porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 38


 
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Kalugstemat nr 308-519
visibility czytano 375 razy

Montaż stolarki okiennej w termoizolacji


Wykonawca okien (okna drewniane) wykonał rysunek określający sposób montażu w systemie MOWO (firmy Illbruck) - okna wysunięte w płaszczyznę izolacji termicznej. Czy w takim rozwiązaniu powstaje znaczący mostek termiczny? (rysunek dot. montażu okna HS i okien zwykłych - fix i skrzydła otwierane). Tylko 5 cm izolacji między podmurówką a podłogą właściwą na odcinku ok 40 cm.

System montażu MOWO składa się z profilu instalacyjnego i klinu izolacyjnego (załączam pdf z rysunkiem), my stosować będziemy typ montażu nr 2 zaprezentowany na załączonym rysunku.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego okna drzwi ocieplenia stolarka drewniana porady inwestorom

bartitemat nr 308-542
visibility czytano 806 razy

Suche tynki w domu - zasady wykonywania


Dobry,
Panie Jerzy piszę z prośbą o opisanie prawidłowej technologi wykonania suchych tynków:
- jak muszą być przygotowane instalacje elektryczne w ścianach (beton komórkowy)?
- jak skorygować jakieś duże odchyły w pionie?
- obróbka okien?
- jak obrabiamy kąty wewnętrzne/zewnętrzne?
- szczeliny między płytami i czy w ogóle je robimy, wypełniamy akrylem czy elastyczna fuga z siatką zbrojącą?
- styk ściana-sufit robimy identycznie jak przy zwykłych tynkach czyli zostawiamy 5 mm szczelinę i wypełniamy akrylem?
- w jaki sposób później mocować do ściany przy suchych tynkach ciężkie półki i inne meble, telewizory żeby nie opadało?
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego gipsy naturalne gipsy syntetyczne gładzie suche tynki porady wykonawcom porady inwestorom

Gitestemat nr 308-632
visibility czytano 265 razy

Pianka PU dobra na wszystko?


Niskoprężna pianka poliuretanowa... Mam wrażenie, że to ulubiony produkt większości wykonawców. Co więcej, sporo z nich używa jej gdzie popadnie jakby to było "lekarstwo na całe zło".

Przykłady użycia (niekoniecznie poprawne) z jakimi ja się spotkałem to:
- wypełnianie przestrzeni między stolarką okienną i drzwiową a konstrukcją budynku (zarówno drewnianego jak i murowanego),
- osadzanie drzwi wewnętrznych na piankę (sama pianka bez kotwienia wkrętami do ściany),
- przyklejanie styropianu do muru podczas ocieplania,
- przyklejanie styropianu do ściany fundamentowej,
- "łapanie" na piankę wszelkiej maści rur instalacyjnych kładzionych na podłodze.

W jakich konkretnych zastosowaniach budowlanych można ją wykorzystać a w jakich kategorycznie nie? O czym należy pamiętać jeśli już zamierzamy ją użyć?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze pianka PUR porady inwestorom porady wykonawcom

Nestatemat nr 308-667
visibility czytano 82 razy

Kotwienie prętów stalowych w płycie betonowej


Witam wszystkich,
Mam bardzo wielką sprawę nie cierpiącą zwłoki, otóż:
Moja płyta fundamentowa została wylana 2 tygodnie temu w poniedziałek (20/08)
XPS 20cm i beton klasy C30, teraz pan Kierownik zadecydował że chce aby były dodatkowe 3 słupy podpierające strop monolityczny. Kierownik zalecił aby były 3 dodatkowe słupy/trzpienie czyli w sumie trzeba wwiercić i zakleić 12 prętów. Bardzo proszę o poradę jak najlepiej to wykonać, każdy pręt będzie miał średnicę 14mm, w jaki sposób to najlepiej zakleić w betonie?
Dziękuję za odpowiedź
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kotwienia porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Janusz Glazurnikwawa Tomziktemat nr 308-736
visibility czytano 1191 razy

Tynki, a maksymalne obciążenie okładziną klejoną


Chciałbym zapytać o maksymalne obciążenie tynku okładzinami klejonymi bez kotwienia. W KT produktu Knauf MP 75 znajdziemy zapis, że m2 okładziny klejonej do tegoż tynku gipsowego może mieć maksymalny ciężar 25kg/m2, mniemam że inne tynki gipsowe będą miały zbliżone parametry.

Nie znam natomiast maksymalnego obciążania tynków cementowo-wapiennych, klejonych płyt g.k. do muru (w tym przypadku będzie to chyba parametr kleju gipsowego, chociaż i być może warstwy papieru - siły z jaką przywiera do sprasowanego rdzenia gipsowego). Zupełnie nie orientuję się jak sprawa wygląda w przypadku bezpośredniego klejenia okładzin do muru (cegły, bloczków gipsowych, innych.)

