porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 62


 
 
7
 
6
 
5
 
4
   ...  
1
 
 
G.W.temat nr 308-278
visibility czytano 537 razy

Popękane tynki cem-wapienne na ścianach i sufitach


Przesyłam zdjęcia rys powstałych na ścianach i sufitach w salonie i proszę o poradę jak je naprawić. Rysa na suficie ma długość ok. 3 metrów i jest równoległa do belek teriva. Tynki wykonywano w lipcu, podłogi wykonano w sierpniu a grzanie rozpocząłem 22 grudnia.
Wykonywano tynki maszynowe. Pierwsza warstwa to szpryc Kreisel 550 rozpoczęty o godzinie 10 a skończono o godzinie 16. Przed szprycem nie moczono ścian i sufitów. Druga warstwa to tynk Kreisel 502 L rozpoczęto następnego dnia o godzinie 9 właśnie od salonu - grub. 10-15 mm. Trzecia warstwa tynk biały Kreisel 511L zacierany maszynowo po 5-7 dniach. Podczas zacierania pryskano wodą z pędzla. Na nadproże i słupy między oknami została  naniesiona masa naprawcza w celu uzyskania pionów i poziomów bo ich nie było. Ściany to mur z bloczków silikatowych, słup między oknami to żelbet. Tynkowanie rozpoczęto od salonu.


Spora rysa jest na suficie, równoległa do belki Teriva, w miejscu gdzie na piętrze został ułożony HEB. HEB ma oparcie z jednej strony na ścianie nośnej po środku budynku a z drugiej strony na słupie między dużym a małym oknem - z projektem. Cały sufit jest popękany w rozetkę, pęknięcia są widoczne tylko w dzień, przy świetle żarowym nie są widoczne, są trudne do sfotografowania. Z jednego punktu wychodzą 3-4 rysy w zupełnie różnych kierunkach, jest ich dużo. Są w całym pokoju, a wygląda to okropnie.

Ściany w salonie popękane wzdłuż ułożonych kabli od puszek do gniazdek na dole. Wszystkie połączenia między puszkami i gniazdkami mają rysy praktycznie na całej długości. Co ciekawe, pomieszczenia sąsiadujące z salonem nie wykazują rys. Salon znajduje się od południa, ma wielkie okna, wietrzenie miał zapewne większe od innych pomieszczeń. Pierwsze rysy zauważyłem na suficie a potem na ścianach po kilku dniach od włączenia ogrzewania. Kable elektryczne bez bruzd - kabel płaski ułożono wprost na Silce i zamocowano go przy pomocy plastikowych złączek.


Teza wykonawcy: - budynek osiada i to normalny efekt. Proponuje naprawę przez powiększenie pęknięć ostrym narzędziem np. szpachelką, pomalowanie gruntem i ponowne naniesienie ostatniej warstwy Kreisel 511L.


Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: tynki wewnętrzne błędy wykonawcze tynki cem-wapienne porady inwestorom

Remiktemat nr 308-539
visibility czytano 269 razy

Tynk cem-wapienny mieszany czy gotowy fabrycznie?


Witam Panie Jerzy Proszę o radę. Stoję przed wyborem ekipy do wykonania tynków w domu. Tynki będą cementowo-wapienne. Jeden z wykonawców mówi, że sam przygotowuje tynk a drugi, że korzysta z produktu z tzw. z wora (prawdopodobnie firma knauf). Cenowo wychodzi to samo. Proszę o radę, czy jest jakaś różnica jakościowa tynków tradycyjnych czy z gotowych produktów?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom tynki cem-wapienne

bartitemat nr 308-583
visibility czytano 929 razy

Tynki i jastrychy w domu bez ogrzewania zimą


Witam, proszę mi powiedzieć czy tynki gipsowe/cementowo-wapienne oraz jastrych anhydrytowy/betonowy z miksokreta (wiem ze to błąd na podłogówkę, ale nikt w okolicy nie robi płynnego jastrychu betonowego) mogą sobie spokojnie przeczekać 1-1,5 roku w nieogrzewanym, ale ocieplonym budynku? Czy jednak muszą mieć zapewnioną jakąś temperaturę dodatnią? Pytam, bo budujemy bez kredytu i środków starczy nam na razie do stanu deweloperskiego, może się uda jeszcze to ogrzewanie zrobić, ale jednak wolę się upewnić. Pozdrawiam
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego jastrychy anhydrytowe jastrychy betonowe jastrychy ogrzewane porady inwestorom

Janusz Glazurnikwawa Tomziktemat nr 308-652
visibility czytano 671 razy

Rakotwórcze właściwości tynków "z worka" - mit czy prawda?


