porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 25


 
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Janusz Glazurnikwawa Tomziktemat nr 308-885
visibility czytano 733 razy

Płyty GK zamiast tynku - zasadne, czy nie? Jak je mocować?


1). Czy sposób klejenia płyt g.k. "na placki", zgodnie z tym co proponują producenci kleju do g.k., czy też producenci płyt g.k. - jest właściwy? Czy rzeczywiście nie wolno kleić płyt g.k. "na grzebień" (uzasadnienie, że ta metoda zblokuje ujścia wilgoci z kleju, zniszczy płytę)?
2). Coraz częściej spotyka się "mądrych" inwestorów, którzy w ramach "oszczędności" decydują się na samodzielny montaż płyt g.k. Czy przy ścianach murowanych, np z bloczka komórkowego ma to sens, czy płyty g.k. są naprawdę lepsze od tynku?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tynki porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom tynki wewnętrzne

swiatlowtemat nr 308-1581
visibility czytano 1783 razy

Redukcja mostków cieplnych w domu jednorodzinnym


Dzień dobry,
Panie Jerzy, kilka pytań w sprawie ograniczania mostków termicznych na podstawie rozwiązań z książki, a jakich brakuje w moim projekcie.

1) Książka str. 83 rys. 1.5.-35 prezentuje redukcję liniowych strat ciepła ściany na fundamencie wewnętrznym przez zamianę bloczka w strefie podłogi. Co w przypadku ścian działowych, które nie są nośne, posadowionych na betonie podkładowym (ściany z bloczków silikatowych 12 cm, 3.3 m wysokości od poziomu betonu). Czy takie działanie jest również zasadne? Jaki typ bloczka można w takim przypadku zastosować?

2) Książka str. 71 rys. 1.5.-12 analogiczna sytuacja, ale trudniejsza - ściany zewnętrzne. Mój projekt zakłada ściany z bloczków silikatowych 24 cm 15 MPa na ławach fundamentowych (bloczki szalunkowe), dom parterowy z wiązarami jako konstrukcja dachu (brak ław wewnętrznych). Jaki typ bloczka można zastosować na styku ław w strefie podłogi dla tego przypadku, aby ograniczyć mostek termiczny, biorąc pod uwagę nośność ścian?

3) Projekt zakłada słupy żelbetowe w narożnikach budynku - 3 z nich wynikają z obliczeń konstrukcyjnych (okolice salonu i tarasu - duże przeszklenia), natomiast kolejne 3 zostały dodane w pozostałych narożnikach w projekcie wykonawczym konstrukcji - po konsultacji z projektantem, nie wynikają one wprost z obliczeń ale z wytycznych producentów bloczków do wznoszenia ścian budynków, którzy zalecają stosowanie trzpieni w narożnikach budynków. Czy taki zabieg jest faktycznie konieczny / zalecany? Czy można zrezygnować z takich słupów, murując narożniki z bloczków silikatowych, upraszczając samo ich wykonanie i ograniczając kolejne mostki termiczne?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne porady inżynierom projektowanie

pepertemat nr 308-1811
visibility czytano 277 razy

Hydroizolacja na płycie pod słupami i ścianami działowymi


Panie Jerzy,

W rozwiązaniu płyty fundamentowej przedstawionym na rysunku 1.9.-13 pomiędzy płytą fundamentową a murem znajduje się membrana HDPE lub papa podkładowa (pozycja 10).
1. Jaka dokładnie jest jej rola? Czy chodzi o wykluczenie przenikania wilgoci z płyty do muru? (w razie, gdyby mimo hydroizolacji płyty jakaś wilgoć się tam znalazła).
2. Czy jeśli w projekcie są słupy żelbetowe (na płycie), to taka izolacja powinna być też pod nimi (tj. pomiędzy betonem płyty a betonem słupów)? A jeśli nie, to dlaczego mur wymaga tej izolacji a słupy nie?
3. Zakładam, że taką samą izolację wykonujemy również pod wewnętrznymi ścianami, czy tak?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje posadowienia na płycie ściany działowe ściany nośne porady inwestorom słupy żelbetowe

