porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 158


 
 
17
   ...  
6
 
5
 
4
 
3
 
2
   ...  
1
 
 
Paweł Woźniaktemat nr 308-2313
visibility czytano 795 razy

Ocieplenie i elewacja, a tynki wewnętrzne


Dzień dobry,

Jestem na etapie instalacji i chciałbym skonsultować 2 tematy:

1. Generalny wykonawca zachęca mnie do robienia elewacji zewnętrznych równolegle, a nawet nieco przed tynkami wewnętrznymi (cementowo-wapienne zacierane piaskiem kwarcowym). Elewacja zewnętrzna to 20 cm styropianu grafitowego + tynk silikonowy RAL 7024 czyli ciemny. Planowane rozpoczęcie prac to połowa kwietnia. Wiem, że książkowo elewację zewnętrzną powinno się robić po wyschnięciu tynków wewnętrznych, ale czy mógłby Pan wytłumaczyć czym ryzykuję robiąc te prace równolegle i czy są jakieś sposoby, żeby móc to w ten sposób wykonać? Nie ukrywam, że mi również zależy na wykonaniu tych prac jak najszybciej ze względu na kolejne ekipy do wykończeniówki umówione na wakacje.

2. Mój dom jest na 25 cm płycie fundamentowej, a pod nią 20 cm XPS 300 izolowanego masą KMB położną na 10 cm chudziaku. Za chwilę będę układał jeszcze 8 cm styropianu pod posadzki a następnie 7 cm wylewki. Pod schodami mam schowek / spiżarkę. Zastanawiam się czy mogę w tym pomieszczeniu zrezygnować z warstwy styropianu, wylewki i tym samym również ogrzewania podłogowego, aby osiągnąć niższą temperaturę do przechowywania żywności i napojów? Zaletą takiego pomysłu byłaby również o 15 cm wyższa wysokość tego pomieszczenia. Czy są jakieś potencjalnie negatywne konsekwencje takiego pomysłu? Serdecznie proszę o Pana opinię.

Pozdrawiam,

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne elewacje ocieplenia posadzki mieszkaniowe porady inwestorom

Adam K.temat nr 308-2345
visibility czytano 501 razy

Renowacja kamienicy z ociepleniem lub bez


Witam
Jestem współwłaścicielem kamienicy, która wymaga już wymiany elewacji. Pojawił się problem i spór między współwłaścicielami - jeden chce styropian - drugi absolutnie nie, bojąc się grzyba na ścianie. Kamienica jest z 1938 roku. Ma ponad pięćdziesieciocentymetrowe ściany zewnętrzne. Kamienica jest ciepła i z nowymi oknami bardzo cicha. Nie mamy wentylacji mechanicznej. Większość ma zwykłe okna bez wywietrzników - do tej pory nikt nie miał problemu z grzybem.
Bardzo proszę o poradę - czy jest konieczny styropian? Czy prawdą jest że dzięki ociepleniu ścian styropianem rachunki za ogrzewanie mogą być zmniejszone?
Jestem tą osobą (jako trzeci współwłaściciel) która ma rozstrzygnąć spór.
Będę ogromnie wdzięczna za odpowiedź.
Pozdrawiam - Ewa Filipiak

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne kamienice porady inwestorom remonty renowacje ocieplenia elewacje

MJkbtemat nr 308-2352
visibility czytano 502 razy

Wykwity na elewacji


Dzień dobry,
wg informacji od właściciela: dom z 1996r, ściana trójwarstwowa (Silka+10 cm wełny+cegła), na stropodachu wełna i papa. Projektu brak.
1. Czy jest Pan w stanie określić skąd te zabrudzenia na elewacji?
2. Czy jest ryzyko, że na stropodachu występuje tzw. szlaka (mimo innych informacji od właściciela)?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze domy jednorodzinne elewacje porady inwestorom

Bociek1313temat nr 308-2359
visibility czytano 226 razy

Dom z elewacją wentylowaną - budowaną samodzielnie


Witam panie Jerzy,
jestem na etapie budowy domu, stan surowy zamknięty z częściowo wykonanymi instalacjami, tynkami, bez wylewek, z zamiarem wykonania elewacji (wykonywał Pan dla mnie analizy CW ściany wentylowanej). Do czego zmierzam, mam kilka takich punktów, które wymagają dalszych konsultacji i chciałbym założyć kronikę budowy od tego stanu, który jest obecnie. Sytuacja ekonomiczna zmusiła mnie do samodzielnego wykonania niektórych etapów prac i mam obawy, czy sprostam temu zadaniu (bez błędów). Z drugiej strony, nie chciałbym zadawać indywidualnych pytań, gdyż jest wiele elementów które są od siebie zależne i tworzą jeden obraz.
Pozdrawiam
Marcin

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne elewacje wentylowane porady inwestorom

