porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 113


 
 
13
 
11
 
10
 
9
 
8
 
7
   ...  
1
 
 
Pawełtemat nr 308-795
visibility czytano 2783 razy

Hydroizolacja i odwodnienie muru oporowego


Witam. Poniżej mam kilka pytań na temat ścian oporowych.

1) W jaki sposób wg Pana należy poprawnie zabezpieczyć monolityczną żelbetową ścianę oporową wylewaną na mokro przed korozją stali zbrojeniowej, destrukcją betonu i pojawianiem się na powierzchni wykwitów solnych?
Uprzejmie proszę o przedstawienie detali poprawnego rozwiązania tego typu konstrukcji dla mojego przypadku.
Pragnę podkreślić, że konstrukcja ma na celu utrzymanie nasypu drogowego i jest projektowana w bezpośrednim sąsiedztwie projektowanego ronda. Mur oporowy będzie zatem narażony zwłaszcza na
destrukcyjne działanie soli sypanej na drodze, czyli będzie pracować w środowisku o dużej agresywności wód gruntowych. Z uwagi na linie rozgraniczającą inwestycje projektant był zmuszony zrezygnować z odsadzki lewej i wydłużyć znacznie podstawę fundamentu od strony nasypu z prawej strony, aby spełnić warunek m.in. na obrót oraz przesuw.
Z geologii (patrz odwiert nr 20) wynika, że poziom projektowanej płyty fundamentowej ściany oporowej będzie znajdować się poniżej stwierdzonego poziomu wody gruntowej
(z uwagi na nasyp drogowy projektowany teren będzie powyżej istniejącej rzędnej terenu).
Fundament konstrukcji posadowiony będzie na nawodnionych glinach piaszczystych. W celu spełnienia warunku na poślizg konieczne było zaprojektowanie płyty w nachyleniu wraz z ostrogą.
Projektant dodatkowo zaleca odwodnienie tej ściany w celu zapewnienia bezpiecznej eksploatacji konstrukcji - chodzi tu prawdopodobnie o to, aby zapewnić w miarę możliwości jak największy współczynnik tarcia pomiędzy podłożem a podstawą ściany.
Wydaje mi się, że ze względu na wysoki poziom wody gruntowej konieczne będzie trwałe obniżenie zwierciadła wody gruntowej i zastosowanie drenażu w poziomie podstawy lub nieco powyżej.
Mam kilka pomysłów odnośnie właściwego wykonania hydroizolacji ściany i odprowadzenia nadmiaru wody opadowej jednakże chciałbym zasięgnąć informacji jak Pana zdaniem dla tej sytuacji powinno wyglądać poprawne zabezpieczenie tego typu konstrukcji, aby nie ulegała ona w przyszłości awariom. Istnieje możliwość wpięcia się drenażem do studzienki projektowanej kanalizacji deszczowej na potrzeby planowanej inwestycji drogowej.

2) Jaki rodzaj zasypki gruntowej będzie tutaj najbardziej wskazany?
Grunty spoiste np. gliny są najcięższe i często się je stosuje, aby zapewnić warunek na obrót i przesuw, a tym samym obniżenie i tak znacznych gabarytów podstawy muru. Warto tutaj zwrócić jeszcze uwagę na potrzebę zastosowania właściwej podbudowy pod nawierzchnię, która wg branży drogowej będzie wynosić ok 80-100cm.

Pragnę jeszcze dodać, że wymiary ściany oporowej wyszły znaczne z uwagi na konieczność montażu na gzymsie ekranów akustycznych o wysokości 5,0m. Siły parcia od wiatru są tu zatem znaczne.
Konstrukcję ekranów stanowić będą słupy stalowe typu HEB w rozstawie co 4,0m. Ściana pionowa muru usztywniona dodatkowo pilastrami o wymiarach w przekroju 0,6x0,6m. Na nich mocowane
słupy stalowe na blasze i kotwach.
Mam do tych zagadnień kolejne pytania:

3) W jaki sposób należy zabezpieczyć te elementy stalowe przed korozją?

4) W jaki sposób poprawnie wykonać detal gzymsu ściany oporowej?
Zasadne wydaje się tutaj m.in. zastosowanie kapinosa, czyli zabezpieczenie ściany pionowej przed spływaniem wody opadowej po jej licu.

5) W jaki sposób poprawnie wykonać dylatację takiej ściany oporowej i zabezpieczenie jej przed klawiszowaniem?
Ściana oporowa będzie mieć łączną długość ok 25mb. Z uwagi na nasłonecznienie, a co za tym idzie obciążenia termiczne konieczne jest zastosowanie takiej dylatacji. Stara polska norma mówi o stosowaniu dylatacji co 15m w przypadku ścian nasłonecznionych.

Załączam przekrój typowy i rzut z góry na ścianę oporową oraz przekrój geotechniczny wraz z parametrami gruntu z opracowania geologicznego.

Będę wdzięczny jeśli Pan w przyszłości poruszy na tej stronie temat zabezpieczeń ścian oporowych również w szerszym zakresie z uwagi na różne warunki gruntowe i innego typu stosowane konstrukcje ścian oporowych. Z góry dziękuję za odpowiedź na pytania i pozdrawiam.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: mury oporowe hydroizolacje odwodnienia porady inwestorom porady wykonawcom

Piotr Krawczyktemat nr 308-813
visibility czytano 191 razy

Projekt indywidualny czy z katalogu?


