porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 119


 
 
13
   ...  
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Mruktemat nr 308-2601
visibility czytano 231 razy

Zmiana średnicy rur w ogrzewaniu podłogowym


Witam.
Mam pytanie z zakresu hydrauliki. Jestem tuż przed wykonaniem ogrzewania podłogowego w nowo budowanym domu. Mam wstępny projekt, który zakłada wykonanie instalacji z rur 16x2. U kolegi natomiast na podobnym projekcie wykonawca zrobił z rur 17x2 tłumacząc, że będą lepsze przepływy. Marka preferowana przez mojego wykonawcę ma w ofercie rury 16x2 i 18x2 przeznaczone do ogrzewania podłogowego. Czy wybór większej średnicy byłby zasadny? Nadmienię, że dom będzie ogrzewany pompą ciepła.
Z góry dziękuję za pomoc.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: automatyka i sterowanie budowa domu jednorodzinnego instalacje c.o. ogrzewanie podłogowe porady inwestorom porady wykonawcom

Kottemat nr 308-2610
visibility czytano 663 razy

Folia refleksyjna pod rurki ogrzewania podłogowego


Witam
mam pytanie odnośnie folii pod rurki ogrzewania podłogowego a mianowicie jaka powinna być bo kiedyś mówił Pan że z polipropylenu ale szukając znajduję tylko laminat folii polipropylenowej z polietylenową czy mógłby Pan podać konkretny towar?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ogrzewanie podłogowe porady inwestorom porady wykonawcom

Jantemat nr 308-2631
visibility czytano 297 razy

Suchy jastrych ogrzewania podłogowego


Dzień dobry Panie Jerzy,

chciałem zapytać o tak zwany suchy system ogrzewania podłogowego, np. wytwarza je firma Sander System: w płytach styropianowych lub z wełny drzewnej wycinane są rowki, na całą powierzchnię płyty, łącznie z rowkami, jest kładziona sztywna folia aluminiowa (jako warstwa refleksyjna) a następnie w rowkach można umieszczać rurki od ogrzewania podłogowego. Na to można położyć klej i płytki ceramiczne lub podkład pod panele i panele laminowane (czyli odpowiednio rozwiązanie jakie będziemy mieć w łazience oraz w pokojach).

Nie interesowałem się tym rozwiązaniem do momentu aż zorientowałem się, że na poddaszu gdzie mam strop drewniany, mogę to zastosować zamiast grzejników (wtedy miałbym jedną temperaturę w układzie grzewczym).
Ale zastanawiam się również czy na parterze nie warto tego rozwiązania zastosować. Trochę bardziej pasuje nam ogrzewanie o szybszej reakcji na zmiany ustawienia temperatury (mniejsza bezwładność).
No ale w ogóle rozważanie nie ma sensu jeśli Pan odradza to rozwiązanie.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: ogrzewanie podłogowe jastrychy ogrzewane porady architektom porady inwestorom porady inżynierom jastrychy suche

Uzotemat nr 308-2653
visibility czytano 296 razy

Hydroizolacje podpłytkowe na jastrychach ogrzewanych


Panie Jerzy,
czy na izolację podpłytkową w łazience odpowiednim środkiem będzie zarówno Ceresit CL51 jaki i Ceresit CR166?

Czy przed wykonaniem hydroizolacji należy zagruntować powierzchnię np. gruntem Ceresit CT17?

Czy problemem nie jest tutaj ogrzewanie podłogowe? Zastanawiam się czy CT17 może być używany na jastrych z ogrzewaniem podłogowym, czy nie będą tutaj wydzielać się jakieś substancje lotne pod wpływem temperatury?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje izolacje przeciwwilgotnościowe jastrychy ogrzewane łazienki ogrzewanie podłogowe porady inwestorom porady wykonawcom

Tomstemat nr 308-2663
visibility czytano 412 razy

Na stropie warstwy podłogi ogrzewanej


Proszę o ocenę poprawności poniższych warstw:
1. Pomieszczenia mieszkalne - parter
2. Strop panelowy żelbetowy 20cm z pustkami i strzałką (panele mają 60cm a pachwiny między nimi zostały w ubiegłym roku zalane zawibrowanym żelbetem).
3. Folia 0,2 czarna budowlana - zabezpieczenie przed przenikaniem zapachów i wodą
4. Wełna skalna 5cm - warstwa akustyczna
5. Folia aluminiowa pod ogrzewanie podłogowe o grubości 105 µm
6. Zbrojenie 10x10 - w celu przywiązania (zamocowania) rurek ogrzewania podłogowego. - Czy jest jakiś inny, tani i skuteczny sposób ułożenia rurek ogrz podł na wełnie?
7. Wylewka cementowa (niestety z miksokreta) - 6 cm
8. Klej pod płytki dostosowany do ogrzewania podłogowego
9. Płytki podłogowe

Proszę o uwagi.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego podłogi ogrzewane porady inwestorom porady wykonawcom