Czy to prawda, że gotowe tynki gipsowe, czy też cementowo-wapienne z gotowych mieszanek, posiadają w swym składzie domieszki uznawane za szkodliwe dla zdrowia? Fachowcy starej daty uważają, że najzdrowsze są tynki tradycyjne bez dodatków w formie tylko podstawowych składników: woda, piasek, wapno, cement. Krążą głosy, że producenci w ramach sprzedaży, nie mówią głośno o składnikach, które mogą negatywnie oddziaływać na zdrowie. Co o tym myśleć, czy prowadzone są badania na ten temat?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tynki cem-wapienne tynki gipsowe

bartitemat nr 308-671
visibility czytano 402 razy

Błędy w hydroizolacji fundamentów i nadproża wykonane zbyt nisko


Moje obrazki z painta jak zwykle, ale niestety nie mam żadnego programu do wykonywania przekrojów.
1.
Jak już wcześniej pisałem w innym pytaniu, mam fundamenty wylane w grunt bez betonu podkładowego (mam rdzenie żelbetowe), ściany fundamentowe pomalowane dysperbitem na zwykłej zaprawie murarskiej bez domieszki napowietrzającej. Fundamenty zasypane "piasek ze ściany 0-31,5" (dane z faktury) taki sam piasek jaki używano do budowy S5, stopień zagęszczenia niestety nieznany - pewnie kicha. Beton podkładowy na podłodze wylany na równo z ostatnią warstwą bloczków ściany fundamentowej (brak wieńca) a nawet 1 cm powyżej bloczków. Pod pierwszą warstwą bloczków z betonu komórkowego jest izolacja pozioma z foli PCV grubości 1 mm (tragedii nie ma, bo ciężko ją nożem do tapet przeciąć). Pod rdzeniami zastosowałem 2 warstwy szlamu mineralnego elastycznego (atlas woder duo) - z polecenia KB. Zostały jeszcze do wymurowania ściany działowe oraz przygotowanie xps pod okna tarasowe, myślałem żeby już nie mieszać materiałów do izolacji i zrobić wszędzie izolacje poziomą z owej plastpapy pcv, ale np w dwóch warstwach.

JAK POŁĄCZYĆ OWĄ PLASTPAPE PCV Z MASĄ KMB? Myślałem o papie samoprzylepnej, ale czy to będzie szczelne połączenie? Czy taśmy kauczukowe w tej sytuacji również będą potrzebne? Proszę o wskazówki.

1 - EPS100 10 cm zaciągnięty siatką z klejem
2 - Bloczki betonowe ściany fundamentowej
3 - Beton podkładowy na podłodze B15
4 - Masa KMB Botament BM92 Schnell 2x1,5kg
5 - Beton komórkowy kl.500
6 - Izolacja pozioma PCV gr.1mm

2. 1.jpg
Potrzebuje podnieść nadproże, bo fachowcy za nisko je osadzili. Wieniec wylany, na wieńcu wiązary dachowe. Czy można te nadproża wyciąć, podciąć kawałek bloczka od góry i osadzić to samo nadproże trochę wyżej, od góry nadproże do bloczka przykleić na klej cienkowarstwowy do betonu komórkowego, a od dołu oprzeć nadproże na bloczku z betonu komórkowego na zaprawie murarskiej? Dodam, że nadproża są wewnątrz ściany nośnej. Nadproża to gotowe L, chciałem je podnieść o ok. 5 cm. Nadproża wykonane ponad rok temu. Mam również jedno nadproże na zewnątrz do poprawy, bo opiera się tylko na 5 cm z każdej strony. Zostawić jak jest czy założyć nowe, dłuższe?

3. 2.jpg
Jak poprawnie uzupełnić takie ubytki w betonie komórkowym? Czy przy tynkach również trzeba mieć na uwadze te miejsca i wzmocnić je jakoś siatką szklaną?

4. 3.jpg
Jak poprawnie uszczelnić przejścia kanalizacyjne na betonie podkładowym? Rura osłonowa to rura kanalizacyjna o większej średnicy, a w środku docelowa rura kanalizacyjna. W środku rury osłonowej nie ma żadnego betonu, jedynie piasek dookoła.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje nadproża porady inwestorom naprawy

Nestatemat nr 308-706
visibility czytano 307 razy

Jaki tynk na beton komórkowy?


