porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 281


 
 
30
   ...  
12
 
11
 
10
 
9
 
8
   ...  
1
 
 
Marcin Dawidowicztemat nr 308-1897
visibility czytano 318 razy

Jastrychy anhydrytowe i cementowe zalane wodą po awarii wodomierza


Panie Jerzy,
nieszczelność wodomierza spowodowała zalanie wodą całego garażu w bryle budynku (36m2). Dom jest w stanie surowym zamkniętym (drzwi tymczasowe OSB). Murowany z ceramiki, tynki c-w.
Warstwy podłogi:
1. beton podkładowy 10cm
2. izolacja na całym parterze polimerowo-bitumiczna Bornit Fundamentdicht 1K
3. Folia budowlana PE
3. Styropian EPS200, 3 warstwy 6+6+5cm
4. Folia budowlana PE
5. jastrych cementowy (~7cm)
Na części mieszkalnej poza garażem jest jastrych anhydrytowy. Nie widać na nim bezpośrednich śladów zalania, ale patrząc po murze, pod styropianem zebrała się niestety woda.
Budynek teraz nie ma jeszcze uruchomionej kotłowni, ale temperatura wewnątrz utrzymuje się na poziomie 8-10stC. Także wykluczam awarię ze względu na mróz. Nieistotne.

Proszę o poradę jakie mam teraz podjąć działania, żeby uniknąć dalszych komplikacji ?
Dziękuję.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego posadzki betonowe jastrychy ogrzewane jastrychy betonowe jastrychy anhydrytowe zawilgocenia wycieki porady inwestorom

Mavericktemat nr 308-1905
visibility czytano 197 razy

Okna dachowe między blisko leżącymi krokwiami


Mam pytanie dotyczące montażu okien dachowych. Standardowe szerokości okien dachowych zaczynają się od 66 cm. Chciałbym zamontować okna 66x118 ale z tego co widzę na rzucie więźby odległości między krokwiami (między którymi będą montowane okna) od środka krokwi do środka wynoszą 71 cm lub 74, co przy odjęciu 8 cm daje 63 i 66 cm. Czy można krokwie wycinać aby takie okno się zmieściło, czy może lepiej poprosić konstruktora żeby przesunął nieco te krokwie żeby się te okna bez problemu zmieściły? Czy otwór 70 cm mierząc od brzegu krokwi do brzegu będzie odpowiedni żeby zamontować bez problemu takie okna?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne dachy domy jednorodzinne domy murowane okna dachowe porady inwestorom

budowniczytemat nr 308-1907
visibility czytano 246 razy

Ściana murowana z drewnianą elewacją wentylowaną


Czy stosować paroizolację na ścianie zewnętrznej?
Rozważam następujący układ warstw ściany zewnętrznej domu energooszczędnego:
- pojedyncza płyta gk na ruszcie
- ściana konstrukcyjna z gazobetonu 600 grub. 24 cm
- izolacja z wełny drzewnej grub 20 cm (np. STEICO)
- wiatroizolacja
- łaty drewniane mocowane mechanicznie
- elewacja z desek mocowanych do łat z zachowaniem odstępu zapewniającego dobrą wentylację
Ze względu na to, że wszystkie warstwy ściany zewnętrznej (może z wyjątkiem płyty gk) mają mały opór dyfuzyjny mam pytanie czy stosować paroizolację pod płytą gk? Chodzi o pomieszczenia mieszkalne z typową wentylacja mechaniczną. Lokalizacja domu - pas nadmorski okolice Trójmiasta
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Jacek Rachwaltemat nr 308-1908
visibility czytano 394 razy