Pawel Michalskitemat nr 308-1974
visibility czytano 383 razy

Błędnie zastosowana hydroizolacja typu KMB na wieńcu


Mam pytanie o to czy hydroizolacja KMB powinna tak łatwo odchodzić od wieńca fundamentowego? Ostatnio została ona pobrudzona betonem podczas lania chudziaka. Postanowiłem spróbować oczyścić wieniec z grudek betonu, ale izolacja lepiej trzyma się tego nowego betonu, niż wieńca... Fundament został obsypany z 2 stron i bez przykrycia górnej warstwy zimował. Ta górna warstwa to właśnie ten KMB firmy Izohan. Co teraz należy zrobić?

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

Paweł Hermanowskitemat nr 308-1986
visibility czytano 490 razy

Hydroizolacja pozioma na ławach, gdy są rdzenie


Dzień Dobry,
Chciałbym zrozumieć skąd się bierze różnica w sposobie hydroizolacji fundamentów domów bez podpiwniczenia w przypadku gdy brak jest wzmocnień słupami żelbetonowymi i gdy takie wzmocnienia występują. Jeśli dobrze zrozumiałem braki w hydroizolacji na wysokości ławy w miejscu słupów żelbetowych powinno się uzupełniać hydroizolacją polimerowo-cementową sztywną i to powinno zapewnić ciągłość hydroizolacji.
1.Czy zakłada się, ze wilgoć gruntowa przeniknie w dalsze części budynku przez stał zbrojeniową?
2.Czy w przypadku (Rysunek 1.9.-9 A na stronie 162 przedstawiający strefę podziemną domu) ławy nie są narażone na korozję?
Pozdrawiam,
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: hydroizolacje ławy fundamentowe słupy żelbetowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom posadowienia

tomeciutemat nr 308-1991
visibility czytano 262 razy

Hydroizolacja nietypowej podłogi betonowej zespolonej z wieńcem fundamentu


Witam,
przychodzę z pytaniem dotyczącym poprawnego zaprojektowania płyty posadzkowej, zbrojonej zespolonej z wieńcem na ścianach fundamentowych z bloczków betonowych, z której będą wypuszczane słupy żelbetowe. O ile jestem świadom tego iż płytę należy chronić izolacją ciągłą, to nie jestem na ten moment w stanie zaprojektować tego w taki sposób, aby było to technologicznie wykonalne. Na podstawie mojego rozwiązania w załączniku, tak wyobrażałem sobie kolejność wykonania robót:

1. po wykonaniu ław fundamentowych i wymurowaniu ścian fundamentowych do poziomu dolnej krawędzi wieńców posadzki [9] należałoby wykonać pionową izolację przeciwwilgociową i ochronić ja folią kubełkową
2. następnie zasypać wykop i wykonać warstwę z kruszywa płukanego oraz wywinąć pas ok. 10 cm folii kubełkowej na podłoże
3. następnie na tym ułożyć folię na suchy zakład, wykonać szalunek chudziaka pod płytę posadzkową
4. wykonać warstwę betonu podkładowego, dylatację brzegową [11] i izolację poziomą na betonie;

I w tym momencie powstaje problem, jak zapewnić ciągłość izolacji pomiędzy izolacją ponową ścian fundamentowych a izolacją poziomą wykonaną na podkładzie betonowym.
Nasuwa mi się tylko wykonanie izolacji pionowej z papy termozgrzewalnej, pozostawienie pasa około 30-40 cm powyżej ściany fundamentowej, a po wykonaniu betonu podkładowego wywinąć ją i wtopić w izolację poziomą, którą w wtedy również raczej należałoby wykonać z papy. Ewentualnie zastosować połączenie taśmą kauczukową.

płyta jest zbrojona dlatego zależało mi na jej zaizolowaniu od spodu. Analogiczną sytuację znalazłem w książce rys. 1.9.-7 jednak należałoby go rozpatrzyć w przypadku ław z betonu nienapowietrzonego i wypuszczonymi słupami żelbetowymi.

