porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 158


 
 
17
   ...  
8
 
7
 
6
 
5
 
4
   ...  
1
 
 
INNOtemat nr 308-1944
visibility czytano 276 razy

Przygotowanie podłoża fundamentu z otoczaków pod ocieplenie BSO


Proszę o poradę w jaki sposób wyrównać podłoże (istniejący cokół z kamienia granitowego tzw. otoczaka), pod ocieplenie styropianem gr.15cm. Docelowo wykończenie ściany od zewnątrz ma być wykonane z kamienia granitowego opartego na ściance fundamentowej. Nierówności do 5cm.


Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fundamenty ocieplenia cokoły porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom mury licowe

Bociek1313temat nr 308-1953
visibility czytano 290 razy

Podkonstukcja pod elewację wentylowaną z szalówką


1. Zdjęcie nr 1 - podkonstrukcja na tzw. konsolach (na zdjęciu nr 3 przykładowa konsola), gdzie zastosowana jest jedna warstwa wełny o danej grubości.
2. Zdjęcie nr 2 - podkonstrukcja na ruszcie drewnianym w układzie krzyżowym, gdzie zastosowane są dwie warstwy wełny o danej grubości.

Pytania:
Ad 1. Do ilu centymetrów wełny można zastosować w takim układzie i czy stosując wełnę o grubości (np. 20cm) należy ją dodatkowo mocować kołkami do muru, a może zależy to od gęstości wełny?
Ad 2. Jakiej gęstości powinna być wełna, aby nie musieć jej kotwić do muru, a tylko stosować mocowanie na wcisk (przykład, kronika budowy nr 1 - izolacja z wełny 3x8cm, ze zdjęć wnioskuję, że nie była mocowana mechanicznie do muru)?

Który z dwóch przedstawionych sposób montażu ma więcej zalet? A może jest inny, który Pan poleca?

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne ocieplenia ściany elewacje wentylowane projekty budowlane projekty wykonawcze porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Rafał Wierzbickitemat nr 308-1972
visibility czytano 426 razy

Naprawa fatalnie wykonanej wyprawy elewacyjnej


Witam,
Ekipa zrobiła elewację, ale jedna ściana wyszła źle. Czy można jakoś naprawiać wyprawę elewacji?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy murowane elewacje ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

RK-PROJEKTtemat nr 308-2000
visibility czytano 315 razy

Elastyczne przyklejane okładziny elewacyjne


Dzień dobry.
Czy w swojej pracy zawodowej spotkał się Pan z płytkami elewacyjnymi elastycznymi? Może inni czytelnicy mają doświadczenie z takim materiałem? Jako załączniki przesłałem tylko przykładowe deklaracje i fotografie jednej z firm. Po przeanalizowaniu filmów i broszur reklamowych wyprodukowanych przez sprzedawców montaż jest banalnie prosty, wygląd niezły, palety kolorów i kształtów prawie nieograniczony, obróbka materiału nożyczkami. Czy takie wykończenie może być polecane, czy płytki nie wypłowieją od słońca, czy nie odpadną po jednej zimie czy lecie? Proszę o komentarze.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe elewacje fizyka budowli porady architektom porady inwestorom projektowanie procesy cieplne i wilgotnościowe projekty budowlane projekty wykonawcze

Iskierkatemat nr 308-2012
visibility czytano 295 razy

Wełna termoizolacyjna do ściany murowanej 3-warstwowej


Ocieplanie ściany wentylowanej. Muszę zamówić wełnę mineralną do ocieplenia budynku w ścianie trzywarstwowej. Firmy produkujące wełnę, mają wełny do różnych metod ocieplania. Jednak są bardzo długie terminy realizacji zamówień, dostępną od ręki mam wełnę elewacyjną dedykowaną do ocieplania metodą lekką mokrą.
1. Czy mogę zastosować wełnę mineralną dedykowaną do ocieplania metodą lekką mokrą?
2. Czy wystarczy wełnę tę przytwierdzić do ściany na kołki?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego domy murowane elewacje wentylowane ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

