porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 223


 
 
24
   ...  
21
 
20
 
19
 
18
 
17
   ...  
1
 
 
centaurtemat nr 308-717
visibility czytano 235 razy

Wylot ponad dachem kominka wentylacyjnego z kotłowni


Mój problem dotyczy wentylacji kotłowni. otwór wentylacyjny znajduje się w stropie wentylacja biegnie przez pierwsze piętro na poddasze nieogrzewane , w pionie otwór znajduje się około półtora metra od krawędzi okapu. czy przenieść otwór w dachu jak najbliżej kalenicy rurami na poddaszu czy zostawić. Z czego wykonać ten kanał wentylacyjny w części ogrzewanej i w części nieogrzewanej?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wentylacja wentylacja grawitacyjna porady inwestorom

centaurtemat nr 308-724
visibility czytano 897 razy

Ocieplenie ścianki kolankowej z OSB oraz szczytowych od strony poddasza nieużytkowego


Witam Chciałbym zapytać czym docieplić od strony poddasza nieużytkowego tę płytę OSB, z zewnątrz będzie styropian 24 cm Jak wysoko wyciągnąć go do wiatroizolacji? Czy ta ściana szczytowa też powinna czymś być docieplona od strony poddasza nieużytkowego?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego poddasza nieużytkowe porady inżynierom porady inwestorom

Łukasz Pawlukowskitemat nr 308-745
visibility czytano 540 razy

Wymagana powierzchnia wlotów wentylacyjnych w okapie dachu


Chciałbym wentylować poddasze nieużytkowe gdzie ocieplenie będzie na stropie (styropian 28 cm) poprzez pozostawienie szpary między styropianem z ocieplenia ścian zewnętrznych i membrany dachowej a następnie zamontowanie w podbitce dachowej kratek went. Czy mogę tak wykonać? Jaka przerwę ma mieć szpara a jakie wymiary kratki wentylacyjne w podbitce?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia wentylacja

Rafał Leszczyńskitemat nr 308-766
visibility czytano 459 razy

Nadmierna wilgotność i temperatura w łazience podczas kąpieli


Jak traktować w obliczeniach przegród "bezwładność" przegrody jeśli chodzi o paroprzepuszczalność?

Przybliżę temat na przykładzie. Obliczając przegrodę dążymy do wykluczenia skraplania się pary wodnej w przegrodzie (np. w wełnie, w szkielecie, w najbardziej niekorzystnym fragmencie przegrody). Wychodzi nam z obliczeń że wilgotności powietrza nie może przekroczyć 60% (temp wew 24 stC, temp zew -20 stC). Mamy higrosterowalne wywiewniki które włączają się "bezpiecznie" przy wilgotności 55%. Powiedzmy że jesteśmy osobnikami które lubią długie (20 minut) gorące prysznice i wilgotność okresowo wzrasta do 90-95%,a temp wrasta do 28 stC. Licząc wg takich parametrów przegrodę mam deszcz w przegrodzie. Ale przecież to sytuacja "chwilowa" i wentylacja za jakiś czas sobie z tym poradzi. Jednak ileś tej wilgoci poszło już w ścianę. Jak do tego pragmatycznie podejść?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe fizyka budowli wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa wentylacja mechaniczna wspomaganie projektowania porady architektom porady inżynierom

