porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 158


 
 
17
   ...  
5
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
7sebol7temat nr 308-2455
visibility czytano 355 razy

Zamiana tynku cem-wapiennego na cienkowarstwowy na elewacji


Dzień dobry,
Panie Jerzy, chciałem wymienić tynk na przedniej elewacji swojego budynku. Obecnie mam stary tynk cementowy, chciałbym, żeby moja ściana lepiej oddychała i nie brudziła się tak mocno, dlatego chciałbym skorzystać z tynku silikonowego. Mam odnośnie tego zagadnienia kilka pytań
1) Na ścianie skułem tynk do wysokości 1,5 m. Czy jest sens skuwać cały tynk ze ściany (jeszcze 2 m), nawet jeżeli stara wyprawa dobrze się trzyma?
2) Tynk silikonowy będzie sięgał do samego dołu, czyli będzie w obrębie strefy cokołowej, pod spodem wykonam izolację wodochronną. Jakaś uwaga odnośnie tynku w tej strefie? Z tego co wyczytałem, tynk silikonowy nadaje się do cokołów (cokół będzie zrównany z resztą, więc ukryty)
3) Pod spodem mam ścianę z cegły. Jakie poszczególne etapy nakładania tynku przyjąć? Np. tynk silikonowy ze STO, jakaś obrzutka wstępna? Bo zapewne inaczej to wygląda, niż nakładanie tynku na elewacji ocieplonej. Farbę na wierzch też przyjmę silikonową.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy murowane domy jednorodzinne remonty renowacje elewacje porady inwestorom

Miketemat nr 308-2458
visibility czytano 317 razy

Zabezpieczenie taśm okiennych przed promieniowaniem UV


Panie Jerzy,
Mam takie pytanie, będę teraz na jesień montował stolarkę na tzw. szczelnym montażu z zastosowaniem taśm do zabezpieczenia pianki.
Chciałem zapytać jak te taśmy należy zabezpieczyć przed promieniami UV, bo elewacje przewiduje dopiero na zakończenie budowy, tj. na jesień przyszłego roku. Zostało mi trochę hydroizolacji mineralnej Bornit Mineralflex 2K, czy dobrym pomysłem będzie przykrycie taśm tą hydroizolacją? Przypuszczam że ma ona bardzo niski opór dyfuzji z racji tego że jest mineralna.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe stolarka PCV stolarka drewniana stolarka aluminiowa porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom

mrpitertemat nr 308-2463
visibility czytano 638 razy

Zamiana pustaka silikatowego na beton komórkowy 500, a fizyka budowli


Witam,

Panie Jerzy, za 2 tygodnie biorę się za ocieplanie domu styropianem. Z wykonanych przez pana analiz wynika iż powinienem mieć następujące warstwy:

· mur z bloczka silikatowego grubości 24 cm
· styropian EPS-80 grub. 24 cm
· warstwa szpachlowa zbrojona siatką szklaną, grub. 3 mm (μ < 56)
· wyprawa mineralna „kornik” lub „baranek” grub. 1 mm (μ < 15)
· farba silikonowa 2-krotnie (μ < 115)

Mam teraz 2 pytania:
1. Na etapie budowy postanowiłem zmienić materiał budowlany z bloczka silikatowego (nigdzie nie moglem dostać) na beton komórkowy, gęstości 500. Czy to znacząco zmieni podane przez Pana w nawiasach wartości współczynnika oporu dyfuzyjnego μ wobec pary wodnej?

2. Przeglądam karty techniczne farb czy wypraw i w zasadzie nikt nie podaje współczynnika μ. Bardzo zależy mi aby uniknąć wykwitów na elewacji i myślę, że ten współczynnik to kluczowa sprawa. Jak mam zatem wybrać odpowiedni produkt skoro nie mogę do tego współczynnika dotrzeć? Niektórzy podają wartość Sd. Jak przeliczyć podane przez Pana μ na Sd?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy energooszczędne domy jednorodzinne ocieplenia elewacje porady inwestorom porady architektom

Amciektemat nr 308-2472
visibility czytano 289 razy

Przyklejanie pociętej cegły na ociepleniu ściany styropianem


Dzień dobry,
Jestem po budowie domu według analiz 2040/2019. Wykonałem już ocieplenie styropianem 20cm, wnęki (wysokość ok 2,5m) widoczne na zdjęciu mają być wypełnione plastrami starej cegły z odzysku. Cegłę już mam pociętą na ok 2cm grubości (wymiar ok 25x6), waga waha się w granicach 0,7-0,8kg/szt. Na metr kwadratowy wychodzi mi ok 57 cegiełek co daje wagę ok 45kg/m2.
W jaki sposób przykleić te cegły do elewacji, jakiego kleju użyć, czym zaimpregnować i jak nie doprowadzić do oberwania się styropianu? Jakie powinny być teraz kroki klejenia takiej cegły?
Styropian nie był kołkowany, ściana jest z gazobetonu, była odkurzana przed gruntowaniem, używaliśmy kleju do styropianu firmy STO (niestety nie pamiętam dokładnie którego), na styropianie jest siatka z klejem.