Witam,
Od kilku tygodni próbuję wybrać odpowiedni projekt pod budowę wymarzonego domu. Przeglądając kolejne projekty różnych pracowni projektowych odnoszę wrażenie, że skupiają się wyłącznie na wyglądzie/rozmieszczeniu pomieszczeń, tak jakby dom miał jedynie cieszyć oko. Wszystkie próby uzyskania bardziej szczegółowych informacji dotyczących technologi budowania, sposobu ocieplenia, rocznego zapotrzebowania na energię kończą się odpowiedzią że jest to zawarte w projekcie i wgląd można mieć dopiero po zakupieniu. Czy może Pan polecić jakieś zaufane pracownie projektowe, ewentualnie projekty po zakupie których będę miał przekonanie że został on zaprojektowany od fundamentu aż po dach bez błędów. Czy warto według Pana wykonywać projekt indywidualny? Ale jak zadbać by był bez błędów?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy energooszczędne domy jednorodzinne porady inwestorom projekty budowlane projektowanie projekty wykonawcze

kemal111temat nr 308-854
visibility czytano 779 razy

Analiza optymalizacyjno-energetyczna do projektu budowlanego


Witam.
Czy opracowana przez Pana analiza optymalizacyjno-energetyczna może być załączona do projektu budowlanego jako analiza możliwości racjonalnego wykorzystania wysokoefektywnych systemów alternatywnych zaopatrzenia w energię i ciepło wymagana Rozporządzeniem w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne projektowanie projekty budowlane

Tomasztemat nr 308-889
visibility czytano 374 razy

Rola opaski wokół fundamentu z hydroizolacją i bez


1). Jakie są wady i zalety stosowania opaski betonowej lub z kostki betonowej wokół budynku bez hydroizolacji pionowej i poziomej (stare budownictwo)?

2). Jakie są wady i zalety stosowania opaski żwirowej wokół budynku bez hydroizolacji pionowej i poziomej (stare budownictwo)?

3). Jakie są wady i zalety stosowania opaski betonowej lub z kostki betonowej wokół budynku z hydroizolacją pionową i poziomą (nowe budownictwo)?

4). Jakie są wady i zalety stosowania opaski żwirowej wokół budynku z hydroizolacją pionową i poziomą (nowe budownictwo)?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego budownictwo komunalne budownictwo mieszkaniowe budownictwo przemysłowe budownictwo sportowe budynki zabytkowe projekty wykonawcze projekty budowlane projektowanie porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

rydzyktemat nr 308-904
visibility czytano 264 razy

Z czego ściany zewnętrzne i wewnętrzne?


Czy są jakieś przeciwwskazania aby:
- ściany zewnętrzne były z betonu komórkowego - lepszy izolator, brak mostków wokół okien przy montażu w murze
- ściany wewnętrzne z silikatów - polepszenie komfortu cieplnego (większa pojemność cieplna) ??
Generalnie chciałem budować całość z silikatów ale przez możliwość powstania mostków wokół okien i niechęci do kosztownego montażu w warstwie izolacji szukam innych wyjść.
Dom 160m2 parterowy, dach 2 spadowy, ławy fundamentowe, Wejherowo
.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne porady architektom porady inwestorom porady inżynierom projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze ściany ściany nośne ściany działowe

Tomasztemat nr 308-906
visibility czytano 76 razy

Czy potrzebna dylatacja ocieplenia metodą BSO?


Czy na połączeniu dwóch segmentów budynku, jeżeli wysokość jednego i drugiego odpowiada odpowiednio jednej i trzem kondygnacjom nadziemnym, należy wykonać dylatację w systemie ETICS, skoro nie ma dylatacji konstrukcyjnej?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli projekty budowlane projekty wykonawcze projektowanie ocieplenia elewacje porady architektom

Anna R-Btemat nr 308-908
visibility czytano 2818 razy

Czy analizy optymalizacyjne podczas projektowania są obowiązkowe?


Dzień dobry.
W swoich wypowiedziach na forach, tu w serwisie BDB, na e-wykładzie oraz w swojej książce wszędzie podkreśla Pan o konieczności wykonywania analiz optymalizacyjnych stosowanych rozwiązań podczas sporządzania projektu budowlanego. Ja w ub. roku ukończyłem studia na architekturze i szczerze mówiąc pierwszy raz to słyszę od Pana. Nikt na studiach o tym nawet nie wspomniał a także w pracowni gdzie pracuję także żaden z architektów o tym nie mówi a kiedy pytam o analizy, to pukają w czoło.
O co chodzi Panie Jerzy? Czy to tylko Pana wymysł czy są jakieś przepisy nakazujące wykonanie takich analiz? Dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne projektowanie projekty budowlane

diakon88temat nr 308-931
visibility czytano 286 razy

Dlaczego każdy budynek ma inny komin?


Witam, dlaczego każdy dom ma inny komin? Chodzi o część wychodzącą poza dach. Widzę jakieś z wietrznikami, lub na samej górze jest z nierdzewki jego przedłużenie. Czy są jakieś prawidłowe a jakieś nieprawidłowe? Rozumiem że te z cegiełki to dla samego wyglądu? Zdjęcia podglądowe.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe budownictwo mieszkaniowe dachy kominy

Tomasztemat nr 308-965
visibility czytano 234 razy

Rynny na dachu mansardowym


W której części dachu mansardowego należy zamontować rynny dachowe? Na górnej czy dolnej połaci? Czy w przypadku montażu na górnej połaci dachu mansardowego rynnę należy zamontować jako leżącą czy wiszącą?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: dachy projekty budowlane projektowanie projekty wykonawcze porady architektom

Tomasztemat nr 308-968
visibility czytano 208 razy

Narożniki w kominach obłożonych płytkami ceramicznymi


W jaki sposób wykończyć krawędzie zewnętrzne z płytek ceramicznych przyklejanych w systemie ETICS na powierzchni trzonów kominowych ponad dachem stromym?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kominy elewacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom projektowanie projekty wykonawcze


 
 
13
 
11
 
10
 
9
 
8
 
7
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.