porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 56


 
 
7
   ...  
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
damiankordas temat nr 308-1922
visibility czytano 298 razy

Wysokość między biegami schodów


Witam,
Chciałbym zapytać o wymiarowanie przejść w budynku pomiędzy biegami na klatce schodowej - przechodząc z pietra na piętro uderzam głową o spód schodów wyżej (mam 1,9m wzrostu). Spieram się z deweloperem o sposób pomiaru tejże odległości, twierdzi on że mierzy się pionowo na stopniach i może być tam obniżenie nawet do 2m o które ja codziennie uderzam głową. Proszę o pomoc - czy jest na to jakiś przepis jak to mierzyć?
Dziękuję, Damian K.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: schody wewnętrzne betonowe schody budownictwo mieszkaniowe porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom porady architektom

Mavericktemat nr 308-1927
visibility czytano 219 razy

Posadowienie i hydroizolacja schodów wewnętrznych betonowych


Panie Jerzy,
jeszcze pytanie odnośnie schodów wewnętrznych. Piszę tutaj bo, może komuś się przyda. Do konsultacji przesyłałem Panu przekrój (rys A5), w przypadku którego miał Pan taki komentarz:

"2. Na rys. A5 należy narysować ławę pod schodami z hydroizolacją identyczną jak na ławach pod ścianami."

Architekt twierdzi, że:
"Ad. 2: Fundament schodów nie będzie miał ławy, przekrój narysowany jest zgodnie z projektem konstrukcyjnym. Dorysuję hydroizolację analogicznie co w ławach pod ścianami."

1. Czy to poprawne rozwiązanie, że schody nie będą mieć ławy fundamentowej?
2. Co w takim przypadku położyć na beton podkładowy?
3. Jak połączyć ławę fundamentową i ścianę fundamentową z fundamentem schodów?
4. Jak poprawnie wykonać takie schody? Nie da się tego wylać od razu, najpierw trzeba by wylać część która jest pod ziemią i traktować jako ławę (np wylać z betonu napowietrzonego), a potem jak już będzie strop to wykonać pozostałą część schodów?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego domy murowane schody wewnętrzne betonowe porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

W.M.temat nr 308-1931
visibility czytano 196 razy

Mokra i zalana wodą piwnica w segmencie szeregówki


Dzień dobry
Kupiłem Pana książkę, bo myślałem że znajdę w niej rozwiązanie dla mojego przypadku i nie wiem czy tak jest bo sam nie mogę dopasować do mojego przypadku. A mam taki.
Kupiłem środkowy segment w szeregówce budowanej 10 lat temu. Jest ona częściowo podpiwniczona. Poprzedni właściciel nie ma do niej projektu, bo deweloper splajtował i nie ma z kim rozmawiać. Znajomy architekt wykonał więc inwentaryzację tego co jest i ją załączam.
Piwnica ma 16 m2 i jest dziwnie obmurowana od środka cegłą dziurawką - ma ściany jakby dostawione.
Problem jest taki, że w piwnicy coraz więcej jest mokrych ścian a po ostatnich roztopach napływa żywa woda że musiałem wykuć zagłębienie w posadzce i wstawić pompkę bo woda stale napływa.
Liczę na Pana pomoc bo pytałem różnych inżynierów i tego architekta ale nikt nie wie jak poradzić z tym problemem?

Co mam robić? Ratunku!

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budownictwo mieszkaniowe domy murowane fundamenty hydroizolacje porady inwestorom remonty schody wewnętrzne betonowe

Piotr Marektemat nr 308-2132
visibility czytano 765 razy

Beton napowietrzony na schody zewnętrzne


Witam serdecznie
i proszę o kolejne informacje. Czy beton o parametrach C30/37 S3 XC4, XF3, XA1 – mrozoodporny jest odpowiednią mieszanką na schody zewnętrzne? Chodzi mi głównie o stopień ciekłości S3. Czy konsystencja o tym parametrze nie będzie zbyt płynna i pozwoli na bezproblemowe ułożenie w deskowaniu schodów?

