porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 612


 
 
63
   ...  
14
 
13
 
12
 
11
 
10
   ...  
1
 
 
Ernest Kłosowskitemat nr 308-2302
visibility czytano 253 razy

Żelbetowy daszek wspornikowy nad wejściem


Panie Jerzy proszę o analizę poprawności warstwy P-3 wspornika zadaszenia nad wejściem do budynku mieszkalnego jednorodzinnego, w następującym układzie:
- blacha cynkowo-tytanowa łączona na podwójny rąbek stojący z uszczelką
- mata strukturalna
- płyta OSB-3 gr. min. 25mm impregnowana mocowana do krawędziaków sosnowych
- styropian EPS 70-040 od 10 do 20 cm układany między krawędziakami sosnowymi
- impregnowany krawędziak sosnowy gr. 10cm i zmiennej wysokości (3 szt. wzdłuż krawędzi zadaszenia nad wejściem), mocowany do płyty żelbetowej za pomocą kotew stalowych
- papa zgrzewalna podkładowa wysokomodyfikowana SBS gr. 4,7 mm
- płyta żelbetowa
- styropian EPS 70-040 20 cm
- tynk cienkowarstwowy – system ETICS np. StoTherm Mineral

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: daszki nad wejściem porady architektom porady wykonawcom projekty budowlane projekty wykonawcze

Mattteuszzztemat nr 308-2303
visibility czytano 215 razy

Fundament na ławach malowany emulcją bitumiczną


Witam,
dom parterowy posadowiony na działce o nachyleniu podłużnym wynoszącym 5%, pola znajdujące się nad działką mają większą w.n.p.m. Fundamenty (ława + ściana fundamentowa wyk. z bloczków fundamentowych) obsmarowane tylko dysperbitem (więc można przyjąć że niezaizolowane od wilgoci) obsypane piaskiem, na działce grunt rodzimy glina i margiel.

Odwodnienie z dachu i podjazdu przed budynkiem, rurami przekierowane do zbiornika na wodę, dodatkowo dookoła budynku planuję wykonać opaskę z kostki o szerokości 70cm.

Pytanie:
Czy dobrym rozwiązaniem chroniącym ściany fundamentowe przed wodą gruntową będzie wykonanie drenażu francuskiego dookoła budynku i odprowadzenie nim wody do rowu? Jeżeli tak to na jaką głębokość wykonać wykop pod dren i w jakiej odległości zlokalizować go od budynku?

Ława fundamentowa frontowa posadowiona 1.6m poniżej istniejącego terenu, z drugiej strony budynku 0.6m poniżej istniejącego terenu - później wszystko zostało obsypane i utworzyła się skarpa więc spód całej ławy będzie znajdował się 1.8m poniżej nowego terenu.

Boję się że woda np. po roztopach spływająca z pól będzie zatrzymywała się przy frontowej ścianie fundamentowej i tam zalegała.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

Mattteuszzztemat nr 308-2304
visibility czytano 406 razy

Podmurowanie i obsadzenie okien i drzwi w murze


Witam, budynek parterowy w SSO.
Ściany fundamentowe na ławie żelbetowej wymurowane z bloczków fundamentowych, beton podkładowy na równo z ostatnią warstwą bloczka fundamentowego, ściany konstrukcyjne z betonu komórkowego 500. Spód otworów drzwiowych wejściowych i tarasowych, a także otworów okiennych typu HS i fix (góra dół) to góra ostatniej warstwy bloczka, planowana przyszła podłoga 25cm (16 cm styropian + 7cm wylewka + 2 cm wykończenie). W otworach standardowych okien trzeba domurować jeszcze 12 cm muru (nie wiedziałem jaka będzie wysokość podłogi).

Pytania:
1. Jak należy poprawnie zamontować drzwi wejściowe, tarasowe, okna typu HS (szer 4.5m i 2m), okna typu fix (szer 2m)? HS znajduje się pomiędzy trzpieniami żelbetowymi - czy mógłbym wykonać podwalinę żelbetową kotwioną do tych trzpieni? Czy wystarczy podmurówka z betonu komórkowego 8cm na spoinie zbrojonej fi 6-8 o wys 3 cm a na bloczku XPS 12-14cm?

2. Pod standardowymi oknami wykonać brakującą podmurówkę z betonu komórkowego 8cm na spoinie zbrojonej fi 6-8 cm z zakładką po 30 cm (wcięcie w istniejący mur)? Tutaj okna osadzamy bezpośrednio na murze, nie stosujemy podwaliny z XPS?

