porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 29


 
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Pawel Michalskitemat nr 308-1260
visibility czytano 309 razy

Praktyczna regulacja ogrzewania podłogowego


W jaki sposób zwykły śmiertelnik - posiadacz książki - może obliczyć lub sprawdzić poprawność projektu instalacji ogrzewania podłogowego w kontekście niepodrywania aerosoli przez różnicę temperatur podłogi i pomieszczenia? A może wystarczy jakoś wpiąć czujnik temperatury podłogi i temperatury powietrza w pomieszczeniu w taki układ i uzależnić dalsze ogrzewanie podłogi od tego czy jej temperatura nie staje się zbyt wysoka? Czy rodzaj wylewki - anhydryt lub cementowa - ma tutaj jakieś znacznie?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy energooszczędne domy ekologiczne domy murowane domy szkieletowe drewniane domy szkieletowe stalowe domy z bala instalacje c.o. instalacje c.w.u. instalacje klimatyzacyjne instalacje wentylacyjne porady inwestorom

Grzegorztemat nr 308-1506
visibility czytano 493 razy

Silne zamoczenia budowy w stanie surowym otwartym


Witam,
Dziś dostrzegłem wykwity pleśni na wilgotnych bloczkach silikatowych ściany piwnicy. Czy to możliwe że pleśń porasta silikat pomimo jego odczynu zasadowego? Wilgotności nie mierzyłem ale sądząc po suficie jest wysoka.
Stan surowy otwarty, otwory okienne zabezpieczone.

- Dom posadowiony na płycie fundamentowej z izolacją poziomą pod płytą na betonie podkładowym z masy polimerowo-bitumicznej
- Ściany piwnicy to bloczek silikatowy M20 pełny murowany na zaprawę cienkowarstwową M10, spoina pozioma i pionowa.
- Izolacja pionowa to masa polimerowo bitumiczna 2K z wklejoną w pierwszą warstwę siatką z włókna szklanego do wysokości gruntu zachodząca 10 cm na masę polimerowo-cementową która jest nałożona na ściany powyżej gruntu.
- Ściany piwnicy ocieplone i osłonięte folią kubełkową (kubełki w stronę gruntu)
- Ściany obsypane z trzech stron na 3/4 wysokości, z czwartej strony na 1/2 wysokości ściany (instalacje do ułożenia i zasypania).
- Z trzech stron piwnicy są przygotowane przepusty (elektryczne, wodne, gazowe, wentylacyjne) którymi hula powietrze z zewnątrz.
- Strop monolityczny wylewany na folię budowlaną (czy jego gładka struktura nie wpływa na jego paroprzepuszczalność?).

Generalnie dosyć późno dach był zabezpieczony bo w grudniu 2019, drugi strop wylany w październiku. Bardzo dużo wody przez długi okres zalegało w piwnicy i na stropie piwnicy, wlewana przez szalunki klatkę schodową i przepusty w stropach oraz woda ze stropu zlewała się po zewnętrznych ścianach. Praktycznie w każdym pomieszczeniu jest otwarty kanał wentylacyjny.

Teraz nie wiem czy przejmować się tym zjawiskiem? Robić z tym coś teraz tzn. pozatykać "wloty" powietrza i wstawić osuszacze czy poczekać na wiosnę gdy góra budynku zostanie zamknięta (okna, drzwi, ocieplenie). Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego glony i porosty zawilgocenia porady inwestorom

Iskierkatemat nr 308-1666
visibility czytano 401 razy

Podtopienia fundamentów 3-warstwowych podczas ich budowy


1.Na działce budowlanej wystąpiły podtopienia. Teren jest teraz podmokły i woda stoi w fundamentach, (ściana trójwarstwowa, więc stworzył się zbiornik). Styropian stoi w wodzie. Czy ta sytuacja nie spowoduje degradacji fundamentów bądź zniszczenie styropianu?

2. Rynny poodginały się od silnych deszczów. Czy to jest wada materiału czy wykonania?

3. Wentylacja grawitacyjna. Chcę zrobić dodatkowe kominy w każdym pokoju. Czy jest jakaś zasada w którym miejscu pokoju ma być wyciąg? Obecnie mam wycięte otwory w stropie na rury spiro przy samych oknach. Wydaje mi się że powinny być w przeciwległym punkcie niż okna, by powietrze nawiewane mogło się wymieszać w pokoju.

4.Czy w schowku pod schodami także powinna być wentylacja, czy małe garderoby (1m/1m) powinny mieć wentylacje czy wystarczy zrobić drzwi z otworami?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze posadowienia fundamenty hydroizolacje instalacje wentylacyjne porady inwestorom

mkoztemat nr 308-1736
visibility czytano 436 razy

Uszczelnienie przebić ścian i stropu kanałami wentylacji mechanicznej


Proszę o poradę jak najlepiej uszczelnić przejścia wentylacji przez przepusty w stropie monolitycznym między nieużytkowym poddaszem a pomieszczeniami wentylowanymi.
Rury rekuperacji mają przebiegać izolowane termicznie w przestrzeni poddasza.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje wentylacyjne wentylacja mechaniczna porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Marcinotemat nr 308-1774
visibility czytano 455 razy

