porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 57


 
 
7
   ...  
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Jakub Ktemat nr 308-2003
visibility czytano 396 razy

Postument pod zasobnik 1000 l


Witam,
Czy pod bufor ciepła (zbiornik na 1000l wody) osadzony na podłodze na gruncie trzeba wykonać fundamenty lub w jakiś inny sposób wzmocnić podłogę?
Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne posadowienia dylatacje hydroizolacje porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom porady inwestorom zasobniki ciepła

Poz-Maktemat nr 308-2057
visibility czytano 383 razy

Fuszerka dewelopera wobec nabywcy mieszkania z tarasem


Dzień dobry,
z wielkim niepokojem obserwuję remont mojego tarasu przeprowadzany przez dewelopera. Nawet jako laik a po zapoznaniu się z Pana książką - szczególnie - dostrzegam ewidentne wady tych prac. W związku z tym chciałbym uzyskać jakieś wsparcie merytoryczne od Pana przy odbiorze prac kiedy je zakończą, za co z góry dziękuję.

Opis problemu.
W ub. roku zakupiłem od dewelopera mieszkanie w Poznaniu w domu bliźniaku jako ekskluzywne, bo z garażem na 2 auta i tarasem nad nim. Właśnie chodzi o ten taras. Pierwsza moja negatywna obserwacja dotyczyła jakości spoinowania - wykańczający moje mieszkanie inni fachowcy stwierdzili, że nie widzą fugi, a między płytkami dano tylko sam klej. Spoiny te zaczęły pękać i wykruszać się pomiędzy płytkami. Cokoły zaczynały odpadać od ścian wokół tarasu tworząc nawet 1 cm szpary. Do garażu poniżej tarasu kapie woda i następuje ogólne zagrzybienie na suficie (TO STAŁO SIĘ GŁÓWNĄ PRZYCZYNĄ MOJEJ REKLAMACJI U DEWELOPERA). Woda ściekała po ścianach z tarasu w związku z brakiem odpływu wód z blachy, która przykrywa ścianki tarasu. Są zacieki kleju widoczne przy odpływie wody w kierunku rynny. Przy opukiwaniu niektóre płytki wydają pusty dźwięk. Zalega woda na tarasie w 3 miejscach po ustaniu opadów. Dodam, że taras wykonywano w porze zimowej (luty - marzec) korzystając z namiotu i nagrzewnicy.

Po reklamacji deweloper nawet nie próbował dyskutować tylko zapowiedział naprawę polegającą na zerwaniu płytek, oczyszczeniu powierzchni i położeniu nowych płytek korzystając z kleju Sikabond T-8.

Jak Pan to ocenia?
Serdecznie pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budownictwo mieszkaniowe błędy projektowe błędy wykonawcze tarasy naziemne porady inwestorom naprawy

mrpitertemat nr 308-2104
visibility czytano 155 razy

Projektowanie detalu połączenia podłogi na gruncie ze ścianą zewnętrzną


Panie Jerzy,
w moim projekcie nie ma wkładki dylatacyjnej między betonem podkładowym podłogi na gruncie a ścianą fundamentową. Zamiast tego jest folia kubełkowa kubełkami w stronę betonu. Czy tak może być? Można uznać, że ta folia i kubełki będą dylatacją czy muszę te folię obciąć i wkleić paski styropianu grubości 1cm? Czym może skutkować brak dylatacji? Chodzi o popękanie betonu a przez to przerwanie izolacji?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom projekty wykonawcze projekty budowlane projektowanie dylatacje

Pawełkutemat nr 308-2369
visibility czytano 609 razy

Na co zwrócić uwagę wykonawcy jastrychu cementowego?


Dzień dobry
Za dwa dni mam rozmowę z przyszłym wykonawcą posadzek. Na co muszę mu zwrócić uwagę co do wymagań żeby nie było potem niedomówień? Na jakieś szczegóły? Mają to być wylewki cement + kruszywo wylewane z miksokreta.
Pozdrawiam i cieszę się że zakupiłem Pana książkę i jest ten serwis z poradami.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne jastrychy betonowe jastrychy ogrzewane porady inżynierom porady wykonawcom

Kordiantemat nr 308-2457
visibility czytano 303 razy

Różne poziomy obsadzenia drzwi a posadzka z płytkami


Witam,Panie Jerzy
między posadzką a progiem Hs mam 4 cm różnicy, przy drugim oknie i drzwiach wejściowych 3 cm. Na całej powierzchni będą kafle ok 15mm. Czym najlepiej wyrównać całą powierzchnię (ok 80m2) aby próg Hs zlicował się z płytkami? Wylewka samopoziomujaca, płyty jastrychowa? Dodam, że pierwszej warstwy jest 7 cm, ogrzewanie podłogowe. Posadzka była wylewana ok miesiąc temu.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze jastrychy betonowe jastrychy ogrzewane porady inwestorom porady wykonawcom

Sylwia.La.temat nr 308-2474
visibility czytano 389 razy

Błędy przy układaniu ogrzewania podłogowego


Dzień dobry,
W kilku miejscach przez dylatacje progowe przechodzą wężownice podłogówki, jak na załączonym zdjęciu. W jaki sposób prawidłowo wykonać dylatacje progowe? Jastrych będzie wykonany z miksokreta (z plastyfikatorami).
Już kilku wykonawców powiedziało mi, że dylatacje wykonują nacinając jastrych więc chciałabym wykonać wszystkie dylatacje progowe przed rozpoczęciem prac przez ekipę. Oczywiście będzie również ułożona dylatacja obwodowa.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dylatacje jastrychy ogrzewane porady inwestorom porady wykonawcom

Saper75temat nr 308-2559
visibility czytano 256 razy

Wypełnienie szczeliny dylatacyjnej między kominem a ścianą


Pytanie nr 1: Czy można użyć maty Aerożel (max. temp. stosowania do 650°C) jako wypełnienie przestrzeni dylatacyjnej (10mm) pomiędzy kominem tradycyjnym (do kominka, z czerwonej cegły) a ścianą działową (w moim przypadku 12cm Silikat)? Rozumiem że taką przestrzeń można z powodzeniem wypełnić wełną mineralną? Chciałbym jednak w jakiś sposób zwiększyć kontakt ścianki działowej z kominem.

