porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 27


 
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Piotr Arciszewskitemat nr 308-020
visibility czytano 721 razy

Wykonanie balkonu, podłoga w altanie, wentylacja dachu z deskowaniem


... Jak się cieszę, że powstał taki serwis doradczy bo w internecie same śmieci. Mam 4 pytania:

1. Mam do wykończenia 3 balkony w moim budowanym właśnie domu i nie wiem jak to zrobić. Jeden to przedłużenie stropu i jest bez spadku. Jak go wykończyć, aby woda nie lała się po ścianie, jak zrobić obróbki blacharskie, z czego zrobić izolację, czy robić dodatkową wylewkę betonową (boję się, że balkon będzie za ciężki), czy ocieplać od góry i od dołu (tak jak radzą niektórzy), a z boków? Co zrobić żeby płytki (mrozoodporne oczywiście) nie popękały w przyszłości? Kiedy i jak montować balustrady - przed płytkami czy po ich położeniu?

 

2. Chciałabym również zrobić altanę w ogrodzie. Podłogę miałaby stanowić płyta betonowa, wyłożona płytkami mrozoodpornymi. Wykonawca powiedział, że płyta betonowa może popękać, chyba że się ją zazbroi. Nie wiem jakie ma być zbrojenie czy takie jak do wylewek betonowych? Widziałam u znajomych w nieogrzewanym wiatrołapie popękane płytki.

3. Czy w przypadku pełnego deskowania i papy na dachu, po ociepleniu dachu wełną mineralną muszę zastosować kratki wentylacyjne? Tak radzi dekarz i twierdzi, że teoria mija się z praktyką.  

4. Jak wykonać ocieplenie bocznych ścian lukarn. Ścianki będą wykonane jako deski, papa, mocowany styropian, siatka, klej, tynk. Całość ma ok. 12 cm grubości. Czy muszę jeszcze ocieplić je od środka?


Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: balkony dachy domy jednorodzinne wiatroizolacje

T.T.temat nr 308-261
visibility czytano 87 razy

Podjazd dla niepełnosprawnych


1. Jakie należy przewidzieć warstwy płyty spocznikowej i pochylni, w przypadku gdy wierzchnią warstwę będzie stanowić kostka betonowa? (załączam przykładowe foto).
2. Czy woda opadowa przesiąkająca w głąb struktury płyty spocznikowej i pochylni może spowodować szkody (jakie i jak przeciwdziałać)?
3. Jak należy wykonać styk płyty spocznikowej z kostki betonowej z ścianą budynku (ściana ocieplona, ściana nieocieplona)?
4. Czy słupki balustrady zostały zamocowane w sposób prawidłowy (nawiercenie otworu w krawężniku betonowym, wypełnienie wolnej przestrzeni żywicą epoksydową, montaż słupków balustrady w gotowych otworach)?

Odpowiedź płatna 246,00 zł
patrz także: drogi i ulice parkingi żywice porady architektom porady wykonawcom

B.B.temat nr 308-262
visibility czytano 68 razy

Podjazd dla niepełnosprawnych w miejsce schodów


Skoro ostatnio mowa o podjazdach, zapytam i ja. Ma być pochylnia dla niepełnosprawnych i schody o nawierzchni z kostki betonowej typu HOLLAND. Nachylenie pochylni wynosić będzie 8,0 %, zaś różnica wysokości do pokonania pochylnią i schodami 0,50 m. Ograniczenie komunikacji stanowić będą murowane ścianki z cegły ceramicznej pełnej o gr. 25 cm na zaprawie cementowej klasy M5, o wysokości do 20 cm powyżej nawierzchni, które w koronie zostaną zwieńczone czapką betonową a w niej zostaną zamocowane słupki balustrady. Izolacja ław fundamentowych i ścianek została wykonana wg rysunku 1.9.-18 z Pana książki.

1. Jakie powinny być warstwy pochylni i podestu w przypadku gdy nie będzie wykonywana płyta betonowa z poziomym uszczelnieniem?
2. Czy przy ściankach ograniczających płytę pochylni należy ułożyć obrzeża betonowe? Czy takie rozwiązanie będzie ochroną ścianek murowanych przed spływem wód opadowych po płycie pochylni? Jak zabezpieczyć można ścianki w inny sposób?
3. Jak odwodnić płytę podestu o pow. 10 m2? Jakie spadki? Czy można stosować odwodnienia liniowe lub szczelinowe o wymiarach szczeliny 100 x 6 mm? W jaki sposób odprowadzić wodę?
4. Ile procent wody spływa po kostce a ile wchłaniane w podłoże?
5. Czy w przypadku gruntów wysadzinowych należy je wymienić do poziomu posadowienia? Jakie układać wówczas warstwy? Czy w poziomie posadowienia (od strony wewnętrznej) należy układać rury drenarskie?
6. Jak należy wykonać połączenie nawierzchni kostki betonowej ze ścianką ograniczającą komunikację oraz z ścianą budynku (również styk przy ościeżnicy drzwiowej)?
7. W jaki sposób zamocować i uszczelnić słupek balustrady w czapce betonowej?
8. Jak zapewnić opór dla nawierzchni pochylni przy wjeździe na pochylnię?
9. Czy zagęszczanie mechaniczne poszczególnych warstw wpłynie negatywnie na konstrukcje ścianek?
Na zdjęciach widoczne schody do rozbiórki.