Dom bezpieczny dla rodziny na czasy niepewne


Witam,
Jestem na etapie opracowywania koncepcji budynku. Jedną z moich bolączek, której jeszcze nie rozwiązałem jest duża wrażliwość współczesnego budownictwa na awarie w dostawach mediów. Dla przykładu, już naście miesięcy władze miasta stołecznego nie mogą sobie poradzić z usunięciem awarii kolektora posiadając ogromne środki, możliwości i dostępność materiałów. Jakie możliwości będą mieli zwykli obywatele aby uchronić swoje domy przed skutkami awarii, dajmy na to, kilkutygodniowy brak prądu w okresie „srogiej” zimy (~ -15 st. C).
Moim celem jest stworzenie domu, który da schronienie moim bliskim w czasach kiedy marzyć będziemy o obecnym „spokoju”. Nie chcę budować schronu, ale chciałbym aby dom miał zdolność podtrzymania minimalnych parametrów do przetrwania (i utrzymania swoich funkcjonalności) w czasach gdy któreś media, z tych czy innych powodów nie będą dostępne przez dłuższy czas.

Wstępne założenia: Dom o prostej bryle, kompaktowy, max 150m2 dla rodziny 2+3. Ogrzewany piecem gazowym, podłogówka w całym domu, rekuperacja, kominek.

Rozwiązania, zabezpieczenia na czas awarii:
1. Agregat prądotwórczy
Wady: zależny od dostępności paliwa – stosunkowo krótki czas pracy, dość niska moc, wystarczająca jednak na podtrzymanie zamrażarki, lodówki, sterownika pieca czy pomp cyrkulacyjnych.
2. Kominek jako alternatywne źródło ciepła.
2.1 Z rozprowadzeniem ciepła.
Wady: Użytkowanie kominka z rozprowadzeniem ciepła w trakcie normalnej eksploatacji domu, będzie powodować przegrzewanie pomieszczeń, proszę sprostować jeśli się mylę.
2.2 Z płaszczem wodnym.
Wady: Awaria w dostawie wody spowoduje przegrzanie się wody w instalacji.
2.3 Kominek akumulacyjny.
Wady: Ograniczone oddziaływanie i dość znaczne gabaryty.
3. Alternatywny piec na paliwo stałe
Wady: Dodatkowy komin, większa kotłownia, współczesne piec posiadają elektroniczne sterowniki – w razie braku prądu jest bezużyteczny.
4. Otwierane okna, w razie awarii rekuperacji.

Panie Jerzy czy może Pan przedstawić możliwie proste i skuteczne zabezpieczenia na takie sytuacje. Ewentualnie wyjaśnić szerzej problem wrażliwości współczesnego budownictwa na brak mediów.

Z góry dziękuje
Jacek Rachwał
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne domy murowane domy szkieletowe drewniane domy szkieletowe stalowe domy z bala porady inwestorom

Bociek1313temat nr 308-1947
visibility czytano 564 razy

Przygotowanie podłoża pod okno-drzwi tarasowe


Witam Panie Jerzy,

1. Podproże (rys1, rys2 - oznaczone DB-04) pod okno tarasowe przesuwne HST nie zostało właściwie wykonane. Poziom w środkowej części podproża jest 5-7mm niżej niż przy krawędziach otworu okiennego. Zamieszczam schematyczny rysunek.
Czy różnicę w poziomie zniwelować przed montażem okna, np. wykonać podlewkę z Ceresit CX 15? I jak to się ma do rysunku z książki TA-072, gdzie pod XPSem jest hydroizolacja? Zatem podlewka ma być zrobiona jako 1sza, a na niej hydroizolacja, czy w 1szej kolejności hydroizolacja, a potem podlewka? A może jest inny sposób, np. takie który podał Pan w kronice nr 2, po montażu XPSa wcisnąć masę zalewową?

2. Drugie pytanie dotyczy drugiego podproża (rys2 - oznaczone DB-01), także pod okno HST, którego poziom jest o 20-30mm niżej niż 1szego. Czy w tym wypadku także wykonać podlewkę zrównując poziom z podprożem nr 1? Czy np. zwiększyć wysokość podwaliny o 20mm. W moim przypadku producent okna zaproponował KLINARYT, którego wysokość zmienia się skokowo o 10mm.