rjazwiectemat nr 308-2015
visibility czytano 516 razy

Tzw. ciepły montaż stolarki - stosowanie i problemy z łączeniem ocieplenia


Dzień dobry.
Pytanie dotyczy wykonania ocieplenia elewacji po montażu okien na ciepłej belce montażowej Marbet. Estetycznie i ze względów termoizolacyjnych chcemy wejść ociepleniem kilka centymetrów na profil okienny. Wstępnie wygląda na to, że będzie to 4 lub 5 cm - tak jak przymierzaliśmy to wygląda najlepiej. Na ścianie będzie 20 cm styropianu. Belka ma wymiar 10 x 10 cm. Na belkę i na ramę potrzebujemy przykleić 10 cm styropianu.
Moje pytanie dotyczy technologii klejenia w tym miejscu. Na rysunku pomarańczowa elipsa to listwa przyokienna. Kontrowersje dotyczą głównie czerwonej spoiny.
1. Czym wykonać połączenie pomiędzy belką z XPS, a styropianem (zielony kolor)?
Kierownik budowy i wykonawca ocieplenia optują za pianą do styropianu. Firma Marbet w swojej informacji pisze tylko o "klejach bezpiecznych dla wyrobów polistyrenowych".

2. Czym wykonać czerwoną spoinę? Jej grubość to będzie 2-3 mm. Tu opcji jest więcej: wykonawca elewacji zaproponował albo pianę do styropianu albo silikon. Firma od montażu okien proponuje klej bezrozpuszczalnikowy do EPDM (np. BOSTIK) bo z ich doświadczenia najlepiej trzyma się do ramy. Kierownik budowy uważa że najlepszy byłby klej lub taśma butylowa i ta opcja mi się najbardziej podoba.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe fizyka budowli budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom projekty budowlane projekty wykonawcze stolarka aluminiowa stolarka drewniana stolarka PCV wykonawstwo ocieplenia wykonawstwo elewacje

Bociek1313temat nr 308-2023
visibility czytano 449 razy

Mocowanie podkonstrukcji elewacji wentylowanej do muru z ceramiki


Witam Panie Jerzy,
proszę o poradę w kwestii mocowania podkonstrukcji drewnianej pod elewację wentylowaną. Chodzi o krawędziak, który będzie stykał się z murem. U mnie będzie to krawędziak o przekroju 45(50)x100mm. Czym najlepiej mocować do ceramiki.
1. Kołek ramowy 10x160 fischer SXRL - dedykowany do ceramiki, mocowany w osi krawędziaka
2. Pręt gwintowany i kotwa chemiczna (jak w kronice budowy domów nr 1) - też są dedykowane do ceramiki, ale po obejrzeniu kilku filmów mam wątpliwości, ale mogę się mylić
3. Kątowniki ciesielskie - czyli kołkami do ceramiki, a wkrętami ciesielskimi do krawędziaka, mocowane naprzemiennie.

Dodam, że krawędziaki będą mocowane w układzie krzyżowym w rozstawie ok. 60cm, aby wełnę mocować na lekki wcisk. Wełna o gramaturze (nie pamiętam dokładnie), ale tak jak pisał Pan w poradzie ok. 35-40 kg/m3, w dwóch warstwach po 10cm.

Czy do zabezpieczenia krawędziaków mogę użyć impregnatu Remmers HK Lassur, czy może coś innego?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane elewacje wentylowane impregnacja drewna porady inwestorom porady wykonawcom

Tomis8891temat nr 308-2029
visibility czytano 277 razy

Popękana warstwa szpachlowa zbrojona podczas ocieplania budynku


Witam Panie Bogdanie piszę w dwóch sprawach.
Chodzi o wykonanie warstwy zbrojącej ściany elewacyjnej domu jednorodzinnego styropian biały eps70 grubość 20cm warstwa kleju z zatopioną siatką 160g na zakłady następnie po utwardzeniu (2-3dni) kolejna warstwa. Podczas szlifowania w paru miejscach powychodziły mikropęknięcia widoczne na zdjęciach. Jest to ściana południowa prace nie były wykonywane w porze nasłonecznienia (rano) ale nie ukrywam że było dość gorąco. Na innych ścianach tego nie ma. Czy należy tą ścianę przegruntować i wykonać jeszcze jedną warstwę kleju?

Kolejne pytanie chodzi o podciąg w projekcie jest ocieplony w całości nie ma tu dyskusji natomiast słup podtrzymujący podciąg ma być ocieplony tylko z dwóch stron aby tylko zrównał się z licem ścian zewnętrznych czy jest to poprawne??

