porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 95


 
 
11
   ...  
6
 
5
 
4
 
3
 
2
   ...  
1
 
 
Maria CStemat nr 308-1749
visibility czytano 109 razy

Błędy w ociepleniu dachu z poddaszem nieużytkowym


Witam serdecznie.

Korzystałam z Pana porady 2 lata temu gdyż wtedy chodziło o ocieplenie stropu poddasza nieużytkowego. Kierownik budowy nakazał jednak ocieplić dach a nie strop. Od spodu krokwi nakazał zabić folią. W ostatnią zimę okazało się że na folii było mnóstwo kropli wody od strony poddasza i woda kapała na strop i z sufitu lała się do pokoju dzieci. Po oględzinach kierownik budowy stwierdził, że dach nadaje się do przełożenia ponieważ folia przecieka. Naszym zdaniem folia była ułożona poprawnie tzn. białą stroną w domu, niebieską na zewnątrz. Po oderwaniu kawałka folii i polaniu wodą okazało się że woda przecieka przez folię jak przez sito. W dodatku po dotknięciu sypie się biała warstwa jak mąka. Folia kupowana była w hurtowni budowlanej a była to folia dwuwarstwowa.
Bardzo proszę Pana o pomoc.

Z góry dziękuję.


Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze dachy ocieplenia poddasza nieużytkowe porady inwestorom

swiatlowtemat nr 308-1751
visibility czytano 480 razy

Więźba dachowa na wiązarach i wentylacja poddasza nieużytkowego


Panie Jerzy - kilka pytań w sprawie konstrukcji dachu z wiązarów prefabrykowanych, nawiązując do odpowiedzi już znalezionych we wcześniejszych poradach:

1) Planowane mocowanie wiązarów do murłaty - zmiana dzięki odnalezionym tutaj odpowiedziom - większość firm preferuje kotwienie bezpośrednio do wieńca. Czy zakładana w projekcie murłata 20x10 cm dla wiązarów krytych dachówką ceramiczną to standardowa (odpowiednia) grubość?

2) Mocowanie przy użyciu złączy kątowych Strong Tie ABR Classic (po obu stronach wiązara) i ocynkowanych wkrętów Simson CSA - również wspomniane w serwisie (zmiana z gwoździ pierścieniowych zalecanych przez firmę). Pytanie dotyczy wpisu w projekcie - "jako podpory wiązarów założono z jednej strony podporę stałą, a z drugiej jako podporę przesuwną". Rozumiem ze chodzi np. o złącze typu Strong Tie ACRL. Nie znalazłem informacji w serwisie na ten temat - czy może Pan w skrócie rozjaśnić konieczność stosowania takich połączeń po jednej stronie wiązarów (zamiast użycia wkrętów czy gwoździ) i stojacych za tym podstaw fizyki?

3) Poddasze nieużytkowe, ocieplenie w pasie dolnym (strop) wełną, krycie dachówką cramiczną - czy zakładane w projekcie dopuszczalne obciążenie poddasza nieużytkowego <150kg/m2 (pas dolny 50 kg/m2) jest wystarczające (standardowe) w takim przypadku?

4) Poddasze nieużytkowe - ściany szczytowe w postaci szkieletowej, obite OSB25 - jaka jest Pańska opinia dla takiego rozwiązania w porównaniu do wersji murowanej wzmacnianej wieńcem skośnym? Pytanie powstaje z natłoku "porad" i informacji (z różnych stron) o zaleceniach dla wersji murowanej ze względu na wiekszą sztywność, siłę wiatru w Polsce i tym podobnych argumentów.

5) Wentylacja poddasza nieużytkowego, nieogrzewanego z ociepleniem na stropie - czy dobrze zrozumiałem wpis (jak dobrze pamiętam w książce), że w takim przypadku wystarczą odpowiednio duże otwory w ścianach szczytowych aby zapewnić poprawną wentylację poddasza i poszycia? Co z szeroko i szczegółówo omawianymi szczelinami w okapie czy podbitce okapu i odpowiadającymi im gąsorami czy dachówkami wentylacyjnymi - zbędne w takim przypadku czy nadal konieczne mimo otworów w ścianach szczytowych?
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe dachy poddasza nieużytkowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

