porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 62


 
 
7
 
6
 
5
 
4
 
3
   ...  
1
 
 
diakon88temat nr 308-857
visibility czytano 1732 razy

Jak wybrać wykonawcę, by nie stracić?


Witam, jak prawidłowo wybrać : tynkarza, firmę od okien, dekarza do położenia blachodachówki z wykończeniem jej. ? Do każdej z dziedzin posiadam 5 fachowców, każdy mówi że zrobi tak nie inaczej. Od okien jedni chcą bym dał ciepłe parapety inni nie, mówię im jakie chce okna jak otwierane to narzucają swoje wersje, tynkarze jedni cementowo wapienne z worków inni tradycyjne, a jeszcze inny tylko gipsowe. Dekarze to każdy inaczej pomierzył dach. Każdy wyceniał tą samą blachodachówkę modułową i są rozbieżności w ilości. Najbardziej chodzi o to że kilku fachowców co 3-4 dni dzwoni pyta czy się zdecydowałem ? Jak traktować takich ludzi ? Czy powinienem pytać ich najpierw o coś konkretnego ? Większość z nich mówi że mogą pokazać swoje dzieła które wykonali.
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane tynki stolarka aluminiowa stolarka drewniana stolarka PCV okna dachy pokrycia dachowe wykonawstwo porady inwestorom

klockitemat nr 308-870
visibility czytano 170 razy

Linia styku komina oraz stolarki z tynkiem ścian


Jak wzmocnić, zabezpieczyć połączenie komina ze ścianą żeby tynk nie pękał w tym miejscu? Jaka siatka ? Jaki klej?
To samo pytanie mam odnoście ościeży okiennych z taśmą paroprzepuszczalną. Tynkarz kazał nam to zabezpieczyć siatką. Jaką siatkę użyć do tego celu? Czym kleić?
Dziękuję
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego okna tynki cem-wapienne tynki gipsowe porady inwestorom porady wykonawcom

pitagorastemat nr 308-879
visibility czytano 578 razy

Tynki przed warstwami podłogi na płycie, czy później?


Mam pytanie o kolejność prac przy wykańczaniu stanu surowego. Dom posadowiony na płycie fundamentowej z wykonaną hydroizolacją, ale dla świętego spokoju chcę dać również hydroizolację z masy KMB na płycie (pod murami jest już położona papa).
Zastanawiam się nad kolejnością wykończenia - czy najpierw zacząć od tynków wewnętrznych (cementowo-wapiennych) a później zabrać się za kolejne warstwy posadzki (XPS, izolacja, wylewka jastrych) czy najpierw wykonać całą podłogę a dopiero później tynkować?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego podłogi porady wykonawcom porady inwestorom porady inżynierom tynki cem-wapienne tynki gipsowe tynki wewnętrzne

Tomek Wtemat nr 308-892
visibility czytano 428 razy

Wpływ tynków na mikroklimat pomieszczeń


Nurtuje mnie kwestia której nigdzie nie mogę znaleźć, a mianowicie jak duży wpływ ma rodzaj tynku na wilgotność w pomieszczeniu? W pomieszczeniach gdzie tynki są cementowo-wapienne panuje większa wilgotność, niż w pomieszczeniach których są wszystkie ściany i sufity wykonane z płyt GK? To prawda czy mit?
Zauważyłem ten problem zazwyczaj na poddaszach z płyt GK gdzie wilgotność spadała poniżej 35% co jest bardzo niekomfortowe. To wina błędnej wentylacji czy nadmiar gipsówek wysusza tak pomieszczenie? Czy płyty gipsowo-włóknowe są pod tym względem lepsze od zwykłych GK? Jaki system suchej zabudowy pozwoli zapewnić komfortową wilgotność w pomieszczeniu około 50%?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy energooszczędne budowa domu jednorodzinnego tynki tynki cem-wapienne tynki gipsowe tynki wewnętrzne porady inwestorom

Kristemat nr 308-949
visibility czytano 155 razy

Tynkowanie wnętrza z pustaków styropianowych na styku z murłatą


Wybudowałem dom w technologi Izodom 2000 są to kształtki styropianowe w wyniku czego powstaje rdzeń betonowy a wewnętrzne ściany domu są pokryte 5 cm powiedzmy, że takim styropianem.
Doszedłem do tynkowania i mam pytania:
1. Jak obłożyć murłatę która będzie zatynkowana? Czy dokleić brakujące 2 cm styropianu?
2. Jak zatynkować ściany tynkiem gipsowym? Myślę o tym by na całą powierzchnię położyć siatka + klej taki jak się robi elewacje domu. Czy na styku murłaty nie będzie pękać?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego tynki porady inwestorom

centaurtemat nr 308-1006
visibility czytano 557 razy

Po kilku miesiącach zimy popękały tynki cem-wapienne


Witam moje pytanie dotyczy tynków cementowo-wapiennych wykonanych w sierpniu 2018 na murach z pustaków ceramicznych i stropie żelbetowym. Od około dwóch tygodni zauważyłem że większość ścian wewnętrznych i zewnętrznych ma popękany tynk na różnego rodzaju romby kwadraty. Opukując te ściany wydaje mi się że wydają różne dźwięki w różnych miejscach od pustego. Mam wrażenie że ten tynk odspoił się od ściany. Jaka może być tego przyczyna? Tynk to gotowa zaprawa z worka firmy na g.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze tynki cem-wapienne porady inwestorom

Jacek Białytemat nr 308-1034
visibility czytano 262 razy

Czy można przyśpieszyć wysychanie tynku cem-wapiennego przed malowaniem?