Jakie byłoby najlepsze rozwiązanie w mojej sytuacji.
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: hydroizolacje fundamenty podłogi projektowanie projekty wykonawcze projekty budowlane porady architektom porady inżynierom

Marcin323temat nr 308-2047
visibility czytano 400 razy

Wykonanie kotwienia zbrojenia w płycie żelbetowej


Witam
Wykonawca przez błąd przesunął zbrojenie słupa oraz jednego rdzenia o 30cm w domu posadowionym na płycie. Słup ma zbrojenie 4x fi 20, rdzeń 6x12. Dom na szkodach górniczych. Płyta fundamentowa 28cm zbrojona siatką 15x15 fi12. Proszę o poradę jak bezpiecznie naprawić ten problem?

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom porady wykonawcom posadowienia na płycie słupy żelbetowe rdzenie żelbetowe

Pastatemat nr 308-2068
visibility czytano 395 razy

Poziome hydroizolacje z membrany HDPE na ławach


Dzień dobry,
Dom posadowiony na ławach, czy wykorzystanie folie PEHD gr. 1,5 mm jako izolację poziomą pod ściany budynku przyziemia oraz jako hydroizolację poziomą na chudziaku jest dobrym pomysłem?? Połączenia folii będą zgrzewane lub spawane co da nam szczelność. Obecnie zgrzana folia ma ok. 1m szerokości. Dalsza część izolacji zostanie wykonana po wykonaniu dachu.

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje ławy fundamentowe rdzenie żelbetowe porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Grzegorz Btemat nr 308-2114
visibility czytano 375 razy

Warstwa termiczna na fundamencie i jego ocieplenie


Dzień dobry,
Chciałbym zapytać w temacie izolowania ław i ścian fundamentowych. W książce „Sekrety tworzenia murowanych domów bez błędów” w rozdziale 1.5 ”Dobór termoizolacji fundamentów i podłóg” między innymi analizuje Pan izolowanie ław i ścian fundamentowych. Jako element „domykający” liniowy mostek termiczny na ścianach fundamentowych rozważane jest zastosowanie bloczków z betonu komórkowego (rys. 1.5.-12, rys. 1.5.-35), jest to zalecane rozwiązanie optymalne (technicznie i kosztowo). W analizie fundamentu wewnętrznego jako alternatywne rozwiązanie przeliczał Pan izolowanie ścian fundamentowych (rys. 1.5.-33), które to jak zrozumiałem nie wypadło najkorzystniej.
W moim projekcie domu mam zastosowane podobne rozwiązanie z elementem „domykającym” liniowy mostek termiczny, lecz jest to realizowane poprzez bloczki ISOMUR, ale tylko po obwodzie fundamentów zewnętrznych domu. Ściany wewnętrzne stojące na fundamentach jak również ściany zewnętrzne garażu posiadają nadal mostki liniowe. Bloczki ISOMUR są rozwiązaniem dość drogim. Koszt to ok. 50 PLN (60 cm długości) co daje ok 85 PLN/mb i jak wspominałem nie eliminują wszystkich mostków na projekcie. Chciałem więc zapytać, czy rozwiązanie proponowane w „Książce …..” z bloczkami z betonu komórkowego jest możliwe przy zastosowaniu ciężkich ścian wykonanych z bloczków silikatowych (ewentualnie z ceramiki). Czy ze względów na niewielką wytrzymałość na ściskanie bloczki z betonu komórkowego mogą być użyte jako pierwsza warstwa przy takich murach, nie popękają?