krzembudtemat nr 308-1768
visibility czytano 55 razy

Remont dachu nad poddaszem użytkowym


Przygotowuje się do remontu poddasza w budynku wybudowanym na przełomie lat 80 i 90.
Stan aktualny:
- Dach dwuspadowy, jętkowy o geometrii zbliżonej do tej pokazanej na rysunku.
- Pokrycie dachu stanowi blacha trapezowa, papa, deskowanie pełne.
- W części zaznaczonej na zielono, pomiędzy krokwiami znajdują się twarde płyty z wełny szklanej, brak jest szczeliny wentylacyjnej pomiędzy deskowaniem a termoizolacją.
- Od strony zewnętrznej przestrzeń pomiędzy wieńcem na ściance kolankowej a deskowaniem dachu zamurowano cegłą kratówką. Pomiędzy murłatą a cegłą znajduje się wełna.
- W części zaznaczonej na niebiesko, pomiędzy jętkami znajduje się termoizolacja z wełny szklanej miękkiej.
- W ścianach szczytowych znajdują się niewielkie otwory wentylacyjne
- Od wewnątrz sufit poddasza wykończony jest deskami drewnianymi. Pomiędzy deskami a wełną mineralną znajduje się folia bąbelkowa, na której układana była termoizolacja.
- Na poddaszu znajduje się łazienka, korytarz i dwa pokoje mieszkalne. Przez dłuższą część czasu poddasze wcale nie było ogrzewane ani użytkowane. Przez parę lat ogrzewany był jedynie jeden mały pokój, łazienka służyła za toaletę.
- Do tej pory nigdzie nie uwidoczniło się zawilgocenie termoizolacji. Przestrzeń poddasza nieużytkowego na pierwszy rzut oka wygląda w porządku.

Chciałbym poprawić wygląd sufitu na poddaszu obudowując go płytami g-k, usprawnić wentylację połaci dachowej i przestrzeni poddasza nieużytkowego oraz ocieplić poddasze dodatkową warstwą wełny szklanej.

W części zaznaczonej na zielono planuję usunąć wszystkie deski od wewnątrz pomieszczenia aby móc opuścić warstwę termoizolacji o min. 3 cm w celu utworzenia szczeliny wentylującej połać dachową.
Myślałem nad dwoma sposobami realizacji tych prac.
Sposób 1:
- wyjęcie termoizolacji na tym odcinku,
- przykręcenie łat do deskowania w połowie odległości pomiędzy krokwiami w celu realizacji szczeliny wentylacyjnej,
- zamocowanie do łat i krokwi wiatroizolacji,
- ponowne ułożeniu pomiędzy krokwiami tej samej wełny.
Sposób 2, o wiele prostszy polegałby na opuszczeniu wełny na ruszt przygotowany pod zabudowę g-k, bez jej wcześniejszego demontażu.
PYTANIE 1: Czy szczelina wentylacyjna pomiędzy wełną a deskowaniem musi być zabezpieczona wiatroizolacją? Czy łatwiejszy sposób przeprowadzenia tych prac będzie odpowiedni? Jeżeli tak to czy można pozostawić znajdującą się pod wełną folię bąbelkową?
Przy ściance kolankowej, wysokość poddasza wynosi 190cm. Nie chciałbym go zbytnio obniżać, dlatego od wewnątrz planuję zastosować jedynie cienkie płyty z wełny mineralnej w poprzek krokwi lub całkowicie z nich zrezygnować. W strefie okapowej chcę wykonać otwory pod deskowaniem dachu i zabezpieczyć je przed owadami siatką.

W części zaznaczonej na niebiesko, na jętkach w przestrzeni poddasza nieużytkowego chciałbym ułożyć dodatkową warstwę termoizolacji gr. 15cm. Od wewnątrz chciałbym zostawić istniejące deski, ponieważ są elementem zabezpieczającym jętki przed wyboczeniem. Obudowę z g-k chciałbym przymocować do łat przykręcanych przez deski do jętek. Dzięki rusztowi drewnianemu możliwe będzie również zamocowanie paroizolacji. Powierzchnie desek nie są idealnie równe, wystają z nich gwoździe co mogłoby spowodować przedziurawienie paroizolacji.
PYTANIE 2: Czy takie rozwiązanie jest poprawne? Czy nie będzie problemem, jeżeli zostawię deski i folię bąbelkową? W przestrzeni rusztu drewnianego, pomiędzy paroizolacją a deskami powstanie przestrzeń niewentylowana. Czy konieczne jest wypełnianie jej wełną?