Joanna Słonatemat nr 308-772
visibility czytano 389 razy

Błędy w wentylacji grawitacyjnej z okapami


Witam
W mieszkaniach występuje ciąg wsteczny. Mieszkania są tak zaprojektowane że w każdym pomieszczeniu znajdują się kanały wentylacyjne. W kuchni natomiast są dwa kanały wentylacyjne: jeden z przeznaczeniem pod okap kuchenny. Deweloper chcąc naprawić problem z ciągiem wstecznym zamontował na kanałach wentylacyjnych w kuchni i łazience turbowenty i wmontował w okno nawiewnik powietrza (mieszkanie o pow. 70 m2 z oddzielną łazienką i wc). Oprócz tego "udoskonalił" coś na dachu (o tym jest w protokole kominiarskim). Wszystko to nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Działają dwa przewody wentylacyjne (na których zamontowano turbowenty) z pozostałych wieje do środka mieszkań.
Przegląd kominiarski odbył się po naprawach dewelopera.
Po rozmowach z zakładem kominiarskim deweloper chce zamurować po jednym kanale wentylacyjnym, ponieważ wg niego występuje zaburzenie w cyrkulacji powietrza.
W moim mieszkaniu pomimo napływu powietrza z czterech kratek wentylacyjnych + nawiewnik w oknie, po upieczeniu kotletów śmierdzi 6 godzin. Moimi kotletami czuć także u sąsiadów w łazience. Najbardziej ciąg wsteczny odczuwalny jest w WC - tam różnica temperatury powietrza w porównaniu do temperatury pozostałych pomieszczeń sięga 10 stopni C. Sąsiad z góry zamurował kratki wentylacyjne w pokojach mimo takiego rozwiązania u niego również występuje ciąg wsteczny.
W przedstawionej sytuacji proszę o poradę i wskazówki co należałoby zrobić aby naprawić zaistniałą sytuację. Ratunku!
Z wyrazami szacunku.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budownictwo mieszkaniowe błędy projektowe błędy wykonawcze wentylacja wentylacja grawitacyjna porady inwestorom

michaltetemat nr 308-777
visibility czytano 282 razy

Wentylacja hybrydowa czy mechaniczna z rekuperacją?


Panie Jerzy, jakiś czas temu otrzymałem od Pana odpowiedź na pytanie dot. zasadności zastosowania rekuperacji. Z dużą atencją przeczytałem pana uwagi dot. zalet a przede wszystkim wad/wątpliwości dot. tego rozwiązania. Proszę o informację co by Pan sugerował jako korzystniejsze w wieloletniej eksploatacji w domu 192 m2 (parter plus poddasze użytkowe) - wentylacja hybrydowa czy rekuperacja Tak jak poprzednio - nie pytam o aspekt ekonomiczny choć ten też ma znaczenie, ale raczej bardziej zależy mi na poprawie jakości powietrza w domu (rekuperacja?) lub uniknięcia jego zepsucia (hybryda? bo rekuperacja długofalowo być może bardziej dostarczałaby powietrze zanieczyszczone bo podzespoły rekuperacji się zużywają, być może nie do końca wiadomo jak serwisować je w perspektywie wieloletniej itp?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa wentylacja mechaniczna porady inwestorom

mkoztemat nr 308-797
visibility czytano 157 razy

Ściany szkieletowe bez analiz c-w


Dzień dobry
Podesłano mi następujący link nt. wentylacji dyfuzyjnej i struktury ścian szkieletowych w budynkach wznoszonych przez firmę z załączonego linku
http://www.dworekpolski.pl/tech-i-eko/energia/wentylacja
Widzę ze struktury ściany że treść odbiega od zaproponowanej przegrody bo jedną z warstw zewnętrznych stanowi płyta osb, która ma wysoki opór dyfuzyjny i jest duża szansa że w połączeniu ze szczeliną wentylacyjną doprowadzi do kondensacji pary wodnej na wewnętrznej stronie płyty osb.
Mam pytanie czy istnieje coś takiego jak wentylacja dyfuzyjna, czy jest to zjawisko które może mieć wpływ na klimat w pomieszczeniach, czy też jest z uwagi na skalę zupełnie pomijalne?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego błędy projektowe domy szkieletowe drewniane porady inwestorom

Breslandtemat nr 308-806
visibility czytano 365 razy

Zabudowa ścian zewnętrznych meblami, szyb techniczny


Szanowny Panie,
Czy meble, meblościanki i inne zabudowy (np. garderoby) w budynku mieszkalnym jednorodzinnym można projektować na ścianie zewnętrznej (o dowolnej orientacji płn., pn., wsch., zach.). Czy odpowiednie (jakie?) szczeliny wentylacyjne oraz umożliwienie cyrkulacji powietrza między ścianą zewnętrzną a zabudową meblową mogą wyeliminować kwestie zaburzeń cieplno-wilgotnościowych? Jak się ma ta kwestia w przypadku zabudowanych blatów kuchennych, łazienkowych i innych planowanych przy ścianie zewnętrznej? Czy ogrzewanie podłogowe należy w takich miejscach prowadzić czy unikać?