3. Czy dobrym rozwiązaniem jest stosowanie dedykowanych oparć systemowych? Czy jednak zastosowanie zwykłego xps o klasie 700 będzie lepszym rozwiązaniem?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego mury okna drzwi mostki cieplne porady inwestorom porady wykonawcom

Uzotemat nr 308-2309
visibility czytano 319 razy

Hydroizolacja mineralna typu FPD


Panie Jerzy
czy ma Pan opinię na temat stosowania środka Remmers MB 2K zamiast masy KMB do hydroizolacji betonu podkładowego? Środek dopuszczony do stosowania wewnątrz.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje podłogi porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

Paweł Woźniaktemat nr 308-2313
visibility czytano 792 razy

Ocieplenie i elewacja, a tynki wewnętrzne


Dzień dobry,

Jestem na etapie instalacji i chciałbym skonsultować 2 tematy:

1. Generalny wykonawca zachęca mnie do robienia elewacji zewnętrznych równolegle, a nawet nieco przed tynkami wewnętrznymi (cementowo-wapienne zacierane piaskiem kwarcowym). Elewacja zewnętrzna to 20 cm styropianu grafitowego + tynk silikonowy RAL 7024 czyli ciemny. Planowane rozpoczęcie prac to połowa kwietnia. Wiem, że książkowo elewację zewnętrzną powinno się robić po wyschnięciu tynków wewnętrznych, ale czy mógłby Pan wytłumaczyć czym ryzykuję robiąc te prace równolegle i czy są jakieś sposoby, żeby móc to w ten sposób wykonać? Nie ukrywam, że mi również zależy na wykonaniu tych prac jak najszybciej ze względu na kolejne ekipy do wykończeniówki umówione na wakacje.

2. Mój dom jest na 25 cm płycie fundamentowej, a pod nią 20 cm XPS 300 izolowanego masą KMB położną na 10 cm chudziaku. Za chwilę będę układał jeszcze 8 cm styropianu pod posadzki a następnie 7 cm wylewki. Pod schodami mam schowek / spiżarkę. Zastanawiam się czy mogę w tym pomieszczeniu zrezygnować z warstwy styropianu, wylewki i tym samym również ogrzewania podłogowego, aby osiągnąć niższą temperaturę do przechowywania żywności i napojów? Zaletą takiego pomysłu byłaby również o 15 cm wyższa wysokość tego pomieszczenia. Czy są jakieś potencjalnie negatywne konsekwencje takiego pomysłu? Serdecznie proszę o Pana opinię.

Pozdrawiam,

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne elewacje ocieplenia posadzki mieszkaniowe porady inwestorom

kamil4578temat nr 308-2317
visibility czytano 414 razy

Niwelacja nierówności betonu podkładowego styropianem miękkim


Witam panie Jerzy.
Na budowie jestem na etapie wylewek i przed zakupem styropianu pod wylewkę.
Idąc za pana radami jak to zwykle bywa muszę tłumaczyć się wykonawcom dlaczego nie robię tak jak wszyscy. Czasami puszczam ich rady mimo uszu, ale w tym przypadku się zastanawiam.
Chodzi o twardość styropianu eps cs(10)200. Wykonawca oczywiście twierdzi że za twardy i doradza eps 100, argumentując tym że się ułoży lepiej. I tu moje pytanie. Chudziaki zazwyczaj nie są idealne jeżeli chodzi o płaskość, są dołki górki. Styropian miękki eps 100 podda się i powinien ułożyć się na chudziaku, ale nie jest wystarczający jeżeli chodzi o wytrzymałość, natomiast eps 200 jest na tyle wytrzymały ale mam obawy że w niektórych miejscach będą powstawać przestrzenie a płyty będą pracować w zależności gdzie będzie nacisk na zasadzie dźwigni. W moim przypadku potrzebuje 3 warstw po 5cm. Czy mógłby Pan się odnieść do tego przypadku. Czy jest się czego obawiać? Czy płyty są na tyle cienkie ze poddadzą się pod ciężarem czy może należałoby najpierw wyrównać chudziak?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne hydroizolacje podłogi ocieplenia porady inwestorom

DarKartemat nr 308-2323
visibility czytano 641 razy

Samodzielna budowa i popełnione błędy w fundamentowaniu


Witam serdecznie.

Rozpocząłem budowę domu jednorodzinnego systemem gospodarczym. Dom jednorodzinny, parterowy, bez podpiwniczenia. Powierzchnia użytkowa 150 m2 + garaż 34 m2 + kotłownia 8 m2. Książkę Pana dopiero teraz kupiłem i jestem załamany gdy czytam jak powinno być a jak zbudowałem.