Witam,
Chciałbym zapytać jaki będzie najlepszy rodzaj tynku na ściany wewnętrzne dla bloczka komórkowego Ytong 24cm. Bloczki są układane na zaprawie cienko-spoinowej, w pionie na pióro - wpust czy zatem dobrym pomysłem jest przed nakładaniem tynku nałożyć siatkę wzmacniającą zatopioną w kleju aby nie pojawiły się żadne pęknięcia?
Dziękuję za odpowiedź
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tynki cem-wapienne tynki gipsowe tynki tynki wewnętrzne porady inwestorom

losinskitemat nr 308-760
visibility czytano 509 razy

Tynk w strefie murłaty


Witam,
W jaki sposób najlepiej zlicować murłatę 14 cm x 14 cm z wieńcem o szerokości 25 cm by możliwe było położenie tynku cementowo-wapiennego na jednej powierzchni?
Czy do murłaty przykręcić sklejkę/deskę oraz płytę g-k? Między murłatą a sklejką/deską byłaby folia izolacyjna.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli tynki tynki cem-wapienne tynki gipsowe tynki wewnętrzne suche tynki porady inwestorom

Pietry8501temat nr 308-765
visibility czytano 176 razy

Tynk gipsowy czy cem-wapienny?


Witam,
co Pan sądzi o tynku wewnętrznym gipsowo-wapiennym. Mam dylemat czy wybrać tynk cementowo-wapienny (bardziej odporny na tworzenie mikroorganizmów) czy tynk gipsowy (dobrze wykonany nadaje się praktycznie pod malowanie). Tynk jak wyżej wydaje się być idealnym rozwiązaniem.
Z góry dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tynki wewnętrzne tynki gipsowe tynki cem-wapienne porady inwestorom

Maciejtemat nr 308-784
visibility czytano 460 razy

Czy bloczki silikatowe, to dobry materiał na ściany?


Witam, mam problem z wyborem materiału do murowania a nie znalazłem żadnej odpowiedzi w pytaniach z BDB. Sytuacja wygląda następująco: budowa stan zero bez chudziaka. Planowane murowanie wiosną/latem przyszłego roku. W projekcie są bloczki silikatowe i po zgłębieniu tematu materiał ten wydaje się dla mnie najbardziej atrakcyjny. Głównie ze względu na akumulacje ciepła/zimna, bardzo dobrą akustykę itd.
Niestety materiał ten to podobno tylko 3% udziału w rynku domów jednorodzinnych, a jak coś nie znane to oczywiście wszyscy mi to odradzają (znajomi po fachu z branży budowlanej). Spotkałem się również z wieloma sprzecznymi teoriami, np. skład silikatu: piasek, wapno woda czyli teoretycznie same naturalne składniki. A opinie słyszę typu: "jakiś wynalazek chemiczny, tragiczny dla zdrowia".

Kolejny problem, dużo poważniejszy to znalezienie ekipy. Mało kto wie o jakim materiale mowa podczas wstępnych rozmów, a nie za bardzo chcę aby ktoś uczył się nowego materiału na mojej budowie za moje pieniądze. A dodatkowo rozmowy kończą się całkiem gdy dany majster usłyszy masę pojedynczego bloczka.
Proszę o radę, czy warto się nadal upierać przy swoim, czy poddać się ogólnemu trendowi i wymurować dom z ceramiki bądź betonu komórkowego? Czy wymienione zalety silikatów i korzyści z nich płynące są realne czy jak zwykle wszystko to jedna marketingowa bzdura?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego mury porady inwestorom

Łukasz Pawlukowskitemat nr 308-853
visibility czytano 280 razy

Tynkowanie wnętrza zimą


Panie Jerzy, chciałbym w drugiej połowie grudnia zacząć tynkować dom tynkiem cem-wap. z worka. Budynek jest całkowicie zamknięty, fasada ocieplona styropianem grubości jak w analizach. Nie mam jeszcze ocieplenia stropu na poddaszu nieużytkowym i nie będzie to ocieplenie wykonane podczas tynkowania, wyłaz na poddasze szczelnie zamknę. Chciałbym Pana poprosić o krótkie opracowanie poprawnego sposobu postępowania podczas nakładania zaprawy tynkarskiej w moim przypadku, w tym okresie?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tynki wewnętrzne tynki cem-wapienne porady inwestorom


 
 
7
 
6
 
5
 
4
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.