
Nawet nie spróbuję polemizować z architektem bo szkoda mi czasu i nerwów. Mój plan jest taki. Biorę wyniki Pańskiej analizy i na jej podstawie mam przekrój ścian i stropu. Tworzę konstrukcję w 3d, konsultuję z kim trzeba i stawiam sam wszystko (narzędzia przez ostatni rok zgromadziłem). Mam jednak kilka pytań.

Jeśli będzie trzeba zadać pytania w osobnych wpisach to proszę dać znać - poprawię. W połowie stwierdziłem że może lepiej wysłać maila ale już nie mogę skopiować tekstu.

1. Czy przy takich rozmiarach płyta fundamentowa pod styropianem jaką wybraliśmy poprzednio będzie ok? Chodzi mi o to że dom jest długi i wąski co w przypadku płyt F utrudnia zadanie bo większe naprężenia. Może lepszy fundament ale 10 m od domu jest ogromny staw z lustrem wody 1 m poniżej poziomu gruntu.

2. Na płycie trzeba będzie wykonać belkę pod ściany zewnętrzne. Problem mam ze ścianami wewnętrznymi. Co najpierw zrobić - styropian, instalacje, jastrych i na to ściany wew czy inna kolejność?

3. Zastanawiam się jaką izolację zastosować pod kominek, komin, bufor, hydrofor, piec. Wiem że styropian odpada, czy wełna prasowana będzie ok czy lepsze szkło spienione? z analiz wyszło 16 cm styropianu.

4. Z czego ściany wewnętrzne. Niby wszystko jasne ale człowiek tak mędrkuje że może z czerwonej cegły albo ogólnie murowane bo będą akumulowały więcej ciepła, albo może z drewna (warstwy desek) bo "podobno" drewno to super izolator dźwięku. Najwygodniej szkielet ale człowiek tak bardzo chciałby najlepiej jak już stawia:)

5. W jednym wpisie rozważał Pan wybudowanie komina z cegieł zamiast z gotowych "bloczków". Taki komin może się przydać na wypadek W. No i teraz pytanie jaki komin będzie lepszy.

6. Na ścianach zewnętrznych, na konstrukcję z analiz wyszło aby dać płytę OSB z otworami....zapewne żeby usztywnić konstrukcję. Gdzieś tutaj na forum przeczytałem że jeśli elewacja będzie z desek to OSB nie jest konieczna. No i teraz pytanie czy mogę ją zastąpić np płytami Steico Universal np 5 cm? Chodzi o to że one są niby wiatroszczelne (niby wiatroizolacja niepotrzebna) a dodatkowo być może można by je potraktować jako dodatkowy element termoizolacji. Tylko czy elewacja z desek usztywni dom jeśli te deski są przymocowane do łat które są przymocowane do konstrukcji głównej a pomiędzy nimi leżą płyty universal?

7. Jeśli OSB jednak musi zostać to pytanie czym ją przymocować (wkręty, gwoździe). Mam gwoździarkę ale nie wiem co lepsze.

8. Dach i okapy. Bardziej mi się podoba dom z okapami ale podobno przez okapy wiatr bardziej wychładza dom no a dodatkowo okapy to troszkę więcej materiału (poszycie, podbitka). Pytanie czy są jakieś konkretne argumenty przemawiające za którymś z tych rozwiązań.

9. Jeśli poddasze nieużytkowe a poszycie z blachy trapezowej to pytanie jakie warstwy na krokwie (membrana, kontrłata, łata poszycie) czy (deskowanie lub OSB lub steico universal (czy można stosować je zamiennie), kontrłata, membrana, łata, poszycie) czy (steico universal bez membrany)?
Głównie to zastanawiam się nad skuteczną metodą usztywnienia konstrukcji dachu.

10. Jaka wełna w ściany - szklana, skalna, drzewna? Najprzyjemniej kładłoby się drzewną ale jeśli ma być jedynie droższa od pozostałych to nie warto przepłacać. Ale nadal pozostają dwie?

11. Czy jest Pan w stanie wskazać gotowe produkty które potrzebne do budowy domu. Wełna (marka, model, ; wiatroizolacja; paroizolacja; OSB; drewno konstrukcyjne; inne). Chodzi o to że produktów i ofert jest milion. Trzeba tworzyć zestawienia w excelach żeby to wszystko porównać i wybrać najlepiej a i tak wychodzi różnie. Jakby można było szukać już gotowych produktów to łatwiej a jakby można było skontaktować się z konkretnym sprzedawcą który ma potrzebne produkty i rynkowe ceny to była by BAJKA.

12. Już miałem taki etap napatrzywszy się na dom modułowy który kończą znajomi, a dodatkowo oglądając takiego starszego pana (pomiarowca) na YT żeby w swoim domu także zamontować GWC i rekuperator. Na szczęście znowu przeczytałem Pańską analizę + wpisy na forum by temat odpuścić. Dodatkowy koszt i niepokój nie są tego warte. Ale temat wentylacji się sam nie rozwiąże. Może Pan powiedzieć ile teraz kosztuje przygotowanie projektu wentylacji hybrydowej u Pana?

Panie Jeży żeby wyjść z ziemi (płyta) to już będzie dobrze:)
Rozumiem, że książka o domach szkieletowych nadal się piszę?

