porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 38


 
 
5
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Marcinotemat nr 308-2330
visibility czytano 325 razy

Montaż balustrad na balkonie


Planuję wyłożyć balkon płytkami na podstawkach - coś jak w załączniku. Wykonawca powiedział że nie jest w stanie zamontować w sposób szczelny (na lata) słupków balustrady od góry balkonu, gdyż planował pokryć całą powierzchnię izolacją a kotwienie słupków przedziurawi ją i nie zna sposobu by te miejsca pozostały szczelne. Zalecił montaż od czoła balkonu.
Pytanie: jak zamontować słupki balustrady od góry by było poprawnie?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: balkony balustrady porady inwestorom porady wykonawcom

Daniel Deptułatemat nr 308-2453
visibility czytano 358 razy

Montaż szklanej ścianki kabiny prysznicowej


Dzień dobry,
Teoretycznie już końcowy etap budowy, czyli prace wykończeniowe, ale cały czas trzeba być czujnym i myśleć za wykonawców.
Sytuacja wygląda następująco - kabina prysznicowa typu walk-in czyli brodzik wykonany z płytek gresowych ze spadkiem w kierunku odwodnienia liniowego. Przed ułożeniem płytek została wykonana szczelnie hydroizolacja folią w płynie. Brodzik jest oddzielony od reszty łazienki częściowym przeszkleniem. Załączam fragment instrukcji montażu szyby (montaż jest możliwy na brodziku lub jak u nas na podłodze z płytek). Instrukcja jest poprawna, tj. pokazuje, żeby element oznaczony H4 (stabilizujący szybę) jedynie przykleić do podłoża silikonem. Wykonawca jednak musiał być mądrzejszy i wywiercił w podłodze gresowej otwór i użył kołka rozporowego oraz wkręta, żeby ten element przytwierdzić do podłogi. Dodam, że ten sam człowiek kilka dni wcześniej nakładał folię w płynie.

Wiadomo, że po szybie będzie płynęła woda i nie sposób tego kołka uszczelnić, żeby woda nie wnikała w jastrych. Moje pytanie więc brzmi - jak to naprawić? Myślę, że należałoby usunąć kołek, otwór po nim na całej głębokości jastrychu wypełnić jakimś uszczelniaczem (czy wystarczy silikon sanitarny, czy jest coś lepszego na takie zastosowanie?), następnie uzupełnić fugę (otwór został wywiercony w fudze między płytkami) i na koniec z zgodnie z instrukcją przykleić ten element na silikon czy jakiś klej montażowy. Czy to dobre rozwiązanie, czy ma Pan lepsze propozycje?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: kabiny natryskowe porady inwestorom porady wykonawcom

Amciektemat nr 308-2472
visibility czytano 287 razy

Przyklejanie pociętej cegły na ociepleniu ściany styropianem


Dzień dobry,
Jestem po budowie domu według analiz 2040/2019. Wykonałem już ocieplenie styropianem 20cm, wnęki (wysokość ok 2,5m) widoczne na zdjęciu mają być wypełnione plastrami starej cegły z odzysku. Cegłę już mam pociętą na ok 2cm grubości (wymiar ok 25x6), waga waha się w granicach 0,7-0,8kg/szt. Na metr kwadratowy wychodzi mi ok 57 cegiełek co daje wagę ok 45kg/m2.
W jaki sposób przykleić te cegły do elewacji, jakiego kleju użyć, czym zaimpregnować i jak nie doprowadzić do oberwania się styropianu? Jakie powinny być teraz kroki klejenia takiej cegły?
Styropian nie był kołkowany, ściana jest z gazobetonu, była odkurzana przed gruntowaniem, używaliśmy kleju do styropianu firmy STO (niestety nie pamiętam dokładnie którego), na styropianie jest siatka z klejem.

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane elewacje porady inwestorom porady wykonawcom

SebastianTojatemat nr 308-2535
visibility czytano 382 razy

Błędnie wykonana jętkowa więźba dachowa


Szanowny Panie Jerzy,
zwracam się z pytaniem dotyczącym obróconej / skręconej murłaty. Murłata po osadzeniu i zakotwieniu w wieńcu i już ponoć (według KB) była nieznacznie skręcona. Aktualnie pomierzona szczelina pomiędzy wieńcem a murłatą po wewnętrznej stronie budynku wynosi od 15 do 18 mm.

Aktualny stan zaawansowania robót:
- wywiązana konstrukcja dachowa
- wykonane pokrycie dachówką cementową
Projekt budowlany (wykonany z niskim poziomem szczegółowości, bez rozwiązań technologicznych oraz bez detali wykonawczych) wskazuje rozstaw kotew co 70 cm. W rzeczywistości wykonawca kotwy rozmieścił co 100 - 110 cm.
Zapis w projekcie dotyczący konstrukcji dachu:

"6.4 Konstrukcja dachu:
Główne elementy nośne zaprojektowano z drewna C24:
-krokwie główne dachu: 8/18 cm co max.. 100 cm,
jętki – 2x4/18 cm, jętka musi być stężona w środku deską,
-murłaty o przekroju 15/15cm
Murłatę należy mocować w wieńcu prętami φ12 mm co 70 cm.
UWAGA
-wszystkie połączenia wykonać zgodnie ze sztuką ciesielską stosując łączniki ciesielskie;
-jako stężenia wiatrowe należy przymocować perforowaną taśmę stalową do
góry krokwi.
Filarki żelbetowe /w ściance kolankowej/ przekrój 25x25cm, zbrojenie filarków 4φ12,
strzemiona φ6 co 18cm
6.5 Wieńce żelbetowe w poziomie stropów i pod murłatę:
-monolityczne, z betonu C16/20, o wysokości 24cm,
zbrojenie wieńców - 4φ12, strzemiona φ6 co 25cm"


Konstrukcja drewniana dachu leżała na budowie przez kilka tygodni przed wbudowaniem. Spodziewam się również, że nie przyjechała na budowę idealnie wysezonowana i sucha.

