porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 486


 
 
50
   ...  
10
 
9
 
8
 
7
 
6
   ...  
1
 
 
Sylwia.La.temat nr 308-2395
visibility czytano 408 razy

Hydroizolacja mineralna podłogi na gruncie, a hydroizolacja drzwi


Dzień dobry,
jestem w trakcie wykonywania hydroizolacji polimerowo-cementowej na betonie podkładowym. Zastanawiam się, w jaki sposób połączyć okna balkonowe (pod oknami jest papa podkładowa) z hydroizolacją na betonie podkładowym? Czy zastosować hydroizolację na podwalinę pod oknami?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom podłogi domy jednorodzinne drzwi

mrpitertemat nr 308-2424
visibility czytano 481 razy

Wymagana grubość jastrychu anhydrytowego z ogrzewaniem podłogowym


Witam,

Mam następujący problem. Jastrych anhydrytowy został wykonany w całym domu na jednakowym poziomie co powoduje, że jak położę panele i płytki to zrobi mi się schodek. Chodzi o to, że panele wraz z podkładem mają 11mm (celowo tak mało bo w całym domu jest podłogówka i nie chcę izolować ciepła), zaś płytka z klejem 20mm. W związku z tym zabrałem się za skuwanie 10mm jastrychu. Wylewka ma wysokość 45mm. Na samym dole tej wylewki są rurki od podłogówki o średnicy zewnętrznej 16mm. Jeżeli ja teraz skuję te 10mm to wysokość wylewki w miejscach gdzie nie ma rurek będzie wynosiła 35mm, zaś tam gdzie idzie rurka to tylko 19mm nad rurką. Pytanie brzmi: czy to rodzi jakieś zagrożenie, że przy załączeniu ogrzewania podłogowego tak niska wylewka jest bardziej narażona na pękanie lub inne niepożądane zachowanie?

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze jastrychy anhydrytowe podłogi ogrzewane porady inwestorom porady wykonawcom

kayutemat nr 308-2431
visibility czytano 359 razy

Hydroizolacja mineralna na betonie podkładowym zabrudzonym tynkiem gipsowym


Dzień dobry
planuję wykonać poziomą izolację przeciwwilgociową podkładu betonowego podłogi na gruncie w domu jednorodzinnym szlamem Sopro DSF523 (szlam jednoskładnikowy, elastyczny). Beton B20, zbrojony mikrowłóknami, grubość 10-12 cm. Niezacierany, niestety niezbyt równo ułożony przez wykonawcę, wysezonowany - układany 9 miesięcy temu. W trakcie tynkowania beton zabrudzony tynkiem gipsowym (zdjęcie w załączniku). Proszę o wskazówki czy te zabrudzenia z tynku trzeba usunąć, a jeśli tak do to jakiego stopnia - czy szlifować aż do czystego betonu, czy tylko zedrzeć strupy z tynku i nie przejmować się resztkami pozostającymi w porach betonu. Połączenie izolacji DSF523 z papą wystającą spod ścian (i zgrzaną do betonu) odbędzie się poprzez nakładkę z masy KMB jak to zostało omówione w komentarzach do porady 323.
Z góry dziękuję

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane hydroizolacje podłogi porady inwestorom porady wykonawcom

GrzegorzM temat nr 308-2432
visibility czytano 244 razy

Papa podkładowa obustronnie foliowana pod ścianki działowe


Dzień dobry,
Czy trzeba stopić folię zabezpieczającą papę dwustronnie foliowaną (vedatect) położoną jako izolacja pozioma pod ścianami z bloczków z betonu komórkowego przed wymurowaniem pierwszego rzędu?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje podłogi porady inwestorom porady wykonawcom ściany działowe

Saper75temat nr 308-2434
visibility czytano 537 razy

Odspajający się grunt bitumiczny od betonu


Zamierzam pokryć beton podkładowy piwnicy papą termozgrzewalną ( jest zamontowana studzienka zbiorcza z drenami, nie ma parcia wody, piwnica sucha) papa bez posypki 4mm fundamentowa na sbs) Jako grunt - jedno pomieszczenie pomalowałem Grundbit (Bornit). Po wyschnięciu Grundbit jeszcze o odrobinę się klei. Zauważyłem że po przejściu po tak zagruntowanej powierzchni miejscami Grundbit wraz z drobinkami betonu odrywa się i przykleja do buta. Beton w miarę mocny (nie chudziak) odpylony, "smarki" odkute. A pomimo to miejscami odrywa się z drobinami betonu.
Pytanie:
1. Czy nie martwić się tym i dalej gruntować Grundbitem a potem przygrzać papę.
2. Czy zamiast Grundbit użyć Ceresit CO81 ( mam akurat kupiony) który lekko wzmocni podłoże, a potem przygrzać papę.
3. Czy po zastosowaniu Ceresit CO81 papa termozgrzewalna będzie przylegać do takiej powierzchni, czy przez proces krzemianowania betonu nie straci on całkowicie przyczepności do pap bitum- sbs.
Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje podłogi porady inwestorom porady wykonawcom