Pozdrawiam,

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy energooszczędne domy szkieletowe drewniane porady inwestorom porady wykonawcom

Michał D.temat nr 308-2862
visibility czytano 228 razy

Altana do wykonania własnymi siłami


Założenie - elementy konstrukcyjne wykonane z drewna BSH. Altana przypominająca, altanę ze zdjęcia załączonego. Czyli taka masywniejsza. W moim przypadku chciałbym wykonać zarówno pełne deskowanie jak i podbitkę. Tak jak na załączonym zdjęciu nie chciałbym jeśli to możliwe stosować zastrzałów jak i mieczy.

Słupy wykonane z drewna BSH - 160x200 - wysokość 260 cm.
Zastanawiam się, która podstawa słupa będzie lepsza. Mam już wylane podstawy słupa z betonu napowietrzonego - około 6-7 cm od poziomu zero. Całość mam wykończoną płytami betonowymi. W czterech z tych płyt (na środku podstawy betonu) - zostały na etapie układania wywiercone w płytach betonowych otwory 30 mm. Chciałbym osadzić za pomocą kotwy chemicznej podstawę słupa. Także teraz czeka mnie wiercenie i osadzenie podstawy słupa.

a) Podstawa słupa 110x500 - pręt M24 - zdjęcie nr 1 podstawy słupa lub podstawę słupa nr 2 ze zdjęcia podstawa słupa 2. Nie wiem, która będzie lepsza patrząc na konstrukcję całej altany. Skłaniam się ku pierwszej a to dlatego, że nie będzie widać łączenia. Ale czy to dobrze to nie wiem.
b) Na jaką głębokość zakotwić pręt jeśli to dobre rozwiązanie i na ile w drewnie powinno być minimum zakotwione?
c) Chyba, że podstawa słupa z blachami bo bokach słupa jest lepsza wtedy jest wszystko jasne. Jeśli ta podstawa, to ile powinna być cm zakotwiona w betonie? I jak dużych blach po bokach szukać?

Belka górna też z drewna BSH, zamierzam oprzeć tak jak na zdjęciu, czyli pierwsza nazwijmy ta boczna oparta na słupie - wymiar belki 160x200.
Jak połączyć tą belkę ze słupem, by połączenie było w miarę możliwości niewidoczne.
a) widziałem gdzieś takie rozwiązanie, w słupie na szerokości i głębokość tej blaszki, która jest elementem podstawy słupa, frezuje się drewno, tak by po przykręceniu blaszki była płaska powierzchnia. Wydrąża się otwór by móc włożyć w słup pręt np. M24. W belce górnej nakładanej również drążymy otwór i nabijamy belkę. Dodatkowo by wzmocnić od góry wkręcam 4 wkręty ciesielskie nierdzewne 8x300.
b) A może wystarczą tylko od góry wkręty ciesielskie np. w ilości 5 szt. w rozłożeniu jak na kostce do gry?

Druga belka jest połączona zapewne na tym zdjęciu (co załączyłem) złączem ciesielskim pitzl - ale to wymaga precyzji i nie wiem czy by mi się udało choć mogę spróbować.
a) jeśli mi się nie uda to czy mogę użyć wkrętów ciesielskich z boku belki pierwszej i tak złapać belkę, która jest między tymi dwoma belkami bocznymi.
Ponieważ u mnie będzie dach pełny i podbitka, zamierzam te dwie belki kątownikami ciesielskimi złapać od wewnątrz, niezależnie od wybranego rodzaju montażu zamierzam tak wzmocnić to łączenie. Pewnie zmieszczą się takie dwa kątowniki od wewnątrz. Na pewno będzie miało znaczenie również, że zamierzam na te pierwsze belki położyć jeszcze drugą, o czym piszę poniżej.

Na pierwsze belki zamierzam jeszcze położyć drugą belkę 160x160, jej celem jest jedynie aspekt wizualny, dla nas lepiej się prezentuje wielkość 36 cm od przodu, a da tym samym możliwość ukrycia dachu płaskiego na tej altanie co jest drugim powodem stosowania tej belki. Tą drugą belkę od góry zamierzam przykręcić wkrętami ciesielskimi 8x300.
a) co ile przykręcać, czy co 50 cm będzie optymalnie?
b) czy pojedynczo czy np. dwa w rzędzie ze względu na rozmiar belki 160.
c) czy tą belkę drugą oprzeć tak by była ona teraz oparta o całą powierzchnię łącznie ze słupami, czyli kładę odwrotnie drugie belki względem pierwszych. Dzięki temu ta górna poprzez łączenie przytrzymuje również pierwszą.

Od wewnątrz konstrukcji mam zamiar zamontować wieszaki belki WB, na tym wieszaku mam zamiar oprzeć belkę z drewna BSH. Mając na uwadze, że będzie na tym opierał się dach, zapewne śnieg, jakieś obciążenie będzie. Zastanawiam się jakie belki wybrać.
a) Czy lepiej będzie BSH 80x160 czy może 60x160. Lub może inny np. 80x140. Pierwotnie skłaniam się na 80x160 w rozstawie co 60-70 cm.
b) Czy to dobry rozstaw?

Na te belki wewnętrzne będzie położone deskowanie, zostanie zrobiony spadek w jedną stronę, na deskowanie zostanie położony grunt pod papę, który mi został z ganku, potem pierwsza warstwa papy samoprzylepnej, potem druga warstwa. Górna belka będzie wykończona okapnikiem z blachy. Pod belkami będzie podbitka z punktami świetlnymi.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: altany porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.