Zmierzam to tego, że m2 gresu (9-11mm) ma ciężar powyżej 25 kg. Dość popularne ostatnio betony architektoniczne typu grubego znacznie przekroczą wartość 25kg/m2, czasem nawet czterokrotnie, w zależności od grubości. Ceramika mieści się w 25 kg. Płytki klinkierowe typu cegła przekroczą tę wartość... Dochodzi jeszcze ciężar kleju, ale nie wiem jak to rozpatrywać - łącznie?

Mniemam, że na tynk obciążony okładziną naklejoną całopowierzchniowo działają siły ścinające. Parametr ten jest jakoś ukrywany przez producentów, takie odnoszę wrażenie. Co z sufitami, czy istnieje przepis zabraniający kleić okładziny w tym miejscu, pytam, bo w tym przypadku zapewne zadziała inny rodzaj siły.

Czy wolno kleić okładziny bezpośrednio na mur, skoro tynk nie zapewnia odpowiedniej nośności, w stosunku do ich ciężaru, czy może innym sposobem? W jaki sposób sobie z tym radzić?

W przypadku łazienek, warto wziąć pod uwagę, że często okładziny kleimy do hydroizolacji (szlam lub folia w płynie), a nie bezpośrednio do tynku, co może mieć również wpływ na maksymalne jego obciążanie.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze fizyka budowli porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Konrad W.temat nr 308-800
visibility czytano 248 razy

Kto wykonuje podlewki pod słupy?


Witam
kto powinien wykonywać podlewki pod słupy konstrukcji stalowej? Wykonawca fundamentów czy montażysta konstrukcji?
Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budownictwo przemysłowe kotwienia stopy fundamentowe słupów porady inwestorom porady wykonawcom

FelixFtemat nr 308-846
visibility czytano 5612 razy

Prowadzenie rur kanalizacyjnych, gdy posadowienie domu na płycie


Witam.
Kieruję pytanie tu bowiem doszło między mną a projektantem instalacji do spięcia w temacie projektowanej kanalizacji dla domu parterowego ok 100m2. Dom posadowiony będzie na płycie (co wynika z warunków gruntowych), projektowana płyta 20-25cm grubości. Na załączonym rys 1 "od projektanta" jest projekt kanalizacji - gdzie wszelkie łączenia znajdują się pod płytą. Zwróciłem uwagę, że w przypadku płyty nie jest chyba właściwe umieszczanie łączy kanalizacji pod płytą fundamentową. Prawdopodobieństwo wystąpienia awarii prostej rury z jednego kawałka (która jest tak projektowana) jest dużo mniejsze niż rury dzielonej na 3 odrębne części (na przestrzeni czasu). Do tego o ile pcv rury nie ulega w przestrzeni czasu dużym zmianom "zużycia" o tyle wszelkie połączenia i uszczelki już tak (uszczelki znacznie szybciej niż lita rura). Ponadto jest to praktycznie po wykonaniu nienaprawialne (względnie duży koszt "rycia się przez płytę" i uszkodzenie siatki zbrojeniowej płyty).

Ponadto, o ile wiem, jest możliwa nawet wymiana w późniejszym czasie prostych kawałków rur, gdyby była potrzeba wymiany pod płytą - są na to metody. Nie znam natomiast ani nie mogę sobie wyobrazić, możliwości wymiany takiego złożonego układu jak na rys 1.

Stąd zaproponowałem (wstępny koncept) projektantowi by wyprowadził kanalizację prostymi rurami poza obrys fundamentu, gdzie łączenia byłyby poza płytą - rys2. nawet, jeżeli koszt po mojej stronie będzie większy oraz jeżeli trzeba by wykonać nie 1 ale dwie (lub więcej) studzienki rewizyjne. Wychodzę z założenia, że koszty kanalizacji wielkie nie są (jako składnik procesu budowlanego) a koszty naprawcze później, mogą wielokrotnie przekraczać koszt całej kanalizacji.
Niestety projektant się oburzył i w odpowiedzi napisał, iż "nie jest to zgodne ze sztuką budowlaną". Oczywiście zamierzam zastosować "trik" Pana z "wekslem" na początek ale też prosiłbym o poradę. Może jest tak, że nie mam racji?

Osobiście przeżyłem awarię węzła sanitarnego kanalizacji ale na szczęście pod posadzką na gruncie (fundament - ławy), w pomieszczeniu piwnicznym - technicznym, więc awarię dało się łatwo i tanio naprawić. Jakbym miał ten problem co doświadczyłem w domu na płycie fundamentowej, to nie chcę myśleć o przebijaniu się przez 25cm płytę zbrojoną - nie mówiąc już o tym, że nie wiem jak, miałbym ustalić miejsce gdzie awaria nastąpiła. Ponadto, po przecięciu zbrojenia, płyta taka w jakiejś części traci zbrojenie więc to chyba też nie jest właściwe.

