porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 20


 
 
2
 
1
 
 
 
michaltetemat nr 308-777
visibility czytano 282 razy

Wentylacja hybrydowa czy mechaniczna z rekuperacją?


Panie Jerzy, jakiś czas temu otrzymałem od Pana odpowiedź na pytanie dot. zasadności zastosowania rekuperacji. Z dużą atencją przeczytałem pana uwagi dot. zalet a przede wszystkim wad/wątpliwości dot. tego rozwiązania. Proszę o informację co by Pan sugerował jako korzystniejsze w wieloletniej eksploatacji w domu 192 m2 (parter plus poddasze użytkowe) - wentylacja hybrydowa czy rekuperacja Tak jak poprzednio - nie pytam o aspekt ekonomiczny choć ten też ma znaczenie, ale raczej bardziej zależy mi na poprawie jakości powietrza w domu (rekuperacja?) lub uniknięcia jego zepsucia (hybryda? bo rekuperacja długofalowo być może bardziej dostarczałaby powietrze zanieczyszczone bo podzespoły rekuperacji się zużywają, być może nie do końca wiadomo jak serwisować je w perspektywie wieloletniej itp?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa wentylacja mechaniczna porady inwestorom

gabrielka115temat nr 308-1109
visibility czytano 732 razy

Rekuperatory ścienne - wady i zalety


Coraz więcej informacji dociera do mnie o rekuperatorach ściennych (raczej pozytywnych).
1) Jaka jest pana opinia na ten temat?
2) Czy są jakieś minusy takiego rozwiązania?
Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego rekuperacja rekuperatory ciepła wentylacja hybrydowa porady architektom porady inwestorom

Mateusztemat nr 308-1304
visibility czytano 1912 razy

Jak to jest z wentylacją pomieszczeń?


Napisał Pan, że w analizach określamy dopuszczalną wilgotność np. 46% dla pokoi oraz 62% dla łazienek. Rozumiem, że są to maksymalne bezpieczne wartości, których nie należy przekraczać? Zimą z obniżeniem nadmiernej wilgotności nie powinno być problemu - wystarczy przewietrzyć, bo powietrze zewnętrzne jest wtedy suche. Jak natomiast poradzić sobie latem kiedy na zewnątrz często panuje wilgotność powietrza zewnętrznego powyżej 70-90%. W tej sytuacji wietrzenie czy zwiększenie wydajności wentylacji mechanicznej/ hybrydowej spowoduje wtłoczenie wilgoci do wnętrza?
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe fizyka budowli komfort cieplny mikroklimat pomieszczeń porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze wentylacja wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa wentylacja mechaniczna rekuperacja

Michał D.temat nr 308-1336
visibility czytano 439 razy

Rekuperatory entalpiczne - czy warto stosować?


Mam prośbę, mógłby Pan rzucić trochę światła na temat rekuperatorów?
1. Odnośnie wymiennika entalpicznego, czy jest lepszy niż rekuperacja z wymiennikiem przeciwprądowym? Chodzi o komfort użytkownika.
2. Najbardziej poza zdrowiem, interesuje mnie żywotność takiego wymiennika, nie pamiętam gdzie, ale czytałem, że trzeba go wymienić po jakimś czasie. Czy to prawda?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

WojtekGtemat nr 308-1445
visibility czytano 634 razy

Dowilżanie w pomieszczeniach powietrza zimą


Czy do układu wentylacji mechanicznej z rekuperacją, warto dołożyć układ, który by zwiększał wilgotność powietrza zimą?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wentylacja mechaniczna rekuperacja porady inwestorom

MACIEKtemat nr 308-1447
visibility czytano 483 razy

Wentylacja mechaniczna a wentylacja garażu


Dzień dobry,
Pytanie odnośnie wentylacji pomieszczenia w domu jednorodzinnym z piecem gazowym z zamkniętą komorą spalania. Czy można w takim pomieszczeniu zastosować wentylację mechaniczną (rekuperację). W całym domu jest rekuperacja.
Drugie pytanie, czy można w domu z rekuperacją w garażu zrobić wentylację grawitacyjną? Przejście do garażu jest z domu.
z poważaniem
Maciek

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wentylacja grawitacyjna wentylacja mechaniczna porady inwestorom

Tomis8891temat nr 308-1713
visibility czytano 311 razy

Rekuperacja z wykorzystaniem szamba


Witam Panie Jerzy zwracam się z prośbą o poradę.
Planuję w najbliższym czasie montować szambo betonowe 12 tyś. litrów pojemności. Moja koncepcja nagrzewnicy wstępnej przed rekuperatorem polegała by na tym aby w tym szambie zamontować wymiennik rurowy połączony z nagrzewnicą wodną kanałową wielorzędową (wersja na lato ) oraz połączenie dodatkowo tego pod wężownicę w bojlerze (wersja na zimę jeżeli będą mrozy). Pod ławą fundamentową mam wstawiony przepust z rury PCV do kotłowni na tego typu instalacje. Załączam również poglądowy schemat graficzny. Nie wiem czy taka koncepcja ma sens proszę o poradę i pozdrawiam Tomasz
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli odzysk ciepła rekuperacja porady inwestorom

Krzysztof_1990temat nr 308-1891
visibility czytano 298 razy

Smog, a wentylacja hybrydowa


Dzień dobry,
mam problem. Wszyscy wokoło mnie palą starymi piecami. Przy braku wiatru i niskiej temperaturze na zewnątrz czuć dym w moim domu. Chciałbym się pozbyć smogu. Czy jedynym rozwiązaniem jest rekuperacja z filtrem który wyłapuje cząsteczki PM 2,5 i PM 10? Nie ukrywam, że chciałbym uniknąć rekuperacji w moim domu bo wymiana filtrów i koszt samego dobrego urządzenia trochę mnie przeraża. Z drugiej strony jak "zatkam" nawiewniki (wiem, że tak nie można, ale śmierdzi i boli wszystkich głowa chodzą oczyszczacze pokojowe) to mam dużo wilgoci w domu. Donos na policję nie wchodzi w grę bo tu gdzie nie spojrzeć wszyscy w koło palą starymi piecami i to nawet nie chodzi o śmieci.