Dziękuję i pozdrawiam
pm
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego schody zewnętrzne betonowe porady inwestorom porady wykonawcom

BBtemat nr 308-2245
visibility czytano 296 razy

Wilgoć w murach piwnicznych domu istniejącego


Witam,
zwracam się z prośbą o konsultację w kwestii usunięcia wilgoci w piwnicy starego domu i zabezpieczenia przed nawrotem. Postaram się dokładnie streścić sytuację.
Dom zakupiłam w 1999 r., wykonany był generalny remont wewnętrzny plus ocieplenie ścian zewnętrznych (styropian 10) i cokołu ok 45 cm wysokiego (styropian 5 plus płytka elewacyjna). Piwnica znajduję się w centrum domu tylko pod korytarzem i częściowo pod dobudowaną w latach 20-tych klatką schodową.
Remontu piwnicy nie było, na ścianach cegła, na posadzce klepisko. W piwnicy nie było wilgoci, przynajmniej wyczuwalnej, co najwyżej okresowo zawilgocenie na posadzce w narożniku północno-wschodnim w pobliży małego okienka - ale nie pod nim - dawnego zsypu węgla. We wrześniu 2008 roku zrobiłam remont piwnicy i z tego co pamiętam wykonano na posadzce cienką szlichtę betonową - nie pamiętam czy z izolacją z folii, następnie masa samopoziomująca i płytki zwykłe.
Na ścianie tynk tradycyjny i farba lateksowa Beckers (bo została z remontu). Niestety przed zimą, około listopadzie pękła rura z wodą, która poprowadzona była gdzieś pod domem i wchodziła do piwnicy w okolicy komina, czyli w centralnej części domu. Nastąpiło przeciekanie wody przez ściany, w największym stopniu nie przy wejściu rury do piwnicy tylko w ścianie zewnętrznej starej części domu, gdzie dobudowano klatkę schodową. Woda spływała w kierunku okienka zsypowego i stała na wysokości ok 4-5 cm. Po odkryciu zalania w ciągu 12 godz. została zakręcona woda na przyłączu. Niestety nie wiem dokładnie od kiedy się przesiąkała, pamiętam że słyszeliśmy jakiś szum ale już nie pamiętamy ile czasu minęło do odkrycia zalania. Myślę, że wszystko trwało 24-48 godz.
Po usunięciu awarii i zamontowaniu rur z tworzywa piwnica suszyła się grawitacyjnie bez dogrzewania. Dodam, że zawsze zimą w piwnicy temperatura nie spada poniżej 8 stopni. Niestety latem zauważyliśmy pęknięcia a nawet jakby rozsadzenie płytek podłogowych głównie w narożnikach - 3 szt, wzdłuż cokołu ściany północnej (gdzie stała woda) i przy cokole na którym są wsparte drewniane schody. Piwnica nadal się suszyła.

W tym roku chcę ją oczyścić i odremontować ponownie uszkodzenia po zalaniu. Niestety nadal posadzka albo tylko masa samopoziomująca, jest mokra a dokładniej mówiąc gliniasta - da się ugniatać. Płytki zostały jakby wypchnięte do góry w trzech narożnikach i pod schodami na styku z cokołem, także całe płytki podniosły się wzdłuż ostatniego stopnia schodów. Są też pojedyncze pęknięcia w płytkach wzdłuż ścian lub w sąsiedztwie tych wybrzuszonych. Odpadł też cokół na ścianie przez którą przesiąkała woda. Na ścianie narożnej gdzie przesiąkała woda widać okrągłe jasnoszare wykwity pleśni a w kilku miejscach wzdłuż cokołu na ścianie czarne jakby pierścienie na wysokość ok 5cm.