3. I nawiązując do klinarytu, niestety nie jest to XPS (o czym dowiedziałem się na 3tyg przed montażem okna), a utwardzony EPS. Czy muszę zabezpieczyć podwalinę od zewnątrz i wewnątrz np. masą KMB?

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego drzwi hydroizolacje porady inwestorom

Bociek1313temat nr 308-1949
visibility czytano 203 razy

Nawiewnik higrosterowany w oknie aluminiowym o wąskiej ramie


Panie Jerzy, odnośnie koncepcji wentylacji hybrydowej, którą Pan wykonał dla mnie. Mam pytanie w sprawie nawiewników. Producent okna przesłał do mnie rysunek, gdzie widać, że nie ma możliwości instalacji nawiewników w oknie z zastosowaniem mufy, brak możliwości montażu mufy i okapnika. Przedstawiciel Aereco natomiast, wspomniał, że jest możliwość instalacji między przylgami, ale jest obawa, że wpłynie to negatywnie na termikę okna. Okna aluminiowe.
Czy tak w istocie może być? Zaznaczę, że jest to jedyne rozwiązanie i mam do wyboru, albo montaż między przylgami, albo montaż nawiewników ciśnieniowych na ramie okna.

Proszę o poradę.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego okna wentylacja wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

MarekBtemat nr 308-1952
visibility czytano 299 razy

Ocieplenie nadproża schodkowego do stolarki z roletą


W jaki sposób prawidłowo przygotować otwór okienny w części nadproża do montażu okien? Na zdjęciach stan obecny wymurowanych nadproży oraz projekt detalu. Montażyści proponują by w tego typu nadprożu schodkowym w wolną przestrzeń wkleić jednorodne kawałki XPS w taki sposób, by zlicował się on z murem od frontu i drugim nadprożem od spodu. W jaki sposób powinni obrobić ten XPS po wklejeniu? Siatka i klej jak na elewację? Ew. siatka powinna zachodzić na mur?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego budownictwo mieszkaniowe nadproża okna drzwi porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom projekty budowlane projekty wykonawcze

Karol92temat nr 308-1973
visibility czytano 953 razy

Wentylacja poddasza, ocieplenie przewodów wentylacyjnych, sufit na różnych wysokościach


Dzień Dobry,
Potrzebuję Pana porady odnośnie kilku spraw:

1) Mam dach czterospadowy, kopertowy, poddasze będzie nieużytkowe - jedynie mały strych na około 20m kwadratowych. W jaki sposób wykonać wentylację takiego poddasza ? Czy wystarczą otwory w podbitce?

2) Dach wiązarowy rekuperacja podwieszona do dolnego pasa - docieplenie na być wykonane z granulatu wełny mineralnej. Czy można wykonać tak tylko część docieplenia - do zasypania rur od rekuperacji a resztę - jako izolację z wełny szklanej ułożonej na stalowych linkach przymocowanych do pasa dolnego wcześniej, przed wykonaniem sufitów podwieszanych.

3) Część oświetlenia będzie wykonana jako punktowe mocowane na GU10. Mam taki pomysł żeby źródła światła osłonić od strony wdmuchiwanej izolacji poprzez np ceramiczne doniczki nakładane od góry na płyty g-k i klejone do praoizolacji. Później wykonywać w nich małe otwory na przewód elektryczny i uszczelniać na łączeniu przewód - doniczka żeby zachować ciągłość paroizolacji?

