porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 281


 
 
30
   ...  
14
 
13
 
12
 
11
 
10
   ...  
1
 
 
Sylwia.La.temat nr 308-1714
visibility czytano 303 razy

Konieczność zbrojenia muru pod oknami


Dzień dobry,
mam pytanie dotyczące zbrojenia strefy podokiennej. Mam wykonany fundament monolityczny. Na fundamencie została wymurowana jedna warstwa ścian nośnych z Solbetu, grubość 24 cm, gęstość 600. Na tej warstwie (jeden bloczek) będą zamontowane okna o wymiarach 200/220 cm oraz 180/220 cm. Czy w takim przypadku należy wykonać zbrojenie pod oknami? Np. poprzez umieszczenie prętów zbrojeniowych w wyżłobieniach w bloczkach betonu komórkowego? Czy ze względu na niską wysokość ściany (tylko jeden bloczek) w tym miejscu będzie to zbędne?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ściany nośne porady inwestorom

Magdalentemat nr 308-1723
visibility czytano 285 razy

Wentylacja hybrydowa poprzez świetliki


Nasz dom zbudowany jest w na sporym spadku (dwie ściany piwnicy zagłębione w gruncie i dwie odkryte) i zastanawiamy się nad sposobem zagospodarowania terenu. Jedna z opcji to pozostawienie jednej ze ścian piwnicy odkrytej (są w niej 3 nieduże okna) i zabezpieczenie skarpy murem oporowym. Zauważyliśmy jednak, że trudno będzie nam w tej sytuacji opanować wodę deszczową i tracimy sporo miejsca do granicy działki. Inna opcja to zabezpieczenie okien studzienkami ACO i zasypanie wykopu wokół nich. I tu mamy wątpliwość odnośnie nawiewników, które są zaplanowane w piwnicznych oknach. Jedno wiedzie do kotłowni z wentylacją grawitacyjną a drugie i trzecie przynależy do pomieszczenia, w którym będzie higrosterowalna kratka Aereco (wentylacja Pana projektu). Czy to, że nawiewniki znajdą się poniżej gruntu będzie miało wpływ na ich działanie? Ile centymetrów poniżej gruntu (jeśli w ogóle) mogą znajdować się nawiewniki? Zdjęcie przedstawia ścianę z oknami a strzałki miejsca, w których będą zamontowane nawiewniki.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wentylacja hybrydowa porady inwestorom

Pluto G.temat nr 308-1724
visibility czytano 290 razy

Krople wody na płytkach w piwnicy


Witam
Piszę ponieważ mam taki dziwny problem z piwnicą. Teren kiepski bo gliniasty, dom posadowiony na lawach fundamentowych, wokół zrobiony drenaż z odprowadzeniem, deszczówka ma swoją osobną instalację i nie podcieka pod dom, dom obsypany ziemią ze skosem od domu, ściany w piwnicy budowane 2 warstwowo na zewnątrz bloczek betonowy od wewnątrz pustak żużlowy 10cm, mur od zewnątrz jest zaizolowany Izohanem, na to położona została folia kubełkowa, izolacja pozioma podłogi zapewne mogla być lepsza niemniej jednak jest jaka jest i teraz niewiele mogę zrobić. Wygląda ona następująco
- glina
- kilka cm piasku
- na to chudy beton, po ok 16 miesiącach został zagruntowany i przyklejono papę
termozgrzewalną która została połączona z papą na ławie fundamentowej (jest kilka cm zakładki), na to folia, styropian i wylewka betonowa.
Problem polega na tym że woda gromadzi się nisko na ścianach ale tylko na płytkach jest widoczna oraz na podłodze tez tylko na płytkach). Rzecz w tym że woda gromadzi się  gdy jest najbardziej gorąco na zewnątrz. Ściany wtedy pocą się i krople spływają ze ścian na posadzkę. W piwnicy postawiłem również bojler (bo jeszcze budynek nie jest zamieszkany) i co ciekawe podczas dużych upałów na nim również są skropliny i woda spływa na posadzkę.

