porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2508


 
 
252
   ...  
117
 
116
 
115
 
114
 
113
   ...  
1
 
 
TomiLeetemat nr 308-1647
visibility czytano 446 razy

Folia zamiast hydroizolacji?


Jak poprawnie ułożyć folię PE na betonie podkładowym jako hydroizolacja. Wiem wiem, tłumaczył Pan i czytałem wielokrotnie, że folia PE to nie hydroizolacja. Niestety nie mam wyboru.
Z książki wynika, że hydroizolacja nakładana jest na ściany do wysokości jastrychu. Czy folia również powinna tak być układana - wywinięta aż na ściany ? Chciałem ułożyć minimum 3-4 warstwy folii w sposób jak na zdjęciach. Najpierw pasy folii poukładać na ścianę po całym obwodzie [fot.1], później folię układać na podłogę [fot.2]. I tak naprzemiennie 3-4 warstwy. Zastanawiam się tylko czy nie dojdzie do skraplania pary wodnej na powierzchni ostatniej warstwy folii i pomiędzy warstwami i jaki to może mieć wpływ na styropian (ESP-200, 4 warstwy po 5cm), folię i mur w miejscu ich styku ??
Warstwy:
- ściana fundamentowa z bloczka zaizolowana UNIBITem
- papa wystająca na beton podkładowy podłogi
- membrana HDPE wystająca jak wyżej
- mur Ytong 600

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze hydroizolacje porady inwestorom

Piotr Hermantemat nr 308-1648
visibility czytano 357 razy

Zamiana fundamentu murowanego na monolityczny


Dzień dobry,
Panie Jerzy nie wnikając w szczegóły wykonana przez Pana analiza projektu spotkała się z akceptacją większości uwag architekta adaptującego PB. Niestety jak się Pan może domyślić Pańskie zmiany i uwagi nie zostały wprowadzone albo zostały poczynione jedynie uwagi co należy zrobić, bez opracowania detali itp. (kilkanaście punktów na jednej kartce A4... bez komentarza).
Po wielu rozmowach zamieniamy bloczek fundamentowy na ścianę monolityczną. Ponieważ nie znalazłem u Pana w książce takiego detalu opracowałem go sam. Poproszę o krótką analizę i odpowiedź czy poprawnie dobrałem układ warstw i produktów.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

Karol92temat nr 308-1649
visibility czytano 339 razy

Zabezpieczenie pianki PU podczas montażu okien i drzwi


Panie Jerzy, temat zabezpieczania pianki montażowej przy oknach kilkukrotnie się pojawił. Zalecenie taśma wiatroizolacyjna i hydroizolacja flex. Jednak nic o poniższej metodzie nie znalazłem na stronie BDB. Jestem właśnie po montażu okien i poszukując szybszych rozwiązań znalazłem produkt o nazwie PU Safe. Farba, która jak deklaruje producent spełni zadanie ochrony przed wilgocią i UV pianki. Wydaje się to o wiele szybsze rozwiązanie-dwukrotne pomalowanie pianki. Czy może spotkał się Pan z tym rozwiązaniem, czy jest skuteczne?
pozdrawiam,

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego okna drzwi porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom porady architektom

pepertemat nr 308-1650
visibility czytano 385 razy

Zasady nanoszenia drugiej warstwy hydroizolacji typu KMB


Panie Jerzy,
Jestem na etapie wykonania hydroizolacji z masy KMB na betonie podkładowym pod płytą. Prawie miesiąc czekałem na przychylne prognozy i w poniedziałek wydawało się, że wreszcie można zacząć pracę. W poniedziałek położony został grunt pod hydroizolację (Fundamentgrund). We wtorek rano prognozy nie przewidywały deszczu w ciągu następnych dwóch dni, więc przystąpiłem do nanoszenia pierwszej warstwy Fundamentdicht 1K. Niestety w połowie dnia prognozy się zmieniły, więc poprzestałem na pokryciu połowy obszaru. Dzisiaj raczej nie ma szans na położenie drugiej warstwy, więc nie uda mi się tego zrobić w ciągu 24 godzin od położenia pierwszej. Jak postępować dalej, kiedy aura będzie już bardziej sprzyjająca? Z czego wynika wymóg zachowania max 24 h odstępu?
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje posadowienia na płycie porady inwestorom porady wykonawcom

P.S.temat nr 308-1651
visibility czytano 419 razy

Pozostałości korzeni drzew i szlam w wykopie pod fundamenty


Witam
Po wykonaniu wykopu na miejscu starego sadu, który został usunięty wraz z korzeniami, w wykopie ukazały się końcówki korzeni. Mogą być z wyciętego sadu lub z pozostałej części obok wykopu. Co w związku z tym zrobić? Budować na tym? Załączam zdjęcie.
Drugie pytanie: Czy xps kleimy na piankę czy klej?
Dziękuję i pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty porady inwestorom

Saper75temat nr 308-1652
visibility czytano 504 razy

Pomyłka i błędy cieśli przy konstrukcji dachu z lukarną


Witam
Cieśla nie zostawił miejsca na ocieplenie styropianem pomiędzy lukarną a krokwiami. Żeby uniknąć mostka termicznego zamierzam wyciąć w krokwi dolegającej do lukarny szczelinę ok 3cm i wkleić tam 3cm styrodur a krokwie w miejscu podcięcia, ponad i poniżej, skręcić wkrętami ciesielskimi. Czy to dobry pomysł?
Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego dachy więźba dachowa porady inwestorom

