porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 486


 
 
50
   ...  
9
 
8
 
7
 
6
 
5
   ...  
1
 
 
Sylwia.La.temat nr 308-2460
visibility czytano 444 razy

Bezmyślne układanie instalacji w podłodze kotłowni


Dzień dobry,
w kotłowni mam ułożoną na podłodze pierwszą warstwę styropianu. Przed nami układanie jeszcze dwóch warstw po 5 cm. Hydraulik ułożył rury z wodą użytkową, załączam zdjęcie.
Obawiam się, że nie uda się poprzepinać rur (nie wystarczy długości). W większe przerwy ułożymy styropian ale jak uzupełnić pozostałe miejsca? Czy poprawne będzie zasypanie piaskiem albo wypełnienie pianką?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego instalacje c.o. instalacje c.w.u. jastrychy betonowe termoizolacje podłogi kotłownie wbudowane porady inwestorom porady wykonawcom

Uzotemat nr 308-2482
visibility czytano 397 razy

Ogrzewanie ścienne w łazience i tynk gipsowo-wapienny


Panie Jerzy,
zdecydowałem się na zastosowanie ogrzewania ściennego jako ogrzewania dodatkowego do ogrzewania podłogowego w łazienkach. Wykonane ono jest z rurek o średnicy 14mm na listwach montażowych - grubość wraz z listwą to około 22mm. Czytałem, że najlepszym rodzajem tynku na to ogrzewanie byłby tynk gipsowo-wapienny, jednak obawiam się tego rozwiązania z uwagi na to iż mamy do czynienia z pomieszczeniem łazienki. Czy moje obawy są słuszne?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego budownictwo mieszkaniowe domy murowane łazienki porady inwestorom porady wykonawcom ogrzewanie ścienne ogrzewanie podłogowe porady architektom

BBaBartemat nr 308-2492
visibility czytano 387 razy

Fundament i posadzka garażu wolnostojącego budowane tuż przed zimą


Panie Jerzy,
chcę jeszcze przed zimą wykonać stan 0 garażu. Aktualnie mam wylany beton podkładowy C12/15 zwykły. Po zgłębieniu wątku ławę fundamentową chcę wykonać z betonu napowietrzonego dolewając domieszki do gruszki na budowie.

Planowane warstwy:
beton podkładowy c12/15 zwykły - już jest
ława c20/25 beton napowietrzony - są 2 rdzenie
wierzch ławy 2x Ceresit CR65
bloczek betonowy - na boki i wierzch 2x Ceresit CP43

środek garażu:
20cm posadzka z betonu C16/20 napowietrzona
folia HDPE
20cm żwir płukany 8-16mm
włóknina
pospółka zagęszczana mechanicznie
gruny rodzimy

Czy taki układ warstw jest poprawny?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: garaże fundamenty podłogi porady inwestorom hydroizolacje

Grzegorz Btemat nr 308-2503
visibility czytano 349 razy

Hydroizolacja fundamentu i możliwość zasypania wykopów gruntem rodzimym


Dzień dobry,
Mam pytania dotyczące szczegółów wykonawczych związanych z pracami przy fundamencie.
1. Fasetę pomiędzy ścianą fundamentową, a ławą (na ławie papa) będę wykonywał zgodnie z zaleceniami z „Książki … „ i wielu porad znajdujących się na portalu BDB. Masa KMB dwuskładnikowa będzie zmieszana z piaskiem kwarcowym frakcji 0.2-0.8 mm w proporcji 1:1 objętościowo. Zastanawia mnie czy kolejność mieszania ma znaczenie, tzn. czy w pierwszej kolejności należy zmieszać składniki masy KMB: składnik A masy bitumicznej ze składnikiem B proszkiem „utwardzającym”, a następnie dodać piasek kwarcowy. Czy też może najpierw piasek kwarcowy zmieszać ze składnikiem A masa bitumiczna i dopiero do tak przygotowanej masy dodać składnik B – proszek „utwardzający”.
Wydaje mi się, że pierwszy wariant będzie lepszy ze względu na dokładniejsze zmieszanie dwóch składników masy KMB. Drugi wariant natomiast o tyle może być lepszy, że później dodajemy „utwardzacz” i będzie więcej czasu na ułożenie fasety.

2. Planuje, że przed zimą budowa zatrzyma się po etapie zasypania fundamentów, wylanie betonu podkładowego pod posadzki chyba będzie lepiej odłożyć do wiosny. Mam jednak pytanie jak zabezpieczyć na czas zimy szczyt ściany fundamentowej. Czy należy również szczyt ściany fundamentowej pokryć jakimś preparatem bitumicznym lub szlamem mineralnym, aby zapobiec przed wnikaniem wilgoci? Ściana fundamentowa jest wykonana z betonowych pustaków fundamentowych i zalana betonem.