Tomasztemat nr 308-2436
visibility czytano 194 razy

Posadzka na stropie Ackermana


Budynek mieszkalny jednorodzinny z lat dwudziestych ubiegłego wieku, konstrukcja stropu w oparciu o pustaki Ackermana wzmocnione dodatkowymi żebrami. Wysokość żeber - 15 cm, szerokość żeber - 100 cm, rozstaw osiowy żeber - 105 cm. Górna powierzchnia żeber jest już 5 cm wyżej niż posadzka na korytarzu, która nie podlega remontowi. Planowane jest wykonanie podłogi. W przestrzeni międzyżebrowej do ułożenia XPS gr. 12 cm, na całej powierzchni wykonanie jastrychu cementowego o grubości 7 cm w przestrzeni międzyżebrowej i 4 cm nad żebrami. Pozostały 1 cm przewidziany jest na posadzkę z wykładziny.
1. Czy na krawędzi żebra nie dojdzie do spękania jastrychu?
2. Czy z uwagi na różną grubość jastrychu nie dojdzie do jego spękania z uwagi na skurcz?
3. Czy na połączeniu żeber i jastrychu ułożyć warstwę poślizgową?
4. Czy podatność płyt z polistyrenu ekstrudowanego nie jest zbyt mała w funkcji naprężeń rozciągających jastrych tuż na krawędzią żebra?
5. Czy ułożenie siatki stalowej w połowie grubości jastrychu, tj. 0,5 cm nad żebrem i 3,5 cm nad płytami XPS pozwoli przejąć naprężenia rozciągające i ograniczy powstanie rys?
6. W jaki sposób mocować siatki, aby podczas wykonywania jastrychu nie doszło do ich przemieszczenia?
7. Czy siatki zatapiać podczas wykonywania jastrychu?
8. Jaka może być minimalna grubość jastrychu nad żebrem? Czy zależy to od rodzaju jastrychu?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: porady architektom remonty posadzki betonowe

Uzotemat nr 308-2442
visibility czytano 392 razy

Montaż wężownicy grzejnej w podłodze do szkieletu ażurowego


Panie Jerzy,
z uwagi na mnogość rur rekuperacji oraz instalacji wody w warstwie styropianu musiałem zastosować szkielet ażurowy do ogrzewania podłogowego.
Zastanawiam się czy powinienem na coś zwrócić uwagę podczas wykonywania wylewek cementowych. Czy ekipa od wylewek powinna w tym wypadku zastosować jak najbardziej płynną mieszankę na ile jest to możliwe z miksokreta?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego podłogi ogrzewane porady inwestorom

Indywidualistatemat nr 308-2445
visibility czytano 458 razy

Błędy przy budowie hydroizolacji ław


Na początku pragnę zaznaczyć, że budowa już trwa, a o Pana książce "Sekrety..." dowiedziałem się stanowczo za późno, właściwie to powiedział mi o niej znajomy. Analizując forum i książkę włos mi się jeży od mnogości błędów! Staram się poprawić popełnione do tej pory błędy jednak nie na wszystko znajduję odpowiedź, a czasem jest już za późno. Jestem przerażony poziomem wiedzy wykonawców. Nikt nie ma pojęcia o właściwej hydroizolacji, każdy mówi o dysperbicie lub czarnym "maziaju" z marketu budowlanego. Niektórzy nawet mówią, że żelbet nie "pije" wody bo tak im powiedział kierownik jednej z budów. W lokalnej betoniarni pytając o beton napowietrzony kazano podać mi recepturę, i "wciskano" mi beton wodoszczelny W8. Czasem mam wrażenie, że rozmowa z nimi to istna walka z wiatrakami.

