porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 224


 
 
24
   ...  
9
 
8
 
7
 
6
 
5
   ...  
1
 
 
Grzechutemat nr 308-1943
visibility czytano 481 razy

Poprawna wentylacja dachu stromego z deskowaniem


Panie Jerzy zgodnie z sugestią zamieszczam pytanie zadane na innym portalu tutaj. Przypomnę jego treść:
Przeanalizowałem rysunek 1.6-7 oraz rysunek 1.6-9. czy słusznie z nich wnioskuje, że w przypadku deskowania mamy następujące warstwy: termoizolacja, przylegająca szczelnie wiatroizolacja, szczelina wentylacyjna, deskowanie i bezpośrednio na nie kładziemy kotrłaty? Proszę mnie poprawić jeśli źle coś interpretuje.
Pana odpowiedź:
Na deskowaniu musi być wiatroizolacja albo papa, ale to nie koniec, bo ważne wloty i wyloty wentylacyjne a te trzeba obliczyć dla każdego przypadku oddzielnie. Proszę pytać w serwisie - tam więcej odpowiem,
Czy mógłby Pan rozwinąć temat?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia wentylacja więźba dachowa porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom

Bociek1313temat nr 308-1949
visibility czytano 204 razy

Nawiewnik higrosterowany w oknie aluminiowym o wąskiej ramie


Panie Jerzy, odnośnie koncepcji wentylacji hybrydowej, którą Pan wykonał dla mnie. Mam pytanie w sprawie nawiewników. Producent okna przesłał do mnie rysunek, gdzie widać, że nie ma możliwości instalacji nawiewników w oknie z zastosowaniem mufy, brak możliwości montażu mufy i okapnika. Przedstawiciel Aereco natomiast, wspomniał, że jest możliwość instalacji między przylgami, ale jest obawa, że wpłynie to negatywnie na termikę okna. Okna aluminiowe.
Czy tak w istocie może być? Zaznaczę, że jest to jedyne rozwiązanie i mam do wyboru, albo montaż między przylgami, albo montaż nawiewników ciśnieniowych na ramie okna.

Proszę o poradę.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego okna wentylacja wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

Lennytemat nr 308-1955
visibility czytano 367 razy

Przecieki dachu po wykonaniu deskowania i łacenia


Dzień dobry.
Taki problem z dachem, po deszczu pojawiły się przecieki. Dach przygotowany pod dachówkę.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze dachy porady inwestorom porady wykonawcom

Grzegorztemat nr 308-1967
visibility czytano 243 razy

Wadliwy montaż łaty kalenicowej w dachu


Który z poniższych jest prawidłowym sposobem montażu przykręcanych, blaszanych wsporników łaty kalenicowej:
1. Wspornik rozwarty przykręcany do łaty szczytowej? - Zdjęcie nr 1.
2. Wspornik wygięty w odpowiednim miejscu dostosowanym do odpowiedniej wysokości mocowany na kontrłatach? - Zdjęcie nr 2.

Podczas wypuszczania komina ponad gotową już połać dachową musiałem zdemontować część gąsiorów aby zdemontować dachówki szczytowe do docięcia za kominem. Po demontażu zauważyłem, że dekarz użył sposobu nr 1 - zdjęcie nr 3.
Twierdzi, że jest to prawidłowy sposób montażu. Wydaje mi się inaczej z racji iż nie jest to solidne podparcie dla gąsiorów i brak jest wentylacji w kalenicy (gąsiory opierają się o dachówki - zdjęcie nr 4). Ponadto dekarz montował gąsiory siedząc swoim ciężarem na łacie kalenicowej. Proszę o weryfikację. Mam 3 letnią pisemną gwarancję od firmy dekarskiej, montaż zakończony rok temu.