Czy jest za to odpowiedzialna izolacja pozioma? Czy też jest to sprawa kiepskiej wentylacji w piwnicy? Mieszkam na Śląsku i mieliśmy tu obfite deszcze i co ważne - wtedy tych kropli nie było.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne fizyka budowli fundamenty piwnice porady inwestorom

diakon88temat nr 308-1731
visibility czytano 346 razy

Zaparowanie od zewnątrz okna trzyszybowego


Dlaczego moje okna (trzyszybowe) od zewnątrz parują? Dom nie ocieplony.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom

Saper75temat nr 308-1746
visibility czytano 345 razy

Wiatroizolacja na dachu z deskowaniem i papą


Dach deskowany i opapowany jako poszycie wstępne. Moje pytanie, prócz ogólnej oceny jakości wykonania okna połaciowego, to:
Czy zielona wiatroizolacja nie powinna być połączona szczelnie z papą na deskowaniu, żeby skropliny z papy nie moczyły wełny, którą potem będzie ocieplone poddasze pod deskowaniem pomiędzy krokwiami?
I drugie pytanie: Czy kominek wentylacji kanalizacji znajdujący się ok 2 m od okna połaciowego nie będzie powodował nieprzyjemnego zapachu w pomieszczeniu z tym oknem? Tzn. czy gazy z tego kominka nie będą dostawać się oknem połaciowym do pomieszczenia?
Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego dachy porady inwestorom

OlaOtemat nr 308-1747
visibility czytano 254 razy

Jak określić czy dom jest pasywny?


Witam.
W październiku rozpoczynamy budowę domu. U architekta zamówiliśmy projekt domu pasywnego i uzyskaliśmy zanim kupiliśmy Pana książkę. Mój projekt to zwykły, mały, domek parterowy z użytkowym poddaszem o powierzchni: parter 105 m2 i poddasze 26 m2.
Tak, jak chyba większość inwestorów zawierzyłam projektantowi, który powiedział że wystarczy zastosować odpowiednie ocieplenie, rekuperator z GWC, okna z certyfikatem i to wystarczy żeby mieć dom który zużywa 15 KWh/m2 na rok. Po przeczytaniu Pana książki już wiemy że każdy dom wymaga indywidualnych rozwiązań i musi mieć analizę cieplno- wilgotnościową i energetyczną (chyba że coś źle zrozumiałam?).

W związku z powyższym przyznam się szczerze że jestem już kompletnie załamana, bo każdy mi doradza co innego. Dlatego potrzebuję pomocy z pana strony jako fachowca. Czy będzie możliwe przeliczenie mojego projektu czy zapewni nam dom zużywający tylko
15 KWh/m2 na rok energii?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne domy energooszczędne porady inwestorom