Dom parterowy częściowo podpiwniczony. Przechodząc do pytania, na wszystkich ławach zarówno w części podpiwniczonej jak i niepodpiwniczonej został użyty niewłaściwy środek gruntujący oraz papa:
- preparat gruntujący to Izohan Penetrator G7 (rozpuszczalnikowy! zamiast wodorozcieńczalnego)
- z kolei zamiast papy podkładowej zastosowana została papa do pokryć dachowych Izobud TOP 250 S52 SBS 5,2mm.

Na równo z ławami został wylany chudziak. Papa była cięta na pół i rozwijana na zagruntowanych ławach tak by wystając spod muru z bloczków miała około 10-12cm zakładu do zgrzania dalszej części hydroizolacji w piwnicy. Na papę została położona folia do izolacji poziomej fundamentów o szerokości 40 cm i grubości 1mm (nadmiar foli będzie obcięty). Teraz część gruntu rozpuszczalnikowego znajduje się pod zakładem papy (a nawet dalej na chudziaku - zdjęcie nr1) wewnątrz piwnicy i zastanawiam się jak dalej postąpić z hydroizolacją podłogi w piwnicy.

1. Jak przeprowadzić dalsze gruntowanie chudziaka gruntem wodorozcieńczalnym tak by oba grunty się nie "pogryzły"?
2. Czy kontynuować hydroizolację z papy ewentualnie masy KMB? Jeśli zaleci Pan papę to czy należałoby zmienić ją na właściwą czyli podkładową?
3.Czy zastosowana papa dachowa zamiast podkładowej to duży problem?
4. Jak wybrnąć z takiej sytuacji? Czy jest na to jakieś rozwiązanie?

Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

Daniel Deptułatemat nr 308-2453
visibility czytano 358 razy

Montaż szklanej ścianki kabiny prysznicowej


Dzień dobry,
Teoretycznie już końcowy etap budowy, czyli prace wykończeniowe, ale cały czas trzeba być czujnym i myśleć za wykonawców.
Sytuacja wygląda następująco - kabina prysznicowa typu walk-in czyli brodzik wykonany z płytek gresowych ze spadkiem w kierunku odwodnienia liniowego. Przed ułożeniem płytek została wykonana szczelnie hydroizolacja folią w płynie. Brodzik jest oddzielony od reszty łazienki częściowym przeszkleniem. Załączam fragment instrukcji montażu szyby (montaż jest możliwy na brodziku lub jak u nas na podłodze z płytek). Instrukcja jest poprawna, tj. pokazuje, żeby element oznaczony H4 (stabilizujący szybę) jedynie przykleić do podłoża silikonem. Wykonawca jednak musiał być mądrzejszy i wywiercił w podłodze gresowej otwór i użył kołka rozporowego oraz wkręta, żeby ten element przytwierdzić do podłogi. Dodam, że ten sam człowiek kilka dni wcześniej nakładał folię w płynie.

Wiadomo, że po szybie będzie płynęła woda i nie sposób tego kołka uszczelnić, żeby woda nie wnikała w jastrych. Moje pytanie więc brzmi - jak to naprawić? Myślę, że należałoby usunąć kołek, otwór po nim na całej głębokości jastrychu wypełnić jakimś uszczelniaczem (czy wystarczy silikon sanitarny, czy jest coś lepszego na takie zastosowanie?), następnie uzupełnić fugę (otwór został wywiercony w fudze między płytkami) i na koniec z zgodnie z instrukcją przykleić ten element na silikon czy jakiś klej montażowy. Czy to dobre rozwiązanie, czy ma Pan lepsze propozycje?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: kabiny natryskowe porady inwestorom porady wykonawcom

Sylwia.La.temat nr 308-2454
visibility czytano 336 razy

Termoizolacja podłogi w miejscu kominka i kotła grzewczego


Dzień dobry,
jestem na etapie wykonywania termoizolacji podłogi styropianem EPS 200. Czy w miejscach, gdzie będą stały kominek oraz kocioł grzewczy mogę zastosować styropian? Czy powinnam zakupić XPS?

Dodatkowo mam pytanie dotyczące hydroizolacji podejść kanalizacyjnych. Rury kanalizacyjne są w osłonie z rur o większej średnicy. Hydroizolacja podłogi jest wykonana ze szlamu flex (faseta na łączeniu rury z betonem). W jaki sposób wykonać hydroizolację między rurą kanalizacyjną a rurą osłonową?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane domy jednorodzinne instalacje kanalizacyjne porady inwestorom porady wykonawcom podłogi


 
 
50
   ...  
10
 
9
 
8
 
7
 
6
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.