Paweł Kapuścińskitemat nr 308-1653
visibility czytano 331 razy

Uwagi o systemie budowy domów IZODOM


Dzień dobry,
chciałbym Pana zapytać o ogólną ocenę systemu/technologii IZODOM (w naszym klimacie) w kontekście fizyki budowli. Niepokoi mnie kwestia wysychania ścian z wilgoci technologicznej, z racji tego, iż rdzeń betonowy jest od razu "uwięziony" w otulinie termoizolacji. Biorąc pod uwagę duży opór dyfuzyjny styropianu, obawiam się, że może dochodzić w takiej ścianie do kondensacji pary wodnej.
Drugą kwestią jest izolacja od wewnątrz. Poza brakiem akumulacji ciepła w przegrodach, czy widzi Pan jakieś inne wady tego typu rozwiązania? Z pewnością problemem może być instalacja gniazd elektrycznych.
Z góry serdecznie dziękuje za odpowiedź.
Paweł Kapuściński

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy energooszczędne domy jednorodzinne porady inwestorom porady architektom

rjazwiectemat nr 308-1654
visibility czytano 327 razy

Wyjście wodociągowe z domu na ogród


Dzień dobry
Pierwsza wpadka budowlana za mną. W wyniku niedogadania przed wylaniem chudziaka na stan zero ekipa hydraulików nie wykonała mi wyjścia wody do ogrodu. W planie były dwa oddzielne wodomierze w kotłowni, z jednego wyjście przez podłogę i przez przewiert nad ławą do ogrodu (taryfa bez ścieków). Sytuacja wynikła z mojej winy.
Zaproponowano mi trzy warianty rozwiązania sytuacji:
1. Odkucie chudziaka i zrobienie wyjścia tak jak było planowane. Koszt tego wariantu jest najmniejszy, ale obawiam się o hydroizolacje fundamentu i zagęszczenie podłoża pod nowy chudziak.
2. Zrobienie drugiego wodomierza poza domem w studzience wodomierzowej. Koszt wyższy, ale za to łatwiejsze późniejsze modyfikacje i rozprowadzenie instalacji w ogrodzie.
3. Zrobienie wyjścia w pierwszej warstwie cegieł ponad wieńcem ściany fundamentowej (na wysokości 9cm nad poziomem chudziaka). Tu na zewnątrz wokół wyjścia rury dałbym zamiast 20 cm styropianu 20 cm xps 500 (700?) i miał bym w tym wariancie 3 takie wyjścia na różnych ścianach. Ten wariant będzie za to najłatwiejszy do opróżnienia z wody na zimę. Obawiam się tylko czy rura nie będzie tworzyła mostka cieplnego - planowane warstwy ocieplenia podłogi: instalacja elektryczna na hydroizolacji chudziaka w 4 cm xps, potem 5 cm xps, na tym poziomie rozprowadzenie wody i tu też wyjście na ogród (rury w otulinie) w 6 cm xps, na koniec 5 cm xps.

Które z tych rozwiązań będzie najlepsze?
Pozdrawiam Radosław Jaźwiec
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje wody zimnej porady inwestorom

Paweł Jtemat nr 308-1655
visibility czytano 560 razy

Klawiszowanie styropianu przed wykonaniem jastrychu


Witam,
Jestem na etapie izolacji termicznej jastrychu, dom posadowiony na płycie fundamentowej, na płycie warstwa izolacji polimerowo- cementowej typy flex. Mam pytania dotyczące warstw pod jastrychem:
1. Stosuję folię 0,5 mm z atestem, jest dosyć sztywna, na parterze przewidziane są 2 warstwy styropianu EPS200 po 5cm. Folia jest gruba i podnosi pierwszą warstwę styropianu. Czy można ją położyć dopiero na pierwszej warstwie styropianu który będzie układany bezpośrednio na hydroizolacji szlamowej?
2. Czy folia powinna być również położona pod styropianem na piętrze, tu przewidziane jest 5 cm styropianu i folia podnosi styropian.
3. Styropian miejscami klawiszuje, wykonawca twierdzi że musi pracować i anhydryt go dociśnie. Jaka jest Pana opinia?
4. Pod ścianami są przewody w peszlach, ubytki uzupełniamy pianką niskoprężną, przy 3 cm styropianu nie ma jaki zakryć kolejną warstwą izolacji powierzchni nad przewodami. Czy takie rozwiązanie jest dopuszczalne? Jakie jest poprawne wykonanie?


Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego podłogi porady inwestorom porady wykonawcom jastrychy anhydrytowe jastrychy betonowe

TomaszPetemat nr 308-1656
visibility czytano 331 razy

Zastąpienie papy paroizolacyjnej folią aluminiową


Dzień dobry
w analizach mam następujące warstwy na dachu płaskim garażu:
- strop betonowy 18cm
- papa min Sd = 120m
- styropian spadkowy min 16cm
- szlichta betonowa 5cm
- papa podkładowa
- papa nawierzchniowa
Czy można pierwszą warstwę papy zamienić na folię metalizowaną/laminowaną z aluminium? Twierdził Pan, że dobrej jakości folia wychodzi podobnie cenowo do papy ale to co jestem w stanie znaleźć z deklarowanym Sd=150m ma cenę rzędu 2,6/m kw. wobec ceny papy na poziomie 24zł/m kw. Proszę o wskazanie jakościowej folii lub wad np. Strotex 150 Al.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne stropodachy porady inwestorom


 
 
252
   ...  
117
 
116
 
115
 
114
 
113
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.