 

W skrócie: na głębokości 100/120 cm znajduje się bardzo twarda glina. Powyżej piaski
ilaste z wkładkami gliny które po rozmoknięciu mają konsystencję rzadkiej
plasteliny. Wody gruntowe w momencie badania były na głębokości ok. 2.5m. Ze
względu na zaniedbane przez gminę rowy melioracyjne, występują lokalne
podtopienia. W tym roku z powodu bardzo silnych roztopów oraz ciągłych
intensywnych opadów wody gruntowe są na bardzo wysokim poziomie, ok. 30 cm
poniżej poziomu gruntu.  

Grunt z przydatkami po bokach w ilości 1.5 m został w całości usunięty (wywieziony i
zutylizowany). Po wykonaniu wykopu grunt został ustabilizowany chudym, suchym
betonem B10 w ilości 12 m3. Następnie wykonano szalunki, zbrojenia i zalano
ławy fundamentowe betonem B20 W8 w ilości 37 m3. Na ławy ułożono warstwę papy. Ściany fundamentowe wykonano z bloczków betonowych. Dodatkowo (tego
nie było w projekcie) ściany fundamentowe na wniosek KB zostały wzmocnione zbrojonymis łupami.
Wewnętrzne i zewnętrzne strony ścian fundamentowych zostały dwukrotnie
pomalowane DISPROBITEM. Zewnętrzne ściany zostały następnie obklejone dziesięciocentymetrowymi płytami z wodostyru EPS-150 oraz Hydro Styromaxem. Następnie do wewnątrz wsypano piach i zagęszczono zagęszczarką.

Dodatkowo (tego nie było w projekcie) na ścianach fundamentowych ułożono zbrojenie połączone ze zbrojeniem słupów wzmacniających same ściany fundamentowe i z betonem podkładowym. Wystający ponad poziom ścian fundamentowych wodostyr posłużył jako szalunek i razem zalano chudziak betonem B15 w ilości 37 m3. Na chudziaku ułożono podwójną folię (paski pod pustaki) o grubości 1mm każda warstwa po
wcześniejszym pomalowaniu chudziaka DISPROBITEM i dopiero na tym zaczęto murować ściany.

Mam następujące wątpliwości. Z wywiadu z sąsiadami wynika że lokalne podtopienia występują cyklicznie i w okresie mokrych lat utrzymują się całymi miesiącami. Wówczas
poziom wód gruntowych jest bardzo wysoki czyli ok. 30 cm poniżej poziomu
gruntu. Czy wykonana izolacja pozioma na ławie fundamentowej oraz izolacja pionowa
ścian fundamentowych jest wystarczająca?  Planuję wykonanie drenażu opaskowego budynku ale niespecjalnie jest gdzie odprowadzić wodę (brak kanalizacji) bo teren jest płaski, a najbliższy rów melioracyjny wprawdzie jest blisko (40m od budynku) ale jest płytki i najprawdopodobniej nie uda się wykonać drenażu z odpowiednim spadkiem. Mogę pogłębić rów w razie potrzeby ale to też chyba niewiele da. Działka,
a w szczególności kilka metrów wokół domu zostanie podniesione 40 cm. Dom został
podniesiony o dwa bloczki betonowe w stosunku do projektu.

Pozdrawiam


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

Michał D.temat nr 308-2327
visibility czytano 712 razy

Taras naziemny wyniesiony nad poziom terenu


Mam pytanie odnośnie tarasu naziemnego w odniesieniu do mojego przypadku. Pierwotnie miał być taras posadowiony na słupach (porada 279), ale zastanawiam się czy jednak nie wykonać tarasu wykończonego płytką gresową. Chodzi o trwałość rozwiązania, miała być deska, ale jak Pan pisał, koszty utrzymania w ekstra wyglądzie są duże, potem kompozyt, który jest bardzo drogi a i tak po paru latach pewnie straci kolor. Dlatego wybrałem płytkę gres choć kamień byłby najlepszy.

Załączam taki schematyczny rys. przekroju, rozkład tarasu taki sam jak w poradzie 279.
Nie opisywałem warstwy płytek i klejów - bo były podane w innych poradach. W moim przypadku poziom podłogi, jest wyniesiony 70 cm, ponad grunt, dlatego muszę wylać obrzeże z betonu, by taras nie rozsypał się na boki, a nie chcę tam podsypywać ziemi by rosły w tej strefie rośliny.