Jak podejść do pionu technicznego (2m szer., 0,5m głębokości przebiegającego przez 4 kondygnacje) zlokalizowanego przy ścianie płn., gdzie idą rury wentylacji (z czerpni, do wyrzutni, nawiew i wywiew) oraz przewody wentylacji grawitacyjnej, odpowietrzenia kanalizacji, przewody elektryczne i teletechniczne), komin murowany z wkładem kotła kondensacyjnego, przewody klimatyzacji). Jak przeprowadzić analizę w/c takiego miejsca? Czy należałoby zaprojektować jego oddzielną wentylację?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego wentylacja grawitacyjna wentylacja mechaniczna porady inwestorom

Mirosław Małektemat nr 308-809
visibility czytano 635 razy

Wentylacja hybrydowa w domu z poddaszem użytkowym


Panie Jerzy po oglądnięciu i wysłuchaniu Pana wykładu bardzo mocno zacząłem analizować komfort cieplny jaki osiągnę w swoim domu po zakończeniu prac budowlanych.
W pomieszczeniu nr 3 Kuchnia będzie nawiewnik w ramie okna oraz kanał wentylacyjny wyciągowy w kominie. Czy przy tym otworze wentylacyjnym w kominie można montować wentylatory higrosterowalne które dodatkowo kiedy zajdzie taka potrzeba będą wspomagać wyciąganie wilgotnego powietrza? W pomieszczeniu nr 5 Salon nawiewniki będą w oknie 034s oraz w drzwiach tarasowych. Kanał wentylacyjny tego pomieszczenia będzie przy kominie kominka. Czy ilość nawiewników będzie wystarczająca? Czy w salonie należy również przewidzieć wentylator higrosterowalny? W pomieszczeniu 3 i 5 będzie ogrzewanie podłogowe, czy pod oknem 034s należy umieścić dodatkowo grzejnik ( tak aby poprawić komfort cieplny w zimie przy temp -20 i więcej, tak jak pokazano na wykładzie)
Czy przy drzwiach tarasowych gęściej ułożona wężownica ogrzewania podłogowego pomoże poprawić komfort cieplny? czy należy zrobić coś innego? W pokoju nr 6 zastosuje nawiewnik w oknie, nie mam za to kanału wyciągowego co można tutaj zrobić? Czy w garażu sensowne jest stosowanie nawiewnika w oknie skoro mam dwie bramy garażowe i wiadomo jak jest z ich szczelnością? W łazience nr 7 będzie zastosowany wentylator higrosterowalny, czy można go montować na kratce wyciągowej przy kanale wentylacyjnym? Nie ma jak w niej zastosować nawiewników i powietrze będzie musiało być zaciągane przez otwory w drzwiach z korytarza.
I piętro
W pomieszczeniach 13 i 14 pokoje dzieciece i sypialnie nie będzie ogrzewania podłogowego. Kaloryfery będą umieszczone pod oknami 030 i 031 w których zamontowane będą nawiewniki. Czy jest to rozwiązanie prawidłowe? W pomieszczeniu 13 jeden kanał wyciągowy można wykorzystać do wymiany powietrza. Czy w sypialniach montuje się też wentylatorki wspomagające higrosterowalne? Czy w pomieszczeniach 13 i 14 pod oknami dachowymi też powinien być umieszczony kaloryfer? Niestety w pomieszczeniu 14 prawdopodobnie braknie kanału wyciągowego. Wyciągów brakuje w pomieszczeniu nr 15 i 17 i nie wiem co tutaj mogę zrobić? W pomieszczeniu 15 będzie kaloryfer pod oknami.
Pomieszczenie 17 jest pomieszczeniem sportowym siłownia jakie tutaj najlepiej zastosować ogrzewanie? Czy ilość nawiewników zaznaczona kolorem czerwonym w całym domu jest wystarczająca?
Pozdrawiam i proszę o pomoc

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: wentylacja hybrydowa porady inwestorom mikroklimat pomieszczeń komfort cieplny

bartitemat nr 308-816
visibility czytano 1480 razy

Ogrzewanie podłogowe, grzejnikowe i c.w.u.