Drugą alternatywą usunięcia mostków termicznych o której myślę i jak mi się wydaje z wielu powodów korzystną jest szalunek tracony z izolacji XPS na ławy i ściany fundamentowe. Dodam może, że fundamenty chcemy robić własnymi siłami (rodzina, przyjaciele) i szukam rozwiązań najprostszych wykonawczo i najmniej czasochłonnych z zachowaniem rozsądku ekonomicznego. Jest kilka firm, które oferują modułowe systemy szalunku traconego, jak również są firmy, które wykonują je z płyt XPS ogólnie dostępnych, przykład zamieszczam.

Niestety nie znalazłem na ten temat niezależnych materiałów. Dlatego chciałem poznać Pana opinie na temat tego rozwiązania. Z mojego punktu widzenia widzę same zalety zarówno pod względem wykonawczym jak i termicznym:
- brak szalunku drewnianego
- dużo łatwiejszy i szybszy montaż
- brak konieczności demontażu szalunku
- brak konieczności wykonania podkładu z chudego betonu
- brak konieczności wykonywania hydroizolacji
- wylewanie ścian fundamentowych (brak murowania bloczków fundamentowych)
- ograniczenie (likwidacja) liniowego mostka termicznego na wszystkich fundamentach.
Czy wszystkie powyższe zalety są prawdą?

Na zewnętrznych powierzchniach ścian fundamentowych w projekcie mam płytę XPS o grubości 15 cm. Pozostaje kwestia grubości płyt XPS na pozostałych powierzchniach. Przy grubości płyty XPS 5 cm przeliczyłem, że na metr bieżący fundamentu zewnętrznego będę potrzebował 0.1125 m3 XPS, a na fundamenty wewnętrzne 0.1475 m3. Co przy cenie 600 PLN/m3 dałoby koszt odpowiednio 68 PLN/mb i 89 PLN/mb. Jest to koszt porównywalny z bloczkami ISOMUR. Przy wyżej wspomnianych zaletach, gdzie odchodzą np. koszty szalunku tradycyjnego, braku podkładu z chudziaka, braku dodatkowej izolacji przeciwwilgociowej, wydaje się, że takie rozwiązanie może być również ekonomicznie uzasadnione?

Mam natomiast cały czas wątpliwość czy 5 cm XPS jest wystarczającą grubością pod względem termicznym, a przede wszystkim mechanicznym (w trakcie zalewania betonu). Oczywiście zakładam, że na czas zalewania betonu płyty XPS byłyby już obsypane piaskiem i zastosowane byłyby rozpórki/blokady.

Mam również dodatkowe pytanie wykonawcze. Czy przy takich szalunkach (pomimo klejenia krawędzi boków pianką) nie trzeba dodatkowo zastosować foli, która zagwarantuje szczelność, tak aby przez łączenia płyt nie dostawała się żadna wilgoć?

Co do kwestii termicznych, to załączam termogram przedstawiający właśnie taki przypadek dla fundamentów zewnętrznych i wewnętrznych, gdzie dodana jest izolacja XPS na fundamentach w postaci szalunku traconego o grubości 5 cm. Izolacja zewnętrznej ściany fundamentowej ma 15 cm grubości, a izolacja na podłodze i ścianie 20 cm. W pomieszczeniu jest temperatura 20 oC, na zewnątrz jest temperatura – 10 oC.

Wydaje się, że grubość izolacji szalunkowej na zewnętrznych fundamentach powinna być grubsza niż 5 cm, szczególnie to dotyczy zewnętrznej powierzchni ławy fundamentowej?
Co Pan sądzi o takim rozwiązaniu?

Pozdrawiam
Grzegorz Bajerski

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze błędy projektowe domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje porady inwestorom posadowienia

JaspisWGtemat nr 308-2144
visibility czytano 317 razy

Zastosowanie membran do izolacji poziomej na fundamencie


Czy dedykowane folie z rolki do izolacji poziomych fundamentów, bez klejenia do ław fundamentowych to dobre rozwiązanie? Czy lepsze jednak są papy zgrzewane?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: hydroizolacje porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom fundamenty fundamenty płytowe


 
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.