Dodatkowo jaka powinna być szczelina wentylacyjna w kalenicy dla dachówki płaskiej?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego dachy domy jednorodzinne porady inwestorom

Karol92temat nr 308-1973
visibility czytano 956 razy

Wentylacja poddasza, ocieplenie przewodów wentylacyjnych, sufit na różnych wysokościach


Dzień Dobry,
Potrzebuję Pana porady odnośnie kilku spraw:

1) Mam dach czterospadowy, kopertowy, poddasze będzie nieużytkowe - jedynie mały strych na około 20m kwadratowych. W jaki sposób wykonać wentylację takiego poddasza ? Czy wystarczą otwory w podbitce?

2) Dach wiązarowy rekuperacja podwieszona do dolnego pasa - docieplenie na być wykonane z granulatu wełny mineralnej. Czy można wykonać tak tylko część docieplenia - do zasypania rur od rekuperacji a resztę - jako izolację z wełny szklanej ułożonej na stalowych linkach przymocowanych do pasa dolnego wcześniej, przed wykonaniem sufitów podwieszanych.

3) Część oświetlenia będzie wykonana jako punktowe mocowane na GU10. Mam taki pomysł żeby źródła światła osłonić od strony wdmuchiwanej izolacji poprzez np ceramiczne doniczki nakładane od góry na płyty g-k i klejone do praoizolacji. Później wykonywać w nich małe otwory na przewód elektryczny i uszczelniać na łączeniu przewód - doniczka żeby zachować ciągłość paroizolacji?

4) Jak rozwiązać kwestie docieplenia jeżeli chciałbym sufity na różnych wysokościach w pomieszczeniach. Czy jest dopuszczalne w takim przypadku zrobienie warstwy w jednej grubości, która będzie spoczywać na płytach g-k? Różnice wysokości pomiędzy pomieszczeniami nie przekraczały by 10cm

5) W salonie jest duże okno tarasowe, a z niego wyjście na taras, z tego co czytałem uszczelnienie okna powinno być zespolone z hydroizolacją fundamentu. W moim przypadku hydroizolacja jest wykonana nieprawidłowo- dysperbit. Jak w takim przypadku uszczelnić okno i odprowadzić spływającą wodę żeby nie ciekła po murze ? Na obecną chwilę fundament jest docieplony warstwą 8cm xps a w przyszłości cokół chciałbym z równać z izolacją zewnętrzna która będzie miała 20cm , czyli dołożyć jeszcze 12cm.

pozdrawiam i liczę na Pańską pomoc pomimo wielu pytań

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

Iskierkatemat nr 308-2019
visibility czytano 666 razy

Sposób podłączenia kratek wywiewnych wentylatorowych w wentylacji hybrydowej


1. Jak powinny być podłączone wentylatory w wentylacji hybrydowej w poszczególnych pomieszczeniach? Tzn. czy one powinny być podłączone do pstryczków zapalających światło i uruchamiać się wraz z włączeniem świata, czy mieć oddzielny włącznik. A może mają być na stałe podłączone do źródła prądu bo same się załączają. Mam teraz robione instalacje elektryczne i chcę dobrze to wykonać a projekt takich informacji nie zawiera.
W produkcie VALEO- EH doczytałam w instrukcji że powinien być połączony z oświetleniem że ma jakiś czujnik i mimo wyłączonego światła i tak się uruchomi.
W produkcie SILEO V2 100 H takiej informacji nie ma.
2. Jak w poszczególnych pomieszczeniach powinny być podłączone te wentylatory: kuchnia, łazienka, kotłownia?
3. Chciałabym by móc je ustawić tak by w nocy w lato mogły chłodzić pomieszczenia.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: automatyka i sterowanie wentylacja hybrydowa porady inwestorom porady wykonawcom domy jednorodzinne domy murowane

