porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 97


 
 
10
 
9
 
8
   ...  
1
 
 
Franciszek H.temat nr 308-006
visibility czytano 1571 razy

Renowacja zabytkowego ogrodzenia pałacu


... Prowadzę roboty ogólnobudowlane. Interesuję się pewnym zabytkowym ogrodzeniem pałacu w Łodzi. Ogrodzenie to wykonane jest z cegły pełnej i niszczy się coraz bardziej z upływem lat. Odpada tynk i farba. Na czapkach muru i słupków wykonanych z piaskowca porastają mchy i glony. W różnych miejscach mur pęka. Jeżeli otrzymam poradę, to złożę ofertę inwestorowi na renowację tego muru.

- Jaka jest przyczyna takiego stanu ogrodzenia i jak ją powstrzymać?


Odpowiedź płatna 738,00 zł
patrz także: obiekty zabytkowe renowacje ruch wilgoci zawilgocenia zasolenia ogrodzenia murowane

Barbara D.temat nr 308-008
visibility czytano 381 razy

Pękające ściany działowe parteru jeszcze podczas budowy


... Buduję dom jednorodzinny imam kierownika budowy tylko jak się okazało bez elementarnej wiedzy budowlanej. Dlatego pojawił się poważny problem. Wylewki pod podłogę zostały wykonane na niezagęszczonym gruncie tj. na 90 cm drobnego piasku, który został wsypany między ściany fundamentowe i miał się jakoby sam zagęścić pod wpływem warunków atmosferycznych w ciągu roku. Nie zagęścił się jednak, bo przed wykonaniem wylewek poprosiłam o wykonanie analizy geologicznej zagęszczenia gruntu. Wykazały wartości ID od 0,1 do 0,3 jedynie lokalnie 0,4. KB nawet się nie zainteresował wynikami pomiarów, tylko skwitował moje działania słowem "ma pani za dużo pieniędzy". Aby mnie uspokoić, wymyślił małe fundamenciki pod ściany działowe na ok. 30 cm głębokości wykopane w tym piasku. Zostały tam umieszczone zbrojenia ze stali żebrowanej 12 mm powiązane drutem 6 mm. Końcówki zbrojeń zostały zawieszone na ścianie fundamentowej poprzez wywiercenie płytkich otworów na końce prętów. Wszystko zostało potem zalane betonem B15 razem z wylewką. KB stwierdził, że to wszystko niepotrzebne i podraża tylko koszty, ale ponieważ tak się niepokoję, to wystarczająco zabezpiecza przed moją obawą o pękanie ścian.

 

Na wylewce wymurowano ściany działowe z siporeksu na grubą spoinę. Niestety już po 3 miesiącach od otynkowania ściany działowe zaczęły pękać. Pojawiły się pęknięcia na tynkach gipsowych w miejscach gdzie ścianki działowe rozgałęziają się między pomieszczeniami. Wszystkie instalacje już wykonano, ogrzewanie podłogowe i tynki wewnętrzne także.

 

Z tym problemem zwróciłam się do projektanta, który wymyślił wykonanie pod wylewkami stóp betonowych i dwuteowników do podparcia wylewki. Wiąże się to z rozkuwaniem wylewki i okropnym rujnowaniem. Słyszałam o możliwości wykonania iniekcji betonowych pod wylewki w miejscach gdzie są największe pęknięcia.

- Czy to jest wykonalne i sensowne? 


Na wylewce położono folię budowlaną następnie styropian 5 cm i wylewka ostateczna  wzmocniona siatką z cienkiego drutu o oczkach 10x10 cm. Dom nie jest jeszcze ogrzewany.

Przyklejono szkiełka w najbardziej popękanym obszarze, które po kilku dniach popękały. Pęknięcia ścian są na całą grubość i widoczne są po obydwu stronach. W posadzce również są pęknięcia. Przebiegają w linii prostej np. w otworze drzwiowym w progu do pokoju. Kolejne pęknięcie posadzki jest na środku korytarza łączącego dwie łazienki. Wyglądają jakby po prostu dylatował się beton. 

- Co mam teraz robić? Jak przywrócić normalność? Jestem załamana.

Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne posadzki mieszkaniowe spękania ściany działowe wzmacnianie gruntu budowa domu jednorodzinnego

Alina Ś.temat nr 308-011
visibility czytano 1 razy

Mokre po remoncie ściany w piwnicy kamienicy


... Od dwóch lat eksploatuję pensjonat, który powstał w wyniku remontu i rozbudowy istniejącej kamienicy. W pierwszym roku, po zimie pojawiły się problemy z wilgocią w piwnicach gdzie mamy magazynki restauracji oraz zaplecze gospodarcze kuchni. Mamy takie oto obrazy:

1. Na otynkowanych ścianach wewnętrznych i zewnętrznych nad posadzką na wysokość sięgającą 30-80 cm występują mokre plamy w kolorze brunatnym i szarym.

2. W tych miejscach tynk pęka, kruszy się i odstaje. Są też widoczne grube narośle i plamy w kolorze białym (proszek przypominający sól).

Podczas prac budowlanych przy wykonywaniu posadzek w piwnicach układana była izolacja z papy termozgrzewalnej z wywinięciem na ściany na wysokość 15 cm. W roku ubiegłym ponownie wykonywaliśmy remont w piwnicach: wykonawca skuł tynk na wysokość 1 m od podłóg, uzupełnił nowym tynkiem oraz pomalował w większości farbą emulsyjną a farbą olejną na wysokość 30 cm nad podłogą. Prace te nie dały żadnych pozytywnych skutków, gdyż po tej zimie jest to samo, a farba odstaje całymi płatami i tylko czuć stęchlizną i grzybami.

- Uprzejmie proszę o pomoc! Co mamy zrobić? Sanepid grozi nam zamknięciem kuchni i restauracji.


Odpowiedź płatna 1.230,00 zł
patrz także: budynki typu "plomba" izolacje przeciwwilgotnościowe remonty zawilgocenia zasolenia zagrzybienia piwnice hydroizolacje renowacje

M. Kalinowskitemat nr 308-015
visibility czytano 2 razy

Przeciekające szczeliny dylatacyjne posadzki i ścian garażu wielopoziomowego


... Eksploatujemy zespół mieszkalny wielorodzinny już po okresie gwarancji a chodzi o posadzki garażowe w dużym kompleksie mieszkaniowym z usługami i garażami podziemnymi w Warszawie. Wykonawca nie zastosował się do projektu budowlanego wykonawczego i zrezygnował z przewidzianej 2-warstwowej hydroizolacji na stropie oraz z wylewki posadzki z betonu grubości 70 mm. Nie wykonał także uszczelniania dylatacji wg projektu. Od strony posadzki do szczelin dylatacyjnych wciśnięto jakiś silikon, a pod stropem wciśnięto akryle.

Rezultatem tego są notoryczne przecieki między poziomami garażu podziemnego - płynie woda i błoto pośniegowe nanoszone przez auta. Poprzez dylatacje i mikropęknięcia w stropie woda z wyższych poziomów ścieka na karoserie samochodów na niższych poziomach. Auta są niszczone a my mamy poważny problem z odszkodowaniami.


Naszym zadaniem jest uszczelnienie tych dylatacji i pęknięć. Przesyłam kilka fotografii z aktualnego stanu. Płyta posadzki pokryta jest warstwami finalnymi o całkowitej grubości ok. 5 mm. Przy pochylniach (podjazdach) na posadzce nie wykonano dylatacji, a nawierzchnia tam pękła nieregularnie. Jakość betonu jest dobra, bo brak złuszczeń krawędzi i odspojeń. Zdjęcie z rysą dotyczy wylewki podjazdu do garażu, a pod tą rysą od spodu na stropie jest normalna dylatacja, podobnie zresztą jak na ścianach - wykonawca nie przeniósł dylatacji, więc tworzy się sama. W innych miejscach z dylatacji ścian też wypływa woda.

- Prosimy o podanie możliwości naprawy tego stanu.


Odpowiedź płatna 1.230,00 zł
patrz także: garaże dylatacje hydroizolacje posadzki betonowe przecieki spękania renowacje

Chembudtemat nr 308-023

Posadzka chemoodporna na stropie z płyt kanałowych


... Prowadzę firmę budowlaną i potrzebuję pilnie do rozwiązania następujący problem:

Budynek pochodzi z roku 1970 i ma stropy z płyt kanałowych typu Żerań, ale płyty leżą bardzo nierówno (różnice w wysokości do 10 mm), natomiast na kondygnacji niższej tynk na suficie wyraźnie popękał w linii tych płyt. Na stropie musimy wykonać posadzkę wodoszczelną z płytek chemoodpornych pod pomieszczenia mokre (laboratoria).