Zasadność zastosowania gruntowej pompy ciepła


Witam,
jestem ciekaw Pana zdania na temat pomp ciepła z pionowym wymiennikiem gruntowym (ponad 30m głębokości) w nowo budowanym domu. Domyślam się że trzeba wykonać odpowiednie analizy pod konkretny dom, jednakże biorąc pod uwagę iż inwestor ma do wyboru wyłącznie gaz (i problemy z jego podłączeniem na działkę które może być trudno przezwyciężyć) oraz właśnie pompę ciepła z wymiennikiem gruntowym pionowym to czy jest ona dobrym rozwiązaniem. Głównym czynnikiem wyboru jest dla mnie bezobsługowość oraz wydajność (niskie rachunki). Zakładam że sama instalacja może być droższa,
choć nie wiem ile.
Dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne porady inwestorom projekty budowlane pompy ciepła instalacje c.o. instalacje c.w.u. instalacje wentylacyjne

MariuszMasztemat nr 308-2048
visibility czytano 292 razy

Analizy energetyczne i ekonomiczne do projektu budowlanego


Szanowny Panie

 

przygotowuję się właśnie do zlecenia projektu budowy domu jednorodzinnego, z założenia ma to być dom energooszczędny (lepsze ocieplenie, rekuperacja, okna o współczynniku przenikania < 1). Jestem zainteresowany zleceniem przeprowadzenia analiz cieplno-wilgotnościowych i ekonomicznych o jakich Pan mówi na wykładzie tu w portalu BDB.

 

Dom miałby być umieszczony w Kutnie, woj. łódzkie. Powierzchnia ok. 200m2.

Rozważam konstrukcję ścian z bloczka silikatowego 24cmalbo ceramiki.

Proszę o określenie zawartości takich analiz.

 

Pozdrawiam,

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne porady inwestorom projektowanie projekty budowlane

Piotr Majtemat nr 308-2189
visibility czytano 431 razy

Wspomaganie wiatrowni lub PV akumulatorami w domu


Przygotowuję system akumulatorów wysoko pojemnościowych 1000 Ah do włączenia do instalacji domowej aby generować stałe, niezależne źródło zasilania. Są to 4 akumulatory 12V po 250 Ah. Pytanie jakie regulatory są potrzebne aby dołączyć je z inwerterem z normalnej instalacji fotowoltaicznej aby móc ładować taki układ? Czy jest tu potrzebny falownik jednofazowy, który moduluje napięcie z falownika jednofazowego i pytanie jaki prąd ładowania zrobić na wejściu oraz o jakim natężeniu. Czy wiatrak (elektronika wiatrowa) o wydajności 1 KW może samodzielnie i sprawnie ładować ten układ jeśli występują częste i regularne wiatry na działce, czy nie opłaca się dodatkowo go kupować i łączyć z akumulatorami. Zastanawiam się nad zrobieniem samego układu elektrowni wiatrowej i 4 paneli do zasilania tego układu akumulatorów bez udziału baterii fotowoltaicznej.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne porady inwestorom instalacje solarne instalacje wentylacyjne instalacje c.o. instalacje c.w.u. fotowoltaika pV

Miketemat nr 308-2262
visibility czytano 494 razy

Prowadzenie przewodów wentylacji mechanicznej w podłodze


Panie Jerzy,
Zawsze zaleca pan styropian XPS jako ocieplenie podłóg na gruncie ze względu na spodziewane znaczne odkształcenia zmęczeniowe styropianów EPS klasy poniżej 200.
Mam jednak pytanie odnośnie styropianu na podłodze poddasza mieszkalnego, jego funkcja to przede wszystkim tłumienie hałasów przechodzących z piętra na parter. Czy w tym celu XPS sprawdza się wystarczająco dobrze? Wydawało by się że miekkszy styropian EPS lepiej spełni tę funkcję niż twardy styrodur... Poddasze mieszkalne też z reguły jest chyba mniej obciążane niż parter. Może lepiej tam zastosować EPS 100 lub 150?

W moim przypadku mam przewidziane 10cm (8cm+2cm) styropianu na piętrze żeby ukryć w nim kanały wentylacji mechanicznej.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wentylacja mechaniczna instalacje wentylacyjne porady inwestorom

RK-PROJEKTtemat nr 308-2476
visibility czytano 205 razy

Wentylacja pomieszczenia biurowego na ostatniej kondygnacji


Pewne pomieszczenie biurowe będzie remontowane. Straż pożarna wydając odstępstwo od przepisów wymaga wykonania wentylacji, architekt także ją zaprojektował. Pomieszczenie jest na ostatniej kondygnacji przekryte stropodachem niewentylowanym zbudowanym z płyt żelbetowych, a pokrycie dachowe to styropapa. Nawiew realizowany będzie nawiewnikiem okiennym. Czy będzie dobrym rozwiązaniem wykonanie bezpośredniego otworu w stropodachu i wykonanie wentylacji kominkiem wentylacyjnym? Czy nie wystąpi skraplanie się wilgoci przez taką wentylację? Czy nie będzie wychładzania pomieszczenia? Czy lepiej wykonać przez ścianę działową na klatkę schodową i tam kolankiem z okapnikiem przez stropodach? Wentylacja typu Z nie może być wykonana z innych powodów bardziej estetycznych. Proszę o Pańską opinię na ten temat.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: instalacje wentylacyjne mostki cieplne mikroklimat pomieszczeń remonty porady architektom wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa wentylacja mechaniczna

Uzotemat nr 308-2505
visibility czytano 355 razy

Rura odpowietrzenia kanalizacji wyprowadzona nieczynnym kanałem wentylacyjnym


Panie Jerzy,
Czy wolny kanał wentylacyjny (nieużywany z uwagi na zastosowanie wentylacji mechanicznej) może być wykorzystany do wyprowadzenia rury do odpowietrzenia kanalizacji ponad dach?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje kanalizacyjne porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.