Farba na ścianie odparzyła się w miejscu przecieku wody a tynk uległ skruszeniu. Poradzono mi odkopać ściany i zabezpieczyć dysperbitem i folią kubełkową na całej wysokości ścian ok 145 cm. Ściany są z cegły z zaprawą chyba wapienną, dom obsypany gruntem rodzimym - drobny piach. Ma być zrobiony wykop by ściana się suszyła. Mam obawy czy tak szczelnie zaizolowana ściana nie zaszkodzi piwnicy, czy będzie mogła z niej wychodzić wilgoć na zewnątrz? Czy ściany będą się mogły wentylować? Myślę by osuszyć piwnicę za pomocą agregata do pochłaniania wilgoci ale nie wiem co dalej. Nie wiem jak interpretować wilgoć w piwnicy i pęknięte płytki: 1) czy jest to efekt zalania, nasiąknięcia materiałów i naprężeń z tym związanych oraz długiego czasu na wysuszenie po awarii, czy 2) zawilgocenie to skutki podciekania lub przesiąkania wody przez ściany zewnętrzne piwnicy z gruntu, i nie wiem czym najlepiej dla takich murów wykonać izolację przeciwwilgociową od strony gruntu by nie popsuć czegoś - a informacje o stosowaniu folii kubełkowej i hydroizolacji mam sprzeczne.
Proszę o szybką pomoc, jeśli to możliwe, bardzo zależy mi na czasie.
Z góry dziękuję.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe domy jednorodzinne naprawy remonty hydroizolacje porady inwestorom

Mruktemat nr 308-2270
visibility czytano 489 razy

Stalowe schody wydające dźwięki


Witam serdecznie.
Mój "problem" wygląda następująco: w nowo budowanym domu mam konstrukcję schodów z profilu stalowego obustronnie ocynkowanego (konstrukcja będzie zabudowana). Jednakże przy chodzeniu po schodach każde "tupnięcie" powoduje rezonowanie(?) stali i charakterystyczny dźwięk. Chciałem zapytać czy jest sposób na wygłuszenie konstrukcji? Myślałem o zalaniu profili rzadkim betonem żeby konstrukcję usztywnić. Czy są jakieś przeciwwskazania? Czy konstrukcja (ocynkowana również w środku) nie zacznie rdzewieć?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego schody porady inwestorom porady wykonawcom

Mruktemat nr 308-2297
visibility czytano 374 razy

Obsadzenie drzwi wejściowych zewnętrznych


Witam,
mam pytanie odnośnie przygotowania do montażu drzwi zewnętrznych. Obecnie budowany dom jest na etapie rozprowadzania instalacji. Na podłodze będzie 11cm XPS + 6-7cm wylewki anhydrytowej. Drzwi zewnętrzne planuję wstawić po tynkach i wylewkach (wielokrotnie widziałem sytuacje, gdzie w trakcie wnoszenia sprzętu/materiałów drzwi zostawały obijane lub porysowane) a przed ociepleniem. Jak powinienem przygotować otwór drzwiowy przed wylewkami i przed montażem drzwi? Dokleić 18cm XPS od dołu w otworze?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego drzwi porady inwestorom porady wykonawcom

proarchitekturatemat nr 308-2554
visibility czytano 270 razy

Hydroizolacja podczas przebudowy piwnicy i schodów


Istniejący budynek z lat 20tych XXw. - schody wewnętrzne na gruncie prowadzące do piwnicy będą wykonywane od nowa w nowej geometrii. W jaki sposób wykonać termo- i hydroizolację tych schodów aby zapewnić ciągłość z termo- i hydroizolacją tą układaną na nowej płyty na gruncie w piwnicy?
Brak możliwości wykonania poziomej płyty na gruncie pod schodami na całą ich długość. Schody muszą zostać wykonane z szalunkiem traconym.