Przymierzam się do zlecenia wykonania projektu ogrzewania podłogowego jakiejś firmie. Firmy jeszcze żadnej nie znalazłem, ale chciałem dopytać o parametry instalacji i inne ważne rzeczy.
Ogólnie alternatywy są takie:
1) w całym domu ogrzewanie podłogowe + w garażu kaloryfer + w łazience drabinka
2) garaż kaloryfer + sypialnie kaloryfery + reszta podłogówka

Wiem, że opcja 2 jest najbezpieczniejsza dla naszego zdrowia, ale muszę to jeszcze przemyśleć.

Dom ogrzewany będzie gazem płynnym, kocioł kondensacyjny 1-funkcyjny z zamkniętą komorą spalania + bojler (ile litrów nie mam pojęcia) + pompa cyrkulacyjna do cwu

Wracając do tematu, czytając pańskie odpowiedzi w serwisie spotkałem się z takimi informacjami:
1. optymalne parametry dla ogrzewania podłogowego to 40/30 stopni (zasilająca/powrotna), dla grzejników 55/40 lub 55/45 stopni
2. grzejniki powinny mieć wydzielony obieg z wydzieloną regulacją (pompa cyrkulacyjna, zawór mieszający 2-drogowy)
3. ogrzewanie podłogowe w łazienkach powinno być wyposażone w ścienne termostaty i zawory regulacyjne na rozdzielaczu. I tu jest pytanie, czy w każdym pomieszczeniu w domu powinny być ścienne termostaty z czujnikami temperatur w pomieszczeniach? Jak powinno to prawidłowo wyglądać? W załączniku jest rzut parteru mojego domu. Czy przy grzejnikach można albo wręcz trzeba wykorzystać głowice termostatyczne? Co z resztą pomieszczeń gdzie jest podłogówka, w każdym pomieszczeniu mają być czujniki temperatur a np w korytarzu główny termostat do ustawiania temperatury w każdym pomieszczeniu?
4. obieg ogrzewania podłogowego musi mieć własną pompkę cyrkulacyjną oraz zawór mieszający 2-drogowy przy kotle. Czyli każdy obieg co, cwu, grzejniki musi mieć własną oddzielną pompę cyrkulacyjną i zawór mieszający przy kotle?
5. kocioł musi być wyposażony w programator tygodniowy niezależny dla 3 obiegów co, cwu, grzejniki. Priorytet na cwu, o co chodzi z tym priorytetem?
6. zawór bezpieczeństwa cwu na 6 bar
7. instalacja wody użytkowej na rozdzielaczach bez łączeń w podłodze.
8. I jeszcze pytanie odnośnie wentylacji hybrydowej, a obliczenie zapotrzebowania na ciepło danego pomieszczenia. Jakie straty ciepła mają być brane pod uwagę przy obliczaniu zapotrzebowania na ciepło dla danego pomieszczenia/całego domu, mając wentylacje hybrydową? Jak tutaj nakierować projektanta? Bo wątpię że oprócz grona naszej jak to mówią inni SEKTY, ktokolwiek będzie wiedział o wentylacji hybrydowej.
9. W analizach 2025/2018 napisał Pan, że poddasze trzeba wentylować poprzez otwory w okapie bez stref martwych. Czy mógłby Pan zaznaczyć na rys 2 miejsca wlotów i wylotów?
10. Jeśli chodzi o tynki gipsowe, to dylatacje powinny być w narożnikach przy listwach, w pachwinach, przy listwach okiennych oraz na łączeniu z sufitem? To będzie wystarczające?
11. Odprowadzenie wody z garażu, czy jest to przerost formy? W projekcie nie mam tego, ale jeśli bym się zdecydował to w jaki sposób odprowadzić skropliny do gruntu? Wiercimy przepust i wężykiem do gruntu?
12. Odprowadzenie wody z rynien, jak poprawnie odprowadzić wodę z dachu do gruntu? Nie ma u mnie rowu melioracyjnego, myślałem nad studnia chłonną. Jak poprawnie wykonać taką studnię?

Potrzebuję pańskiej porady, nie chciałbym żeby projekt ogrzewania to był jakiś bubel.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje c.o. instalacje c.w.u. porady inwestorom wentylacja hybrydowa


 
 
24
   ...  
21
 
20
 
19
 
18
 
17
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.