porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 850


 
 
86
   ...  
42
 
41
 
40
 
39
 
38
   ...  
1
 
 
Piotrektemat nr 308-1534
visibility czytano 583 razy

Pytania inwestora w trakcie powstawania projektu indywidualnego


Witam jestem na etapie projektu indywidualnego i mam parę pytań i wątpliwości. Oczywiście jeśli ktoś by zauważył coś co warto zmienić to proszę pisać.

1. W domu ma być ogrzewanie podłogowe zdecydowałem że w sypialniach będą tradycyjne grzejniki oraz drabinki w łazienkach. Gdzie powinny zostać zainstalowane sterowniki i czujniki do ogrzewania? Czy mają być w każdym pomieszczeniu? Jak są sterowane grzejniki? Poprzez tradycyjne pokrętło na samym grzejniku? Gdzie powinien być umieszczony grzejnik w sypialniach jeśli okno jest od podłogi? Ogrzewanie prawdopodobnie gazowe mam dostęp do sieci.

2. Zrezygnowałem całkowicie z okien dachowych. Czy ilość i wielkość okien na poddaszu jest wystarczająca do powierzchni pomieszczeń?

3. Czy garaż powinien być ogrzewany? Czy wystarczy jeśli ściana od części mieszkalnej będzie ocieplona styropianem wewnątrz garażu? No i oczywiście ocieplony cały garaż po zewnątrz czy utrzyma się w nim dodatnia temperatura?

4. Wentylacja grawitacyjna lub hybrydowa jeśli ktoś wytłumaczy jak ją poprawnie wykonać. Bo jak na razie to nie mogę znaleźć jakiś rzeczowych wskazówek jak ją wykonać.

5. Pokrycie dachu: chciałbym dachówkę ceramiczną lub betonową ale wiadomo blachodachówka wyszła by pewnie taniej. Jednak mam obawy o to żeby w lecie na poddaszu nie zrobił się piekarnik. Projektant zapewnia że przy odpowiedniej termoizolacji nie powinno być różnicy między blachą a ceramiką. Co jest lepsze w użytkowaniu żeby było latem chłodno i nie było słychać deszczu za bardzo itd?

6. Gmina projektuje kanalizację, droga dojazdowa do mojej działki jest wspólna z innymi sąsiadami jednak nie ma już w niej miejsca na rurę do kanalizacji. Sąsiedzi mający działkę za mną muszą dostać zgodę ode mnie bo rura musi przebiegać wzdłuż mojej działki w zasadzie na terenie mojej działki. Czy takie rozwiązanie wiąże się z jakimiś późniejszymi niedogodnościami? Generalnie nie przeszkadza mi to w żaden sposób ale może o czymś nie wiem?




Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy energooszczędne porady inwestorom

Daniel Deptułatemat nr 308-1536
visibility czytano 530 razy

Wentylacja mechaniczna, a okap kuchenny


W domu piętrowym będzie wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła w związku z czym trzeba rozwiązać problem odprowadzenia powietrza z okapu kuchennego poza dom. Nie chcę filtrów węglowych i wprowadzania tego powietrza z powrotem do pomieszczeń oraz niezbyt mi pasuje wyrzutnia na elewacji (jak to większość osób robi). Zastanawiam się czy rozwiązanie, które wymyśliłem jest poprawne. Polega ono na wyprowadzeniu powietrza z okapu kanałem wentylacyjnym płaskim z PVC ponad dach. W kuchni około 140cm tego kanału byłoby schowane w suficie podwieszanym, a na piętrze kanał byłby poprowadzony w keramzytowych pustakach wentylacyjnych stanowiących część ściany działowej piętra (w tym celu ściana zostałaby poszerzona z 12cm do 20cm). Na poddaszu nieogrzewanym kanał ocieplony wełną mineralną. Czy to ma sens czy o czymś nie pomyślałem? Jak najlepiej połączyć pustaki wentylacyjne ze ścianą działową z betonu komórkowego? Załączam poglądowe rysunki.

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego okapy kuchenne wentylacja mechaniczna porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

diakon88temat nr 308-1554
visibility czytano 420 razy

Obsadzenie drzwi wejściowych w ścianie murowanej


Witam - jak w tej sytuacji obrobić wykończyć drzwi?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy murowane drzwi porady inwestorom

PawelMtemat nr 308-1557
visibility czytano 343 razy

Zamiana fundamentu murowanego z bloczków na pustaki szalunkowe


Dzień dobry,
Czy w przypadku ściany fundamentowej wykonywanej w technologii murowanej można zastosować tzw. "pustaki fundamentowe" zbrojone i zalewane betonem? Jestem jeszcze przed pracami konstruktora i możliwe, że będę wykonywał ścianę fundamentową własnymi siłami i pustaki betonowe pozwalają na szybsze i mniej obciążające postawienie ściany.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty porady inwestorom

