porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 13


 
 
2
 
1
 
 
 
ŁukaszWtemat nr 308-173
visibility czytano 646 razy

Ściany działowe, a bruzdy i kanał wentylacyjny


1). Czy mogę zastosować inny materiał na ściany wewnętrzne?
2). Kolega podpowiedział mi, że zamiast pustaka ceramicznego lepiej by było zrobić ściany wewnętrzne z silikatu lub betonu komórkowego ponieważ dużo łatwiej będzie robić bruzdy pod instalacje WOD-KAN. Czy mogę na etapie wykonania poprosić murarza by tak zrobił i to będzie poprawne? Ściany zewnętrzne będę miał z pustaka ceramicznego.
3). Czy szyby wentylacyjne można zbudować wewnątrz ścian działowych albo nośnych wykorzystują bloczki wentylacyjne (jak na zdjęciu)? Wtedy zaoszczędza się miejsce.


Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ściany działowe ściany nośne kanały wentylacyjne porady inwestorom porady wykonawcom

Cezary Wielowskitemat nr 308-422
visibility czytano 228 razy

Widoczne trasy przewodów elektrycznych pod tynkiem


Wykonano zbyt cienką warstwę tynku od 10 mm (tynk cementowo-wapienny ) w niektórych miejscach aż widać grzbiety przewodów. Oznacza to że zapewne wszędzie jest zbyt cienka warstwa tynku. Jak mogę uniknąć późniejszego pojawiania się tras przewodów na ścianach. Czy tylko kolejna warstwa tynku może to uratować, czy może są jakieś cienkowarstwowe, miejscowe metody ekranowania pozwalające wykonać tylko miejscowe delikatne zgrubienie, które później wyrównane zostanie gładzią gipsową.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

Sylwia Konieczkotemat nr 308-680
visibility czytano 333 razy

Pozioma bruzda w ścianie nośnej na rurę kanalizacyjną


Nasz sanitarnik się pomylił i dał w innym miejscu pion kanalizacyjny niż było w projekcie (przesunięcie 2 m). Teraz ma przy ścianie nośnej położyć poziomo rurę 100 mm kanalizacyjną którą chce schować w tej ścianie i podkuć ją na głębokość 12 cm. Ściana ma grubość 25 cm. Czy można mu na to pozwolić?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze instalacje kanalizacyjne porady inwestorom

klockitemat nr 308-1157
visibility czytano 308 razy

Plamy na tynku w miejscu przewodów elektrycznych


Kolejny raz widzę ten efekt w całkiem innym miejscu i zaczyna mnie on niepokoić dlatego muszę zapytać. Oba mieszkania w których występuje były remontowane przez ich właścicieli po kilku latach eksploatacji. W obu "dosztukowano" punkt świetlny do którego pociągnięto zasilanie pod tynkiem, z pobliskiego gniazdka. I właśnie o ten kabel chodzi - w obu przypadkach, po 3-5 latach po remoncie, farba nad nim wygląda jakby była tłusta (mokra). W efekcie na obu ścianach widać "tłusty" pasek. Dlaczego tak się dzieje?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze remonty renowacje porady inwestorom porady wykonawcom

tszymalatemat nr 308-1372
visibility czytano 610 razy

Instalacje w podłodze po, czy przed hydroizolacją?


Dzień dobry,
Panie Jerzy mam pytanie odnośnie zabezpieczenia masy kmb położonej na chudziaku. Zastanawiam się czy kłaść masę kmb przed wylewkami (co będzie uciążliwe ze względu na położone już instalacje) ale będę miał pewność że nie została uszkodzona albo położyć ją przed kładzeniem wszystkich instalacji? W tym drugim przypadku jak mogę poprawnie zabezpieczyć taką izolację? Czy dobrym rozwiązaniem jest kupno najzwyklejszej papy podkładowej na całą powierzchnię gdzie będzie kładziona masa kmb w celu zabezpieczenia masy? Proszę o poradę czy jest jakieś inny sposób, może trochę tańszy? Jeśli ma zostać papa, to czy przed wylewkami ją zostawić na masie kmb czy usunąć?
Pozdrawiam,
Tomasz
Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne hydroizolacje podłogi instalacje c.o. instalacje c.w.u. instalacje wody zimnej porady inwestorom

swiatlowtemat nr 308-1993
visibility czytano 526 razy

Wadliwie wymurowana ściana działowa z bloczków silikatowych


Dzien dobry, panie Jerzy.

Zwracam się z prośbą o poradę jak zaradzić sytuacji z błędnie wymurowaną ścianą działową z silikatów o grubości 8cm. Ściana rozdzielająca salon i pokój, w niej żadnych instalacji za wyjątkiem peszli pod kable, ściana od góry zakończona 3 cm poniżej konstrukcji wiązarowej, planowane tynki cementowo wapienne. Temat wyszedł w trakcie bruzdowania ściany pod peszle - elektryk wspomniał że ta jedna ściana daje wrażenie, jakby spoiny nie do końca trzymały.

Po bliższych oględzinach (obszedłem cały dom) faktycznie tylko na tej jednej ścianie murarze zastosowali inny klej (kolorem wpada w popielaty odcień) - oczywiście nie wiem jaki, podejrzewam że coś taniego co było akurat na stanie. Reszta ścian ma spoiny w białym kolorze identycznie jak ściany zewnętrzne - to była ostatnia z murowanych działówek - pewnie zabrakło kleju.