Koncept jedynie przedstawia co mam na myśli - miał uplastycznić projektantowi, na jego prośbę, o co mi chodzi. Nie narzucam tu rozwiązań. Szerokość budynku (w miejscach przejść rur) to 5,3m a więc dla 6m rury pcv (dostępne są takie długości), można rurą przejść pod budynkiem.

Przesyłam na rys. 3 plan posadowienia (nie mam rys tech/szczegółowych bowiem projekt jest w trakcie przeróbek). Generalnie posadowienie na płycie z izolacją nad płytą - jak w Pana książce z drobną zmianą tyczącą się opaski przed przemarzaniem, którą chciałbym wykonać ze szkła piankowego. Dom będzie "szkieletowy", posadowiony na podniesionym "wieńcu" tworzącym "wannę" dla izolacji wewnątrz. Zależnie od rozkładu elementów kotwiących podwalinę albo zostanie wykonany jako z betonu albo jeżeli technologicznie będzie można z bloczków gazobetonu z przerwami na elementy kotwiące zalane w betonie. Stąd nie podam Panu jeszcze teraz szczegółów bowiem sam ich nie mam, projektują się. Szkło piankowe (czarne, zagęszczone) tworzące warstwę okalającą grubości 20 do 25cm (jak płyta), przykryte z zewnątrz albo cienką warstwą żwiru grubego (ozdobnego) albo płytami cem. luzem. Pominąłem już warstwy posadzki, bo to wszystko już wiadomo jak leci.
Pozdrawiam.
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego posadowienia na płycie ocieplenia instalacje kanalizacyjne porady inwestorom

klewtemat nr 308-1052
visibility czytano 184 razy

Poprawianie błędnie zamocowanej balustrady do stropu żelbetowego


Ekipa montażowa źle zamontowała balustradę stalową na antresoli wewnątrz domu. Mocowanie jest tylko do stropu żelbetowego o grubości 15 cm na dwie śruby na każdy pionowy słupek. Rozstaw śrub to 7 cm. Dali całą balustradę o około 2,5 cm za wysoko, przez co górne śruby były mocowane 1-1,5 cm od krawędzi płyty żelbetowej. Prawdopodobnie w tym miejscu płyta się ukruszyła i śruby nie trzymają (ruszają się). Dokładnie tego nie widać, bo podłoga i czoło stropu są już wykończone. Śruby mają długość około 12 cm.

W związku z powyższym będziemy musieli zdemontować balustradę i obniżyć ją o 2,5 cm. Niestety nie da się balustrady przesunąć w żaden bok o więcej niż 0,5-1 cm. Nowe odwierty pod śruby będą więc musiały być 2,5 cm pod istniejącymi odwiertami (w tym pod ukruszoną górną krawędzią płyty).

Czy mógłbym prosić o poradę w jaki sposób poprawić ten montaż? Zastanawiałem się czy da się coś wstrzyknąć w istniejące otwory, aby jest zalepić i wzmocnić, a potem ostrożnie nawiercić otwory niżej i zamontować śruby na kotwach chemicznych.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom porady wykonawcom balustrady

Grzegorztemat nr 308-1128
visibility czytano 662 razy

Przesunięcie osi słupa żelbetowego - kotwienie zbrojenia


Witam,
Dopadła mnie zmora wykonawcza. Załączam rysunek sytuacji jaka wynikła u mnie w piwnicy z opisem elementów. Mianowicie wykonawcy przesunęły się wyrostki z osi słupa podczas zbrojenia płyty fundamentowej i słup nie będzie licował się ze ścianą klatki schodowej. KB niezadowolony aczkolwiek widzi rozwiązanie tj. wycięcie wystających prętów oraz zakotwienie ich w płycie fundamentowej w odpowiednich miejscach na kotwę chemiczną bądź zaprawę kotwiącą do betonu. Pytanie brzmi czy to zabieg akceptowalny i jakich produktów użyć do tej naprawy?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego kotwienia słupy żelbetowe

Alextemat nr 308-1174
visibility czytano 306 razy

Mocowanie doświetlacza


Szanowny Panie Jerzy
Na stronie 207 w Pana książce jest rysunek jak ma być zamocowany doświetlacz. Właśnie mam taki sam przypadek. Widze że doświetlacz jest kotwiony u dołu kołkami rozporowymi (45). Czy przecinanie kołkiem hydroizolacji nie będzie skutkowało jakimiś negatywnymi skutkami?
Pozdrawiam
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego doświetlacze porady inwestorom panele PCV porady wykonawcom


 
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.