Oczywiście w ścianach szczytowych planuję powiększyć otwory wentylacyjne.
Ścianki działowe wymurowane są do spodu jętek, dlatego paroizolację będę przyklejał do powierzchni ścian i kominów w każdym z pomieszczeń. W łazience na ścianach znajdują się płytki, przyklejone do samego wierzchu ścian, nie chciałbym ich usuwać.
PYTANIE 3: Czy istnieje jakiś sposób na poprawne mocowanie paroizolacji do płytek?

Jeżeli widzi Pan jakieś zagrożenia w moim planie remontu lub sposób na przeprowadzenie go w sposób bardziej optymalny proszę o informację. Rozumiem, że część odpowiedzi na te pytania wymaga przeprowadzenia analizy cieplno-wilgotnościowej. Jakie są obecnie terminy u Pana? Prace remontowe chciałbym rozpocząć niebawem.



Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy wykonawcze domy jednorodzinne dachy poddasza użytkowe porady inwestorom

Mar.Pal.temat nr 308-1784
visibility czytano 280 razy

Ocieplenie podłogi poddasza nieużytkowego


Proszę o poradę.
W budynku piętrowym gdzie piętro kończy się stropem żelbetowym, a strych będzie nieużytkowy na tym stropie. To pytanie moje jest następujące jak zaizolować takie poddasze? W projekcie jest folia i na to 30cm wełny. I czy można zastąpić wełnę styropianem i jak by wyglądać miała podłoga z pyt OSB którą chciałbym zrobić w celu zrobienia stryszku?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego poddasza nieużytkowe porady inwestorom ocieplenia

-Sławek-temat nr 308-1838
visibility czytano 272 razy

Więźba dachowa krokwiowa czy z wiązarów?


Witam,
od pewnego czasu mam poważny dylemat odnośnie konstrukcji budynku, na co mam się zdecydować, co wybrać aby było dobrze? Wiem że należy odpowiedzieć sobie samemu na pytanie co nas interesuje i jaki mamy założony cel. Natomiast pomijając owe pytanie sprawę zostawmy otwartą do rozważenia.
Na załączonym rysunku blisko środka budynku jest ściana działowa nośna na której opierają się obustronnie belki stropu teriva a na stropie jest projektowana więźba tradycyjna.
Dom parterowy bez podpiwniczenia, poddasze nieużytkowe, dach dwuspadowy.

Rezygnacja ze stropu betonowego na rzecz konstrukcji wiązarowej z pasem dolnym na strop drewniany?
Są plusy i minusy każdego z tych rozwiązań jak wiadomo np.: stabilność budynku, większe bezpieczeństwo w razie wichury i zerwania dachu, koszty, zagrożenie pożarem, brak ściany nośnej i fundamentów, czas realizacji - roboczogodziny, klawiszowanie i wraz z upływającym czasem zarysowania sufitu itd. Tych kilka wad i zalet wrzuciłem do jednego wora bo wiadomo o co chodzi.

Co wybrać?

Jestem przekonany że takich niezdecydowanych jak ja jest wielu. Ten wybór pociąga za sobą dalsze etapy dobrej organizacji więc jest kluczowy.

Dziękuję
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy więźba dachowa wiązary dachowe porady inwestorom

Bociek1313temat nr 308-1911
visibility czytano 223 razy

Podwyższenie pomieszczeń na poddaszu


Witam Panie Jerzy.
Ściany działowe poddasza użytkowego zostały wymurowane do wysokości jętek (zdjęcie nr 1). Zastanawiamy się, aby pomieszczenia mieszkalne powiększyć do wysokości kalenicy. Czy w tej sytuacji jest możliwość podmurowania ścian wyżej, ew. wykonania ścian z suchej zabudowy (nie zapominając o komforcie akustycznym pomieszczeń ze sobą sąsiadujących)? I drugie pytanie (związane z 1szym), czy kanały went. grawitacyjne podłączone do kominków wentylacyjnych można umieścić w warstwie izolacji dachu? (zdjęcie nr 2 - przykładowe z internetu).