RK-PROJEKTtemat nr 308-2361
visibility czytano 466 razy

Boniowanie po wykonaniu ocieplenia metodą BSO


Na ocieplonej już elewacji z siatką i klejem inwestor wraz z architektem wymyślili (po fakcie) wykonanie dużej ilości boni przy zastosowaniu tynku cienkowarstwowego. Bonie mają iść przez całą wysokość i szerokość elewacji tworząc pewnego rodzaju podziały.
Czy może Pan podpowiedzieć jaką zastosować technologię, aby nie pogorszyć parametrów elewacji oraz aby dało się takie bonie wykonać. Jak rozpoznałem się po technologiach jest kilka metod wykonania: bonie wypalane, rowkowane, bruzdowane, listwy. Ale wszystkie te metody prowadzą do zniszczenia siatki i kleju nie mówić o utworzeniu mostka liniowego. Można też wykonać "pseudobonie" czyli nakleić taśmę przy nanoszeniu warstwy tynkowej i zrobić ją grubszą "np. baranek" ale zmienia to parametry cieplno-wilgotnościowe. Proszę o Pańskie zdanie na ten temat.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego elewacje błędy projektowe błędy wykonawcze porady architektom porady inżynierom porady inwestorom porady wykonawcom

Ku-Jawatemat nr 308-2372
visibility czytano 442 razy

Czarny kolor elewacji ocieplonej metodą BSO


Witam
Chcę mieć na swoim domu elewację w kolorze jednolicie matowo czarnym - najlepiej kruczoczarnym. Architekt twierdzi, że bez problemu można zastosować, ale chciałbym znać Pana opinię oraz mieć pewność, że elewacja nie wypłowieje na szaro po kilku latach.
Jak tego dokonać, jakimi materiałami i przy jakim zużyciu?
Na co zwrócić uwagę wykonawcy ocieplenia. Będzie wykonane wg Pana analiz styropianem grubości 25 cm.
Pozdrawiam i z góry dziękuję.

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane elewacje ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

Piotr Miczkotemat nr 308-2377
visibility czytano 367 razy

Malowanie elewacji otynkowanej na ścianie 3-warstwowej


Dzień dobry
Moje pytanie dotyczy malowania otynkowanych ścian. Dom jednorodzinny wybudowany był 25 lat temu. Ściany domu są trójwarstwowe z wełną mineralną, wentylowane. Powierzchnia zewnętrzna ścian pokryta jest tynkiem cementowo-wapiennym. Od początku tynki zostały tylko zagruntowane (nie był to grunt zawierający piasek kwarcowy) i przez te wszystkie lata nic z nimi nie robiono.

Teraz w planie jest malowanie tych ścian. Pytania są następujące:
- czym wypełnić pojedyncze zarysowania elewacji lub nieliczne ubytki tynku?
- jakimi farbami pokryć takie podłoże?
pozdrawiam serdecznie

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy murowane elewacje ściany ściany nośne remonty renowacje porady inwestorom porady wykonawcom

RK-PROJEKTtemat nr 308-2386
visibility czytano 516 razy

Wstawki z szalówki drewnianej na elewacji ocieplonej styropianem


Proszę doradzić jak poprawnie wykonać taki detal na elewacji, przyjmując że będzie to z elementów drewnianych. Chodzi o montaż do elewacji o tej samej grubości jak styropian, powinien być mocowany do jakiegoś rusztu? Czyli w miejscu tego detalu drewnianego styropian powinien być mniejszej grubości niż w pozostałej części ściany? Jak przymocować ten ruszt, aby nie było mostków liniowych? Jakiego drewna użyć, jak to wszystko zamocować do ściany z porotermu?
 

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budownictwo mieszkaniowe domy jednorodzinne elewacje elewacje wentylowane porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

7sebol7temat nr 308-2441
visibility czytano 350 razy

Ocieplenie ściany z ozdobami na elewacji


Dzień dobry,
chciałbym ocieplić ścianę zewnętrzną bardzo cienką warstwą materiału (około 5 cm), ze względu na chęć zachowania ozdobnych elementów elewacji. Zastanawiam się, jaki materiał najlepiej zastosować w tej sytuacji. Styropian o grubości 4 cm? Tynk ciepłochronny? Znalazłem też produkt tynk aeroputz, którego producent podaje dużo niższą lambdę niż dla pozostałych tynków ciepłochronnych (rzędu 0,027 W/mK), jednakże z tego co wyczytałem w niektórych postach, jest Pan przeciwny produktom typu ,,aerożel".



Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne elewacje ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

Uzotemat nr 308-2449
visibility czytano 366 razy

Ocieplenie ścian przed tynkowaniem wnętrz


Panie Jerzy
czy istnieją przeciwwskazania do wykonania ocieplenia budynku metodą lekką mokrą przed wykonaniem tynków c-w? Niestety obecnie muszę oczekiwać na ekipę od tynków, jednocześnie chciałbym ocieplić budynek przed jesienią/zimą.
Materiał ścian - beton komórkowy, ocieplenie styropian 20cm.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego elewacje ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
17
   ...  
6
 
5
 
4
 
3
 
2
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.