Pomyślałem, że zainstaluję klimatyzator w salonie z funkcją grzania z filtrem Hepa, z tego co wiem klimatyzator osusza powietrze więc w zimne wieczory byłoby dobrze z wilgocią a na dodatek latem mógłbym schłodzić pomieszczenia. Jest to dom ok 80m2. Nie wiem czy dobrze myślę. Minusem tego rozwiązania jest również częsta wymiana filtrów, ale może "przeboleje".
Proszę o poradę.
Pozdrawiam Krzysiek.
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne domy jednorodzinne domy energooszczędne wentylacja hybrydowa wentylacja mechaniczna porady inwestorom smog

Jacek Rachwaltemat nr 308-1908
visibility czytano 394 razy

Dom bezpieczny dla rodziny na czasy niepewne


Witam,
Jestem na etapie opracowywania koncepcji budynku. Jedną z moich bolączek, której jeszcze nie rozwiązałem jest duża wrażliwość współczesnego budownictwa na awarie w dostawach mediów. Dla przykładu, już naście miesięcy władze miasta stołecznego nie mogą sobie poradzić z usunięciem awarii kolektora posiadając ogromne środki, możliwości i dostępność materiałów. Jakie możliwości będą mieli zwykli obywatele aby uchronić swoje domy przed skutkami awarii, dajmy na to, kilkutygodniowy brak prądu w okresie „srogiej” zimy (~ -15 st. C).
Moim celem jest stworzenie domu, który da schronienie moim bliskim w czasach kiedy marzyć będziemy o obecnym „spokoju”. Nie chcę budować schronu, ale chciałbym aby dom miał zdolność podtrzymania minimalnych parametrów do przetrwania (i utrzymania swoich funkcjonalności) w czasach gdy któreś media, z tych czy innych powodów nie będą dostępne przez dłuższy czas.

Wstępne założenia: Dom o prostej bryle, kompaktowy, max 150m2 dla rodziny 2+3. Ogrzewany piecem gazowym, podłogówka w całym domu, rekuperacja, kominek.

Rozwiązania, zabezpieczenia na czas awarii:
1. Agregat prądotwórczy
Wady: zależny od dostępności paliwa – stosunkowo krótki czas pracy, dość niska moc, wystarczająca jednak na podtrzymanie zamrażarki, lodówki, sterownika pieca czy pomp cyrkulacyjnych.
2. Kominek jako alternatywne źródło ciepła.
2.1 Z rozprowadzeniem ciepła.
Wady: Użytkowanie kominka z rozprowadzeniem ciepła w trakcie normalnej eksploatacji domu, będzie powodować przegrzewanie pomieszczeń, proszę sprostować jeśli się mylę.
2.2 Z płaszczem wodnym.
Wady: Awaria w dostawie wody spowoduje przegrzanie się wody w instalacji.
2.3 Kominek akumulacyjny.
Wady: Ograniczone oddziaływanie i dość znaczne gabaryty.
3. Alternatywny piec na paliwo stałe
Wady: Dodatkowy komin, większa kotłownia, współczesne piec posiadają elektroniczne sterowniki – w razie braku prądu jest bezużyteczny.
4. Otwierane okna, w razie awarii rekuperacji.

Panie Jerzy czy może Pan przedstawić możliwie proste i skuteczne zabezpieczenia na takie sytuacje. Ewentualnie wyjaśnić szerzej problem wrażliwości współczesnego budownictwa na brak mediów.

Z góry dziękuje
Jacek Rachwał
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne domy murowane domy szkieletowe drewniane domy szkieletowe stalowe domy z bala porady inwestorom

Krzysztof_1990temat nr 308-1915
visibility czytano 175 razy

Zastosowanie rekuperatorów ściennych w domu


Dzień dobry,
wiem że jest Pan zwolennikiem wentylacji hybrydowej, ale odważę się spytać, wpadłem na pewien plan, nie wiem czy słuszny i chciałbym poprosić Pana o opinię.
Co Pan sądzi o wentylacji ściennej? Mam plan korzystać z rekuperacji ściennej w okresie zimowym (dwie sypialnie) a w okresie letnim przejść na wentylację hybrydową wyjmując rekuperator z "rury ściennej" i dławiąc przepływ powietrza do odpowiedniego przepływu robiąc tzw. nawietrzak ścienny. Rekuperację ścienną chcę zastosować tylko w sypialniach a w łazience i kuchni będzie wentylator wyciągowy z czujnikiem wilgoci. Oczywiście trzeba będzie za każdym razem wyczyścić dwa kanały, ale to nie problem bo one są na "wyciągnięcie ręki". Zaznaczę że mieszkam w okolicy gdzie większość ludzi wokół mnie ma "kopciuchy" w piwnicach i taki rekuperator z filtrem H10 by się przydał a z drugiej strony byłby odzysk ciepła w zimie (niby do 87%) w przypadku rekuperatora ściennego.

Bardzo proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam Krzysiek
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: rekuperacja rekuperatory ciepła wentylacja hybrydowa wentylacja mechaniczna porady inwestorom


 
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.