MARADAWOJtemat nr 308-1562
visibility czytano 454 razy

Z czego ściany na terenach szkód górniczych


Dzień dobry,
czy istnieją jakieś badania bądź wiarygodne informacje określające przydatność zastosowania określonych materiałów murowych na terenach objętych oddziaływaniami geologiczno-górniczymi (szkody górnicze). Chodzi o wiarygodne materiały określające możliwość zastosowania m.in. pustaków ceramicznych (typu MAX, Porotherm) bądź elementów murowych silikatowych.
Widzę, że zazwyczaj używa się pustaków ceramicznych co jest niezgodne z zaleceniami instrukcji ITB, która zaleca stosowanie elementów murowych grupy I.
Jakie jest Pana zdanie na ten temat?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli konstrukcje stalowe konstrukcje żelbetowe porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom porady architektom posadowienia szkody górnicze

Krzysiektemat nr 308-1566
visibility czytano 574 razy

Hydroizolacja bitumiczna wewnątrz domu


Pytanie o izolację chudziaka na gruncie a raczej o wątpliwości zastosowania polimerowo-bitumicznych bezrozpuszczalnikowych hydroizolacji. Czy taki rodzaj izolacji nie jest wyczuwalny później w domu i na ile jest to bezpieczne rozwiązanie, w kwestii emisji. Mówiąc szczerze, ja mam wątpliwości i o ile ściany fundamentowe tym pokryłem to już dość mocno się obawiam pokryć tym chudziaka.

Myślałem o alternatywie w postaci izolacji mineralnej, jedno lub dwuskładnikowej ale i tutaj pojawiają się wątpliwości - taka izolacja nie zapobiega migracji pary wodnej z gruntu więc może z czasem pojawiać się wilgoć i wytrącać pod styropianem.
Muszę przyznać, że ciężko mi się zdecydować.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli hydroizolacje podłogi porady architektom porady inwestorom

Jantemat nr 308-1567
visibility czytano 543 razy

Ława bez hydroizolacji, a fundament wylewany izolowany


Panie Jerzy,
poniekąd znalazłem odpowiedzi w innych wątkach w tym dziale ale chciałbym zebrać to w całość bo chyba takiego przypadku jako łącznego nie ma opisanego.
Ława fundamentowa bez hydroizolacji, beton zwykły (nie z mieszanki napowietrzonej) i do tego słupy żelbetowe (to jest rozwiązanie błędne ale już jest). Podbicia nie będą robione by to naprawić.
Na ławie będzie fundament monolityczny (w projekcie jest z bloczków ale z kierownikiem budowy, który jest także konstruktorem, została dokonana zmiana na zbrojoną ścianę fundamentową podwójnie siatką fi 6 15x15 - z obu krawędzi ścian, bez prętów wystających z ławy). I tutaj 3 pytania (albo grupy pytań) odnośnie tych rozwiązań:

1) Czy przy takim zbrojeniu ściany fundamentowej (przy obu krawędziach ściany będą siatki fi6 oczko 15 cm) potrzebny będzie wieniec? Pytam bo właśnie znalazłem w innej Pana odpowiedzi, że przy fundamencie monolitycznym nie trzeba robić wieńca na szczycie ściany fundamentowej (wieńca nie ma w projekcie).

2) W innym wątku odpisał mi Pan, że na ścinę fundamentową monolityczną (jeśli nie ma ubytków lub zostały właściwe uzupełnione) można zastosować Bornit UNIBIT ale w 4 warstwach. Oczywiście tylko przy sprzyjających warunkach gruntowych (brak stale napierającej wody). Czy tutaj można więc zastosować UNIBIT? Jeśli tak, to czy na cokole trzeba stosować jak w innych przypadkach izolację polimerowo-cementową flex z zakładem (UNIBIT powinien najechać ok. 20 cm na flex)? I rozumiem, że w takim przypadku też można zatopić później taśmę która elastycznie połączy izolację ściany fundamentowej z izolacją chudziaka? Czy ta izolacja chudziaka też może być z UNIBIT?

3) Rozumiem, że na tej niezaizolowanej ławie na miejscu pod słupami dać hydroizolację polimerowo-cementową sztywną jak w innych poradach (2-3 cm poza obrys i papa G200 SB na całej ścianie z wyjątkiem słupów)? Papa rozumiem ma wystawać po 10 cm z każdej strony, ma być zrobiona faseta, tylko czy z masy KMB czy z UNIBITU z dodatkiem odpowiedniego piasku kwarcowego?