Odpowiedź płatna 246,00 zł
patrz także: schody odwodnienia porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom

klewtemat nr 308-286
visibility czytano 226 razy

Balustrada krawędzi antresoli, dodatkowe stopnie schodka


Mam dwa podobne pytania:
1. Jak wykonać krawędź antresoli? W projekcie nie ma takiego detalu. Fragment przekroju załączam w pliku.
2. Budynek mam posadowiony na płycie z hydroizolacją i termoizolacją pod płytą. Dodatkowo na płycie będzie układane 10 cm styropianu oraz jastrych. Te dodatkowe warstwy styropianu i jastrychu nie będą wykonane w garażu oraz w schowku pod schodami. W związku z tym utworzą się tam stopnie o wysokości kilkunastu cm. W jaki sposób wykończyć te stopnie?

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: kotwienia schody porady inwestorom

sławektemat nr 308-423
visibility czytano 119 razy

Montaż balustrady francuskiej


W jaki sposób poprawnie zamontować balustradę francuską przy ścianie dwuwarstwowej (pustak + ocieplenie)?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego balkony porady inwestorom porady wykonawcom

maksiuuutemat nr 308-530
visibility czytano 400 razy

Błędnie zaprojektowany taras nad garażem


Pytanie o poprawność wykonania tarasu nad pomieszczeniem ogrzewanym (garaż). Dostałem propozycje od wykonawcy takiego rozwiązania: na strop żelbetowy 1. paroizolacja (folia pe 0.2) 2. warstwa spadkowa z klinów styropapy eps 150 3. izolacja epdm 4. izolacja termiczna styropian xps 5. warstwa wykończeniowa płyty betonowe na dystansach.

Czy taki układ warstw (wiem że inny niż w książce) jest poprawny. Czy w ogóle wykonywanie warstwy spadkowej z klinow styropapy eps to dobry pomysł? Czy izolacja epdm może zastąpić to z proponowanego w książce masą KMB?

Oraz jak powinna być wykonana krawędź takiego stropodachu jesli obecnie jest tylko plyta stropowa nad garażem i nic wiecej. W książce jest rozwiazanie nad pomieszczeniem ogrzewanym ale zawiera ono gzyms ktorego u mnie nie ma, czy on musi być?
Projekt nie zawiera takich detali a warstwy na tarasie są błędne. Wrzucam przekrój z projektu, na razie nie planuję ściany attykowej, czy to dobry pomysł żeby się tego pozbyć?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego tarasy porady inwestorom

Monika Czajkowskatemat nr 308-663
visibility czytano 2458 razy

Problem z przeciekającym tarasem


Witam, swój dom będę budować w przyszłym roku, ale w obecnym gdzie mieszkam z rodzicami problemem jest dosyć duży taras, który niestety przemaka i pod nim przecieka mi sufit. Kilka lat tato z tego powodu przykrył dachem jednak gdy pada deszcz czy śnieg pod kątem to na tarasie znajduje się woda i nadal przecieka. Taras wyłożony jest płytkami, które już niestety odpadaj. Wyczytałam gdzieś że taki taras można pokryć żywicą zamiast płytek jednak nie wiem czy tak można? Dodam iż pod tarasem znajduje się ogrzewany garaż oraz pomieszczenie, które jest ogrzewane.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe remonty naprawy tarasy porady inwestorom błędy projektowe błędy wykonawcze

Tomasztemat nr 308-868
visibility czytano 348 razy

Czy impregnować płytki parapetowe zewnętrzne?


Czy płytki wbudowane na parapety zewnętrzne należy impregnować?
Dlaczego? Czym? W jakich przypadkach tego nie robić?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego budynki zabytkowe parapety zewnętrzne kamienne porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

klewtemat nr 308-1052
visibility czytano 184 razy

Poprawianie błędnie zamocowanej balustrady do stropu żelbetowego


Ekipa montażowa źle zamontowała balustradę stalową na antresoli wewnątrz domu. Mocowanie jest tylko do stropu żelbetowego o grubości 15 cm na dwie śruby na każdy pionowy słupek. Rozstaw śrub to 7 cm. Dali całą balustradę o około 2,5 cm za wysoko, przez co górne śruby były mocowane 1-1,5 cm od krawędzi płyty żelbetowej. Prawdopodobnie w tym miejscu płyta się ukruszyła i śruby nie trzymają (ruszają się). Dokładnie tego nie widać, bo podłoga i czoło stropu są już wykończone. Śruby mają długość około 12 cm.

W związku z powyższym będziemy musieli zdemontować balustradę i obniżyć ją o 2,5 cm. Niestety nie da się balustrady przesunąć w żaden bok o więcej niż 0,5-1 cm. Nowe odwierty pod śruby będą więc musiały być 2,5 cm pod istniejącymi odwiertami (w tym pod ukruszoną górną krawędzią płyty).

Czy mógłbym prosić o poradę w jaki sposób poprawić ten montaż? Zastanawiałem się czy da się coś wstrzyknąć w istniejące otwory, aby jest zalepić i wzmocnić, a potem ostrożnie nawiercić otwory niżej i zamontować śruby na kotwach chemicznych.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom porady wykonawcom balustrady

centaurtemat nr 308-1154
visibility czytano 144 razy

Naprawa pękniętej szlichty na balkonie


W narożniku płyty balkonowej( warstwa spadkowa)w sąsiedztwie słupka balustrady od strony ściany budynku doszło do pęknięcia narożnika nie rusza ,się lecz widoczna rysa przebiega w sąsiedztwie słupka,oddzielając narożnik całkowicie. W jaki sposób połączyć ten element który przykryty już jest okapnikiem balkonowym.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego balkony porady inwestorom


 
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.