Pytanie nr 2: Jeśli tak, to czy można przykleić taką matę silikonem "wysokotemperaturowym" jeśli tak to jakim (czy taki z max. temp. stosowania do 300°C, np ?)

Pozdrawiam
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dylatacje kominy porady inwestorom porady wykonawcom

Anna Serdyńskatemat nr 308-2679
visibility czytano 254 razy

Dylatacje i fugi przy stosowaniu płytek 120x20 cm


Dzień dobry,
Mamy płytki gresowe drewnopodobne o wymiarach 120x20cm, grubość 10mm. Chcemy je ułożyć wzdłuż z przesunięciem nieregularnym. Niestety dylatacje od posadzki w trzech miejscach wypadają nam w poprzek do planowanego ułożenia płytek. Wszystkie dylatacje na rysunku zaznaczone na kolor czerwony. Płytki i kierunek ułożenia na kolor niebieski.
Płytkarz zaproponował nam po położeniu płytek nacięcie ich zgodnie z dylatacją posadzki i powstałą szczelinę wypełnić silikonem podłogowym, ale wizualnie nie będzie to dobrze wyglądać. Czy mógłby Pan doradzić jak położyć płytki aby uniknąć tego nacięcia?

Druga sprawa to szerokość fugi. chcielibyśmy zastosować fugę możliwie najwęższą. 2 tygodnie temu zakończyliśmy wygrzewanie jastrychu. Ogrzewanie podłogowe mamy cały czas uruchomione. Z obserwacji parametrów temperatura na wyjściu z bufora ma średnio 22 stopnie. Czy możemy zrobić fugę 1,5-2mm jeżeli będziemy cały czas utrzymywać temperaturę w domu tak jak planujemy użytkowo 20 stopni?

Pozdrawiamy
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego posadzki ogrzewane posadzki mieszkaniowe posadzki z płytkami ceramicznymi porady wykonawcom porady inwestorom

Mruktemat nr 308-2681
visibility czytano 208 razy

Układanie jastrychu cementowego i anhydrytowego


Ponieważ na pytanie wstępne otrzymałem już odpowiedź, jednak postanowiłem zadać je również tu wraz z pytaniami dodatkowymi aby innym służyło.
1. Jaki czas odczekać przed wejściem na jastrych anhydrytowy?
2. Czy w każdym przypadku należy usuwać mleczko z anhydrytu? W przypadku układania paneli również? Kiedy należy je usunąć? Niektórzy wykonawcy radzą zrobić to po trzech dniach, wtedy mleczko schodzi zwykłą miotłą.
3. Czy w przypadku układania paneli podłogowych również należy gruntować jastrych? Ponoć warto, niby ogranicza to ilość kurzu w mieszkaniu.
4. Kiedy można zagruntować posadzkę? Po wygrzewaniu?
5. W pomieszczeniach mokrych będę wylewał jastrych cementowy. Grubość jastrychu 65-70mm. Pod jastrychem ogrzewanie podłogowe, pod spodem XPS. Czy zbrojenie wylewki cementowej siatką jest konieczne? Jeśli faktycznie siatka powinna być ułożona w 1/3 górnej wysokości wylewki to wylewanie posadzki może nastręczać trudności w chodzeniu biorąc pod uwagę siatkę, rurki ogrzewania itp. Wymiary pomieszczeń to 240cm x 175cm (brak ogrzewania podłogowego), 240cm x 165cm, 365cm x 295 cm.
Z góry dziękuję za pomoc.

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego jastrychy betonowe jastrychy anhydrytowe porady wykonawcom porady inwestorom

Miketemat nr 308-2710
visibility czytano 489 razy

Dylatacja posadzki ogrzewanej z płytek układanych w jodełkę


Panie Jerzy, 
mam pytanie o maty kompensacyjne, np: Mapei Włóknina Polipropylenowa MAPETEX VLIES pod płytki. Czy tę matę można zastosować pod płytki gresowe na podłodze i dzięki temu ograniczyć ilość dylatacji? Mam do zapłytkowania powierzchnię około 50m2 płytkami o wymiarach 15x60 (lub 15x90) i chciałem to zrobić w "jodełkę" a co za tym idzie nie ma możliwości żeby jakakolwiek fuga zgrała się z dylatacją. W związku z tym spotkałem się z opiniami że można wtedy na całą podłogę przykleić najpierw tę matę a dopiero potem na niej płytki już bez przenoszenia dylatacji.

Czy coś takiego może zadziałać? Na zdjęciu rzut mojej podłogi na parterze, na czerwono obszar do zapłytkowania, a przerywanymi niebieskimi liniami oznaczyłem dylatacje wylewki. Wszędzie ogrzewanie podłogowe.

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: posadzki ogrzewane posadzki z płytkami ceramicznymi porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
7
   ...  
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.