nmptemat nr 308-2027
visibility czytano 550 razy

Rozterki inwestora co do klimatyzacji kanałowej


Witam,
mam pytanie w sprawie klimatyzacji kanałowej 8,5kW zamontowanej na poddaszu użytkowym, otwartym (forma antresoli) w domku jednorodzinnym. Kanały obsługują oddzielone całkowicie 1 piętro w domu, wraz z antresolą, na której jest zamontowana jednostka wewnętrzna i rozprowadzony główny kanał nawiewowy z rury stalowej okrągłej (dł. ok. 7m), a odnogi do pomieszczeń za pomocą rury spiro (każdy ok. 1-3m), zakończone anemostatami okrągłymi. Wszystko zaizolowane termicznie, żeby nie dochodziło do skraplania na ścianach rur. Czerpnia jest bezpośrednio w urządzeniu na antresoli.
Moje pytanie dotyczy użytkowania w okresie letnim klimatyzacji, a konieczności czyszczenia rur rozprowadzających zimno.
1. Czytając artykuły o wentylacji mechanicznej nakazane jest jej chodzenie ciągłe. Czy tak samo trzeba postępować w przypadku klimatyzacji kanałowej zmieniając pomiędzy nawiewem samego wentylatora, a klimatyzacją przez cały okres letni?
2. W jaki sposób można wykonać czyszczenie kanałów, jeśli moje przypuszczenie odnośnie ciągłej pracy jest słuszne? Czy wystarczy zamknąć wszystkie wyloty i zaozonować rury w środku za pomocą ozonatora domowego 400mg/h? Załóżmy, że czyszczenie byłoby potrzebne po każdej przerwie w sezonie z przyczyn niezależnych lub na koniec sezonu letniego?
3. Czy zimą można używać urządzenie w trybie dorywczego grzania, bez chłodzenia ciągłego samych wentylatorów? Czy może coś się rozwinąć przy ciepłym powietrzu w kanałach?
4. Czy jest ekonomiczne i zdrowe używanie urządzenia w trybie grzania zimą jako jedyne źródło ciepła w porównaniu do ogrzewania gazem i grzejnikami ściennymi?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa wentylacja mechaniczna klimatyzacja chłodzenie ogrzewanie powietrzne porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom odgrzybianie

DoRaDatemat nr 308-2089
visibility czytano 303 razy

Sprawność rekuperatora w wentylacji mechanicznej


Szanowny Panie Jerzy
Czy to prawda co podają producenci i monterzy że rekuperatory uzyskują sprawność 95% i większą? I czy każdy typ taką ma sprawność?
Pytam bo w moim projekcie projektant tyle właśnie wstawił i tyle użył do charakterystyki energetycznej w projekcie. Jeśli jest inna to jaki to ma wpływ na eksploatację potem w domu?
Z góry dziękuję za wyjasnienie.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego domy ekologiczne domy energooszczędne domy jednorodzinne domy murowane domy szkieletowe drewniane domy szkieletowe stalowe domy z bala rekuperacja rekuperatory ciepła wentylacja mechaniczna porady architektom porady inwestorom porady inżynierom

Marcin Drabik temat nr 308-2098
visibility czytano 338 razy

Zamiana nawiewnika EXR w wentylacji hybrydowej


Witam Panie Jerzy

1. Z analiz wynika, iż do termoizolacji pionowej płyty fundamentowej należy użyć 16cm eps 100, kiepsko z dostępnością 16cm eps 100, znacznie łatwiej o 15cm, pytanie brzmi czy15cm będzie wystarczające czy też muszę użyć 2x 8cm.

2. W projekcie wentylacji hybrydowej wyszczególniony jest nawiewnik exr.304 5-30m3, ciężko go znaleźć jutro będę dzwonił do producenta czy nadal jest dostępny, gdyby jednak nie był, czy exr.306 o wydajności 7-30m3 mógłby być użyty?

Bardzo dziękuję i pozdrawiam
Marcin D.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne wentylacja hybrydowa ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

Piotr Majtemat nr 308-2181
visibility czytano 350 razy

Ochrona przed radonem w budynkach mieszkalnych


Jakie są metody oceny i usuwania aktywności radioaktywnej wywołanej naturalnym procesem rozpadu Radonu zawartego w pomieszczeniach mieszkalnych?
Jak ocenić i przewidzieć zawartość Radu w glebie na którym budowany jest dom, aby przeciwdziałać konwersji w Radon?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: badania środowiska budownictwo mieszkaniowe domy ekologiczne ochrona środowiska radon porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom


 
 
24
   ...  
9
 
8
 
7
 
6
 
5
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.