- Jaki zastosować układ warstw na takim stropie?

Odpowiedź płatna 369,00 zł
patrz także: posadzki chemoodporne remonty hydroizolacje

Tomasz T.temat nr 308-042
visibility czytano 3 razy

Remont starego balkonu wspornikowego


... Balkon: Szerokość płyty 1,00 m, długość ok. 60 m, posadzka płyty balkonu - płytki lastriko grub. 2,5 cm, hydroizolacja - 2 x papa na lepiku, grub. płyty żelbetowej 15 cm.

Na zdjęciu są widoczne prostopadłe do elewacji budynku zarysowania i przecieki płyty balkonowej.

1. Czy pod izolacją termiczną balkonu wspornikowego należy ułożyć paroizolację?

2. Czy spodnia warstwa płyty balkonowej (izolacja termiczna) musi być pokryta tynkiem lub powłoką o wysokim oporze dyfuzyjnym?
3. Czy zarysowania płyty żelbetowej wspornikowej spowodowane są odkształceniem termicznym powstałym na skutek braku dylatacji? Jeśli tak, to jak należy uwzględnić ten fakt przy projektowaniu remontu balkonu?


Odpowiedź płatna 1.230,00 zł
patrz także: balkony domy energooszczędne domy jednorodzinne remonty docieplenie

Tadeusz Kempkotemat nr 308-076
visibility czytano 296 razy

Słupy do bramy przesuwnej i schody wejściowe


1. Mam zamiar dwa słupy ogrodzenia przesuwnej bramy wykonać z betonu i pokryć tynkiem cienkowarstwowym. Czy to dobry pomysł?
2. Jak poprawnie wykonać schody wejściowe (tylko dwa stopnie z uwagi na niedużą różnicę wysokości)?


Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: schody porady wykonawcom porady inwestorom

Jerzy Mordawskitemat nr 308-087
visibility czytano 1 razy

Nieudany remont tarasu


Wynajęta firma ogłaszająca się jako fachowa, wykonała remont balkonu polegający na usunięciu warstw do płyty nośnej i wylaniu nowej warstwy dociskowo-spadkowej. Po tygodniu cały beton się podniósł w narożach. Nikt nie wie od czego to?

Odpowiedź płatna 123,00 zł
patrz także: tarasy błędy wykonawcze

G.W.temat nr 308-089
visibility czytano 519 razy

Ława betonowana etapami


Dzisiejszego dnia z wykonawcą omówiliśmy jak będą wykonywane ławy i ściany fundamentowe. Ławy fundamentowe mają być wylewane w 3 etapach. Pytałem jak będzie łączony beton pomiędzy etapami. Wykonawca powiedział, że wysunie zbrojenie i to wystarczy, zaś w ściany włoży się pręty poziome, które połączą etapy wylewania. Powodem takiego sposobu wykonywania ław jest brak wystarczającej ilości szalunków. Czy ten plan jest dobry?

Czy fundamenty pod kominy wentylacji grawitacyjnej mają być wylane razem z ławą, czy mają być dolane osobno?

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne domy szkieletowe drewniane domy szkieletowe stalowe fundamenty porady wykonawcom porady inwestorom

Grzegorz W.temat nr 308-095
visibility czytano 202 razy

Sztukowana ława fundamentowa


Przesyłam zdjęcia przed wylaniem ław. Wiem, że marnie to wygląda. W sobotę przed samym wylaniem przyjechał KB i w tym samym czasie przyjechał beton. KB wstrzymał wylewanie betonu na 2,5 godziny, a ekipa budowlana pojechała do hurtowni po dystanse, wymienili zbrojenia, które wystawały ponad beton i wyznaczyli poziomy. Jednym słowem horror!

Następnego dnia podczas wylewania betonu ław okazało się, że jedna z ław jest za krótka! Wiele nie myśląc zamówili przyczepę chudziaka i wylali go w miejsce gdzie trzeba przedłużyć ławę. Postanowili, że nawiercą parę dziurek w już wylanej ławie o długości odpowiadającej długości wiertła i wszystko będzie dobrze.

KB powiedział że tak można i sklei obie części ławy na jakieś HILTI albo trochę się ją skuje i doleje resztę. 

Proszę o skomentowanie.
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy energooszczędne domy jednorodzinne fundamenty


 
 
10
 
9
 
8
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.