porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 25


 
 
3
 
2
 
1
 
 
 
mkoztemat nr 308-1575
visibility czytano 692 razy

Układ warstw instalacji i termoizolacji w podłodze


Trafiło do mnie takie zdjęcie, proszę o pomoc w rozgryzieniu warstw i w ocenie korzyści i ewentualnych wad takiego rozwiązania. Mam problem z identyfikacją co jest izolacją a co wylewką, wydaje mi się mylące zestawienie ze ścianą obok.
W przedstawionym rozwiązaniu rozdzielono instalacje między poszczególne warstwy podłogowe. Moja próba przełożenia rozwiązania na warstwy:
-posadzka - niewidoczna
-jastrych - niewidoczny, pokazano instalację ogrzewania podłogowego
-folia aluminiowa
-izolacja termiczna np 5cm - jasno szara
-izolacja termiczna np 10cm z poprowadzoną w niej instalacją wody - jasno szara warstwa, czy miejsce na rury miałoby być wytopione w styropianie, wycięte?
- płyta żelbetowa z instalacją elektryczną w peszlach, czy nie łatwiej byłoby przewody układać po wylaniu betonu i następnie zrobić dodatkową wylewkę?
- hydroizolacja
- beton podkładowy

Dopuszczam też taką interpretację że jasno szary materiał to wylewka wykonywana warstwowo - tylko wówczas mamy 3 warstwy wylewki i to dość grubej, ciemnoszary materiał to XPS na betonie podkładowym i te peszle są wprowadzone w XPS.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje alarmowe instalacje c.o. instalacje c.w.u. instalacje elektryczne instalacje wody zimnej izolacje cieplne podłogi podłogi ogrzewane porady inwestorom

pepertemat nr 308-1587
visibility czytano 615 razy

Przejścia rur wodociągowych i kanalizacyjnych przez posadowienie na płycie


W serwisie znalazłem wiele informacji odnośnie przejścia rur przez fundamenty, ale nie udało mi się znaleźć pełnego opisu dla płyty fundamentowej. W związku tym mam kilka pytań odnośnie przejścia rur wodociągowych i kabli:
1. Czy sposób na wykonanie przejść rur osłonowych dla wody i prądu na rysunku 1 jest prawidłowy?
2. Jaką rurę osłonową należy zastosować dla rury PE 40? Gdyby miała to być rura o jedną dymensję większa, do wyszłaby PE 50, więc przy ściance 3.7 mm zostałoby <3 mm luzu, czyli <1.5 mm po obwodzie. Czy to nie za mało, żeby przecisnąć potem rurę właściwą (szczególnie przy łuku 90stopni)?
3. Wody gruntowe będą okresowo powyżej dolnego końca rur. Czy w związku z tym należy zrobić uszczelnienie pomiędzy rurą osłonową a właściwą przy dolnym końcu? Jak je wykonać przy rurach o takiej średnicy - sznur chyba się tu nie zmieści; czy wystarczy uszczelniacz poliuretanowy/silikonowy?
4. Czy jako uszczelnienie między rurą osłonową a fundamentem wystarczy zmatowienie rury nad betonem podkładowym i naniesienie hydroizolacji fundamentu 5 cm na rurę? Czy nie trzeba tu żadnej fasetki?

Odnośnie pionów kanalizacyjnych:
1. Czy sposób na wykonanie przejść rur osłonowych dla pionów kanalizacyjnych na rysunku 2 jest prawidłowy?
2. Czy rura ma (może) iść przez podbudowę (kliniec) aż do kielichów w poziomach kanalizacyjnych?
3. Czy na dole należy wykonać uszczelnienie przy użyciu sznura dylatacyjnego o zamkniętych porach i masy poliuretanowej/silikonowej/bitumicznej?

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego posadowienia na płycie porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom instalacje kanalizacyjne instalacje wody zimnej hydroizolacje