Mruktemat nr 308-2681
visibility czytano 210 razy

Układanie jastrychu cementowego i anhydrytowego


Ponieważ na pytanie wstępne otrzymałem już odpowiedź, jednak postanowiłem zadać je również tu wraz z pytaniami dodatkowymi aby innym służyło.
1. Jaki czas odczekać przed wejściem na jastrych anhydrytowy?
2. Czy w każdym przypadku należy usuwać mleczko z anhydrytu? W przypadku układania paneli również? Kiedy należy je usunąć? Niektórzy wykonawcy radzą zrobić to po trzech dniach, wtedy mleczko schodzi zwykłą miotłą.
3. Czy w przypadku układania paneli podłogowych również należy gruntować jastrych? Ponoć warto, niby ogranicza to ilość kurzu w mieszkaniu.
4. Kiedy można zagruntować posadzkę? Po wygrzewaniu?
5. W pomieszczeniach mokrych będę wylewał jastrych cementowy. Grubość jastrychu 65-70mm. Pod jastrychem ogrzewanie podłogowe, pod spodem XPS. Czy zbrojenie wylewki cementowej siatką jest konieczne? Jeśli faktycznie siatka powinna być ułożona w 1/3 górnej wysokości wylewki to wylewanie posadzki może nastręczać trudności w chodzeniu biorąc pod uwagę siatkę, rurki ogrzewania itp. Wymiary pomieszczeń to 240cm x 175cm (brak ogrzewania podłogowego), 240cm x 165cm, 365cm x 295 cm.
Z góry dziękuję za pomoc.

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego jastrychy betonowe jastrychy anhydrytowe porady wykonawcom porady inwestorom

Mr_Harrytemat nr 308-2689
visibility czytano 273 razy

Hydroizolacja fundamentu i podłogi na gruncie, a membrana kubełkowa


Izolacja fundamentu z cegły oraz betonu podkładowego pod planowane ogrzewanie podłogowe – jakie grupy preparatów są niedozwolone i szkodliwe?

1. Izolacje hybrydowe typu Remmers MB 2K lub BORNIT Profidicht Hybrid 2K – czy jest możliwe zastosowanie ich do izolacji fundamentu od wewnątrz oraz jako hydroizolacja betonu podkładowego pod styropian i ogrzewanie podłogowe w części mieszkalnej? W jednej z porad pisał Pan, że izolacje typu hybrydowego nie powinny być stosowane od wewnątrz ze względu na szkodliwy składnik, zamiast tego należy stosować izolacje polimerowo-cementowe flex lub izolacje polimerowo-bitumiczne/masy KMB bezrozpuszczalnikowe.

2. Czy stosując izolację polimerowo-cementową flex jest możliwe połączenie pionowej izolacji fundamentu z poziomą izolacją betonu podkładowego zakładając, że izolacja fundamentu była nałożona dużo wcześniej i zakończyła wysychanie? Jak należy wykonać takie połączenie (taśma butylowa, bitumiczna, kauczukowa, zatapianie taśmy mineralną masą hydroizolacyjną)?

3. Czy folia kubełkowa rozłożona od wewnątrz fundamentów przed wykonaniem zasypu powinna być przymocowana do izolacji polimerowo-cementowej i jeżeli to w jaki sposób? Ułożenie folii kubełkowej wykonuje się kubełkami w stronę gruntu - żeby nie uszkodzić izolacji bitumicznej przed zasypaniem. Czy w przypadku izolacji polimerowo-cementowej flex od wewnątrz fundamentu stosuje się zasady z porady nr 17 i układa kubełkami w stronę izolacji? Czy zyskamy w ten sposób możliwość odparowania wilgoci z fundamentów i ich dosychania? Izolacja mineralna pozwala na dyfuzję pary wodnej i dlatego stosujemy ją w strefie cokołu. Czy stosując ją głębiej w strefie wewnętrznej fundamentu zasypanego gruntem należy zapewnić przestrzeń do odparowania wilgoci technologicznej lub wilgoci podciąganej kapilarnie (w przypadku fundamentów, gdzie wykonano odtworzenie izolacji poziomej metodą iniekcji, która nie daje gwarancji 100% skuteczności) poprzez odpowiednie ułożenie foli kubełkowej - kubełkami w stronę izolacji?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fundamenty hydroizolacje iniekcje przeciw wilgoci membrany kubełkowe wykonawstwo porady wykonawcom porady inżynierom porady inwestorom porady architektom projekty wykonawcze

M-Btemat nr 308-2699
visibility czytano 147 razy

Pytanie o ogrzewanie ścienne w domu jednorodzinnym


Dzień dobry,
na informację o Panu natrafiłem na jednym z for, gdzie jeden z jego użytkowników zacytował Pana w konwersacji z producentem nowego typu ogrzewania. Chodzi o ogrzewanie ścienne. Potem kupiliśmy Pana książkę.