1. Czy można więźbę pozostawić w takim stanie? Jakie mogą być tego konsekwencje?
2. Czy taki stan rzeczy stanowi zagrożenie bezpieczeństwa użytkowania budynku?
3. W jaki sposób można zabezpieczyć już wykonane roboty, by ewentualne skręcenie murłaty nie postępowało (bez konieczności rozbiórki całego dachu)?
4. Czy powinno się zastosować łączniki ciesielskie kątowe na łączeniu murłata-krokiew obustronnie?
5. Czy mogło dojść do skręcenia z powodu odkształcania się wilgotnego a następnie schnięcia obciążonego drewna (skurcz=pozostawienie przestrzeni pod nakrętkami do podniesienia się mułaty)?
6. Jakie są Pana przemyślenia i zalecenia w tym temacie?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego dachy więźba dachowa porady inwestorom

yureckytemat nr 308-2547
visibility czytano 601 razy

Ratunek dla hydroizolacji podłogi na gruncie - post factum


Szanowny Panie Jerzy,

Bardzo dziękuję za Pana wytrwałość i pasję z jaką wspiera Pan wszystkich inwestorów, przyszłych użytkowników domów. Wiem, że tak jak w przypadku wielu innych poprzedników i u mnie Pana książka oraz lektura wpisów na tutejszym forum pojawiły się zbyt późno.

Bardzo proszę o poradę - dom jest w stanie surowym zamkniętym, na etapie przygotowania do wykonania hydroizolacji na betonie podkładowym. Sytuacja jak w niechlubnych, typowych przypadkach - beton pokładowy B15, bez warstwy odcinającej, wylany na równo z wierzchem ścian fundamentowych, bez dylatacji do tejże ściany. Na wierzchu ścian fundamentowych PCV 40 cm, grubości 1,0 mm (ściany nadzienia Porotherm 25cm) na zakład ok 20 cm, niestety niczym nie sklejone. Fundament zasypany i zagęszczony do Is 0,97 piasek średni.
Warunki gruntowe: „I warstwa piaski kwarcowe średniozagęszczone, drobno i średnioziarniste, poniżej gruntów nasypowych 0,8 -2,1 m, II warstwa twardoplastyczne gliny piaszczyste na pograniczu piasków gliniastych średnioplastyczne (IL=0,15), poniżej warstwy I.”
W porach mokrych (wiosna, jesień) zaobserwowałem (studnia) zwierciadło wód podziemnych poniżej 4-5m, w lecie grubo poniżej kilkunastu metrów. Generalnie gleba jest bardzo przepuszczalna i piaszczysta.

1. Czy tak jak wg porady 102 w takiej sytuacji na beton podkładowy powinienem zastosować hydroizolację polimerowo-bitumiczną bezrozpuszczalnikową? (np. Bornit Fundamnetdicht 1K, Sto Murisol BD 1K?). Czy też z grupy hydroizolacji polimerowo-cementowych flex, np. Bornit Elastikschlamme ES? (Czy ma Pan jakieś opinie o Sopro DSF 523?).

2. Rozumiem, że do zespolenia PCV trzeba wpierw użyć masy polimerowo bitumicznej rozpuszczalnikowej - w bazie BDB niestety nie widzę żadnego produktu w tej grupie - nanosząc ją na PCV. Potem do połączenia z hydroizolacją na betonie użyć taśmę JSTO FLex i masy polimerowo-bitumicznej bezrozpuszczalnikowej. Czy jest jakiś alternatywny sposób na to połączenie, bez użycia masy rozpuszczalnikowej?

Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje hydrofobizacja hydroizolacje polimerowo-bitumiczne bezrozpuszczal hydroizolacje polimerowo-cementowe flex podłogi porady wykonawcom porady inwestorom

Kiluktemat nr 308-2726
visibility czytano 363 razy

Kotwienie balustrady do ściany budynku


Balustrada w kształcie litery U będzie zamocowana do ściany budynku. Czy wtedy można ją podeprzeć stopkami z płaskiej blachy na wierzchu płyt gresowych lub granitowych bez kotwienia jak na rys. na 230 str?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

Tomasz Katemat nr 308-2743
visibility czytano 260 razy

Zasady stosowania długich ścian działowych murowanych


Dzień dobry.

W kilku poradach dotyczących ścian działowych murowanych, dla ścian dłuższych niż 5 m, zalecał Pan wykonywanie jej w kształcie samokompensacyjnym lub wykonanie kotwienia elastycznego do ścian działowych. Proszę o opisanie szerzej tych dwóch metod.

Z poważaniem.

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego mury ściany działowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Tomasztemat nr 308-2818
visibility czytano 234 razy

Nawierzchnia utwardzona podjazdu ze spadkiem na podłożu niestabilnym


Jak wykonać nawierzchnię utwardzoną na podłożu gruntowym z pyłów, stanowiącą dojazd do budynku, której długość i spadek wynoszą odpowiednio 60 m i 12%, przy czym nie ma możliwości zrzutu wód opadowych na sąsiednie działki (brak prawa własności) ani do żadnego cieku wodnego?

Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: podjazy i wjazdy porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom


 
 
5
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.