3. Temat zasypywania wykopu fundamentu pod domem i na zewnątrz. Aktualnie mam taką sytuację: humus był zdjęty z całej powierzchni wykopu i składowany na oddzielnej górce. Pod spodem znajduje się piach (załączam fragment badania geotechnicznego – odwierty 2,3,4 przy domu) i w nim wykopy zostały zrobione w postaci szerokich pasów wzdłuż osi fundamentów, w strefie pomiędzy ścianami został pozostawiony grunt rodzimy (piach) – mniej więcej wygląda to tak jak na załączonym fragmencie projektu. Piach z tak zrobionych wykopów jest składowany w większości dookoła wykopu i pewna część w strefach pomiędzy ścianami (w obrysie domu). Generalnie wiem, że najlepszym materiałem zalecanym do zasypu jest pospółka.
Pospółka zgodnie z PN może mieć dość dużą rozpiętość, jeśli chodzi o zawartość frakcji żwirowej i kamienistej, pomiędzy 10 a 50%. Patrząc na piach z mojego wykopu szacuję, że frakcji kamienistej w tym piachu może być nawet powyżej 10% - dołączam zdjęcia.
Chciałbym zapytać, czy taki piach można użyć do zasypania wykopu pod podłogi domu i na zewnątrz? Czy jest szansa uzyskać odpowiedni wskaźnik zagęszczenia?
Nie ukrywam, że ten piach chciałbym w jakiś sposób wykorzystać do zasypywania, gdyż pozbycie się go w inny sposób będzie problematyczne.
Jeśli ten piach jest niewłaściwym materiałem na zasypywanie (zbyt mała ilość frakcji kamienistej), to czy dokupienie samego żwiru i mieszanie z tym piachem w trakcie zasypywania nie poprawi odpowiednio właściwości tego piachu? Zasypywanie będzie ręczne.

4. Zagęszczanie zasypu - w wielu źródłach podaje się, że zasyp należy zagęszczać warstwami co 10 cm do nawet 30 cm. Jest to dość duża rozpiętość. Jakie są kryteria doboru grubości warstwy zagęszczanej? Czy zależy to tylko od masy zagęszczarki i ewentualnie rodzaju zagęszczanego gruntu? Jak ta zależność wygląda?



Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje hydroizolacje polimerowo-bitumiczne bezrozpuszczal porady inwestorom porady wykonawcom

mrpitertemat nr 308-2511
visibility czytano 224 razy

Sufit podwieszany w garażu na parterze


Witam,
Mam garaż, który jest "przyklejony" do domu ale nie jest z domem połączony w tym sensie, że nie da się z garażu przejść do domu. Widoczne na zdjęciu drzwi po prawej stronie prowadzą na zewnątrz. Jak również widać na zdjęciu, strop jest drewniany a dach garażu na zewnątrz jest płaski (oczywiście ze spadkiem). Warstwy dachu to: strop z belek drewnianych 8x24, membrana dachowa, konstrukcja z łat, płyta osb, papa podkładowa, papa docelowa.

Moje pytanie brzmi: jakiego materiału użyć do zrobienia sufitu podwieszanego? Garaż jest wentylowany grawitacyjnie w ten sposób, że w ścianie po prawej stronie na początku garażu jest otwór wentylacyjny na wysokości ok. 30cm od podłogi, i taki sam otwór jest w ścianie po lewej stronie, tyle, że tym razem jest na końcu garażu i przy suficie (widać go na zdjęciu). To powinno zapewnić wentylację. Zastanawiam się czy w związku z tym mogę użyć płyty GK (może np. tej zielonej) czy należy zastosować inny materiał? Jeśli tak to jaki?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego garaże sufity podwieszane porady inwestorom porady wykonawcom

kusiitemat nr 308-2528
visibility czytano 222 razy

Zastrzeżenia w zakresie fizyki budowli do domu szkieletowego


Dzień dobry,

Firma dostarczyła mi i zamontowała gotowy budynek w technologii prefabrykowanej szkieletowej. Poszczególne elementy wyprodukowano w fabryce i składano na budowie w 1 dzień roboczy.
Moim zadaniem było wykonanie wymiany gruntu, zagęszczenie i wypoziomowanie z dokładnością do 5mm. Problem jaki dostrzegłem w czasie montażu to "izolacja przeciwwilgociowa" pod budynkiem, który firma wykonała z folii budowlanej na suchy zakład. Zmierzyłem grubość tej folii i ma zaledwie 0,1mm, rozrywam ją z łatwością w palcach, a stanowi ona jedyną barierę od gruntu w moim nowym domu.

Zwróciłem się do firmy o usunięcie wady, bo moim zdaniem folia osłonowa nie nadaje się do takiego zastosowania, ale czekam na odpowiedź. Obawiam się, że taka "hydroizolacja" za kilka lat ulegnie rozkładowi i rozpocznie się przyśpieszona destrukcja mojego domu. Poza tym jestem pewien, że skoro rozdzieram ją w rękach, przy montażu również została uszkodzona.