1. Czy wystarczy obrzeże szerokości 20 cm, bez fundamentu, zagłębione poniżej strefy przemarzania, klasa betonu C30/37. Zbrojone siatką prętami o średnicy 12 mm, oczka 25x25 cm. Zbrojenie ułożone po środku lub zastosowanie betonu z pkt 2, najbardziej zasadny napowietrzony ale nie wiem czy się uda.
2. Jeśli chodzi o klasę betonu to czy wystarczy ta klasa, bo jak budowałem dom to nie udało mi się uzyskać od betoniarni betonu napowietrzonego (tłumaczyłem ale jak grochem o ścianę), robiłem pełną izolację. Na swojej stronie mają też beton mostowy o takich parametrach, czy jest ewentualnie dobry, czy to już przerost formy bo nie znam jeszcze ceny tego betonu:
- stosunkiem w/c (wody do cementu) - poniżej 0,5,
- mrozoodpornością (min. F150),
- zawartością powietrza w mieszance pomiędzy 3,5 a 6,5%,
- wodoszczelnością (min. W8),
- nasiąkliwością poniżej 5%,
- wytrzymałością na ściskanie powyżej 30 MPa.
3. Wstępnie zrobiłem warstwy tarasu jak na załączonym pdf, mam pytanie odnośnie czym jeszcze podsypać by wyjść na wysokość wylania płyty betonowej. Przewidziałem 30 cm kruszywa, ale nie wiem jeszcze jakie warstwy zrobić po zdjęciu humusu. Czy żwir lub zagęszczona pospółka będzie ok, co będzie optymalne?
4. Ponieważ wcześniej miał być taras słupkowy, to powyżej cokołu na całej długości ściany, jest zastosowany styropian eps-80, o grubości 30 cm. Położony tynk, zastanawiam się czy mogę zrobić taras wylewany i czy nie będzie później problemów przy takim styropianie, czy powinienem zabezpieczyć jeszcze przed układaniem kruszywa i wylaniem betonu ten element. Jak to dobrze połączyć ze ścianą domu?
5. Na pdf linią żółtą zaznaczyłem taki nie pełny skos styropianu przy oknie czy powinien być pełny skos, czy zabezpieczyć czymś ten skos pamiętając że jest to EPS 80? Pod drzwiami fartuch EPDM.
6. Z porady 1983 jest tam zastosowany profil Schluter Bara Rake, jak rozwiązać tą kwestię jeśli chciałbym na tej powierzchni (czyli 70 cm w stronę gruntu), położyć również płytki?
6a. Druga opcja wykończenia tej powierzchni to zostawić beton, malując go farbą antykarbonatyzacyjną. Czy to dobre rozwiązanie?
7. Jeśli na tej powierzchni idącej ze szczytu tarasu do ziemi nie chciałbym płytek to rozumiem, że powinienem zastosować profil, który podałem.
8. Jeśli beton będzie nierówny po szalunkach (OSB), czym wykończyć taki beton, jakim produktem wykonać warstwę wyrównującą czy dopiero po tej warstwie malować farbą podaną w pkt 6a?
9. Przy drzwiach balkonowych jest fartuch EPDM, rozumiem, że tam powinna być dylatacja wykonana 1 cm styropianu tak by beton nie dotykał drzwi?

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

MarekBtemat nr 308-2335
visibility czytano 322 razy

Kopana studnia na wody gruntowe na działce


Wykonawca przyłącza wody zaproponował wykonanie studni z kręgów betonowych do czerpania z niej wód gruntowych. Wody gruntowe są dość wysoko, wg badań na ok 1,2 - 1,5 m, okresowo na pewno wyżej. Czy istnieje poprawny sposób wykonania i korzystania z takiej studni? Wykonawca proponuje po prostu kilka kręgów i kamienie na spodzie oraz pompę zanurzeniową elektryczną to czerpania wody.

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: studnie porady inwestorom porady wykonawcom

samouktemat nr 308-2339
visibility czytano 294 razy

Hydroizolacja na fundamencie bez wieńca


Witam Panie Jerzy,
Szukam w książce i lupce i nie mogę znaleźć.
Czy izolacja pozioma ze szlamu sztywnego na ścianie fundamentowej (brak wieńca niestety) tylko pod okna do podłogi będzie błędem? Będzie podmurowanie 10cm z bloczka komórkowego potem ciepła podwalina i na tym okna do podłogi.
Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
63
   ...  
14
 
13
 
12
 
11
 
10
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.