rjazwiectemat nr 308-1654
visibility czytano 327 razy

Wyjście wodociągowe z domu na ogród


Dzień dobry
Pierwsza wpadka budowlana za mną. W wyniku niedogadania przed wylaniem chudziaka na stan zero ekipa hydraulików nie wykonała mi wyjścia wody do ogrodu. W planie były dwa oddzielne wodomierze w kotłowni, z jednego wyjście przez podłogę i przez przewiert nad ławą do ogrodu (taryfa bez ścieków). Sytuacja wynikła z mojej winy.
Zaproponowano mi trzy warianty rozwiązania sytuacji:
1. Odkucie chudziaka i zrobienie wyjścia tak jak było planowane. Koszt tego wariantu jest najmniejszy, ale obawiam się o hydroizolacje fundamentu i zagęszczenie podłoża pod nowy chudziak.
2. Zrobienie drugiego wodomierza poza domem w studzience wodomierzowej. Koszt wyższy, ale za to łatwiejsze późniejsze modyfikacje i rozprowadzenie instalacji w ogrodzie.
3. Zrobienie wyjścia w pierwszej warstwie cegieł ponad wieńcem ściany fundamentowej (na wysokości 9cm nad poziomem chudziaka). Tu na zewnątrz wokół wyjścia rury dałbym zamiast 20 cm styropianu 20 cm xps 500 (700?) i miał bym w tym wariancie 3 takie wyjścia na różnych ścianach. Ten wariant będzie za to najłatwiejszy do opróżnienia z wody na zimę. Obawiam się tylko czy rura nie będzie tworzyła mostka cieplnego - planowane warstwy ocieplenia podłogi: instalacja elektryczna na hydroizolacji chudziaka w 4 cm xps, potem 5 cm xps, na tym poziomie rozprowadzenie wody i tu też wyjście na ogród (rury w otulinie) w 6 cm xps, na koniec 5 cm xps.

Które z tych rozwiązań będzie najlepsze?
Pozdrawiam Radosław Jaźwiec
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje wody zimnej porady inwestorom

Zibitemat nr 308-1874
visibility czytano 130 razy

Zabezpieczenie nie czynnych instalacji sanitarnych na zimę


Jakim płynem lub rodzajem glikolu należy zalać instalację c.o. i c.w.u. aby w domu wykorzystywanym na razie weekendowo nie doszło do zamarznięcia instalacji.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: instalacje c.o. instalacje c.w.u. instalacje wody zimnej porady inwestorom

Bociek1313temat nr 308-1926
visibility czytano 366 razy

Filtry do wody pitnej - potrzebne, czy nie?


Witam Panie Jerzy,
czy należy stosować filtry wody pitnej? A jeśli tak to jakiego typu?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: instalacje wody zimnej porady inwestorom

Bociek1313temat nr 308-2106
visibility czytano 828 razy

Fuszerka montera instalacji sanitarnych w domu jednorodzinnym


Witam panie Jerzy,
pozwolę sobie prosić Pana o weryfikację poczynań instalatorów. W załączniku przesyłam kilka zdjęć. Mam obawy, czy aby na pewno instalacja jest wykonana poprawnie.
Zdjęcie 1 - przedstawia kompletny rozdzielacz do zasilania grzejników na poddaszu. Czy jest to poprawnie zmontowane, podejścia, rodzaje zaworów, etc.., czy widzi tutaj Pan jakieś błędy wykonawcze? Pomijam specyfikację samego rozdzielacza i wyposażenia, którego parametrów nie znam. Jedna z rurek zasilania była za krótka i wykonawca połączył ją złączką.
Zdjęcie 2 - rozdzielacz do wody zimnej i ciepłej oraz rozdzielacz do podłogówki na poddaszu.
Zdjęcie 3 - podłączenie cyrkulacji łazience. Mam obawy, czy można tę kształtkę pozostawić w ścianie. Dodatkowo wykonawca wykonał jedno podejście pod dwie baterie umywalkowe, twierdząc, że tak będzie lepiej, a rozdział można wykonać na zaworkach.
Zdjęcie 4 - Montaż stelaża WC, pionowa, szara rura to rura do wywiewki kanalizacyjne. Podejścia są pod stropem w piwnicy. Tutaj instalator wykonał jedno podejście do WC, umywalki, pralki i kondensatu z pieca (rura do pieca ma iść w izolacji podłogi - piec oddalony ok. 2m od tego pionu kanalizacji) Do umywalki i pralki rura 50mm. Czytałem, że pralki o załadunku powyżej 6kg (a są i 12kg) powinny mieć rurę 75mm. Więc, pytanie, czy te wszystkie "odbiorniki" mogą być tak zorganizowane.
Zdjęcie 5 - Instalator chciał osadzić kształtki na pianie montażowej, zaproponowałem masę naprawczą Ceresit CD25. Instalator proponuje wypełnić, pozostałe puste przestrzenie, bruzdy, pianą do lica mury. Tynki jak widać są już wykonane.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego instalacje wody zimnej instalacje c.w.u. instalacje c.o. porady inwestorom

Mruktemat nr 308-2247
visibility czytano 674 razy

Z czego instalacje wody zimnej, ciepłej i ogrzewania?