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze domy jednorodzinne ściany działowe poddasza użytkowe porady inwestorom

Tomasz2019temat nr 308-1958
visibility czytano 340 razy

Ocieplenie ściany szczytowej na podaszu nieużytkowym


Poddasze nieużytkowe. Dach - pełne deskowanie. Strop ocieplony wełną mineralną 45 cm.
Jak powinno być wykonane prawidłowe ocieplenie ściany szczytowej z silki. Podmurowujemy ją do wysokości dołu krokwi. Z Zewnątrz taka sama grubość styropianu co ściany parteru (22 cm), od góry styropian przyklejony na klej.
1. Czy otwory pionowe w silce powinny być wypełnione przed przyklejeniem wierzchniego styropianu?
2. Jaka powinna być szczelina między wierzchnim styropianem a deskami?
3. Od wewnątrz na ścianie szczytowej też powinien być styropian czy wełna mineralna? Jakiej minimalnej grubości?
4. Od wewnątrz przy samej ścianie szczytowej jest w projekcie krokiew. Czy powinna zostać odsunięta od ściany aby zachować ciągłość izolacji?




Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ściany szczytowe ocieplenia porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom

Karol92temat nr 308-1973
visibility czytano 951 razy

Wentylacja poddasza, ocieplenie przewodów wentylacyjnych, sufit na różnych wysokościach


Dzień Dobry,
Potrzebuję Pana porady odnośnie kilku spraw:

1) Mam dach czterospadowy, kopertowy, poddasze będzie nieużytkowe - jedynie mały strych na około 20m kwadratowych. W jaki sposób wykonać wentylację takiego poddasza ? Czy wystarczą otwory w podbitce?

2) Dach wiązarowy rekuperacja podwieszona do dolnego pasa - docieplenie na być wykonane z granulatu wełny mineralnej. Czy można wykonać tak tylko część docieplenia - do zasypania rur od rekuperacji a resztę - jako izolację z wełny szklanej ułożonej na stalowych linkach przymocowanych do pasa dolnego wcześniej, przed wykonaniem sufitów podwieszanych.

3) Część oświetlenia będzie wykonana jako punktowe mocowane na GU10. Mam taki pomysł żeby źródła światła osłonić od strony wdmuchiwanej izolacji poprzez np ceramiczne doniczki nakładane od góry na płyty g-k i klejone do praoizolacji. Później wykonywać w nich małe otwory na przewód elektryczny i uszczelniać na łączeniu przewód - doniczka żeby zachować ciągłość paroizolacji?

4) Jak rozwiązać kwestie docieplenia jeżeli chciałbym sufity na różnych wysokościach w pomieszczeniach. Czy jest dopuszczalne w takim przypadku zrobienie warstwy w jednej grubości, która będzie spoczywać na płytach g-k? Różnice wysokości pomiędzy pomieszczeniami nie przekraczały by 10cm

5) W salonie jest duże okno tarasowe, a z niego wyjście na taras, z tego co czytałem uszczelnienie okna powinno być zespolone z hydroizolacją fundamentu. W moim przypadku hydroizolacja jest wykonana nieprawidłowo- dysperbit. Jak w takim przypadku uszczelnić okno i odprowadzić spływającą wodę żeby nie ciekła po murze ? Na obecną chwilę fundament jest docieplony warstwą 8cm xps a w przyszłości cokół chciałbym z równać z izolacją zewnętrzna która będzie miała 20cm , czyli dołożyć jeszcze 12cm.

pozdrawiam i liczę na Pańską pomoc pomimo wielu pytań

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

mats29temat nr 308-2022
visibility czytano 490 razy

Kominki wentylacyjne - przejścia przez dach


Panie Jerzy
kominki wentylacyjne 150mm czy 125mm? Zaznaczam, że nie mam szczegółowego projektu wentylacji a jedynie miejsca w których mają być kominy wentylacyjne i przejścia przez dach.
Z góry bardzo dziękuję.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

tomek.ktemat nr 308-2083
visibility czytano 396 razy

Pomysł na zastosowanie pianki PIR do ocieplenia dachu


Dzień dobry,
mam kilka pytań dot. ocieplenia poddasza użytkowego, układ warstw wg projektu zamieszczony na zdjęciu. Dom z wentylacją mechaniczną, dach dwuspadowy 25 st., bez deskowania, kryty dachówką betonową.
- Chciałbym zamienić ocieplenie podkrowiowe z wełny na płyty pir razem z doklejonymi płytami g-k. Czy takie rozwiązanie sprawdzi się? Zaoszczędzę kilka cm na wysokości poddasza - opisany w albumie,
- sznurkowanie wełny - czy robić to także od strony membrany? czy tylko od dołu?
- wełna skalna czy mineralna?
- membrana jest położona na zakłady - czy sklejać je taśmą?
Dziękuję za pomoc

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom


 
 
11
   ...  
6
 
5
 
4
 
3
 
2
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.