Szanowny Panie Jerzy.
Mam ważny powód by przyśpieszyć budowę mojego domu. Jesienią 2018 został postawiony stan otwarty z dachem. Teraz wstawiają okna i drzwi i potem będą tynki cem-wapienne i od razu posadzki. Czy da się jakość przyśpieszyć wysychanie posadzek a szczególnie tynku by po 2 tygodniach można było już malować ściany i układać płytki?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tynki tynki cem-wapienne porady inwestorom

stanl12temat nr 308-1102
visibility czytano 833 razy

Przyśpieszone tempo budowy domu murowanego


Jestem w trakcie budowy domu. W połowie czerwca będę miał zakończony SSO. Dom z poddaszem użytkowym. Chcę od razu założyć stolarkę i przystąpić do prac instalacyjnych. Nie chcę na siłę przyspieszać budowy ale jedna rzecz mnie do tego nakłania - bardzo solidne dofinansowanie z rządowego programu. Jest jednak jeden warunek - instalacja źródła ciepła (pompa ciepła) do końca tego roku. Proszę o doradztwo w sprawie wstępnego planu/harmonogramu na ten rok. Po montażu źródła ciepła tempo i zakres prac już nie będzie dla mnie ważny.

Tynki raczej gipsowe, wylewki betonowe płynne, ocieplenie poddasza wełna skalna. Ogrzewanie podłogowe w całym domu.

1) Najbardziej priorytetowe będzie wykonanie wylewek (dla montażu instalacji podłogowej oraz samej pompy) Czy można zrobić wylewki przed tynkami? Była by to jesień późna pewnie. I co dalej? Utrzymywać jakąś minimalną temperaturę 16 stopni i przeczekać zimę na rozpoczęcie dalszych prac. Bez ocieplenia budynku i poddasza mogą to być duże koszty, ale jakąś minimalną temperaturę jastrychy mieć muszą.

2) Druga opcja - po instalacjach po ustaniu upałów, na wczesną jesień wykonać elewację? A później wylewki i ogrzewać do temperatury już docelowej (po stopniowym wygrzaniu jastrychów oczywiście).

3) Nie wiem kiedy w tym harmonogramie przyjąć czas na ocieplenie poddasza wełną.

4) Mam problem jeśli chodzi o termin podłączenia prądu docelowego, zakładając, że nie będzie można grzać w budynku przez zimę to wykonać elewację i wtedy jastrychy będzie można zrobić? Muszę wtedy innym sposobem ogrzewać pomieszczenia? Jaka temperatura musi być utrzymywana zimą dla jastrychów?

Który kierunek działania obrać, może ma Pan inny pomysł na harmonogram prac dla mojego konkretnego przykładu.

5) Są dobre produkty czy firmy które można polecić w kwestii płynnych wylewek betonowych?

6) Wentylacja będzie mechaniczna - zastosowanie okien fixów na całym parterze może okazać się nie rozsądne uwzględniając żeby wentylacja będzie w środku potrzebna dla oparowywania nadmiaru wilgoci.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

kamilhtemat nr 308-1193
visibility czytano 272 razy

Gotowe, czy fabryczne tynki cem-wapienne?


Witam,
mam pytanie odnośnie tynków cem-wapiennych. Czy jest jakaś znacząca różnica w jakości tynków cem-wap. wykonywanych przez ekipę budowlaną robionych ręcznie i mieszanych na budowie piasku, cementu i wapna? Czy może warto wziąć ekipę która robi tynki cem-wap. maszynowe z gotowych worków firmy np. Caparol? W cenie praktycznie żadna różnica natomiast wiadomo maszynowe dużo szybsze ale słyszy się że tynki z worków są (lub mogą być) wątpliwej jakości? Jak to sprawdzić? Czy może jednak warto iść w ręczne wykonywanie na budowie?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: tynki cem-wapienne porady inwestorom

nygastemat nr 308-1198
visibility czytano 279 razy

Styropian pod nadprożem okien, a tynk wewnętrzny


Witam.
Ekipa która murowała u mnie ściany praktycznie pod każdym oknem wstawiła 2cm XPS (niby po to aby zniwelować mostek termiczny). Nie zwróciłem na to większej uwagi aż do teraz gdy niedługo mają wejść tynkarze. Ten XPS jest wtopiony w beton więc na pewno nie jest na żadnym kleju ani kołkach. Tu moje pytanie: jak to naprawić aby tynk nie pękał ani nie odpadł razem z tym XPS-em? Tynkarz proponuje siatkę z klejem. Dodam że okna już są zakotwione do tego XPS co widać na zdjęciach. Pozdrawiam.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tynki cem-wapienne nadproża porady inwestorom


 
 
7
 
6
 
5
 
4
 
3
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.