Agnieszka i Marcintemat nr 308-1754
visibility czytano 813 razy

Błędy w montażu stolarki okiennej


Panie Jerzy,
Proszę o pomoc i ocenę poprawności montażu okien oraz procedurę naprawy popełnionych błędów:
1. Okna montowane na ciepłym parapecie, wystające 1cm poza obrys muru. Otwory okienne przygotowane według procedury: wypełniono zamki w Porotherm masą PCC z dodatkiem piasku kwarcowego; poziomy glif wyrównany, zaciągnięty siatką i klejem; z zewnątrz otwór zaciągnięty klejem po obwodzie. Kiedy przyjechałem na budowę było montowane ostatnie okno. Okna podparte pod ciepłym parapetem, w 2 punktach (rogach) plastikowymi podkładkami niezależnie od szerokości okien (od 80 do 220cm). Podkładki mają wysokość około 8mm co wynika nie z nierówności glifu a chęci podniesienia szczytu okna do tego uzgodnionego na pomiarze. Szpara między glifem a parapetem wypełniona pianką Tytan Energy 2020, na pierwszych 6, 7 cm (sam parapet), pod ramą okienną pustka i od strony zewnętrznej minimalna ilość pianki i kleju na licowaniu ściany i parapetu. Okna montowane mechanicznie do podłoża za pomocą kołków montażowych (2 na okno) przewierconych przez ramę okienną, ciepły parapet i drewniane kliny (kliny zostały wbite młotkiem w wybity otwór w poziomym glifie). Nie stosowano szyn V. Kolejne kołki na ścianach bocznych (po 2) i w nadprożu (2). Z zewnątrz widać już jak niespełna po kilku dniach część parapetu zewnętrznego opadła w miejscu łączeń. Dodatkowo wewnątrz budynku widać jak piana podniosła parapet powyżej podkładek, co spowodowało przekos parapetu. Już zdążyłem doczytać że parapet powinien być podparty na całej długości. Jak można to naprawić bo mi do głowy przychodzi:
- demontaż, oczyszczenie i ponowny poprawny montaż już z ciepłym parapetem bezpośrednio na glifie (opuszczenie okna nie przeszkadza mi), lub
- demontaż parapetu bez stolarki okiennej i zamiana na podwalinę systemową ciepłą, którą będzie można klinować (purenit, modulotherm), według procedury wskazanej w jednej z wcześniejszych porad.
2. Na kołki montażowe przewiercone przez ramę okienną nie został nałożony żaden uszczelniacz, czy jest to poważnym błędem?
3. Podczas montażu ostatniego okna, pomiędzy ciepłym parapetem a oknem stosowano symboliczną ilość akrylu uszczelniający Soudal VapourSeal, ciepłe parapety pozbawione taśmy rozprężnej.
4. Okno HS szerokości 240cm na ciepłej podwalinie systemowej (Modulotherm). Okno wypoziomowane za pomocą plastikowych podkładek w rozstawie co ok 60cm. Przestrzeń między płyta fundamentową a podwalina wypełniona pianką Tytan 2020. Okno wysunięte 1cm poza mur. Okno ustabilizowane po obwodzie w kilkunastu punktach. Moje obawy budzi brak dylatacji w pionie na odcinku ok 150cm po lewej stronie i na odcinku ok 50cm po prawej stronie okna patrząc z wnętrza budynku. Patrząc z zewnątrz budynku sytuacja jest lepsza, zarówno z prawej jak i z lewej strony dylatacja to ok 8-10mm. Glify nie były pionowane, zostały jedynie wypełnione zamki zgodnie z wytycznymi z pomiaru (wypełnienie zrobiono po pomiarze). Okno wystawione na kierunek południowo-zachodni, w okleinie drewnopodobnej, świetnie oświetlone.
5. W drugim HSie (3.5m) podczas montażu zauważyłem, że ciężko chodzi. Dzisiaj sprawdziłem dokładnie poziom i wygląda, że okno nie jest wypoziomowane w 100%, narożnik dolny pod fixem jest minimalnie wyżej.
6. Montaż taśm wykonano w następujący sposób:
- wewnątrz taśma „inteligentna” o współczynniku Sd z zakresu 0.39 do 5.5.
- na zewnątrz taśma o współczynniku o współczynniku Sd < 0.7.
- pod HSami i oknem tarasowym zamontowano taśmy EPDM przymontowane do masy KMB za pomocą kleju Illbruck SP025.
Teoretycznie mogą występować przypadki gdy taśma zewnętrzna będzie miała Sd większe od Sd taśmy wewnętrznej. Czy jest to błąd?
Po dokładnym obejrzeniu okien z punktu pierwszego wysłałem wykonawcy zdjęcia z prośba o poprawienie montażu zgodnie ze sztuką, od tygodnia niestety nie uzyskałem informacji zwrotnej. Ktoś ma się ze mną kontaktować w przyszłym tygodniu. Ze względu na znalezione przeze mnie błędy wstrzymałem płatność za brakującą połowę zlecenia. Proszę o pomoc i wskazanie ew. procedury naprawy jaką można wykorzystać w opisywanych przypadkach.
Z góry dziękuje za pomoc.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze stolarka PCV porady inwestorom

SBtemat nr 308-1757
visibility czytano 304 razy

Okna 2- czy 3-szybowe w domach?