Witam serdecznie,
chciałem zapytać Pana, jaki rodzaj rur Pan poleca do ogrzewania podłogowego? Jest tego mnóstwo, różne są ich właściwości i trudno się laikowi zorientować (Pex, pex-alu-pex, pp, pb, pe-rt, evoh...). Ewentualnie jakby Pan mógł je wg własnego zdania sklasyfikować od najlepszych do najgorszych. Jeśli to istotne, dom ma być ogrzewany pompą ciepła, przy wylewce anhydrytowej.
Z góry dziękuje za odpowiedź.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje c.o. instalacje c.w.u. instalacje wody zimnej porady inwestorom porady architektom

Uzotemat nr 308-2447
visibility czytano 399 razy

Niedbała praca monterów instalacji sanitarnych w domu jednorodzinnym


Panie Jerzy
mam pytanie dotyczące instalacji elektrycznych położonych na chudziaku.

Generalnie chudziak został zabezpieczony hydroizolacją Ceresit CR166, następnie została wykonana instalacja elektryczna przykryta pierwszą warstwą styropianu 6cm, w której następnie wykonano wyżłobienia pod instalacje wody (w systemie rozdzielaczowym) i przykryto drugą warstwą styropianu 5cm. Na to instalacja ogrzewania podłogowego.

Niestety trafiła mi się kiepska ekipa hydrauliczna ... która dosłownie zaczęła siać zniszczenia wykonując swoje prace. Z uwagi na to zacząłem zastanawiam się czy podczas swoich prac nie dokonali zniszczeń instalacji elektrycznej o których nie wiem do których oni oczywiście nie przyznaliby się - nie mogłem kontrolować ich prac w sposób ciągły.

W jaki sposób elektryk będzie w stanie sprawdzić czy z instalacją elektryczną wszystko jest w porządku? Obecnie instalacja nie jest jeszcze uruchomiona z uwagi na brak skrzynki od elektrowni.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze domy jednorodzinne instalacje elektryczne instalacje wody zimnej instalacje c.w.u. instalacje c.o. jastrychy betonowe porady inwestorom

Uzotemat nr 308-2541
visibility czytano 276 razy

Kiedy spuścić wodę z przyłącza wodociągowego na wyjściu na ogród?


Panie Jerzy,
przy jakiej temperaturze zewnętrznej warto jużspuścić wodę z kranów na elewacji zewnętrznej aby mróz nie narobił szkód? Obecnie mamy sytuację przejściową temperatura może spaść do -5/-6 w nocy. Jednak w kolejnym tygodniu ma już nadejść ocieplenie. Czy takie przejściowe przymrozki mogą już narobić problemów?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: instalacje wody zimnej porady inwestorom instalacje wodociągowe ogrodowe eksploatacja budynków

Grzegorz Rozpędzkitemat nr 308-2586
visibility czytano 288 razy

Zamiana rozprowadzenia rur w podłodze ze złączkami na bezzłączkowe


Panie Jerzy,
projekt instalacji sanitarnych mojego domu przewiduje rozprowadzenie ciepłej i zimnej wody użytkowej w "systemie trójnikowym". Zgodnie z Pana sugestiami, by nie wykonywać żadnych połączeń instalacji w podłodze, chciałbym wykonać ją na rozdzielaczach.
W związku z powyższym wykonałem schemat ideowy rozprowadzenia wody i naniosłem na rzuty budynku planowane rozmieszczenie rur. Czy mógłby Pan rzucić na to okiem? (rurki oczywiście nie będą zaginane pod kątem prostym tylko prowadzone po łukach w bruzdach wyciętych w pierwszej warstwie styropianu)
Instalację planuję wykonać na rurach PEX (opcjonalnie Polibutylenowych).
Głównie chodzi mi o weryfikację:
- czy przekroje rur są wystarczające (rodzina 2+2, kąpiele głównie pod prysznicem)
- czy cyrkulacja ciepłej wody może być wykonana w ten sposób że krąży ona między rozdzielaczami (odcinki rur od rozdzielaczy do punktów poboru od 1,5 do ok 5m)
- czy ogólna idea jest poprawna - czy nie dostrzega Pan jakichś rażących błędów?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje c.o. instalacje c.w.u. porady inwestorom


 
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.