Proszę o poradę, czy właściwie rozumiem problem i czy jest jego rozwiązanie? Jakie kroki powinienem teraz podjąć?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe domy szkieletowe drewniane porady inwestorom

Anna Serdyńskatemat nr 308-2534
visibility czytano 253 razy

Wystające fundamenty ponad beton podkładowy w progach drzwi


Dzień dobry,
Mamy takie dwa progi, które wystają ponad wylany beton podkładowy (załączone zdjęcia). Czy przed położeniem hydroizolacji powinniśmy je ściąć na równo z wylaną podłogą (jak zostaną to będzie około 4cm mniej styropianu ocieplającego podłogę w tym miejscu)? Progi są przedłużeniem fundamentu.

Pozdrawiam
Adrian

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje polimerowo-bitumiczne bezrozpuszczal hydroizolacje podłogi porady inwestorom porady wykonawcom

Yahutemat nr 308-2536
visibility czytano 285 razy

Sytuowanie ościeży okien dachowych


Szanowny Panie Jerzy.
Mam pytanie odnośnie przedstawionej obróbki okien połaciowych:
1. Czy obróbka okna połaciowego jest poprawnie wykonana? Chodzi o kąty rozwarcia (równolegle, prostopadle do podłogi)?
2. Czy takie wykonanie jest przy jakichś czynnikach dopuszczalne?
3. Czy nie będzie problemu ze skraplaniem się z powodu braku cyrkulacji?
Dane:
Wymiar okna połaciowego 0,76x 0,98 m
Wymiar okna w ścianie 0,8x1 m (nieotwieralne)
Powierzchnia pokoju 2,6 x 6 m

Z poważaniem
J.W

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego okna dachowe porady inwestorom porady wykonawcom

AMD Designtemat nr 308-2540
visibility czytano 343 razy

Ogrzewanie podłogowe w piwnicy kamienicy


Dzień dobry.
Chciałbym, aby pomógł mi Pan rozwiązać problem dotyczący wykonania możliwie "płytkiej" warstwy posadzki piwnicy zaizolowanej termicznie.

Obecna sytuacja.
Kamienica z piwnicą o wysokości 2,4m z chudym betonem grubości 4cm na podbudowie ze skruszonej cegły na glinie. Odkrywka wykazała że ściana z cegły kończy się 12cm poniżej górnego poziomu istniejącej posadzki betonowej.

Cel.
Wykonanie nowej podłogi na gruncie wraz z izolacją termiczną pod ogrzewanie podłogowe przy jak najmniejszym podniesieniu posadzki.

Wstępny kierunek działań.
Skucie bardzo słabej i nierównej wylewki betonowej i wykonanie nowej warstwy podkładowej pod izolację przeciwwilgociową i pod ogrzewanie podłogowe. Początkowo planowane było wykonanie izolacji termicznej XPS ale konserwator zabytków uważa, że "nie podoba mu się wykonanie izolacji termicznej na gruncie z XPS" i nic nie wskazuje że to się zmieni.  Jaki materiał Pana zdaniem byłby najlepszy w tej sytuacji?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budynki zabytkowe remonty renowacje piwnice porady inwestorom porady wykonawcom

Mavericktemat nr 308-2544
visibility czytano 267 razy

Problem z zalanym mieszkaniem przez awarię u sąsiada


Witam, Panie Jerzy
zalaniu uległo moje mieszkanie. W wyniku awarii rozdzielacza od wody w mieszkaniu obok woda dostawała się przez jakiś czas do mojego mieszkania pod posadzką (tak twierdzi konserwator osiedlowy). Mieszkanie jest na pierwszym piętrze, a zalanie jest z mieszkania obok na pierwszym piętrze. Awaria była w czwartek (10/11), a zauważyłem to w niedzielę (akurat w weekend nikogo nie było w mieszkaniu. Zorientowałem się po przyjeździe kiedy wybiło korki. Okazało się, że ściany nasiąkły już powyżej gniazdek elektrycznych. Do mieszkania wstawiłem osuszacz, żeby wyciągał tą wodę ze ścian, ale domyślam się, że konieczny będzie również demontaż podłogi. Czy mógłbym prosić o poradę jak prawidłowo powinno się w tym przypadku osuszyć tą wylewkę i pan, u którego osuszasz wynająłem mówi, że prawdopodobnie trzeba będzie robić odwierty aby można było osuszyć styropian, który jest pod wylewką. Czy te zawilgocone tynki trzeba będzie skuć i na nowo położyć? W jaki sposób wyremontować teraz mieszkanie aby w przyszłości nie pojawił się problem (np. grzyb). W załączeniu zdjęcia.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: zawilgocenia awarie porady inwestorom


 
 
50
   ...  
9
 
8
 
7
 
6
 
5
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.