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane elewacje porady inwestorom porady wykonawcom

blaugraniaktemat nr 308-2485
visibility czytano 278 razy

Ciśnieniowe mycie elewacji wodą


Panie Jerzy,
Na moim osiedlu wykonywane jest właśnie mycie elewacji myjkami wysokociśnieniowymi. Zastanawiam się z czystej ciekawości i ogólnie (nie wiem jakich środków używa ta firma, nie wiem też z jakiego dokładnie materiału wykonana jest elewacja) gdzie w takich pracach istnieje ryzyko popełnienia błędu - preparaty czyszczące, technologia (np. zbyt wysokie ciśnienie, zbyt bliskie trzymanie lancy podczas mycia)?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Dominik

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: elewacje porady inwestorom porady wykonawcom remonty renowacje

Marcin Drabik temat nr 308-2489
visibility czytano 288 razy

Wyprawa silikonowa zamiast mineralnej malowanej na elewacji


Szanowny Panie Jerzy

Z analiz wykonanych dla mojego domu wynika, aby zastosować wyprawę mineralną i pomalować ją farbą silikonową jednokrotnego krycia. Toteż mam następujące pytania:

1. Czy mógłbym zastosować tynk silikonowy zamiast mineralnego? Jeśli tak to bardzo proszę o przykład produktu, który spełni warunek oporu dyfuzyjnego.

2. Prosiłbym o przykład masy do siatki elewacyjnej, który spełni warunek oporu dyfuzyjnego. Chce sam zamówić materiał, a nie pozostawiać tego wykonawcy z wiadomych przyczyn.

3. Prosiłbym również o przykład kleju do styropianu o oporze dyfuzyjnym zgodnym z analizami.

4. Wymagane siatki szklane już nabyłem, jednak listwy przyokienne z siatką szklaną ciężko mi znaleźć. Jeśli byłby Pan w stanie doradzić, gdzie to znaleźć (link, etc.) było by to dużą pomocą.


Bardzo dziękuję i życzę zdrowia.
Z wyrazami szacunku
Marcin Drabik
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane elewacje porady inwestorom porady wykonawcom wyprawy elewacyjne ocieplenia

Ekspedytkatemat nr 308-2494
visibility czytano 349 razy

XPS czy szkło piankowe do izolacji fundamentów?


Czy do izolacji fundamentów lepsza jest pianka szklana, czy styrodur, jakie wady i zalety? A może jest coś jeszcze lepszego, bo do styropianu nie jestem przekonana, widzę co się dzieje na elewacji bloku w którym mieszkam.
Dziękuję

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe elewacje fundamenty fundamenty płytowe glony i porosty hydroizolacje ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom wykwity wyprawy elewacyjne

Uzotemat nr 308-2498
visibility czytano 331 razy

Ocieplanie domu późną jesienią - jak uniknąć wpadki


Panie Jerzy,
Czy wykonywanie docieplenia budynku i przerwanie jej w momencie kiedy temperatura spadnie poniżej +5 stopni może mieć jakieś negatywne konsekwencje? Przykładowo wykonuję ocieplenie w październiku i zdążę wykonać jedynie połowę ścian do momentu obniżenia się temperatur, czy przerwanie prac i ich kontynuacja po kilku miesiącach np. w marcu kiedy temperatura znów zacznie utrzymywać się powyżej +5 stopni może nieść za sobą jakieś negatywne skutki?
Nie chciałbym tracić czasu, ponieważ dodatnie temperatury mogą się utrzymać nawet do połowy listopada.

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ocieplenia elewacje porady inwestorom porady wykonawcom

micmac23temat nr 308-2502
visibility czytano 251 razy

Balustrada francuska po wykonaniu ocieplenia ścian


Mam wykonaną elewację styropian 20cm, ściany z betonu komórkowego, dom z poddaszem użytkowym. Dom posiada okna balkonowe na piętrze i chcę zamontować tam barierki francuskie. Niestety podczas wykonywania elewacji barierki jeszcze nie były gotowe. Jak zamontować je teraz? Planowałem wyciąć styropian na szerokość płaskownika, który jest przygotowany do montażu barierek, następnie przykręcić barierki. Czym uzupełnić powstały otwór?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego budownictwo mieszkaniowe elewacje balkony francuskie porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom

bartitemat nr 308-2518
visibility czytano 453 razy

Jaki styropian do ocieplenia ścian?


Panie Jerzy
stoję przed wyborem styropianu na elewacje. Znane są mi pańskie artykuły odnośnie lambdy deklarowanej, obliczeniowej itp.
Chcę zakupić styropian na elewacje grubości 20 cm o lambdzie 0,045 (różnica między lambda 0,038 to prawie 3 tys zł) wg badań przeprowadzonych przez GUNB styropian 0,045 spełnia wszystkie deklaracje producenta, a lambda wg badań GUNB to 0,043. Czy taki styropian nadaje się na elewacje czy jednak odpuścić i wybrać ten 0,038?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego domy murowane ocieplenia ściany porady inwestorom


 
 
17
   ...  
5
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.