Dzień dobry.
Mam pytanie odnośnie okien dwu- i trzyszybowych. Okna dwuszybowe mają większą wartość współczynnika przenikania ciepła U, ale jednocześnie wyższą transmisyjność, dzięki czemu pojawiają się większe zyski od promieniowania słonecznego. Okna trzyszybowe charakteryzują się mniejszymi stratami ciepła przez przenikanie, ale jednocześnie i mniejszymi zyskami słonecznymi. WT2021 sprawia, że większość modeli okien dwuszybowych nie będzie możliwa legalnie do zastosowania. Czy jest możliwe, aby "nielegalne" okna dwuszybowe okazywały się (przynajmniej w niektórych przypadkach) rozwiązaniem dającym niższe wartości EK niż "legalne" okna trzyszybowe?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne projekty budowlane porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom stolarka aluminiowa stolarka drewniana stolarka PCV okna drzwi

Violetta2temat nr 308-1761
visibility czytano 1110 razy

Czy ciepły montaż okien i drzwi konieczny?


Panie Jerzy
W ostatnich kilku latach bardzo rozpowszechnił się ciepły montaż okien i drzwi. Którego montażysty się nie zapytam, to każdy mówi że musi być ciepły montaż i nie ma dyskusji. Czy w każdym przypadku tak być musi czy są wyjątki? Pytam, okazuje się że ciepły montaż kosztuje krocie.
Będę wdzięczna za odpowiedź.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego projekty budowlane projekty wykonawcze stolarka aluminiowa stolarka drewniana stolarka PCV drzwi drzwi i bramy garażowe okna

Agnieszka i Marcintemat nr 308-1765
visibility czytano 382 razy

Warunki wykonania tynku cem-wapiennego ultradrobnoziarnistego


Panie Jerzy,
Przygotowuję budynek do prac tynkarskich (tynki cementowo-wapienne) i chciałbym upewnić się jakie kroki powinienem podjąć. Budynek parterowy z porothermu, strop monolityczny z nieużytkowym poddaszem oraz otwartą klatką schodową (docelowo zabudowa klatki będzie wykonana z płyt karton-gips na poddaszu). Przestrzeń pomiędzy murłatą a poszyciem dachowym nie uszczelniona, ale planuje zamknąć klatkę schodową z góry płytami wiórowymi/XPS. W budynku wstawiono okna, otwór na bramę garażową został zabezpieczona płytami wiórowymi i grubą folią PE. Drzwi wejściowe zamierzam zabezpieczyć po pracach tynkarskich podobnie jak garaż. Brak ocieplenia zewnętrznego na tym etapie prac.

1. Kiedy najpóźniej można rozpocząć tynkowanie? Same prace tynkarskie to około 2 tygodni, dodatkowo jak zrozumiałem około 4 tygodni na wyschnięcie tynków. Na co zwracać uwagę przed rozpoczęciem prac?

2. Budynek posiada dwa kominy systemowe:
A. - Rondo Plus z wewnętrznym ociepleniem ceramiki z wełny
B. - Avant - do kotłów kondensacyjnych i niskotemperaturowych - bez ocieplenia.
Czy powinienem zabezpieczyć kominy przed tynkowaniem? Zwłaszcza ten z wewnętrzną izolacją z wełny przed nadmiarem wilgoci z tynków?

3. Na stropie będzie docelowo położona paroizolacja (planowałem folię aluminiową - STROTEX 90 lub wyżej) i ocieplenie ze styropianu. Zastanawiam się czy taką paroizolację lepiej położyć przed rozpoczęciem tynkowania? Ew. czy przed tynkowaniem taka tymczasowa izolacja jest potrzebna?

4. W stropie zostawiłem przepusty pod rekuperację (rura kanalizacyjna PVC 160 mm) zgodnie z posiadanym projektem, wypełnione krążkami z XPS na wcisk. Niestety już wiem, że projekt jest błędny i powinien zostać zmieniony, na zgodny z przedstawionymi w książce/BDB wytycznymi. Jak ew. powinienem przygotować istniejące otwory do prac tynkarskich? Nie wiem czy będą wykorzystane.

5. Wykonawca proponuje następujący tynk: Knauf Cover-in slow light 05 mm. Czy i w jaki sposób powinny zostać zagruntowane ściany i strop przed tynkowaniem?

6. Ew. dodatkowe uwagi na co powinienem zwrócić uwagę przed rozpoczęciem prac?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam,
Marcin.
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tynki wewnętrzne tynki cem-wapienne porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
30
   ...  
14
 
13
 
12
 
11
 
10
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.