porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 1256


 
 
127
   ...  
54
 
53
 
52
 
51
 
50
   ...  
1
 
 
Iskierkatemat nr 308-2019
visibility czytano 666 razy

Sposób podłączenia kratek wywiewnych wentylatorowych w wentylacji hybrydowej


1. Jak powinny być podłączone wentylatory w wentylacji hybrydowej w poszczególnych pomieszczeniach? Tzn. czy one powinny być podłączone do pstryczków zapalających światło i uruchamiać się wraz z włączeniem świata, czy mieć oddzielny włącznik. A może mają być na stałe podłączone do źródła prądu bo same się załączają. Mam teraz robione instalacje elektryczne i chcę dobrze to wykonać a projekt takich informacji nie zawiera.
W produkcie VALEO- EH doczytałam w instrukcji że powinien być połączony z oświetleniem że ma jakiś czujnik i mimo wyłączonego światła i tak się uruchomi.
W produkcie SILEO V2 100 H takiej informacji nie ma.
2. Jak w poszczególnych pomieszczeniach powinny być podłączone te wentylatory: kuchnia, łazienka, kotłownia?
3. Chciałabym by móc je ustawić tak by w nocy w lato mogły chłodzić pomieszczenia.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: automatyka i sterowanie wentylacja hybrydowa porady inwestorom porady wykonawcom domy jednorodzinne domy murowane

Marcin Okotemat nr 308-2020
visibility czytano 611 razy

Rury kanalizacyjne przechodzące przez beton podkładowy


Dzień dobry,

Bardzo proszę o odpowiedź na nurtujące mnie pytania.
1) Jak wysoko od chudziaka powinny wystawać rury kanalizacyjne (jak rozumiem kielichy nie powinny być zalane w chudziaku). Nad chudziakiem mam 20 cm styropianu, 7 cm wylewki betonowej i 1 cm na podłogę.
2) Jak zabezpieczyć rury kanalizacyjne na styku z chudziakiem?
3) Wykonawca proponuje oddylatować chudziaka od ścian fundamentowych 2 cm styropianu. Czy pas dylatacyjny ma być np. Z eps-70 czy jest to zupełnie dowolne?

Pozdrawiam
Marcin

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje kanalizacyjne porady inwestorom porady wykonawcom

RK-PROJEKTtemat nr 308-2021
visibility czytano 577 razy

Podjazd do garażu budynku niepodpiwniczonego


Pytania odnośnie rysunku FU-083 - Próg i wjazd do garażu:
1. Czy takie samo rozwiązanie można zastosować dla budynku niepodpiwniczonego?
2. W jakim celu zastosowano wypełnienie konstrukcji żelbetowej najazdu styropianem (poz. 54). Utrudnia to trochę szalowanie, betonowanie.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: podjazy i wjazdy porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Bociek1313temat nr 308-2023
visibility czytano 449 razy

Mocowanie podkonstrukcji elewacji wentylowanej do muru z ceramiki


Witam Panie Jerzy,
proszę o poradę w kwestii mocowania podkonstrukcji drewnianej pod elewację wentylowaną. Chodzi o krawędziak, który będzie stykał się z murem. U mnie będzie to krawędziak o przekroju 45(50)x100mm. Czym najlepiej mocować do ceramiki.
1. Kołek ramowy 10x160 fischer SXRL - dedykowany do ceramiki, mocowany w osi krawędziaka
2. Pręt gwintowany i kotwa chemiczna (jak w kronice budowy domów nr 1) - też są dedykowane do ceramiki, ale po obejrzeniu kilku filmów mam wątpliwości, ale mogę się mylić
3. Kątowniki ciesielskie - czyli kołkami do ceramiki, a wkrętami ciesielskimi do krawędziaka, mocowane naprzemiennie.

Dodam, że krawędziaki będą mocowane w układzie krzyżowym w rozstawie ok. 60cm, aby wełnę mocować na lekki wcisk. Wełna o gramaturze (nie pamiętam dokładnie), ale tak jak pisał Pan w poradzie ok. 35-40 kg/m3, w dwóch warstwach po 10cm.

Czy do zabezpieczenia krawędziaków mogę użyć impregnatu Remmers HK Lassur, czy może coś innego?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane elewacje wentylowane impregnacja drewna porady inwestorom porady wykonawcom

Marta_MKNtemat nr 308-2024
visibility czytano 536 razy

Podniesienie poziomu terenu na posesji


Mam dom posadowiony w głębi działki i wyniesiony ponad pierwotną rzędną terenu o około 1,3 m (do wysokości drogi). Projektant przewidział podniesienie terenu z ukształtowaniem odpowiednich skarp i drenaży. Fundamenty mam obsypane pospółką w środku i około 0,5 m na zewnątrz.

Jaki materiał nadaje się na ukształtowanie ogrodu - podniesienie ogrodu, skarp? Mogę użyć do tego gruntu z czyjegoś wykopu - glina z piaskiem? Mowa jest o części terenu między domem a drogą i granicami działki, której wierzchnią warstwą będzie czarnoziem i nie będzie utwardzana na podjazdy itp.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego zagospodarowanie terenu zagęszczanie gruntu porady inwestorom porady wykonawcom

Jantemat nr 308-2025
visibility czytano 401 razy

Hydroizolacja strefy cokołowej muru jednowarstwowego z betonu komórkowego


Pani Jerzy,
jak powinna być rozwiązana hydroizolacja strefy cokołowej oraz pierwszych 2 warstw ścian zewnętrznych przy ścianie jednowarstwowej z betonu komórkowego?
Czy tam powinna być przedłużona hydroizolacja polimerowo-cementowa typu flex? A może po prostu powinno się tam użyć tak samo jak na ścianie zewnętrznej odpowiedniego tynku (mineralnego) dodając jakiś kapinos, np. w formie wyżłobienia, na spodzie tuż za krawędzią pierwszego szerokiego bloczka ściany jednowarstwowej?