Słyszałem o sposobie, żeby pokryć ścianę obustronnie siatką elewacyjną i zaciągnąć klejem - czy to poprawna metoda? Jeśli tak to jakim klejem? Jeśli nie to co innego można zastosować? Czy jest ryzyko pękania tynków na takiej ścianie w przyszłości?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze mury ściany działowe domy jednorodzinne domy murowane porady inwestorom

natszubtemat nr 308-2011
visibility czytano 517 razy

Błędy przy posadowieniu i ociepleniu fundamentu


Witam.
Zastanawiam się jak dobrze zabezpieczyć ścianę z pustaka MAX która będzie docieplana, ale znajdzie się poniżej poziomu gruntu. Obecnie izolacja kubełkowa dochodzi do końca ściany fundamentowej. Niestety planowany poziom terenu będzie mniej więcej na wysokości styku 1 i 2 warstwy Maxa. Kubełkowej nie starczy do tej wysokości, co grozi penetracją ściany przez wilgoć z ziemi. Pytanie jak to zabezpieczyć izolacją przeciwwodną? Rozwiązanie wstępnie rozrysowałem na załączniku "Rys". Proszę o poradę czy jest to zgodne ze sztuką budowlaną?
Opisowo:
1. Usuwam felc z obecnego styropianu na ścianie fundamentowej.
2. Obecną izolację na zewnętrznej części styropianu fundamentowego łączę z izolacją poziomą pod murem i samą ścianą (do wys. powyżej poziomu plan. terenu) za pomocą Ultrament Isodamm lub Isolastik (bruzdy i łączenia na pustaku wyrównam klejem do styropianu i dopiero na to izolacja).
3 Doklejam płytę XPS wycinając odpowiedni kapinos. Nie mam jeszcze pomysłu na to. Pytanie co z fondaliną? Zostawić ją zamkniętą pomiędzy dwiema izolacjami termicznymi? Na XPS planuję położyć tynk mozaikowy.
4. Dalsze docieplenie styropianem nad poziomem terenu.

dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze fundamenty hydroizolacje ocieplenia porady inwestorom

Krzysztof_1990temat nr 308-2028
visibility czytano 355 razy

Ukrycie pionu kanalizacyjnego w ścianie z bloczka silikatowego


Dzień dobry, Panie Jerzy, proszę o odpowiedź.

Chciałbym ukryć rurę kanalizacyjną Fi 110 w ścianie nośnej z bloczków silikatowych grubości 24cm. Musiałbym wykuć około 250cm w pionie nie naruszając wieńca stropowego. Czy to jest poprawne rozwiązanie? Czy takie rozwiązanie naruszy konstrukcje budynku?

Pozdrowienia.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane instalacje kanalizacyjne porady inwestorom porady wykonawcom

Bociek1313temat nr 308-2106
visibility czytano 827 razy

Fuszerka montera instalacji sanitarnych w domu jednorodzinnym


Witam panie Jerzy,
pozwolę sobie prosić Pana o weryfikację poczynań instalatorów. W załączniku przesyłam kilka zdjęć. Mam obawy, czy aby na pewno instalacja jest wykonana poprawnie.
Zdjęcie 1 - przedstawia kompletny rozdzielacz do zasilania grzejników na poddaszu. Czy jest to poprawnie zmontowane, podejścia, rodzaje zaworów, etc.., czy widzi tutaj Pan jakieś błędy wykonawcze? Pomijam specyfikację samego rozdzielacza i wyposażenia, którego parametrów nie znam. Jedna z rurek zasilania była za krótka i wykonawca połączył ją złączką.
Zdjęcie 2 - rozdzielacz do wody zimnej i ciepłej oraz rozdzielacz do podłogówki na poddaszu.
Zdjęcie 3 - podłączenie cyrkulacji łazience. Mam obawy, czy można tę kształtkę pozostawić w ścianie. Dodatkowo wykonawca wykonał jedno podejście pod dwie baterie umywalkowe, twierdząc, że tak będzie lepiej, a rozdział można wykonać na zaworkach.
Zdjęcie 4 - Montaż stelaża WC, pionowa, szara rura to rura do wywiewki kanalizacyjne. Podejścia są pod stropem w piwnicy. Tutaj instalator wykonał jedno podejście do WC, umywalki, pralki i kondensatu z pieca (rura do pieca ma iść w izolacji podłogi - piec oddalony ok. 2m od tego pionu kanalizacji) Do umywalki i pralki rura 50mm. Czytałem, że pralki o załadunku powyżej 6kg (a są i 12kg) powinny mieć rurę 75mm. Więc, pytanie, czy te wszystkie "odbiorniki" mogą być tak zorganizowane.
Zdjęcie 5 - Instalator chciał osadzić kształtki na pianie montażowej, zaproponowałem masę naprawczą Ceresit CD25. Instalator proponuje wypełnić, pozostałe puste przestrzenie, bruzdy, pianą do lica mury. Tynki jak widać są już wykonane.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego instalacje wody zimnej instalacje c.w.u. instalacje c.o. porady inwestorom

dsladektemat nr 308-2175
visibility czytano 262 razy

Renowacja tynku cem-wapiennego w miejscu bruzdy


Witam,
okazało się że potrzebny jest dodatkowy przewód w wykonanym tynku cementowo-wapiennym, zrobienie bruzdy to nie problem, ale jak potem zamaskować tą bruzdę żeby nie rzucała się w oczy? Nie przewiduję robienia gładzi na ścianach.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom porady wykonawcom renowacje tynki cem-wapienne


 
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.