Wraz z żoną byliśmy już niemal przekonani o zainwestowaniu w tego typu ogrzewanie, widzieliśmy je w użytkowanym budynku i sprawiło całkiem pozytywne wrażenie. Chcielibyśmy ruszyć z pracami budowlanymi, a więc zostało nam niewiele czasu na podjęcie ostatecznej decyzji. Naszą wątpliwość wzbudziła Pana wypowiedź:
 
"Wracając do zapytania, powtarzam: Ogrzewania ścienne wymyślono z potrzeby ogrzewania i jednocześnie nie szpecenia grzejnikami w salach wystawowych i niektórych muzeach. Wolny rynek doprowadził do tego, że sprzedaje się wszystko wszystkim, bo celem jest zysk. Stosowanie takiego ogrzewania w domach czy mieszkaniach, to ogólnie ... bezsens - nie wnikając w poważne problemy fizyki budowli do pokonania oraz trudność w utrzymaniu wymaganego mikroklimatu w pomieszczeniach".
 
I w tym momencie zadaliśmy sobie pytanie gdzie ukryty jest haczyk ze strony producenta, lub czym może skutkować długotrwałe użytkowanie tego typu ogrzewania? Prosiłbym Pana o informację dlaczego trudniej jest utrzymać wymagany mikroklimat tego typu systemem w porównaniu do ogrzewania podłogowego? Zdanie kogoś kto zajmuje się budownictwem wiele lat dużo nam rozjaśni w tej przepychance na argumenty. Rozumiemy, że każdy producent promuje swój produkt, dlatego zależy nam na opinii kogoś postronnego. Z góry bardzo serdecznie dziękujemy za Pana odpowiedź.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: komfort cieplny mikroklimat pomieszczeń ogrzewanie ścienne fizyka budowli porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Agnieszka i Marcintemat nr 308-2706
visibility czytano 270 razy

Jeszcze o jastrychu cementowym w ogrzewaniu podłogowym


Witam,
Jestem na etapie wykonania wylewek i poszukując wylewek betonowych płynnych na rynku otrzymałem ofertę na wykonanie wylewek cementowych o nazwie Cemfloor, klasa CT-C20-F4. W załączniku przesyłam kartę katalogową tego produktu. Wylewka będzie położona na ogrzewanie podłogowe, zaprojektowana wysokość to 7cm.

Chciałbym poprosić o opinie o powyższym produkcie i doborze klasy CT-C20-F4 przez wykonawce? Na co zwrócić uwagę i ew. o co zapytać wykonawcę przed wykonaniem prac tą technologią?

Chciałbym również poznać pana opinię o czasie wygrzewania tych wylewek, rekomendowanych przez producenta. Czas wygrzewania to około 13 dni (7 dni schnięcie i 6 dni wygrzewania). Obawiając się, że temperatury w pomieszczeniach przekroczą 25°C skontaktowałem się z producentem. Po rozmowie z przedstawicielem producenta zrozumiałem, iż tutaj obawa producenta jest aby "nie przesuszyć wylewki, zwłaszcza w pierwszym okresie i nie zejść poniżej 2% wilgotności". Najlepiej pozostać pomiędzy 2-3%.

Zaproponowane rozwiązanie mogłoby wyglądać następująco:
- po wylaniu zabezpieczamy powierzchnie środkiem do pielęgnacji CHRYSO®Screed Finish C70 (w celu ograniczenia uciekania wilgoci, standardowy wymóg producenta).
- po 48h (możliwość wejścia na wylewkę) zakrywamy wylewki folią i odczekujemy 7 dni.
- podłączamy piec i rozpoczynamy najkrótszy cykl wygrzewania,
- kontrolujemy wilgotność wylewki powierzchniowo.
Chciałbym poznać Pana opinie na temat powyższej procedury.

Z góry dziękuje za pomoc,
Marcin.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego jastrychy betonowe jastrychy ogrzewane porady inwestorom porady wykonawcom

Miketemat nr 308-2710
visibility czytano 519 razy

Dylatacja posadzki ogrzewanej z płytek układanych w jodełkę


Panie Jerzy, 
mam pytanie o maty kompensacyjne, np: Mapei Włóknina Polipropylenowa MAPETEX VLIES pod płytki. Czy tę matę można zastosować pod płytki gresowe na podłodze i dzięki temu ograniczyć ilość dylatacji? Mam do zapłytkowania powierzchnię około 50m2 płytkami o wymiarach 15x60 (lub 15x90) i chciałem to zrobić w "jodełkę" a co za tym idzie nie ma możliwości żeby jakakolwiek fuga zgrała się z dylatacją. W związku z tym spotkałem się z opiniami że można wtedy na całą podłogę przykleić najpierw tę matę a dopiero potem na niej płytki już bez przenoszenia dylatacji.

Czy coś takiego może zadziałać? Na zdjęciu rzut mojej podłogi na parterze, na czerwono obszar do zapłytkowania, a przerywanymi niebieskimi liniami oznaczyłem dylatacje wylewki. Wszędzie ogrzewanie podłogowe.

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: posadzki ogrzewane posadzki z płytkami ceramicznymi porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
13
   ...  
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.