Układ warstw płyty na gruncie następujący:
- płytki gresowe na kleju
- wylewka betonowa zbrojona (zbrojenie rozproszone 50/1 – 20 kg/1m3) na folii oddylatowana obwodowo gr. 5cm
- polistyren ekstrudowany o wsp.λ=0,036 gr. 10cm
- hydroizolacja pozioma Köster NB Elastik na gr. >2,5mm wywinięta na ściany fundamentowe, w których to ścianach zostanie wykonana pozioma przepona w technice iniekcji ciśnieniowej Köster Mautrol 2K w celu połączenia z hydroizolacją poziomą płyty
- Płyta fundamentowa wg proj. Konstrukcji gr. 30cm
- folia poślizgowa czarna PE 0,3mm na zakład
- podbudowa - stabilizacja cementem wg proj. konstrukcji gr. 20cm

Czy schemat pokazany na rysunku z prowadzeniem termo- i hydroizolacji pod schodami i przeprowadzeniem hydroizolacji z poziomu płyty będzie poprawny?
Wg opinii geotechnicznej nawiercone i ustabilizowane zwierciadło wody jest położone ok. 4m poniżej poziomu posadowienia płyty poziomu -1. Ok. 70cm poniżej poziomu posadowienia płyty poziomu -1 występują sączenia wód gruntowych.

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: hydroizolacje remonty schody wewnętrzne betonowe piwnice porady architektom porady wykonawcom

Czarek temat nr 308-2578
visibility czytano 544 razy

Obsadzenie drzwi wejściowych i schody z kostki


Dzień dobry Panie Jerzy.
Proszę o analizę załączonego rysunku, przedstawienie błędów i może lepszych rozwiązań.
Czy szczegół dot. posadowienia drzwi na klocku XPS jest poprawny wraz z izolacją? Mógłby pan podać, jakie powinny być wysokości takich klocków dla drzwi oraz okien? Pomysł wydaje mi się dużo lepszy od zastosowania np. ciepłych parapetów, które są dużo droższe.

Z wyrazami szacunku Cezary.

Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: drzwi porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom projektowanie projekty wykonawcze schody

Marcin Drabik temat nr 308-2584
visibility czytano 302 razy

Wentylacja dachu w okapie


Szanowny Panie Jerzy
Chciałbym się dopytać o dwie sprawy:

Pierwsza dotyczy już poruszonego tematu 2513, lecz nie do końca jestem pewien czy dobrze zrozumiałem odpowiedź toteż wolę się upewnić. W moim domu będzie wykonana podbitka z drewna, wiem iż powinienem wykonać otwory wentylacyjne min 143cm2. Mam wrażenie że Pana zalecenie w temacie 2513 dotyczy podbitki wykonanej bezpośrednio na krokwiach. Proszę wyprowadzić mnie z błędu jeśli się mylę. U mnie będzie wykonana konstrukcja z drewna prostopadle do ściany budynku a to spowoduje, iż wewnątrz podbitki pojawi się wolna przestrzeń. Tu rodzi się moje pytanie. Co ile metrów powinien zostać wykonany otwór wentylacyjny w okapie po bokach domu oraz w skosach?

Drugiej pytanie dotyczy przygotowania ganku przed drzwiami wejściowymi zanim ruszy wykonawca od elewacji a to planowane jest na koniec kwietnia. Chodzi mi o to czy przed drzwiami wejściowymi również wykonać ocieplenie podłogi z xps jak wewnątrz i wylewka na to by wyrównać poziom przed drzwiami do poziomu wewnątrz wiatrołapu? Jeśli tak to czy ocieplenie z xps ma dochodzić do obrysu domu czy też wcześniej zakończyć a resztę uzupełnić wylewką (chodzi o część do której będzie mocowane ocieplenie z eps 20cm a potem dojdą schody...)

Załączam zdjęcie (folia kubełkowa już jest poprawiona).

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy wentylacja grawitacyjna okapy dachowe porady inwestorom


 
 
7
   ...  
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.