Pozdrawiam i dziękuje Tomasz

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze elewacje ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

Iskierkatemat nr 308-2032
visibility czytano 464 razy

Wykonanie elewacji wentylowanej z murem licowym z cegły


Chcę kupić materiały do elewacji wentylowanej z muru cegły ręcznie formowanej. Wełna 10 cm + pustka 2cm. Ściany domu z betonu komórkowego HH. Chcę zamówić produkty polecane przez polskiego dystrybutora materiałów do ścian wentylowanych, poleca on takie produkty:
1. Czy kotwy wkręcane ze stali nierdzewnej (4mm) dł. 22cm, widoczne na zdjęciu będą odpowiednie?
2. Jakie zastosować kołki do betonu komórkowego, dystrybutor poleca te na zdjęciu 4ALL?
3. Mój wykonawca proponuje mi zastosowanie prętu ocynkowanego 6mm i kołków mosiężnych.
4. Czy może mi Pan poleci jakieś inne kotwy, jednak potrzebuję dokładnej nazwy produktu by ją odnaleźć gdyż zamówienie składam przez internet lub ewentualnie mogę sprowadzić produkt z Niemiec.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane elewacje wentylowane mury licowe porady inwestorom porady wykonawcom

rjazwiectemat nr 308-2059
visibility czytano 419 razy

Rury spustowe ukryte w ociepleniu ścian


Mam wykonane rynny Siba Modern i teraz przyszedł czas na wykonanie rur spustowych ukrytych w izolacji. Wiem, że to jest kontrowersyjne rozwiązanie, ale zadecydowały względy estetyczne. Mam dwie prośby o poradę.
Załączam rysunek detalu z katalogu.
1. 5 cm ocieplenia (nie zapewniane przez producenta systemu)
2. Kształtka systemowa ze styropianu (widoczna na pozostałych zdjęciach).Warstwa pomiędzy rurą, a ścianą ma 3 cm
3. systemowy dekiel ze styropianu grubości 2 cm.

System jest zaprojektowany na minimum 15 cm ocieplenia. Montaż w grubszym ociepleniu wymaga dodatkowej warstwy izolacji pomiędzy ścianą a kształtkami systemowymi.

Pytanie 1. Producent pisze w instrukcji, żeby pozycję 1 wykonać z tego materiału z jakiego jest ocieplenie (u mnie styropian 20 cm λD = 0,031 Swisspor).
Wydaje mi się, że całość skorzystała by przy wykonaniu tego elementu z płyt termPIR ETX λD = 0,027 ( https://termpir.eu/produkty/plyty-izolacyjne-termpir/termpirreg-etx ). Czy takie rozwiązanie to dobry pomysł?
Czy można ewentualnie jakoś jeszcze poprawić to rozwiązanie? Nie za bardzo mogę się w tym miejscu wkuć głębiej w ścianę bo te kształtki styropianowe minimalnie nachodzą na słupy żelbetowe.

Pytanie 2. Element 3. na rysunku to dekielek systemowy z 2 cm styropianu. Na dotyk bardzo delikatny (EPS 80 prawdopodobnie). Uważam, że to nie jest dobre rozwiązanie. Elewacja byłaby w tym miejscu zbyt słaba moim zdaniem. Chcę zastąpić ten dekielek i mam dwie opcje:
- docięty element z XPS
- płyta włókno- lub wiórocementowa o grubości 2 cm.
Z jednej strony płyta jest zdecydowanie wytrzymalsza, ale boję się różnicy w rozszerzalności cieplnej. O brak izolacji termicznej tutaj chyba nie ma co się przejmować bo i tak za tym jest otwarty gruby kanał powietrzny więc te 2 cm przed rurą raczej nie mają znaczenia - czy się mylę?
XPS jest bezpiecznym wyborem, ale wszystkie płyty o grubości 2 cm które znajduję na składach są z XPS 250. Zawsze to lepiej niż lekki styropian, ale do wytrzymałości płyty daleko. Przyjmę chętnie również inne sugestie wykonawcze.

Pozdrawiam

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego elewacje rynny i rury spustowe porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom


 
 
17
   ...  
8
 
7
 
6
 
5
 
4
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.