4) Jak rozwiązać kwestie docieplenia jeżeli chciałbym sufity na różnych wysokościach w pomieszczeniach. Czy jest dopuszczalne w takim przypadku zrobienie warstwy w jednej grubości, która będzie spoczywać na płytach g-k? Różnice wysokości pomiędzy pomieszczeniami nie przekraczały by 10cm

5) W salonie jest duże okno tarasowe, a z niego wyjście na taras, z tego co czytałem uszczelnienie okna powinno być zespolone z hydroizolacją fundamentu. W moim przypadku hydroizolacja jest wykonana nieprawidłowo- dysperbit. Jak w takim przypadku uszczelnić okno i odprowadzić spływającą wodę żeby nie ciekła po murze ? Na obecną chwilę fundament jest docieplony warstwą 8cm xps a w przyszłości cokół chciałbym z równać z izolacją zewnętrzna która będzie miała 20cm , czyli dołożyć jeszcze 12cm.

pozdrawiam i liczę na Pańską pomoc pomimo wielu pytań

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

Bociek1313temat nr 308-1988
visibility czytano 612 razy

Puste przestrzenie pod oknem dachowym w ścianie kolankowej


Witam Panie Jerzy,
proszę o poradę w kwestii wypełnienia otworu w ściance kolankowej, który został nie domurowany po zamontowaniu okna kolankowego. W zeszłym roku miałem nadzieję, że zrobię to wiosną, wiosną pogodna i COVID zatrzymały prace na długi czas, a teraz staję przed wyzwaniem co robić. Tynki zaczynamy za 2tyg. Zastanawiam się nad kilkoma wariantami:

1. domurować z ceramiki przed tynkami (tutaj rodzi się pytanie, co z wilgotnością?)
2. domurować z bloczków z betonu komórkowego, używając kleju, aby ścianka osiągnęła wymaganą wilgotność
3. dokręcić płytę wiórowo-cementową od wewnątrz i płytę tynkować, pamiętając o dylatacjach między murem a płytą, następnie od zewnętrznej strony pustkę ocieplić wełną mineralną (wełna będzie również na elewacji).
4. nic nie robić przed tynkami, a na etapie wykończenia zastosować wariant nr 3 z tą różnicą, że tynk wykonać na tym kawałku ręcznie.

Co Pan radzi?
Z góry dziękuję za pomoc.


Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ścianki kolankowe porady inwestorom porady wykonawcom

PFtemat nr 308-1995
visibility czytano 249 razy

Przejście komina stalowego przez dach pochyły


Dzień dobry,
proszę o poradę w sprawie poprawnego wykonania przejścia kominem izolowanym stalowym przez dach kryty panelem na rąbek. Dach nieocieplony, wstępne krycie membraną, brak deskowania, poddasze nieużytkowe. Komin średnicy 150/250 (5cm izolacji) będzie przeznaczony dla pieca wolnostojącego (koza) opalanego drewnem rekreacyjnie. Wykonano już konstrukcję dachu i przykryto membraną.

W systemie kominów izolowanych oferowana jest blacha stalowa skośna (zdjęcie poglądowe w załączniku). U innego producenta zaproponowano przejście elastyczne, choć poza broszurą (zrzut ekranu w kolejnym załączniku) nie udało mi się znaleźć danych z czego wykonano i jaka jest odporność na UV. Zamiennie wskazano stalowy stożek zintegrowany z elastycznym kołnierzem (Poujoulat SUM), który nakładany jest na już wykonane poszycie wierzchnie dachu (odpada ze względów estetycznych).

Chciałbym uzgodnić z dekarzem najbardziej poprawne i jednocześnie estetyczne rozwiązanie. Wizualnie najbardziej odpowiadałaby wersja z blachą stalową skośną, gdyby udało się ją przykryć panelem, ale jakoś nie potrafię sobie wyobrazić szczelnego łączenia panela wokół stożka. Na kolejnym zdjęciu w załączniku przykład realizacji, gdzie próbowano obrobić tą blachę i chyba nie wyszło.
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: akcesoria dachowe budowa domu jednorodzinnego dachy domy jednorodzinne kominy kominki porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
30
   ...  
12
 
11
 
10
 
9
 
8
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.