Jeszcze jedno dodatkowe pytanie. Wielokrotnie wspominał Pan, że folia nie może być hydroizolacją ponieważ ulega postrzępieniu, m.in. przez oddziaływanie bakterii w gruncie, ale także z uwagi na fakt, że jest łatwo ją przedziurawić zbrojeniem oraz na brak możliwości szczelnego połączenia folii na zakładach. A czy jeśli przyjmiemy, że da radę dopilnować, by nie była przedziurawiona, zrobi się podwójne zakłady z zawinięciem, to czy taka folia nie będzie przez jakiś czas poprawnie hydroizolować - oczywiście krótki czas w porównaniu do hydroizolacji KMB? Chodzi mi o to, czy nie będzie to stanowiło opóźnienia niszczenia całej ławy fundamentowej (jeśli ta nie będzie miała poprawnej hydroizolacji).
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

MarekZtemat nr 308-1571
visibility czytano 473 razy

Zbyt późno wykonana hydroizolacja cokołu


Dzień dobry Panie Jerzy
Niestety na Pański poradnik trafiłem gdy już miałem wykonany stan surowy zamknięty. Izolacja fundamentów nie jest co prawda z dysperbitu ale nie jest zgodna ze schematem zalecanym w poradniku. Proszę o pomoc w doborze rozwiązania hydroizolacji zewnętrznej strefy cokołowej. Działka jest pochyła, jakieś 5 cm/m. Trochę to zniweluję. Część cokołu będzie obsypana do 2/3 wysokości żwirem i kamieniem dekoracyjnym. Fundament od zewnątrz jest zaizolowany masą MB2K z zakładką około 3 cm na szczycie fundamentu. Na fundamencie leży przekładka z papy. Jak teraz podnieść izolację na pierwszą warstwę bloczka ściany?
A) Czy ściąć wystającą papę, podciąć trochę styrodur i próbować nawiązać do izolacji z fundamentu?
B) Czy izolować bloczek od papy w górę, tak jak zaznaczyłem to na szkicu?

Jakim typem masy wykonać taką izolację? Stan obecny załączyłem na zdjęciu.
Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam Marek

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje cokoły porady inwestorom

Tomis8891temat nr 308-1579
visibility czytano 457 razy

Ścianka działowa z betonu komórkowego na styropianie XPS


Witam Panie Jerzy zwracam się z kolejnym zapytaniem. Chodzi o posadowienie ścianek działowych z BK. Ścianki o szerokości 11,5cm obciążenie na mb ściany to 200 kg czy uzasadnione jest postawienie tej ścianki na styrodur xps 700kPa (jak np. w przypadku okien tarasowych/balkonowych z innych tematów na forum) w celu odizolowania jej od zimnej strefy chudego betonu? Dziękuje i pozdrawiam

Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ściany działowe porady inwestorom porady wykonawcom

swiatlowtemat nr 308-1581
visibility czytano 1782 razy

Redukcja mostków cieplnych w domu jednorodzinnym


Dzień dobry,
Panie Jerzy, kilka pytań w sprawie ograniczania mostków termicznych na podstawie rozwiązań z książki, a jakich brakuje w moim projekcie.

1) Książka str. 83 rys. 1.5.-35 prezentuje redukcję liniowych strat ciepła ściany na fundamencie wewnętrznym przez zamianę bloczka w strefie podłogi. Co w przypadku ścian działowych, które nie są nośne, posadowionych na betonie podkładowym (ściany z bloczków silikatowych 12 cm, 3.3 m wysokości od poziomu betonu). Czy takie działanie jest również zasadne? Jaki typ bloczka można w takim przypadku zastosować?

2) Książka str. 71 rys. 1.5.-12 analogiczna sytuacja, ale trudniejsza - ściany zewnętrzne. Mój projekt zakłada ściany z bloczków silikatowych 24 cm 15 MPa na ławach fundamentowych (bloczki szalunkowe), dom parterowy z wiązarami jako konstrukcja dachu (brak ław wewnętrznych). Jaki typ bloczka można zastosować na styku ław w strefie podłogi dla tego przypadku, aby ograniczyć mostek termiczny, biorąc pod uwagę nośność ścian?

3) Projekt zakłada słupy żelbetowe w narożnikach budynku - 3 z nich wynikają z obliczeń konstrukcyjnych (okolice salonu i tarasu - duże przeszklenia), natomiast kolejne 3 zostały dodane w pozostałych narożnikach w projekcie wykonawczym konstrukcji - po konsultacji z projektantem, nie wynikają one wprost z obliczeń ale z wytycznych producentów bloczków do wznoszenia ścian budynków, którzy zalecają stosowanie trzpieni w narożnikach budynków. Czy taki zabieg jest faktycznie konieczny / zalecany? Czy można zrezygnować z takich słupów, murując narożniki z bloczków silikatowych, upraszczając samo ich wykonanie i ograniczając kolejne mostki termiczne?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne porady inżynierom projektowanie


 
 
86
   ...  
42
 
41
 
40
 
39
 
38
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.