(może tutaj poruszam 2 tematy jednocześnie - hydroizolację tej strefy oraz temat kapinosu, który z tym nie musi być związany...)

Załączam własny rysunek pomocniczy (nie ma na nim zaznaczonych warstw hydroizolacyjnych aby nie komplikować rysunku). Miejsce, o które pytam jest zaznaczone pomarańczową linią przerywaną.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane mury cokoły hydroizolacje porady wykonawcom porady inwestorom

nmptemat nr 308-2027
visibility czytano 545 razy

Rozterki inwestora co do klimatyzacji kanałowej


Witam,
mam pytanie w sprawie klimatyzacji kanałowej 8,5kW zamontowanej na poddaszu użytkowym, otwartym (forma antresoli) w domku jednorodzinnym. Kanały obsługują oddzielone całkowicie 1 piętro w domu, wraz z antresolą, na której jest zamontowana jednostka wewnętrzna i rozprowadzony główny kanał nawiewowy z rury stalowej okrągłej (dł. ok. 7m), a odnogi do pomieszczeń za pomocą rury spiro (każdy ok. 1-3m), zakończone anemostatami okrągłymi. Wszystko zaizolowane termicznie, żeby nie dochodziło do skraplania na ścianach rur. Czerpnia jest bezpośrednio w urządzeniu na antresoli.
Moje pytanie dotyczy użytkowania w okresie letnim klimatyzacji, a konieczności czyszczenia rur rozprowadzających zimno.
1. Czytając artykuły o wentylacji mechanicznej nakazane jest jej chodzenie ciągłe. Czy tak samo trzeba postępować w przypadku klimatyzacji kanałowej zmieniając pomiędzy nawiewem samego wentylatora, a klimatyzacją przez cały okres letni?
2. W jaki sposób można wykonać czyszczenie kanałów, jeśli moje przypuszczenie odnośnie ciągłej pracy jest słuszne? Czy wystarczy zamknąć wszystkie wyloty i zaozonować rury w środku za pomocą ozonatora domowego 400mg/h? Załóżmy, że czyszczenie byłoby potrzebne po każdej przerwie w sezonie z przyczyn niezależnych lub na koniec sezonu letniego?
3. Czy zimą można używać urządzenie w trybie dorywczego grzania, bez chłodzenia ciągłego samych wentylatorów? Czy może coś się rozwinąć przy ciepłym powietrzu w kanałach?
4. Czy jest ekonomiczne i zdrowe używanie urządzenia w trybie grzania zimą jako jedyne źródło ciepła w porównaniu do ogrzewania gazem i grzejnikami ściennymi?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa wentylacja mechaniczna klimatyzacja chłodzenie ogrzewanie powietrzne porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom odgrzybianie

Krzysztof_1990temat nr 308-2028
visibility czytano 353 razy

Ukrycie pionu kanalizacyjnego w ścianie z bloczka silikatowego


Dzień dobry, Panie Jerzy, proszę o odpowiedź.

Chciałbym ukryć rurę kanalizacyjną Fi 110 w ścianie nośnej z bloczków silikatowych grubości 24cm. Musiałbym wykuć około 250cm w pionie nie naruszając wieńca stropowego. Czy to jest poprawne rozwiązanie? Czy takie rozwiązanie naruszy konstrukcje budynku?

Pozdrowienia.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane instalacje kanalizacyjne porady inwestorom porady wykonawcom

Tomis8891temat nr 308-2029
visibility czytano 277 razy

Popękana warstwa szpachlowa zbrojona podczas ocieplania budynku


Witam Panie Bogdanie piszę w dwóch sprawach.
Chodzi o wykonanie warstwy zbrojącej ściany elewacyjnej domu jednorodzinnego styropian biały eps70 grubość 20cm warstwa kleju z zatopioną siatką 160g na zakłady następnie po utwardzeniu (2-3dni) kolejna warstwa. Podczas szlifowania w paru miejscach powychodziły mikropęknięcia widoczne na zdjęciach. Jest to ściana południowa prace nie były wykonywane w porze nasłonecznienia (rano) ale nie ukrywam że było dość gorąco. Na innych ścianach tego nie ma. Czy należy tą ścianę przegruntować i wykonać jeszcze jedną warstwę kleju?

Kolejne pytanie chodzi o podciąg w projekcie jest ocieplony w całości nie ma tu dyskusji natomiast słup podtrzymujący podciąg ma być ocieplony tylko z dwóch stron aby tylko zrównał się z licem ścian zewnętrznych czy jest to poprawne??

Pozdrawiam i dziękuje Tomasz

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze elewacje ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

Marcin323temat nr 308-2030
visibility czytano 727 razy

Zastąpienie opaski termoizolacyjnej przy posadowieniu domu na płycie


Witam.
Przy obecnej cenie xps czy można czymś zastąpić xps jako opaskę przeciw wysadzinową dla domu posadowionego na płycie na warstwie kruszywa dolomitowego na głębokość przemarzania?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego posadowienia na płycie porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
127
   ...  
54
 
53
 
52
 
51
 
50
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.